Nowe odkrycie dotyczące pierścieni Saturna podważa wcześniejsze teorie. Wyniki badań

Pierścienie Saturna mogą być starsze niż na to wyglądają, a ich wiek może być zbliżony do wieku samej planety. Dodatkowo okazuje się, że mogą być odporne na zanieczyszczenia. Do takich wniosków doszli niedawno japońscy naukowcy.

Publikacja: 18.12.2024 06:00

Ile lat mają pierścienie Saturna? Nowe wyniki badań zaskakują

Ile lat mają pierścienie Saturna? Nowe wyniki badań zaskakują

Foto: Sergey Fedoskin / Adobe Stock

Do tej pory naukowcy byli zdania, że lśniące, lodowe pierścienie Saturna liczą zaledwie od 100 do 400 mln lat. Tymczasem najnowsze wyniki badań sugerują, że mogą one mieć – podobnie jak sama planeta – ok. 4,5 mld lat. O najnowszych odkryciach piszą m.in. serwisy New Scientist i Space.com.

Ile lat mają pierścienie Saturna? Dane uzyskane przez sondę kosmiczną Cassini

Wiek pierścieni Saturna od dawna stanowi przedmiot badań. Ostatnie podejrzenia związane z tą kwestią naukowcy opierali na danych zebranych przez sondę kosmiczną Cassini, której zadaniem było badanie właśnie tej planety Układu Słonecznego. Misja tej sondy była wspólnym przedsięwzięciem NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI). W trakcie trwających ponad 10 lat obserwacji sonda dostarczyła wielu danych na temat Saturna, w tym także tych związanych z jego pierścieniami. W 2017 roku, wchodząc w atmosferę planety, uległa zniszczeniu.

Na zdjęciach wykonanych przez Cassini nie widać było ciemnienia pierścieni, które mogłyby powstać w wyniku uderzeń mikrometeoroidów, czyli cząsteczek kosmicznych skał mniejszych od ziarenek piasku. Bryły lodu i cząsteczki, które tworzą pierścienie, były niemal całkowicie czyste i pozbawione kosmicznego pyłu, którego spodziewali się naukowcy. To zaś kazało im przypuszczać, że pierścienie są dużo młodsze od samej planety. Ich wiek ocenili na od 100 do 400 mln lat.

Czytaj więcej

Najkrótszy dzień i najdłuższa noc w 2024 roku. Kiedy wypada przesilenie zimowe?

Pierścienie Saturna są starsze niż sądzono? Nowe wyniki badań

Wyniki badań podważających wspomnianą wyżej teorię opublikowano 16 grudnia w czasopiśmie „Nature Geoscience”, recenzowanym miesięczniku naukowym założonym w 2008 roku i wydawanym przez Nature Publishing Group. Publikowane są w nim prace dotyczące wszystkich aspektów nauk o Ziemi, a także pokrewnych dziedzin, w tym m.in. geologii, geofizyki, paleontologii i nauki o kosmosie.

Najnowsze badania dotyczące pierścieni Saturna przeprowadził zespół japońskich naukowców, pod przewodnictwem Ryuki Hyodo z Instytutu Nauki w Tokio (Institute of Science Tokyo). Badacze wykorzystali modelowanie komputerowe. Przeprowadzili symulację uderzania mikrometeoroidów, przyspieszanych przez grawitację Saturna, w jego pierścienie. Na tej podstawie wykazali, że kosmiczny pył - po uderzeniu w pierścienie planety – wyparowuje. Podczas uderzania mikrometeoroidów w pierścienie powstają naładowane cząsteczki, z których większość wciągana jest do atmosfery Saturna lub z powrotem wyrzucana w przestrzeń kosmiczną. Tym samym na pierścieniach pozostaje bardzo niewiele zanieczyszczeń lub nie ma ich w ogóle. Wyniki badań pozwalają przypuszczać, że pierścienie Saturna swój niemal nieskazitelny wygląd zawdzięczają nie młodemu wiekowi, a odporności.

Czytaj więcej

Naukowcy ostrzegają przed superrozbłyskiem Słońca. Jakie mogą być jego skutki dla Ziemi?

Ile lat mają pierścienie Saturna? Naukowcy prowadzą kolejne badania

Japońscy naukowcy w toku swoich badań nie obliczyli wieku pierścieni Saturna. Wykazali jednak, że ich niemal idealna „czystość” nie musi świadczyć o młodym wieku. Według nich, uzyskane dotychczas wyniki badań pozwalają podejrzewać, że pierścienie mogą być tak samo stare, jak sama planeta.

Naukowcy są jednak zdania, że w celu dokładnego określenia, ile lat mają pierścienie Saturna, potrzebne są dodatkowe badania. Dzięki nim może również uda się dowiedzieć, w jaki sposób pierścienie te powstały.

Jak podaje serwis Space.com, współpracownicy Ryukiego Hyodo prowadzą obecnie kolejne eksperymenty laboratoryjne, które mają potwierdzić dotychczas uzyskane wyniki badań. Sam Hyodo kieruje zaś pracami zespołów naukowych w kilku misjach badających planety. Jedna z nich ma być prawdopodobnie poświęcona dokładniejszemu poznaniu pierścieni Saturna.

Do tej pory naukowcy byli zdania, że lśniące, lodowe pierścienie Saturna liczą zaledwie od 100 do 400 mln lat. Tymczasem najnowsze wyniki badań sugerują, że mogą one mieć – podobnie jak sama planeta – ok. 4,5 mld lat. O najnowszych odkryciach piszą m.in. serwisy New Scientist i Space.com.

Ile lat mają pierścienie Saturna? Dane uzyskane przez sondę kosmiczną Cassini

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Kosmos
Zaskakujące wyniki badań supermasywnych czarnych dziur. Podważają dotychczasową teorię
Kosmos
Naukowcy wykryli zaskakujące zjawisko na skraju supermasywnej czarnej dziury
Kosmos
Próbki z Marsa trafią w końcu na Ziemię? NASA zmienia plany
Kosmos
W 2025 będą dwa zaćmienia Księżyca. Oba będzie można zobaczyć w Polsce. Kiedy dokładnie?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Kosmos
Pierwsza pełnia Księżyca w 2025 roku już niedługo. Kiedy dokładnie patrzeć w niebo?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego