Sieć Badawcza Łukasiewicz zaczyna współpracę z kontrwywiadem

Badania na rzecz innowacyjności w sektorze bezpieczeństwa i obronności państwa oraz wdrożenie wyników prac naukowych na rzecz bezpieczeństwa technologicznego – to cel współpracy Sieci Badawczej Łukasiewicz i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Konferencja Kod Innowacji 2024: Odkryj technologiczne trendy i innowacyjne rozwiązania

Już 13 listopada br. w Renaissance Warsaw Airport Hotel w Warszawie odbędzie się szósta edycja konferencji Kod Innowacji, organizowana przez GS1 Polska. Tegoroczne wydarzenie realizowane będzie pod hasłem: „Technologia na czele zmian: Jak innowacje kształtują biznes i konsumenckie postawy”. Kod Innowacji to nie tylko spotkanie ekspertów, ale również konkurs, w którym aż 15 firm rywalizuje o prestiżową statuetkę Lidera Innowacji. Dodatkowo, trwa głosowanie internautów na Nagrodę Publiczności, w którym każdy może wesprzeć preferowany projekt.

Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami

Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostaną organizacje, które w innowacyjny sposób wykorzystują kody QR w komunikacji z konsumentami. Można zgłaszać zarówno wdrożone projekty, jak i pomysły na wykorzystanie kodów QR. Firmy zainteresowane udziałem mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 30 września 2024 roku. Laureatów wyłoni niezależne jury, a lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas listopadowej konferencji Kod Innowacji.

Polska na czele rewolucji technologii kwantowych

W polskich laboratoriach prowadzone są najbardziej zaawansowane badania dotyczące obliczeń kwantowych, łączności i kryptografii kwantowej, sensoryki, obrazowania i metrologii kwantowej. Nasi naukowcy są też bardzo skuteczni w pozyskiwaniu środków w konkursach organizowanych przez największy europejski program wspierający badania w tej dziedzinie – sieć QuantERA.

Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot

B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty amerykańskich bombowców maszyn dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.

Szczepionka na kokainę i crack. Nowe odkrycie naukowców z Brazylii

Rozwiązaniem problemu kokainy i cracku może być szczepionka. Zespół naukowców z Brazylii ogłosił opracowanie innowacyjnej formy terapii uzależnienia od tych narkotyków.

Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji

Naukowcy z japońskiego uniwersytetu wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia systemu, który - jak twierdzą - jest w stanie odczytywać intencje kryjące się za gdakaniem kur i rozróżniać stany emocjonalne u tych ptaków.

Aplikacje randkowe. Przekleństwo czy dobrodziejstwo?

Randkowanie online znacznie się zmieniło od wprowadzenia na rynek jedenaście lat temu Tindera. Teraz jest powszechne.

Prof. Zybertowicz: AI może potraktować ludzkość jak budowniczy autostrad traktują mrowiska

Ryzyka i zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji są prawie pewne, a korzyści są spekulatywne - ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.

Sztuczna inteligencja udawała Michaela Schumachera. Poleciały głowy, będzie pozew

„Die Aktuelle” opublikował wywiad z Michaelem Schumacherem, który nazwał „światową sensacją”. Odpowiedzi nie udzielił kierowca, tylko bot. Redaktor naczelna Anne Hoffmann straciła pracę, a rodzina domaga się odszkodowania.

Krzysztof Izdebski: Nie nadążamy za rozwojem sztucznej inteligencji

Nadmierne ograniczanie dostępu do danych może zmniejszyć bezpieczeństwo państwa – mówi Krzysztof Izdebski, prawnik, ekspert Fundacji Batorego.

Polacy po raz pierwszy na świecie tak przefiltrowali wodę. To wielkie osiągnięcie

Zespół inżynierów, naukowców i pasjonatów z Polski dokonał rewolucji na skalę światową. Udało im się po raz pierwszy na świecie uzyskać przy pomocy zaawansowanej nanotechnologii czystą wodę pitną poprzez przefiltrowanie brudnej, słonej wody bezpośrednio z Morza Bałtyckiego.

W wyhodowanych z komórek macierzystych zarodkach myszy zaczął się rozwijać mózg

Naukowcy z Cambridge stworzyli syntetyczne zarodki myszy, bez użycia jajeczek lub plemników, w których zaczęły się rozwijać mózgi i serca.

Po raz pierwszy chirurdzy przeszczepili serce świni człowiekowi

Chirurdzy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili pierwszą operację przeszczepu świńskiego serca do pacjenta. Dla 57-letniego mężczyzny to była ostatnia szansa na uratowanie życia.

Eksperymentalna szczepionka mRNA przeciwko HIV wykazuje obiecujące wyniki u zwierząt

Eksperymentalna szczepionka przeciwko wirusowi HIV oparta na mRNA - tej samej technologii, która została użyta przy szczepionkach przeciw Covid-19 - okazała się obiecująca w doświadczeniach na myszach i małpach - wynika z badań opublikowanych w magazynie "Nature Medicine".

Garri Kasparow: Ludzie są większym zagrożeniem niż sztuczna inteligencja

- Nie ma dowodów na to, że maszyny nam zagrażają. Prawdziwe niebezpieczeństwo pochodzi nie od zabójczych robotów, ale od ludzi - ponieważ to ludzie nadal mają monopol na zło - stwierdził w rozmowie z agencją AFP Garri Kasparow, który w latach 90. przegrał słynny pojedynek szachowy z komputerem Deep Blue.

Samolot solarny będzie mógł latać sześć miesięcy

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o samolocie napędzanym energią słoneczną, który mógłby poruszać się w stratosferze przez sześć miesięcy.

Inteligencja w czasach internetu. Dlaczego ludzkość głupieje?

Jako gatunek weszliśmy w fazę zmniejszającego się potencjału intelektualnego. Mówiąc wprost: głupiejemy. Skąd się bierze ta intelektualna zadyszka Homo sapiens? Kiedy się rozpoczęła i czym się zakończy? I czy nie stoi za tym przypadkiem rozwój internetu?