W badaniu, które opublikowane zostało w czasopiśmie naukowym „Nature”, paleontolodzy z międzynarodowego zespołu z Polski, Szwecji, Norwegii oraz Węgier wykorzystali skamieniałe odchody – lub koprolity, czyli skamieniałe ekskrementy zwierząt – do zbadania ekologicznej roli dinozaurów na wczesnych etapach ich ewolucji. W celu szczegółowej wizualizacji wnętrza skamieniałości, naukowcy przebadali setki próbek, wykorzystując zaawansowaną metodę obrazowania synchrotronowego. Odkrycia ekspertów są niezwykle – zidentyfikowali oni niestrawione resztki pokarmu roślin i ofiar, co pozwoliło zrekonstruować interakcje w ekosystemach w okresie, w którym dinozaury zaczęły dominować.
Skamieniałe odchody gada naczelnego kruszącego kości z rodzaju Smok.
Skamieniałe odchody ujawniają wskazówki dotyczące powstania dinozaurów. Co pozwoliło im osiągnąć supremację?
Badanie skupiło się na – wcześniej niedostatecznie zbadanym – regionie w północnych częściach Pangei, superkontynentu istniejącego na Ziemi w okresie pomiędzy 300 a 180 milionów lat temu. Zespół naukowców stworzył kompleksowy obraz ekosystemów przełomu triasu i jury, łącząc dane z koprolitów z kopalnymi śladami ugryzień, odciskami stóp i kośćmi. W połączeniu z danymi dotyczącymi roślin kopalnych i paleoklimatu, badacze mogli zrekonstruować wczesną ewolucję i różnicowanie się dinozaurów. Praca ekspertów dostarczyła bezcennych informacji na temat tego, co pozwoliło dinozaurom osiągnąć supremację. Innowacyjne badania, które prowadzono na materiale zbieranym przez 25 lat, pozwoliły zrozumieć biologię wczesnych dinozaurów z perspektywy ich preferencji żywieniowych. Po drodze dokonano wielu zaskakujących odkryć.
Czytaj więcej
W rejonie Morza Amundsena, znajdującym się niedaleko Wyspy Pine, naukowcy znaleźli bursztyn. Jak zaznaczają eksperci, to kolejny dowód na to, że Półwysep Antarktyczny lata temu pokryty był zielenią.
Jak zauważają w badaniu naukowcy, koprolity zawierały szczątki ryb, owadów, kości i zęby większych zwierząt oraz niestrawione fragmenty roślin. Niektóre szczątki były doskonale zachowane, były to między innymi maleńkie chrząszcze i częściowo artykułowane ryby. Koprolity drapieżników zawierały zmiażdżone kości ofiar wskazujące na osteofagię – połykanie kości. Naukowców nieco zaskoczyła zawartość koprolitów pierwszych dużych dinozaurów roślinożernych, zauropodomorfów – zawierały one bowiem duże ilości paproci drzewiastych, ale także wiele innych rodzajów roślin oraz węgiel drzewny, który – jak sugerują paleontolodzy – spożywany był w celu detoksykacji zawartości żołądka, gdyż paprocie w dużych ilościach mogą być trujące dla roślinożerców.