Metaliczne dźwięki klikania wydawane przez rekiny Mustelus lenticulatus usłyszała po raz pierwszy Carolin Nieder, doktorantka na Uniwersytecie w Auckland w Nowej Zelandii w czasie badań prowadzonych nad słuchem tych drapieżników. Wówczas żadne dźwięki rekinów nie zostały jeszcze formalnie opisane. Do zbadania dokonanego odkrycia Nieder powróciła będąc już pracownikiem Woods Hole Oceanographic Institution w Massachusetts. To wówczas zespół naukowców pod jej kierownictwem zarejestrował i zbadał dźwięki wydawane przez rekiny. Wyniki przeprowadzonych badań opublikował 26 marca w czasopiśmie naukowym „Royal Society Open Science”.
Badania nad dźwiękami wydawanymi przez rekiny: Na czym polegały?
Rekiny Mustelus lenticulatus należą do podgromady Elasmobranchii – drapieżnych ryb chrzęstnoszkieletowych. Osiągają długość ok. 150 cm i żyją u wybrzeży Nowej Zelandii. Ich pożywienie stanowią przede wszystkim kraby i inne małe skorupiaki. One same natomiast są zjadane przez większe od siebie rekiny.
Badania, które udowodniły, że rekiny wydają dźwięki, naukowcy przeprowadzili w laboratorium Leigh Marine przy Uniwersytecie Auckland. Umieścili w nim dziesięć młodych rekinów Mustelus lenticulatus – pięć samców i pięć samic – schwytanych w wodach u wybrzeży Wyspy Północnej Nowej Zelandii. Okazy mierzyły od 55,5 do 80,5 cm. Ich obserwacja trwała niemal rok – od maja 2021 roku do kwietnia 2022 roku. Drapieżniki trzymane były w dużych zbiornikach wypełnionych morską wodą i wyposażonych w podwodne mikrofony.
Rekiny wydają dźwięki: Zaskakujące wyniki badań
W trakcie badań naukowcy zarejestrowali klikające dźwięki, które wydawały rekiny w odpowiedzi na dotknięcia. Każdy odgłos był bardzo krótki i trwał średnio ok. 48 milisekund. Jednocześnie kliknięcia były też głośne, ich maksymalna głośność wynosiła ok. 166 decybeli. Najwięcej odgłosów rekiny wydawały w ciągu pierwszych 10 sekund od momentu dotknięcia.