ISW: Kreml nie zrezygnuje ze swoich celów na Ukrainie
Analitycy Instytutu Studiów nad Wojną uważają, że prezydent Rosji Władimir Putin nie zamierza iść na ustępstwa w rozmowach pokojowych i popiera żądania mające na celu zniszczenie państwa ukraińskiego.
„Kreml pozostaje przy dążeniu do osiągnięcia pierwotnych celów swojej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę w jakichkolwiek przyszłych rozmowach pokojowych, a mianowicie zniszczenia państwa ukraińskiego, rozwiązania obecnego rządu ukraińskiego, demilitaryzacji Ukrainy i trwałego zakazu przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO” - czytamy w raporcie ISW.
Sytuacja na froncie. Raport Sztabu Generalnego Ukrainy
W ciągu ostatniej doby na linii frontu doszło do 170 starć bojowych, z czego najwięcej w rejonie Pokrowska – 70. O sytuacji poinformował rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Andrij Kowaliow.
W nocy nad obwodem sumskim strącono 11 dronów-kamikadze
Od początku roku nad tym północnym obwodem Ukrainy strącono 134 takie drony.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 37 miejscowości w obwodzie chersońskim
W ostrzale uszkodzonych zostało m.in. 12 budynków mieszkalnych i gazociąg – informuje gubernator obwodu Ołeksandr Prokudin.
Polska podrywa myśliwce w związku z atakiem rakietowym Rosji na Ukrainę
O poderwaniu myśliwców informuje Dowództwo Operacyjne.
Dziś w Warszawie spotkanie Donalda Tuska z Wołodymyrem Zełenskim
Informację taką przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Czytaj więcej
Premier Donald Tusk spotka się w środę w Warszawie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 812 670 żołnierzy, 9 780 czołgów, 20 348 pojazdów opancerzonych, 21 975 zestawów artyleryjskich, 1 262 wyrzutnie rakiet, 1 046 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 331 śmigłowców, 22 383 bezzałogowe statki powietrzne, 3 018 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 33 995 pojazdów (w tym cystern) i 3 696 jednostek sprzętu specjalnego.
W stronę Ukrainy wystrzelono pociski manewrujące
Trwa atak rakietowy na Ukrainę.
Seria eksplozji w Charkowie
O eksplozjach w mieście informuje telewizja Suspilne. Wcześniej pojawiło się ostrzeżenie, że Charków może być celem ataku z użyciem pocisków balistycznych.
W nocy nad Rosją strącono trzy ukraińskie drony
Drony były strącane nad obwodami biełgorodzkim (dwa) i tambowskim – informuje Ministerstwo Obrony Rosji.
Alarm rakietowy na Ukrainie
Alarm ogłoszono m.in. w Kijowie, ale objął on większość obwodów Ukrainy – całą środkową, północną, południową i wschodnią Ukrainę. Wcześniej Siły Powietrzne Ukrainy informowały o starcie rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95MS z lotniska w obwodzie murmańskim.
Zastępca sekretarza generalnego ONZ odwiedził obwód charkowskim
Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. Humanitarnych Tom Fletcher pojawił się na terenach przyfrontowych, w rejonie kupiańskim.
W nocy Ukraina była celem ataku rosyjskich dronów
Drony – jak wynika z komunikatu ukraińskich Sił Powietrznych – pojawiły się m.in. nad obwodem lwowskim.
W nocy Rosjanie poderwali bombowce strategiczne
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało w nocy o poderwaniu przez Rosję bombowców strategicznych Tu-95MS z lotniska Ołenia w obwodzie murmańskim. Zazwyczaj taki komunikat poprzedza rosyjski atak rakietowy na Ukrainę.
Rosja i Białoruś wstrzymują import zwierząt gospodarskich z Niemiec
Decyzja ta ma związek z wykryciem w Niemczech przypadków pryszczycy wśród zwierząt. Rosja może ograniczyć 20 stycznia import zwierząt ze wszystkich krajów UE.
W Brukseli spotykają się szefowie Sztabów Generalnych państw NATO
W czasie spotkania, które odbywa się 15-16 stycznia przedyskutowane mają być „kwestie o znaczeniu strategicznym dla Sojuszu”, a „szczególna uwaga ma być przywiązywana do współpracy między krajami NATO i jednolitej reakcji na globalne wyzwania” - wynika z komunikatu NATO.
UE rozważa objęcie sankcjami aluminium i skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Rosji
Bloomberg pisze, że w ramach 16. pakietu sankcji, jaki ma przyjąć Unia Europejska za polskiej prezydencji, rozważane jest objęcie embargiem aluminium i skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Rosji. Sankcje na import aluminium z Rosji miałyby być wprowadzane stopniowo. Z kolei wstrzymanie importu LNG z Rosji może być elementem pakietu sankcji lub częścią mapy drogowej, którą UE ma przedstawić w lutym. Sankcjami miałoby być również objętych kilkadziesiąt statków z tzw. floty cieni, które transportują rosyjską ropę. Częścią pakietu sankcji ma być też odłączenie kolejnych rosyjskich banków od systemu SWIFT.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1055 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1055 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 13 na 14 stycznia ukraińskie drony atakowały cele w obwodach tulskim i saratowskim.