- Polityka lekowa jest bardzo ważną częścią działalności Ministerstwa Zdrowia i niezwykle ważna dla pacjentów. W 2025 roku będziemy chcieli spełniać oczekiwania podobnie, jak robiliśmy to w tym roku. Terapii jest coraz więcej, robimy więc wszystko, żeby leki, które pojawiają się na rynku, jak najszybciej wchodziły na listę leków refundowanych – podkreśliła podczas konferencji prasowej minister Izabela Leszczyna.
Wiceminister Marek Kos zapowiedział, że jeszcze w tym roku resort planuje publikację Krajowej Listy leków Krytycznych. - Ten projekt wskazuje substancje czynne, występujące w lekach, które są niezwykle istotne w terapii, a ich brak rynkowy mógłby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjentów. W projekcie listy znajduje się 238 pozycji – poinformował.
Nowa lista leków refundowanych od 1 stycznia 2025 roku
Na liście leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku, znalazło się 31 nowych cząsteczko–wskazań. Wśród nowo dodanych pozycji jest 13 substancji stosowanych we wskazaniach onkologicznych (m.in. w leczeniu raka szyjki macicy, nerki czy jelita grubego), 12 w leczeniu chorób rzadkich i ultrarzadkich, a także trzy wskazania substancji stosowanych w chemioterapii oraz jedna terapia wysokoinnowacyjna.
Na liście refundacyjnej pojawią się leki zawierające 6 nowych substancji kardiologicznych (riwaroxaban, dabigatran, eplerenon, torasemed, trimetazydyna, metyldopa). Resort zdrowia podaje, że około 3 mln pacjentów będzie mogło z nich skorzystać z 30-procentową odpłatnością. Wszystkie pozostałe terapie wprowadzone do programów leków w nowym wykazie będą dostępne dla pacjentów bezpłatnie.
Czytaj więcej
W obowiązującej od 1 lipca wykazie refundowanych leków i wyrobów medycznych ma znaleźć się 31 nowych terapii. Wśród nich 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, w tym 6 w chorobach rzadkich.