Odkryta skamielina należała, zdaniem badaczy, do gatunku spokrewnionego ze współczesnym ptactwem wodnym. Wielkością przypominał on kaczkę krzyżówkę, a strategią żerowania – nury lub perkozy.
Badania skamieliny czaszki najstarszego znanego współczesnego ptaka
Skamielina niemal kompletnej czaszki najstarszego znanego współczesnego ptaka znaleziona została w 2011 roku, podczas ekspedycji prowadzonej przez zespół badawczy Antarctic Peninsula Paleontology Project. Odkrycia dokonano na wyspie Vega, znajdującej się u wybrzeży Półwyspu Antarktycznego. Wiek czaszki określono na ok. 69 mln lat.
Naukowcy badający znalezisko stwierdzili, że czaszka należała do wymarłego gatunku Vegavis iaai, żyjącego pod koniec okresu kredy. Żył on na Antarktydzie mniej więcej w tym samym czasie, kiedy w Ameryce Północnej dominował Tyrannosaurus rex. Wówczas Antarktyda nie była tak niegościnnym miejscem jak dzisiaj. Panowały tam dobre warunki do rozwoju i życia wielu gatunków roślin i zwierząt.
Czytaj więcej
Prawdopodobieństwo zderzenia Ziemi z asteroidą 2024 YR wynosi obecnie 1 do 43 - informuje CNEOS (Centrum Badania Obiektów Bliskich Ziemi NASA).
Vegavis iaai był przodkiem współczesnych kaczek i gęsi
Vegavis iaai po raz pierwszy opisany został przez paleontologów 20 lat temu, w tym m.in. przez współautorkę najnowszego badania Julię Clarke. Wcześniej udało się jednak odnaleźć jedynie fragmenty czaszek tego gatunku. Z tego powodu naukowcom trudno było ustalić, czy był to ptak czy nieptasi dinozaur.