Colossal Biosciences, firma będąca autorem przedsięwzięcia, poinformowała o sprawie w poniedziałek 7 kwietnia. Tego samego dnia na stronie internetowej amerykańskiego tygodnika Time ukazał się obszerny reportaż poświęcony temu tematowi. Dziennikarze, na zaproszenie Colossal Biosciences, mogli 24 marca na żywo zobaczyć młode wilki straszne.
Wilk straszny: Prehistoryczny drapieżnik wymarły ponad 10 tys. lat temu
Wilk straszny (Canis dirus lub Aenocyon dirus) to wymarły gatunek ssaka z rodziny psowatych. Żył w okresie późnego plejstocenu (125–10 tys. lat temu) i był jednym z najsłynniejszych prehistorycznych drapieżników Ameryki Północnej. Zamieszkiwał również tereny Ameryki Południowej. Był znacznie większy niż wilk szary, jego najbliższy żyjący krewny.
Colossal Biosciences, która miała przeprowadzić udaną próbę wskrzeszenia wilka strasznego, to natomiast amerykańska firma zajmująca się biotechnologią i inżynierią genetyczną. Została założona w 2021 roku przez genetyka George'a Churcha i przedsiębiorcę Bena Lamma. Siedziba firmy znajduje się w Dallas w Teksasie. Colossal Biosciences pracuje m.in. nad odtworzeniem takich gatunków jak mamut włochaty, tygrys tasmański i ptak dodo.
Czytaj więcej
Grupa archeologów trafiła na niezwykłe znalezisko w Longtan, w chińskiej prowincji Junnan. Badacz...
Wilk straszny został wskrzeszony przez naukowców?
Naukowcy z Colossal Biosciences zmienili geny wilka szarego, aby wskrzesić wilka strasznego. Do rozszyfrowania genomu wilka strasznego wykorzystali DNA z jego zęba sprzed 13 tys. lat znalezionego w stanie Ohio oraz kości ucha sprzed 72 tys. lat odkopanej w stanie Idaho, które wypożyczone zostały z muzeów. Następnie przepisali kod genetyczny najbliższego żyjącego krewnego wilka strasznego, czyli wilka szarego, w ten sposób, aby pasował do genomu wilka strasznego. Tak zmodyfikowany materiał genetyczny przenieśli do komórki jajowej psa domowego.