Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja oskarża USA i Wielk...
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Kiedy Trump zakończy wojnę. Bukmacherzy przyjmują zakłady
Bukmacherzy przyjmują zakłady, czy Trumpowi uda się zakończyć wojnę w 3 miesiące. Prawdopodobieństwo szacuje się na 30 proc. (dwa miesiące temu wynosiło 50 proc.).
Nowosybirsk. Były więzień walczący z Ukrainą spowodował śmiertelny wypadek
Dennis Gromow, który podpisał kontrakt z rosyjska armią podczas odsiadywania 21-letniego wyroku za morderstwo, uciekł z frontu. Wyszło to na jaw dopiero po tym, jak spowodował tragiczny w skutkach wypadek samochodowy.
Jadąc BMW tracił panowanie nad autem i uderzył w słup. Na miejscu zginął 26-letni pasażer, dwie 17-letnie pasażerki trafiły do szpitala i obydwie są w śpiączce.
Gromowowi udało się uciec z obrażeniami niezagrażającymi życiu. Został zatrzymany.
Rosyjscy dyplomaci w brytyjskim parlamencie
Pod koniec grudnia kilku rosyjskich dyplomatów dołączyło do publicznej wycieczki po izbach parlamentu, a następnie odłączyło się, aby wejść do części Izby Lordów.
Czytaj więcej
Pod koniec grudnia kilku rosyjskich dyplomatów dołączyło do publicznej wycieczki po izbach zamkni...
Szef ukraińskiego MSZ o inauguracji Ttrumpa: Czekamy na pierwsze kontakty
- Po inauguracji Donalda Trumpa Ukraina oczekuje zintensyfikowania współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w celu osiągnięcia sprawiedliwego pokoju poprzez koncepcję „pokoju poprzez siłę" - powiedział szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha.
Szef ukraińskiej dyplomacji zauważył, że wybory prezydenckie w USA, w których zwyciężył Donald Trump, mają „globalne implikacje i globalne znaczenie”.
- Z wielkimi nadziejami i oczekiwaniami czekamy na nasze pierwsze oficjalne kontakty po 20 stycznia. Oceniamy, że mamy dodatkowe szanse na przyspieszenie osiągnięcia sprawiedliwego i wszechstronnego pokoju - mówił minister. - Mamy również nadzieję na nabranie nowego impetu w celu osiągnięcia tego celu, który, jak jestem przekonany, podzielają zarówno Ukraina, jak i Stany Zjednoczone – powiedział Sybiha.
Reuters: W związku z sankcjami, Polska obniży import rosyjskiego gazu skroplonego
Polska, największy importer rosyjskiego gazu skroplonego (LPG), obniży swoje zakupy o około 80 proc. w tym roku z powodu zachodnich sankcji wobec Rosji.
Prognozy Polskiego Stowarzyszenia LPG (POGP) przewidują, że import z Rosji zmniejszy się do około 20 000 ton miesięcznie w porównaniu ze średnią 100 000 ton miesięcznie w 2024 r. Ta redukcja następuje po wprowadzeniu przez UE sankcji na rosyjski LPG obowiązujących od 20 grudnia.
Aby zaradzić niedoborom, Polska zwiększy import LPG za pośrednictwem portów i transportu drogowego z krajów takich jak Niemcy i Holandia.
Bloomberg: Komisją wywiadu Izby Reprezentantów USA będzie kierować krytyk pomocy dla Ukrainy
Spiker Izby Reprezentantów USA Mike Johnson mianował Ricka Crawforda, krytyka pomocy dla Ukrainy, przewodniczącym wpływowej Komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów.
Johnson uzasadnił swoją decyzję stwierdzeniem, że społeczność wywiadowcza potrzebuje „nowego początku” i zaprzeczył, że na jego decyzję wpłynął prezydent elekt Donald Trump.
Ukraina i Holandia uruchomią nowy format współpracy dwustronnej
Ukraina i Holandia pracują nad ustanowieniem nowego formatu współpracy dwustronnej w formie konferencji międzyrządowej.
Ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha na konferencji prasowej w Kijowie ogłosił tę inicjatywę po rozmowach z holenderskim ministrem spraw zagranicznych Casparem Veldkampem, który odwiedził Kijów 16 stycznia.
Szef Komitetu Wojskowego NATO: Brak oznak, że Kreml przygotowuje się do pokoju
Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, admirał Rob Bauer, oświadczył na konferencji prasowej w Brukseli 16 stycznia, że nie ma żadnych oznak, że Rosja przygotowuje się do pokoju. W związku z tym państwa członkowskie NATO muszą wzmocnić współpracę wojskową z partnerami i zwiększyć wsparcie dla Ukrainy.
- Wojna Rosji z Ukrainą ma globalne reperkusje i nie ma żadnych oznak, że Kreml przygotowuje się do pokoju. Putin postawił rosyjską gospodarkę na wojennej stopie, a Rosja coraz ściślej współpracuje z Chinami, Iranem i Koreą Północną - mówił Bauer. - Wymaga to zjednoczonej, silnej odpowiedzi. Dlatego inwestujemy więcej czasu i energii we współpracę wojskową, interoperacyjność i wymianę wiedzy i doświadczenia z naszymi partnerami.
Premier Wielkiej Brytanii jest gotowy wysłać siły pokojowe na Ukrainę
Premier Keir Starmer jest gotowy wysłać brytyjskie siły pokojowe na Ukrainę, jeśli będzie to konieczne, donosi Sky News.
Starmer potwierdził, że Londyn jest gotowy odegrać swoją „pełną rolę” w potencjalnych operacjach pokojowych na Ukrainie, chociaż w tej chwili nie widzi żadnych bezpośrednich perspektyw takiej misji.
Migranci z granicy polsko-białoruskiej wywożeni w kierunku Rosji
Migranci, którzy przebywali na Białorusi w pobliżu granicy białorusko-polskiej, zostali zauważeni i wywiezieni w kierunku Rosji, poinformował płk Andrzej Stasiulewicz z polskiej Straży Granicznej.
- Zauważyliśmy, że migranci są wywożeni ze strefy przygranicznej w kierunku Rosji. Łukaszenko prawdopodobnie chce zapewnić spokój w kraju przed wyborami prezydenckimi – mówił Stasiulewicz. Pułkownik powstrzymał się od spekulacji na temat losu osób, które nadal znajdują się w strefie przygranicznej, ale zasugerował, że mogą zostać wykorzystane i wysłane z Rosji do Finlandii.
Jermak: Zełenski i Trump spotkają się „wkrótce”
- Oficjalne konsultacje rozpoczną się natychmiast po inauguracji Donalda Trumpa, a wkrótce potem prezydent-elekt USA ma spotkać się z Wołodymyrem Zełenskim, aby omówić konkretne plany dotyczące zakończenia tej wojny – powiedział Andrij Jermak, szef biura prezydenta .
Zauważył, że „bardzo ważne jest, aby nowa administracja jak najszybciej zapoznała się z materiałem i miała równie dogłębną wiedzę o prawdziwych wydarzeniach na polu bitwy”, jak administracja Bidena.
- Nie wierzę w żaden scenariusz, w którym Trump podejmie jakiekolwiek kroki, aby osłabić Amerykę. I nie wierzę, że Ameryka może być silna, jeśli Ukraina nie będzie silna i nie zazna sprawiedliwego pokoju. Wiem na pewno, że Trump chce zakończyć tę wojnę, jest to dla niego ważne – dodał szef biura Zełenskiego.
Ekspertka amerykańskiego think tanku: Trump rozumie rolę Europy w negocjacjach pokojowych
Constanze Sttelzenmüller, dyrektorka Centrum Stanów Zjednoczonych i Europy Instytutu Brookingsa, think tanku z siedzibą w Waszyngtonie, uważa, że oświadczenia Moskwy, iż Rosja będzie rozmawiać o Ukrainie wyłącznie ze Stanami Zjednoczonymi, raczej nie spowodują wykluczenia zarówno Ukrainy, jak i partnerów europejskich z kręgu negocjatorów, gdyż administracja Trumpa nie będzie tym zainteresowana.
- Nie sądzę, że to się stanie. Europejczycy dali jasno do zrozumienia, że bez Ukrainy nie będzie dyskusji o Ukrainie i uważam, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby Biały Dom pod rządami Donalda Trumpa brał udział w negocjacjach z Rosją bez Europejczyków. Nie ma więc powodu się obawiać, że Europejczycy zostaną wykluczeni z procesu - mówiła ekspertka w rozmowie z Ukrinform.
Sttelzenmüller zasugerowała, że Rosja może próbować rozmawiać z poszczególnymi krajami europejskimi, tymi, które są jej bliższe, ale te rozmowy pozostaną bez konsekwencji.
Zauważyła także, że Trump nie mówi już o zakończeniu wojny w ciągu 24 godzin, ale wspomniany przez niego 6-miesięczny termin „też nie jest zbyt realistyczny”. Ekspertka przyznała, że wiele osób niepokoi pytanie, czy Stany Zjednoczone zaprzestaną pomocy wojskowej dla Ukrainy pod rządami nowej administracji. Jednak, jak zauważyła Stelzenmüller, zespół Trumpa powiedział europejskim dyplomatom, że będą kontynuować wsparcie wojskowe dla Kijowa.
Rosyjski eksperymentalny dron rozpoznawczy Merlin zestrzelony nad Ukrainą
Strzelcy przeciwlotniczy i piloci 63. oddzielnej zmechanizowanej brygady Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzelili rosyjskiego eksperymentalnego drona rozpoznawczego Merlin-VR, poinformowała na Telegramie operacyjno-strategiczna grupa sił „Chortycja”.
Dron Merlin może wzbić się w powietrze na wysokość 5 km i spędzić tam 10 godzin.
Ukraina otrzyma w tym roku 15 systemów obrony powietrznej Gravehawk z Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania pomyślnie przetestowała dwa prototypy nowego systemu obrony powietrznej Gravehawk na Ukrainie, który został opracowany specjalnie na potrzeby Ukrainy i jest współfinansowany przez Danię. 15 kolejnych zostanie dostarczonych w tym roku.
Trump wróci do polityki sankcji. Postraszy Putina
USA zaostrzą sankcje wobec rosyjskich firm naftowych, aby wpłynąć na decyzję Moskwy o zakończeniu agresji na Ukrainę i przystąpieniu do rozmów pokojowych.
Czytaj więcej
USA zaostrzą sankcje wobec rosyjskich firm naftowych, aby wpłynąć na decyzję Moskwy o zakończeniu...
Rosyjski dron spadł w pobliżu miejsca rozmów Zełenskiego i Starmera
Fico: Trwają prace nad ustaleniem terminu spotkania z Zełenskim
Premier Słowacji Robert Fico oświadczył, że Bratysława nadal pracuje nad ustaleniem daty jego spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
- Gdy tylko pojawi się ta data, od razu was o niej poinformuję – powiedział słowacki premier podczas konferencji prasowej, dodając, że miejsce wydarzenia zostanie ogłoszone później.
Samoloty miały być niszczone na lotniskach i w powietrzu. Tusk ujawnił rosyjski plan
Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim premier Donald Tusk ujawnił informacje o rosyjskim zagrożeniu dla światowego lotnictwa. I raczej nie chodziło mu o groźbę zestrzelenie samolotów, przed czym ostrzega EASA.
Czytaj więcej
Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim premier Don...
Niespodzianka: Gazprom chce kupować gaz w Europie
Gazprom będzie musiał kupić gaz na rynku spot Unii, aby dostarczyć go do wspieranego przez Kreml mołdawskiego Naddniestrza. Zapłaci za to co najmniej 164 mln dol. To skutek końca tranzytu poprzez Ukrainę.
Czytaj więcej
Kto by się tego spodziewał? Gazprom będzie musiał kupić gaz na rynku spot Unii, aby dostarczyć go...
Kolejna wysyłka brytyjskiej broni na Ukrainę
Wielka Brytania wysyła 150 luf artyleryjskich wyprodukowanych przez Sheffield Forgemasters oraz nowy mobilny system obrony powietrznej Grateful specjalnie zaprojektowany, aby sprostać potrzebom Ukrainy.
Ogłosił to premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie
Premier powiedział, że Wielka Brytania wyśle Ukrainie 150 luf artyleryjskich wyprodukowanych przez Sheffield Forgemasters, pierwsze takie lufy wyprodukowane w Wielkiej Brytanii od ponad dwóch dekad. - Zaczną docierać na Ukrainę za kilka tygodni — powiedział Starmer na konferencji prasowej.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje zdjęcia ze szkolenia z walki w okopach
10 tys. funkcjonariuszy ukraińskiej policji jest na froncie
Informację taką przekazał komendant główny ukraińskiej policji Iwan Wyhiwski. Jak dodał w policji służy 67 tys. mężczyzn objętych mobilizacją (w wieku 25-60 lat). Łącznie w ukraińskiej policji służy 100 tys. funkcjonariuszy.
Od początku dnia na froncie doszło do 89 potyczek
Najwięcej potyczek miało miejsce na froncie pokrowskim i kurskim – podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski: Rosja straciła inicjatywę na froncie w obwodach charkowskim, sumskim i kurskim
Zełenski mówił o tym na konferencji prasowej w Kijowie, na której występował wraz z brytyjskim premierem Keirem Starmerem. Ze słów Zełenskiego wynika, że Rosjanie mają jeszcze inicjatywę jedynie w obwodzie donieckim.
Rosyjskie drony zaatakowały Charków
Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego poinformował o rannych w ataku. Ich liczba nie jest na razie znana.
Wielka Brytania podpisała z Ukrainą umowę na 100 lat
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali umowę o partnerstwie, która ma obowiązywać przez 100 lat. Starmer, dla którego to pierwsza wizyta w Kijowie w charakterze szefa rządu, powiedział, że umowa wyraża „niezłomne wsparcie” Wielkiej Brytanii dla Ukrainy. Sprawą w najbliższym czasie ma zająć się brytyjski parlament. - To historyczny dzień - ocenił Zełenski. Dokument przewiduje m.in. dalszą pomoc wojskową dla Ukrainy.
Europoseł PiS: Każde obniżenie potencjału militarnego Rosji jest korzystne dla Polski
W rozmowie z RMF FM europoseł PiS Michał Dworczyk był pytany o słowa premiera Donalda Tuska (PO), który mówił o bezwarunkowym wsparciu dla Ukrainy. - Ja rozumiem to w ten sposób, że pomoc Ukrainie, zwłaszcza pomoc militarna, jest związana z budowaniem polskiego bezpieczeństwa. Ukraina prowadzi wojnę z Federacją Rosyjską (...) i każdy zniszczony czołg rosyjski na terenie Ukrainy, każde obniżenie potencjału militarnego Federacji Rosyjskiej jest korzystne dla Polski, bo Polska dzięki temu jest bezpieczniejsza. W związku z tym tak interpretuję wypowiedzi polityków, którzy mówią, że bezwarunkowo wspieramy Ukrainę. Oczywiście w relacjach międzynarodowych tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak bezwarunkowa pomoc - powiedział.
Czytaj więcej
- Każdy polityk czasami powie o jedno słowo za dużo - powiedział europoseł PiS Michał Dworczyk, w...
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o ataku na skład paliw w obwodzie woroneskim
W wyniku ataku w płomieniach stanąć miał skład paliw „Liskinśka” - wynika z komunikatu.
Najwyżsi rangą generałowie Ukrainy i USA rozmawiali telefonicznie o sytuacji na froncie
Głównodowodzący ukraińską armią gen. Ołeksandr Syrski w rozmowie z szefem Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, gen. Charlesem Q. Brown Jr. podkreślił, że Rosjanie na żadnym odcinku frontu nie osiągnęli swoich strategicznych celów.
Szczątki rosyjskich dronów spadają na Kijów
W rejonie sołomiańskim szczątki strąconego drona uszkodziły samochód, w rejonie dniprowskim – szczątki drona spadły na budynek.
Pieskow odpowiedział na słowa Tuska. „Polska jest z tego znana”
– Polska jest dobrze znana z takich bezpodstawnych oskarżeń. Często nawet stara się wieść pod tym kątem prym w porównaniu z innymi krajami Europy – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W ten sposób odpowiedział na słowa premiera RP Donalda Tuska o rzekomym planowaniu przez Rosję ataków terrorystycznych na linie lotnicze.
W trakcie środowej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim Tusk przekonywał, że „Polska odgrywała kluczową rolę w Europie w kontrakcjach wobec aktów sabotażu i dywersji, które organizuje nie tylko na polskim terenie Rosja”. – Niektóre akty sabotażu czy przygotowania do dywersji miały charakter bardzo dramatyczny. Te ostatnie informacje, nie będę wchodzić w szczegóły, ale mogę potwierdzić zasadność tych obaw, że Rosja planowała akty terroru powietrznego i to nie tylko wobec Polski, ale wobec linii lotniczych na całym świecie – mówił szef polskiego rządu.
Czytaj więcej
– To nic innego jak kolejne bezpodstawne oskarżenie pod adresem Rosji – stwierdził Dmitrij Piesko...
Dlaczego Wołodymyr Zełenski musiał poprzeć Rafała Trzaskowskiego - pisze Jędrzej Bielecki
Karol Nawrocki gra w perspektywie tygodni, Wołodymyr Zełenski – dekad. Pierwszemu chodzi o mobilizację nacjonalistycznego elektoratu, także Konfederacji, przed wyborami zaplanowanymi na 18 maja. Drugi musi zbudować sojusz krajów, które zapobiegną kapitulacji Donalda Trumpa przed Władimirem Putinem – pisze Jędrzej Bielecki.
Czytaj więcej
Najbliższe tygodnie rozstrzygną o losie Ukrainy. Jej prezydent Wołodymyr Zełenski nie ma innego w...
Administracja Bidena utrudniła następcom możliwość złagodzenie kluczowych sankcji wobec Rosji
Jeśli nowa władza wykonawcza zechce wykluczyć któregokolwiek z wpisanych na czarną listę, to decyzję taką musi zatwierdzić Kongres.
Czytaj więcej
Administracja prezydenta Joe Bidena na kilka dni przed opuszczeniem urzędu zablokowała następcom...
Alarm powietrzny w obwodzie kijowskim w związku z atakiem dronów
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o ataku dronów z kierunku wschodniego.
Minister obrony Litwy apeluje do krajów NATO o zwiększenie wydatków na obronność
Dovilė Šakalienė zaapelowała o wzmocnienie obrony powietrznej sojuszu na flance wschodniej, na granicy państw NATO z Rosją i Białorusią. Takie granice ma m.in. Litwa. Šakalienė dodała, że Litwa wydaje na obronność już prawie 4 proc. PKB. Mówiła też, że spodziewa się, iż na szczycie w Hadze NATO wyznaczy państwom członkowskim nowy cel, jeśli chodzi o poziom wydatków na obronność - przeznaczanie na ten cel co najmniej 3 proc. PKB (obecnie 2 proc. PKB).
Politycy PiS: Zełenski powinien przeprosić za słowa o Nawrockim
Politycy PiS w ostrych słowach komentują słowa Wołodymyra Zełenskiego o Karolu Nawrockim, które padły w wywiadzie, jakiego prezydent Ukrainy udzielił m.in. „Rzeczpospolitej”. Zdaniem Janusza Kowalskiego „bezczelnie angażuje się on w kampanię wyborczą w Polsce po stronie proniemieckiego Rafała Trzaskowskiego”. Tobiasz Bocheński stwierdził natomiast, że „Zełenski ma tyle do powiedzenia w sprawach polskiej polityki, ile Donald Tusk na inauguracji Trumpa”. - Jeżeli Ukrainy nie będzie w NATO, jeśli Ukraina nie będzie miała gwarancji bezpieczeństwa, to wtedy pan (Karol) Nawrocki powinien już zacząć ćwiczyć, bo może się okazać, że będzie musiał wziąć broń do ręki – mówił Zełenski podczas wywiadu. Był to komentarz do słów Karola Nawrockiego – kandydata na prezydenta popieranego przez PiS – który stwierdził, że dla Ukrainy nie będzie miejsca w UE i NATO, dopóki nie upora się ze swoją historią w kwestii rzezi wołyńskiej.
Czytaj więcej
Politycy PiS w ostrych słowach komentują wypowiedź Wołodymyra Zełenskiego o Karolu Nawrockim, któ...
Estoński rząd przeznaczy 30,5 mln euro na wzmocnienie granicy z Rosją
Informacje takie przekazuje estoński rząd.
Rosjanie informują o strąceniu 95 ukraińskich dronów w ciągu minionej doby
Z komunikatu resortu obrony Rosji wynika, że w ciągu 24 godzin Rosjanie strącili 95 ukraińskich dronów i 12 pocisków wystrzelonych przez zestawy HIMARS. Rosjanie informują też o atakach rakietowych i powietrznych przeprowadzonych przez ich siły na lotnictwa wojskowe, zakłady produkcyjne, magazyny z dronami i zgrupowania ukraińskiej armii w 152 rejonach Ukrainy.
Wypowiedź Wołodymyra Zełenskiego może pomóc Karolowi Nawrockiemu - pisze Artur Bartkiewicz
Gdyby Zełenski spostponował polskiego polityka w wywiadzie w „Rzeczpospolitej”, dajmy na to, w marcu czy kwietniu 2022 roku, byłby to dla tego polityka poważny problem. Ale gdy robi to w styczniu 2025 roku, jak to zrobił właśnie względem Karola Nawrockiego, sytuacja jest zgoła inna – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z Rafałem Trzaskowskim w czasie jego wizyty w Warszawie i wyraźn...
Rosja. Rząd chwali się wzrostem liczby turystów
W okresie od stycznia do listopada 2024 r. Rosję odwiedziło 4 mln turystów z zagranicy, co stanowi wzrost o 40 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2023 - podał minister rozwoju gospodarczego Rosji Maksim Reszetnikow. Dodał, że Rosja chce do 2030 r. zwiększyć liczbę turystów do 16 milionów rocznie. Dla porównania, według polskich danych rządowych w 2023 r. Polskę odwiedziło 19 milionów turystów.
W Estonii otwarto wystawę „Mariupol: miasto szczęścia, miasto duchów”
Wystawę otwarto w miasteczku Viimsi, w prowincji Harju. Prezentowane są nie niej zdjęcia Dmytro Czyczery i Tetiany Lytwyn. Na zdjęciach widać Mariupol przed wojną i miasto zniszczone w wyniku rosyjskich ataków. Obecnie Mariupol jest okupowany przez Rosjan.
Premier Wielkiej Brytanii przybył z wizytą do Kijowa
W stolicy Ukrainy brytyjski premier podpisze umowę o 100-letnim partnerstwie Wielkiej Brytanii z Ukrainą.
Rosjanie ostrzelali wieś Jantarne w obwodzie chersońskim
W ataku ranny został 92-letni mieszkaniec wsi – podaje chersońska administracja obwodowa.
Rosyjskie drony zestrzelone
Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że w nocy Rosjanie zaatakowali cele na Ukrainie za pomocą 55 dronów kamikadze m.in. typu Szahid. Według strony ukraińskiej, 34 bezzałogowce zostały zestrzelone, a kolejnych 18 nie doleciało do celu.
Walki w obwodzie kurskim
W środę podczas walk w obwodzie kurskim doszło do 15 starć, a wojska rosyjskie 340 razy używały artylerii i zrzuciły 18 kierowanych bomb lotniczych - podało ukraińskie dowództwo.
Więzienie za „Wolność Rosji”
Mieszkaniec Kraju Nadmorskiego (wschodnia Rosja) został skazany na 7 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za nawiązanie kontaktu i przekazywanie informacji Legionowi „Wolność Rosji”, utworzonej w 2022 r. formacji paramilitarnej, która składa się z Rosjan walczących po stronie Ukrainy. Mężczyzna miał informować o planach podpalenia wojskowego biura poborowego.
Rosjanie użyli ponad dwóch tysięcy dronów
Według danych Sztabu Generalnego Ukrainy, w środę Rosjanie przeprowadzili jeden atak rakietowy i 50 uderzeń z powietrza za pomocą łącznie 44 rakiet i 71 kierowanych bomb lotniczych, wysłali też do ataku 2361 dronów kamikadze, a pozycje ukraińskich żołnierzy i tereny zamieszkałe były ostrzeliwane z różnych rodzajów broni ponad 5 tys. razy.
Ponad 120 starć na froncie
Ukraińskie dowództwo podsumowało środowe wydarzenia na froncie. Według tego źródła, w ciągu minionej doby na froncie doszło do 124 starć bojowych, a najwięcej walk na Ukrainie odnotowano na kierunkach pokrowskim (56), łymańskim (16) i torećkim (9).
Rosjanie produkują więcej wódki
W porównaniu z 2023 r., w 2024 r. w Rosji produkcja wódki wzrosła o 3 proc. - podała agencja Interfax, powołując się na Federalną Służbę Regulacji Alkoholu. Według tego źródła, w Federacji Rosyjskiej więcej produkowano też likierów (o 28,6 proc.) i koniaku (10,2 proc.), a ogółem produkcja napojów spirytusowych wzrosła o 8 proc.
Śmierć cywila w obwodzie chersońskim
Ołeksandr Prokudin, szef Chersońskiej Obwodowej Administracji Państwowej, poinformował, że w nocy wojska rosyjskie za pomocą dronów zaatakowały w Antoniwce, w wyniku czego zginął 37-latek, a 33-latek został ranny. Prokudin dodał, że w szpitalu zmarł 53-latek, który w środę został ranny w ataku bezzałogowca w Chersoniu.
Rosyjskie drony atakują na wschodzie Ukrainy
W ciągu minionej doby wojska rosyjskie koncentrowały się na kierunku łymańskim, gdzie atakowały w rejonach Twerdochlibowego i Makiejewki - podał szef administracji wojskowej obwodu ługańskiego Artem Łysohor dodając, że na tym odcinku frontu Rosjanie czterokrotnie przeprowadzili ostrzał artyleryjski i wysłali do ataki 132 drony.
Wielka Brytania podpisze z Ukrainą 100-letnią umowę
Keir Starmer odwiedzi 16 stycznia Ukrainę po raz pierwszy od objęcia urzędu premiera pół roku temu.
Czytaj więcej
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer podpisze dziś w Kijowie 100-letni układ o partnerstwie z U...
Szczątki strąconego ukraińskiego drona uszkodziły obiekt infrastruktury energetycznej w obwodzie połtawskim
Informacje takie przekazuje połtawska administracja obwodowa.
Rafał Trzaskowski: Dziś cały świat powinien wspierać Ukrainę w walce z Putinem
- Wszyscy chyba się zgadzamy: nie chcemy wojny, chcemy być bezpieczni. Wszyscy się chyba zgadzamy z tym, że to Putin jest wrogiem – mówił kandydat KO na prezydenta.
Czytaj więcej
- Ja bym chciał, aby nikt w Polsce nie angażował się w kampanię po stronie Władimira Putina - mów...
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 814 150 żołnierzy, 9 791 czołgów, 20 368 pojazdów opancerzonych, 22 015 zestawów artyleryjskich, 1 262 wyrzutnie rakiet, 1 046 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 331 śmigłowców, 22 503 bezzałogowe statki powietrzne, 3 049 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 34 132 pojazdy (w tym cysterny)( i 3 697 jednostek sprzętu specjalnego.
Kaja Kallas: To od Ukraińców zależy, na jaki rodzaj porozumienia się zgodzą
Prezydent Trump powiedział, że szybko zakończy tę wojnę. I myślę, że jeśli naprawdę użyje siły Ameryki, by wywrzeć presję na Putinie, by wycofał swoje wojska i przestał bombardować cywilów i cywilną infrastrukturę, ta wojna szybko się skończy. Problem w tym, że Putin tak naprawdę nie chce pokoju. On chce zawieszenia broni, które jest mu potrzebne do przegrupowania i dozbrojenia – mówi Kaja Kallas, wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
Czytaj więcej
Rosja nie jest niezwyciężona. Trzeba zwiększyć presję ekonomiczną na nią – mówi „Rzeczpospolitej”...
Na Morzu Czarnym nie ma obecnie rosyjskich okrętów
Rosyjskich okrętów nie ma też na Morzu Azowskim.
W nocy nad Rosją strąconych zostało 27 ukraińskich dronów
Drony były strącane nad obwodami biełgorodzkim (15), woroneskim (7), tambowskim (3) i kurskim (2).
Niemcy przekazali ok. 100 pojazdów ukraińskiej policji i Gwardii Narodowej Ukrainy
Pojazdy mają być wykorzystywane do ochrony porządku publicznego i infrastruktury krytycznej Ukrainy. W ceremonii przekazania samochodów brał udział ambasador Niemiec na Ukrainie, Martin Jaeger i szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko.
Rosyjska artyleria rakietowa ostrzelała Nikopol
W ostrzale zginęła 54-letnia kobieta, a 45-letni mężczyzna został ranny. Rosjanie uszkodzili też budynki mieszkalne i linię wysokiego napięcia.
Ukraina otrzymała pierwszą partię torów kolejowych z Francji
Dzięki pomocy Francji, dostarczającej Ukrainie tory wyprodukowane przez niemiecką grupę Saarstahl i francuskie firmy, odnowionych ma zostać 150 km trakcji kolejowej na Ukrainie. Przez cały 2025 rok na Ukrainę ma trafić do 20 tysięcy ton torów. Pomoc ta finansowana jest francuską pożyczką w wysokości 37,6 mln euro.
W nocy rosyjskie drony atakowały Ukrainę
Drony pojawiły się m.in. nad obwodem kijowskim – wynika z komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.
Władimir Putin przyjmie na Kremlu prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej
Faustin-Archange Touadéra i prezydent Rosji będą rozmawiać o rozwoju dwustronnej współpracy w dziedzinie politycznej, handlowej, gospodarczej i humanitarnej – wynika z komunikatu Kremla.
Rosjanie twierdzą, że uszkodzili podziemny magazyn gazu w mieście Stryj w obwodzie lwowskim
Do uszkodzenia największego na Ukrainie magazynu tego typu miało dojść w czasie powietrznego ataku Rosji na Ukrainę w nocy z 14 na 15 stycznia. Uszkodzona miała zostać infrastruktura naziemna podziemnego magazynu – podaje Ministerstwo Obrony Rosji. Atak – jak wynika z komunikatu – był odwetem za przeprowadzane przez Ukrainę ataki na cele w głębi Rosji przy użyciu zachodnich pocisków – Storm Shadow i ATACMS, a także na atak na stacje tłoczącą gaz do gazociągu Turkish Stream w Kraju Krasnodarskim.
Estonia będzie mogła użyć siły, by bronić infrastruktury na swoich wodach
Projekt ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo infrastruktury morskiej Estonii został przygotowany przez tamtejszy rząd. Zgodnie z nim estońska armia będzie mogła użyć siły, jeśli infrastrukturze będzie zagrażać statek lub inna jednostka pływająca.
Tak wyglądała sytuacja na froncie 15 stycznia
Tak wyglądała sytuacja na froncie 15 stycznia
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szc...