Future Circular Collider (FCC), czyli zderzacz cząstek, który być może zastąpi Wielki Zderzacz Hadronów, miałby pomóc rozwiązać wiele zagadek fizyki.
CERN i Wielki Zderzacz Hadronów
CERN, czyli Europejska Organizacja Badań Jądrowych, jest ośrodkiem naukowo-badawczym utworzonym w 1954 roku. Jej siedziba znajduje się na przedmieściach Genewy – na granicy Szwajcarii i Francji.
Podstawowe narzędzie pracy ośrodka stanowi Wielki Zderzacz Hadronów (ang. Large Hadron Collider, LHC), czyli największy akcelerator cząstek (hadronów) i jednocześnie największa maszyna na świecie, która uruchomiona została w 2008 roku. Najważniejsze elementy LHC znajdują się w podziemnym tunelu o długości ok. 27 km na głębokości od 50 do 175 m. Prowadzone w nim eksperymenty mają pomóc w lepszym poznaniu cząstek elementarnych.
Czytaj więcej
W jakich warunkach powstały pierwsze, organiczne cząsteczki na Ziemi? Badacze powtórzyli przełomo...
W 2012 roku LHC ujawnił istnienie cząstki Higgsa, co jest uznawane za jedno z najważniejszych odkryć CERN. Stanowiło ono pierwszy bezpośredni dowód na istnienie pola Higgsa, czyli pola przenikającego wszechświat i odpowiadającego za nadawanie różnym cząstkom fundamentalnym różnych mas.