Aktualizacja: 21.02.2025 02:48 Publikacja: 16.01.2025 13:18
Europoseł PiS Michał Dworczyk skomentował słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego
Foto: PAP/Tomasz Gzell, PAP/Albert Zawada
W środę z wizytą w Polsce był prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem. Ukraiński polityk udzielił też wywiadu kilku polskim redakcjom, w tym „Rzeczpospolitej”. W czwartek o ocenę wizyty Zełenskiego na antenie RMF FM pytany był europoseł PiS Michał Dworczyk, były szef KPRM.
- Dobrze, że Polska i Ukraina prowadzą współpracę, dobrze, że wzmacniamy relacje, natomiast niestety wczorajsza wizyta nie przyniosła żadnego przełomu praktycznie w żadnej ze spraw, które są ważne z punktu widzenia Polski i Ukrainy - ocenił. Zwrócił uwagę, że nie podpisano porozumień ani listów intencyjnych, nie było też żadnych deklaracji politycznych.
Sejm odrzucił wniosek PiS o wotum nieufności wobec ministry ds. równości Katarzyny Kotuli z Lewicy. Za przyjęciem wniosku było 196 posłów, 232 - przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Wicemarszałkini Sejmu Dorota Niedziela przerwała w czwartek wystąpienie byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który wypowiadał się na temat premiera Donalda Tuska. Chwilę wcześniej poseł PiS Edward Siarka krzyknął przy niemal pustej sali „kula w łeb, szybko”.
Bronisław Komorowski uważa, że „Europa i europejscy politycy powinni wziąć na wstrzymanie i przeczekać Donalda Trumpa”.
W czwartek Komisja Etyki Poselskiej ukarała zwróceniem uwagi Sławomira Mentzena i Konrada Berkowicza z Konfederacji – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Ten drugi jest wiceprzewodniczącym tej komisji, więc będzie musiał być wydalony z jej składu.
Absolutnie nie wierzymy Donaldowi Tuskowi. Uważamy, że robi to tylko pod kątem kampanii prezydenckiej Rafała Trzaskowskiego - mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Stanisław Tyszka, europoseł, były wicemarszałek Sejmu, pytany o zapewnienia premiera, że Polska nie wyśle swoich żołnierzy na Ukrainę, gdzie mieliby uczestniczyć w ewentualnej misji pokojowej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Keir Starmer w rozmowie telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim wyraził poparcie dla decyzji władz Ukrainy, by nie przeprowadzać wyborów w kraju, w którym trwa wojna.
Robert Lewandowski ma już 716 goli w seniorskiej karierze i powoli zbliża się do top 5 najlepszych strzelców w historii futbolu. Wicelider Leo Messi właśnie dołożył bramkę dla Interu Miami, już 862. w karierze. Polaka jako lidera strzelców La Ligi i wicelidera snajperów Ligi Mistrzów goni Kylian Mbappé. W klasyfikacji Złotego Buta 2024/2025 obu napastnikom ucieka Mohamed Salah.
W czwartek wieczorem Sejm zgodził się na uchylenie immunitetu i zastosowanie aresztu do 30 dni wobec byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Teraz wniosek w tej sprawie trafi do sądu.
3 stycznia 1919 r. wydano dekret regulujący funkcjonowanie stowarzyszeń w całej Polsce. Regulacje prawne były potrzebne, bo dzięki temu w II RP powstało i działało ponad 10 tys. takich instytucji.
Krótka, ale dramatyczna historia powstania chochołowskiego z 1846 r. to opowieść o bohaterstwie ludzi, którzy postanowili własnymi skromnymi siłami zrzucić jarzmo dysponującego zawodową armią zaborcy.
12 września 1919 r. do monachijskiej piwiarni Sterneckerbräu wszedł niepozorny, ubrany w wytarty prochowy płaszcz szczupły mężczyzna. Jego blada twarz kontrastowała z kruczoczarnymi włosami, mocno zaczesanymi na lewy bok.
Rosja wisi na cienkim włosie imperialnej przemocy, ale sami Rosjanie wiedzą najlepiej, jak szybko może się od byle powiewu historii przewrócić.
W Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej służyło co najmniej 800 tys. kobiet. Niektóre odznaczono za heroizm i autentyczne dokonania, inne nagrodzono za bycie kochankami dowódców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas