Najnowsze odkrycie opublikowano 12 grudnia w czasopiśmie „Nature”. Część analizy danych przedstawiono także na dorocznym spotkaniu organizacji American Geophysical Union w Waszyngtonie.
Badanie księżyców Jowisza
Najnowsze badanie przeprowadzono dzięki sondzie kosmicznej Juno należącej do NASA, wystrzelonej w 2011 roku. Od 2016 roku sonda krąży wokół Jowisza dostarczając cennych informacji m.in. na temat księżyców największej planety w Układzie Słonecznym. Jowisz posiada imponujący zestaw 95 księżyców – w 2021 i 2022 roku odkryto 12 najnowszych satelitów naturalnych tej planety. Cztery największe księżyce Jowisza – nazywane także księżycami „galileuszowymi” (na cześć włoskiego astronoma Galileusza) - to Io, Ganimedes, Europa i Kallisto. Co ciekawe, największe księżyce Jowisza deformują się pod wpływem intensywnej grawitacji olbrzymiej planety. Ten proces dotyczy szczególnie księżyca Io i jego aktywności wulkanicznej, potwierdzonej obserwacjami.
Czytaj więcej
Pierścienie Saturna mogą być starsze niż na to wyglądają, a ich wiek może być zbliżony do wieku samej planety. Dodatkowo okazuje się, że mogą być odporne na zanieczyszczenia. Do takich wniosków doszli niedawno japońscy naukowcy.
Księżyc Io. Najbardziej aktywny wulkanicznie obiekt w Układzie Słonecznym?
Aktywność wulkaniczna Io budzi ciekawość astronomów od co najmniej 45 lat. „Dynamiczną” powierzchnię tego ciała niebieskiego ujawniły dane z sondy Voyager 1, która przeleciała w pobliżu księżyców Jowisza w 1979 roku. W tym samym roku badaczka Linda Morabito z NASA zidentyfikowała na zdjęciu Io (dostarczonym przez sondę Voyager 1) charakterystyczny pióropusz wulkaniczny.
Od tego momentu naukowcy zaczęli zadawać pytania o przyczyny intensywnej aktywności wulkanicznej na Io. Zastanawiano się m.in., czy pod powierzchnią księżyca znajduje się płytki ocean magmy, która zasila większość aktywnych wulkanów tego satelity. Jak wyjaśnia współautor najnowszego badania Scott Bolton, Io jest całkowicie pokryta wulkanami zarówno na obydwu biegunach, jak i w centralnych obszarach. Co ciekawe, wulkany te są nieustannie aktywne. - Io jest jednym z najbardziej intrygujących obiektów w całym Układzie Słonecznym – podsumowuje Bolton.