Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Rosjanie w Pokrowsku? Ukraińcy zaprzeczają
Sytuacja operacyjna na kierunku pokrowskim pozostaje najtrudniejsza na całym froncie, na podejściach do miasta trwają zacięte walki - podano na oficjalnym kanale ukraińskiego operacyjno-strategicznego zgrupowania wojsk „Chortyca” w serwisie Telegram. We wpisie czytamy, że informacje o obecności rosyjskich żołnierzy w Pokrowsku „nie są prawdziwe”.
Doniesienia o wysokich stratach Rosjan w rejonie Pokrowska
Z informacji ukraińskiego wojska wynika, że w ciągu minionej doby znów rejon Pokrowska w obwodzie donieckim był terenem największej liczby starć między Rosjanami a Ukraińcami. Według Sił Zbrojnych Ukrainy, w piątek w tym rejonie frontu odparto 49 ataków, 15 walk trwa, a Rosjanie stracili tam 410 żołnierzy, w tym „173 bezpowrotnie” oraz trzy motocykle i dziesięć pojazdów.
Ostrzał w obwodzie sumskim
Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w piątek wojska rosyjskie 26 razy ostrzeliwały tereny przygraniczne regionu. Odnotowano 49 eksplozji, brak doniesień o rannych lub zabitych.
Rosjanie użyli blisko 700 dronów
W ciągu mijającej doby wojska rosyjskie przeprowadziły jeden atak rakietowy za pomocą dwóch rakiet oraz wysłali do ataku 694 drony kamikadze - poinformował Sztab Generalny Ukrainy. Według tego źródła, pozycje ukraińskich żołnierzy i tereny zamieszkałe były ostrzeliwane z różnych rodzajów broni ponad 3200 razy.
Ponad 150 starć na froncie
Do godz. 22:00 w piątek na wojnie Rosji z Ukrainą doszło do 155 starć bojowych - czytamy w komunikacie ukraińskiego dowództwa, z którego wynika, że najwięcej walk odnotowano na kierunkach pokrowskim (64), kramatorskim (24), torećkim (18) i łymańskim (13).
Fico krytykuje opozycję
Premier Słowacji Robert Fico skrytykował wizytę, jaką przedstawiciele słowackiej opozycji, na czele z liderem partii Postępowa Słowacja Michalem Šimečką, złożyli w piątek na Ukrainie. Zdaniem Ficy, opozycjoniści „ślepo i bezkrytycznie” stają po stronie Ukrainy i przedkładają interesy ukraińskie nad słowackie.
Szahidy atakują Ukrainę
Z różnych kierunków w stronę Ukrainy wystrzelono drony kamikadze typu Szahid - podały Siły Powietrzne Ukrainy. Rosyjskie bezzałogowce dostrzeżono m.in. nad obwodami sumskim, charkowskim, połtawskim, dniepropietrowskim, czernihowskim i odeskim.
Ukraińskie drony zestrzelone nad Rosją
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że wieczorem systemy obrony powietrznej zestrzeliły nad obwodem briańskim siedem ukraińskich dronów. Gubernator Aleksander Bogomaz przekazał, że nie było ofiar ani zniszczeń.
Ukraińskie dowództwo omawiało kwestię produkcji uzbrojenia
W piątek na Ukrainie odbyło się posiedzenie Sztabu Naczelnego Dowódcy, w którym wziął udział prezydent państwa. W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski poinformował, że poruszono różne tematy, ale przede wszystkim rozmawiano o osiągnięciu przez Ukrainę niezależności w dziedzinie uzbrojenia. - Omawialiśmy produkcję dronów, program rakietowy, komponenty technologiczne dla naszego wojska, w tym systemy robotyczne - wyliczał dodając, że trwają prace nad zwiększeniem produkcji na Ukrainie.
Zełenski: Ofiar w Krzywym Rogu można było uniknąć
W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że w rosyjskim ataku na Krzywy Róg zginęły cztery osoby, a czternaście zostało rannych. Dodał, że nie dochodziłoby do takich uderzeń i takich strat, gdyby Ukraina otrzymała wszystkie niezbędne jej systemy obrony powietrznej, o których od dawna rozmawia ze swymi partnerami.
Alarm na Ukrainie
Na terenie połowy Ukrainy w związku z aktywnością rosyjskich dronów obowiązuje alarm powietrzny. Teraz ostrzeżenie wydano także dla mieszkańców obwodów mikołajowskiego, czernihowskiego, dniepropietrowskiego i kirowohradzkiego.
Albania otworzyła ambasadę na Ukrainie
Szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha poinformował, że wraz z ministrem spraw zagranicznych Albanii, Iglim Hasanim, wziął udział w uroczystym otwarciu albańskiej ambasady w Kijowie. Polityk dodał, że to pierwsza ambasada, która została otworzona w czasie inwazji Rosji na Ukrainę. „To symbol ukraińsko-albańskiej odporności, jedności i wspólnej przyszłości w UE i NATO” - napisał Sybiha w serwisie X.
Rosyjska flaga nad Wriemiwką
Rosyjscy żołnierze podnieśli flagę Rosji we wsi Wriemiwka w obwodzie donieckim - poinformował Władimir Rogow, przewodniczący rosyjskiej Rady Koordynacyjnej ds. Integracji Nowych Regionów (czyli ukraińskich terenów, których aneksję Władimir Putin ogłosił w 2022 r.).
Pożar w Rosji po ataku drona
Gubernator Władysław Szapsza poinformował, że w wyniku ataku bezzałogowego statku powietrznego wieczorem doszło do pożaru na terenie przedsiębiorstwa przemysłowego w obwodzie kałuskim (zachodnia Rosja). Na miejscu są służby ratunkowe, według wstępnych doniesień nie ma ofiar w ludziach.
Wsparcie dla Ukrainy. Tusk: Polska i Wielka Brytania mają współpracować
Premier Donald Tusk spotkał się z szefem brytyjskiego rządu Keirem Starmerem. Po zakończeniu rozmów obaj politycy wystąpili na konferencji prasowej. - Z Wielką Brytanią i osobiście z panem premierem mamy identyczne poglądy na sytuację na Ukrainie, na agresję rosyjską wobec Ukrainę, identyczne poglądy co do tego, co należy robić, jak należy działać, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy. To, co sobie dzisiaj obiecaliśmy to to, że będziemy bardzo blisko współpracować, dzielić się i zadaniami, i informacjami. Nasza współpraca przynosiła do tej pory bardzo dobre efekty - powiedział Tusk.
Podolak: Fico nie przyjedzie na Ukrainę
Doradca szefa ukraińskiej Kancelarii Prezydenta Mychajło Podolak wyraził opinię, że premier Słowacji Robert Fico nie przyjedzie w najbliższym czasie na Ukrainę. Według Podolaka, Fico „otrzymuje korzyści polityczne, wizerunkowe i finansowe na innych rynkach”. Niedawno Fico zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na Słowację na rozmowy w sprawie tranzytu gazu, w odpowiedzi Zełenski zaprosił Ficę do Kijowa. Według ukraińskich mediów, strona słowacka i ukraińska pracują nad przygotowaniem spotkania obu polityków. Ukraina nie zgodziła się na przedłużenie umowy dotyczącej tranzytu rosyjskiego gazu przez swoje terytorium po 1 stycznia. Robert Fico mówił, że prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił go, iż Gazprom znajdzie sposób, by po decyzji Kijowa dostarczyć zakontraktowany surowiec na Słowację.
Miliony z ONZ dla Ukrainy
Koordynator ds. pomocy humanitarnej ONZ na Ukrainie Matthias Schmale ogłosił pierwszą transzę (70 mln dolarów, czyli 290 mln zł) z Funduszu Humanitarnego dla Ukrainy w ramach planu opracowanego we współpracy z ukraińskimi władzami. Pieniądze mają zostać przeznaczone na wsparcie osób uciekających przed walkami oraz cywilów pozostających w pobliżu frontu. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UN OCHA) podało, iż według szacunków w związku z trwającą wojną w 2025 r. na Ukrainie pomocy humanitarnej będzie potrzebować 12,7 mln osób, głównie na wschodzie, północy i południu kraju.
Stefanczuk apeluje o pomoc dla Ukrainy
Przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk ocenił w mediach społecznościowych, że spotkanie „Ukraina - Europa Południowo-Wschodnia” potwierdziło „jedność w dążeniu do pokoju i stabilności”. Zadeklarował, że Ukraina przeprowadza reformy i chce wstąpić do UE, zaś jej członkostwo w NATO „byłoby gwarancją bezpieczeństwa dla wspólnoty euroatlantyckiej”. „Wzywam partnerów do zwiększenia pomocy wojskowej: obrony powietrznej, dronów i zaawansowanego sprzętu” - napisał.
Zagrożenie ze strony rosyjskich dronów
Na terenie obwodów sumskiego i charkowskiego na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny. Ukraińskie Siły Powietrzne ostrzegły mieszkańców tych regionów przed zagrożeniem atakiem rosyjskich bezzałogowych statków powietrznych.
Budowane tankowce na liście sankcji USA
Odchodzący prezydent USA Joe Biden nałożył sankcje na sześć rosyjskich tankowców, które są budowane w rosyjskiej stoczni na Dalekim Wschodzie. Stocznia także trafiła na amerykańską czarną listę.
Czytaj więcej
Wśród pożegnalnych sankcji Joe Bidena znalazło się coś wyjątkowego. Na sankcyjną listę trafiło sześć rosyjskich tankowców, które dopiero są budowane w rosyjskiej stoczni na Dalekim Wschodzie. Sama stocznia także trafiła na czarną listę.
Kułeba nie chce być ambasadorem
Dmytro Kułeba, który od marca 2020 do września 2024 r. był ministrem spraw zagranicznych Ukrainy, powiedział w rozmowie z portalem Suspilne, że nigdy nie brał pod uwagę możliwości kontynuowania pracy dyplomatycznej za granicą po zakończeniu pełnienia funkcji w rządzie. Odniósł się w ten sposób do doniesień zachodnich mediów, jakoby miał zostać ambasadorem Ukrainy w Stanach Zjednoczonych albo szefem ukraińskiej misji przy NATO.
Walki w obwodzie kurskim
Trwają starcia w obwodzie kurskim w Rosji - informuje ukraińskie wojsko. Według tego źródła, Ukraińcy odparli sześć ataków Rosjan, a cztery potyczki trwają. Wcześniej rosyjskie dowództwo informowało o odbiciu czterech miejscowości w tym regionie Rosji.
Koniec akcji w Krzywym Rogu
W Krzywym Rogu po rosyjskim ostrzale zakończyła się akcja służb ratunkowych. Szef administracji obwodu dnieopropietrowskiego Serhij Łysak podał, że w sumie cztery osoby zginęły, a dziewięć zostało poszkodowanych, z czego pięć trafiło do szpitala. Uszkodzone zostały cztery bloki, 19 domów i kilkanaście pojazdów. Na poniedziałek 20 stycznia w mieście zapowiedziano żałobę.
Ostrzał na północy Ukrainy
Rosyjska artyleria i moździerze ostrzelały w piątek miejscowości Tymonowycze, Leoniwka, Mchy, Dibrowa i Klyusy w obwodzie czernihowskim oraz Riasne i Towstodubowe w obwodzie sumskim - poinformowało ukraińskie dowództwo.
Blisko sto starć w piątek
Od północy do godz. 16:00 na froncie doszło do 97 starć bojowych - podał Sztab Generalny Ukrainy. Według tego źródła, najwięcej walk odnotowano na kierunkach pokrowskim (41), kramatorskim (16), torećkim (12) i łymańskim (11).
Rosjanie wzięci do niewoli
Ukraińska 79. Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa poinformowała, że po jej ataku przeprowadzonym za pomocą dronów na kierunku kurachowskim, grupa rosyjskich żołnierzy schroniła się w okopie z blindażem. Okrążeni żołnierze - siedem osób - poddali się i zostali wzięci do niewoli - czytamy.
Umowa Rosja-Iran podpisana
Prezydenci Władimir Putin i Masud Pezeszkian podpisali w Moskwie umowę o partnerstwie między Rosją a Iranem. Porozumienie było przygotowywane od 2022 r. Nowa umowa zastąpi traktat między Moskwą a Teheranem, podpisany w 2021 r. - Jesteśmy zadowoleni z wyniku negocjacji - powiedział Putin. - Jesteśmy zjednoczeni w tym, by nie spoczywać na laurach i przenieść nasze relacje na jakościowo nowy poziom. Taki jest sens podpisanej międzypaństwowej umowy o kompleksowym partnerstwie strategicznym - dodał.
Ambasador Rosji w USA nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu Donalda Trumpa
Informację taką przekazał doradca prezydenta Rosji, Jurij Uszakow. Wyznaczony na nowego ambasadora Rosji w USA, Aleksander Darcziew, nie otrzymał jeszcze agrément od strony amerykańskiej.
Zełenski odznacza żołnierzy wojsk specjalnych i powietrzno-desantowych
Odznaczeni zostali m.in. żołnierze, którzy wzięli do niewoli pierwszych jeńców z Korei Północnej w obwodzie kurskim.
Głównodowodzący ukraińskiej armii wziął udział w nadzwyczajnym spotkaniu Rady Ukraina-NATO
Spotkanie miało format wojskowy i odbywało się zdalnie, na poziomie głównodowodzących siłami zbrojnymi.
W Krzywym Rogu ugaszono pożar bloku mieszkalnego trafionego przez rosyjską rakietę
Zdjęcia z miejsca ataku publikuje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.
Prezydent Litwy zapowiada wzrost wydatków na obronność do 5-6 proc. PKB
Gitanas Nausėda oświadczył w serwisie X. że jego kraj w perspektywie lat 2026-2030 będzie przeznaczać na obronność 5-6 proc. PKB. „Ustanówmy przykład” (dla innych państw NATO) - apeluje litewski prezydent.
Wołodymyr Zełenski spotkał się z liderem słowackiej opozycji
Zełenski rozmawiał z Michalem Šimečką, liderem partii Postępowa Słowacja. Prezydent Ukrainy zadeklarował, że jest gotów rozmawiać ze Słowacją o bezpieczeństwie energetycznym i pomóc temu państwu osiągnąć stabilność jeśli chodzi o dostawy energii. Zełenski zaznaczył jednocześnie, że dla Ukrainy ważne jest, aby usłyszeć, że Słowacy popierają starania Ukrainy o wejście do UE i NATO.
Sankcje Bidena pozbawiły Rosję tankowców do transportu i przeładunku ropy z Arktyki
Rosyjskie wydobycie z dna arktycznych mórz stanie w ciągu kilku tygodni - Straty Kremla, wynikające z zatrzymania wydobycia ropy naftowej, mogą sięgnąć 25 mld dol. rocznie.
Czytaj więcej
Ostatnie sankcje Joe Bidena pozbawiły Rosję tankowców do transportu i przeładunku ropy z Arktyki. Nie można ich zastąpić. Rosyjskie wydobycie z dna arktycznych mórz stanie w ciągu kilku tygodni. Straty Kremla mogą sięgnąć 25 mld dol. rocznie.
Rosjanie informują o zdobyciu wsi Sławianka w obwodzie donieckim
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w ciągu tygodnia Rosjanie zajęli w obwodzie donieckim osiem miejscowości. Rosjanie podali też nowe szacunki dotyczące ukraińskich strat: od 24 lutego 2022 roku Ukraińcy mieli stracić 652 samoloty, 283 śmigłowców, 40 643 bezzałogowe statki powietrzne, 590 zestawów przeciwlotniczych, 20 650 czołgów i pojazdów opancerzonych, 1 510 wyrzutni rakiet, 20 742 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 30 433 innych pojazdów wojskowych.
Francuski samolot patrolowy namierzany przez rosyjski zestaw S-400 nad Morzem Bałtyckim
O incydencie, który miał miejsce w środę, poinformował minister obrony Francji Sébastien Lecornu. Lecornu działanie Rosjan nazwał "agresywnym".
Władimir Putin spotyka się na Kremlu z prezydentem Iranu Masudem Pezeszkianem
W czasie spotkania prezydent Rosji mówił o potrzebie „konsultacji między Rosją a Iranem ws. międzynarodowej agendy”.
Rosjanie ostrzelali Krzywy Róg
W wyniku ostrzału śmierć poniosły cztery osoby (trzy kobiety i mężczyzna), trzy kolejne osoby zostały ranne (22-letnia kobieta i dwaj mężczyźni w wieku 34 i 56 lat).
Rosstat ponownie zmienia swoją metodologię obliczania inflacji
Putin zażądał spowolnienia wzrostu cen. Taki sposób „obniżania” inflacji ma miejsce w Rosji już szósty raz od momentu rozpoczęcia agresji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Rosyjski urząd statystyczny (Rosstat) zmienia metodologię obliczania inflacji po tym, jak Władimir Putin zażądał spowolnienia wzrostu cen. Taki sposób „obniżania” inflacji ma miejsce w Rosji już szósty raz, od momentu rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Z przyfrontowych miejscowości w obwodzie chersońskim ewakuowano dwie rodziny z sześciorgiem dzieci
Ewakuację przeprowadzono z miejscowości Zełeniwka i Komyszany.
MSZ Indii: 12 obywateli naszego kraju zginęło służąc w rosyjskiej armii na Ukrainie
Z komunikatu indyjskiego MSZ wynika, że kolejnych 18 indyjskich obywateli służących w rosyjskiej armii uznawanych jest za zaginionych. Indie w ubiegłym roku informowały o wykryciu siatki przemytników ludzi, którzy zwabiali młodych obywateli Indii do Rosji, obiecując im atrakcyjną pracę, po czy zmuszali ofiary do podpisywania kontraktów z rosyjską armią.
Lotnisko we Władykaukazie wstrzymuje działanie
Stojący na czele Osetii-Alanii, republiki, której stolicą jest Władykaukaz, Sergiej Menjaiło poinformował, że lotnisko we Władykaukazie zostało zamknięte w związku z groźbą ataku dronów.
Kowal: Nawrocki i PiS odcięli tradycję Lecha Kaczyńskiego i polskiego podejścia do polityki wschodniej
Karol Nawrocki orze, jak może i niepotrzebnie do tego miesza sprawy strategiczne. Kiedy słuchałem ostatnich jego wypowiedzi, a także wypowiedzi wielu polityków PiS-u, to ze zdumieniem odkryłem, że oni odcięli siekierą całą tradycję Lecha Kaczyńskiego i tradycję polskiego podejścia do polityki wschodniej – powiedział w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Paweł Kowal. - Nikt wcześniej tak tego nie odcinał, to zaskakujące. Moim zdaniem to całkowicie wbrew polskiej racji stanu. Pochylanie się nad jedną czy drugą antyukraińską wypowiedzią w internecie. nie jest warte ceny odcinania się od fundamentalnych korzeni polskiej racji stanu – dodał przewodniczący komisji spraw zagranicznych i szef Rady do spraw Współpracy z Ukrainą.
Czytaj więcej
Kiedy słuchałem ostatnich wypowiedzi Karola Nawrockiego i wielu polityków PiS-u, to ze zdumieniem odkryłem, że oni odcięli siekierą całą tradycję Lecha Kaczyńskiego i tradycję polskiego podejścia do polityki wschodniej - powiedział w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Paweł Kowal, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i szef Rady do spraw Współpracy z Ukrainą.
W mieście Engels nadal płonie rafineria zaatakowana przez ukraińskie drony 14 stycznia
Gubernator obwodu saratowskiego Roman Busargin podał, że obszar objęty pożarem „znacząco się zmniejszył”. Rafineria, na terenie której znajdują się składy paliw wykorzystywane przez rosyjskie lotnictwo strategiczne, była obiektem dwóch ukraińskich ataków od początku roku – drony atakowały ją 8 i 14 stycznia.
Naruszenie przestrzeni powietrznej Rumunii przez rosyjski dron
Dron miał spaść w pobliżu rumuńskiej wsi nad Dunajem. Rumunia poderwała myśliwce F-16 i poinformowała NATO o incydencie.
Czytaj więcej
W czasie nocnego ataku rosyjskich dronów na ukraińskie miasta i miasteczka nad Dunajem, myśliwce F-16 poderwała Rumunia.
Miller: Ukraina musi odciąć się od fundamentu ideowego, jakim jest banderowska koncepcja czystek etnicznych
- Po pomarańczowej rewolucji elity ukraińskie za swój ideowy fundament potraktowały szeroko rozumiany banderyzm. Na Ukrainie jest pełno pomników banderowskich zbrodniarzy, nazw ulic, stadionów. W każdym mieście ten kult Bandery można spotkać. A banderyzm – w najbardziej syntetycznym pojęciu – to była po prostu idea czystek etnicznych. To, że tak wielu Polaków zostało zamordowanych na Wołyniu, wynikało nie tylko z tego, że byli innej narodowości. Oni grozili państwu ukraińskiemu zakłóceniem etnicznym i trzeba było wyczyścić ten niepożądany element. Z taką ideą, z takim nacjonalizmem, Ukraina nie ma czego szukać w UE – powiedział Leszek Miller w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem - Ja nie mówię tylko o ekshumacjach. Jest rzecz równie ważna, a może nawet ważniejsza – to jest odcięcie się od fundamentu ideowego jakim jest banderowska koncepcja czystek etnicznych - dodał były premier.
Czytaj więcej
Wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce – wbrew jego intencjom – zaszkodziła Rafałowi Trzaskowskiemu, a pomogła Karolowi Nawrockiemu. Cała ta wizyta była czymś marnym. Na dobrą sprawę nie wiadomo, po co przyjechał - powiedział w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem były premier Leszek Miller.
Ministerstwo Obrony Rosji informuje o odbiciu czterech miejscowości w obwodzie kurskim
Z komunikatu resortu obrony Rosji wynika, że w styczniu rosyjska armia odzyskała w obwodzie kurskim miejscowości Aleksandria, Leonidowo, Russkoje Porecznoje i Kruglenkoje.
Kreml zaniepokojony możliwością zbliżenia się brytyjskiej infrastruktury wojskowej do swoich granic
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skomentował w ten sposób zawarcie przez Ukrainę i Wielką Brytanię traktatu o 100-letnim partnerstwie. Pieskow „negatywnie” ocenił klauzulę w umowie, która przewiduje poszerzenie współpracy wojskowej między Ukrainą a Wielką Brytanią w rejonie Morza Azowskiego.
Trzech mężczyzn w mundurach próbowało nielegalnie przekroczyć granicę Ukrainy z Mołdawią
Mężczyźni zostali zatrzymani przez ukraińską straż graniczną. Jak się okazało trzech mieszkańców Kijowa zapłaciło za pomoc w przekroczeniu granicy Ukrainy z separatystycznym Naddniestrzem równowartość 4 tys. dolarów w kryptowalutach. Za jego radą przed podjęciem próby przekroczenia granicy mężczyźni zakupili mundury wojskowe, by utrudnić ich wykrycie przez pograniczników.
Ukraińcy ostrzelali radar zestawu S-400
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o zniszczeniu radaru na terenie obwodu biełgorodzkiego.
Prawnicy Aleksieja Nawalnego skazani za przynależność do organizacji ekstremistycznej
Informację o skazaniu Wadima Kobzewa, Igora Sergunina i Aleksieja Lipcera przekazuje serwis Mediazona. Skazani mieli usłyszeć wyroki od 3,5 do 5,5 roku więzienia.
Rosyjski dron zrzucił ładunek wybuchowy na Antoniwkę na przedmieściach Chersonia
W ataku zginął mężczyzna stojący na przystanku autobusowym – informuje gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Proudin.
W nocy Rosjanie użyli 52 środków napadu powietrznego do ataku na cele na Ukrainie
Rosjanie atakowali Ukrainę przy użyciu 50 dronów i dwóch pocisków balistycznych Iskander-M. Ukraińcy strącili 33 drony – wynika z komunikatu ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych.
FSB zatrzymało mieszkańca okupowanego Sewastopola, który współpracował z ukraińskim wywiadem wojskowym
Aresztowany mężczyzna miał przekazywać ukraińskiemu wywiadowi wojskowemu informacje na temat pozycji rosyjskiej obrony przeciwlotniczej oraz jednostek Floty Czarnomorskiej w rejonie miasta.
W ciągu doby w rosyjskim ostrzale obwodu donieckiego ranne zostały dwie osoby
Informacje takie przekazuje Wadym Fiłaszkin, gubernator obwodu donieckiego.
Siedem osób rannych w rosyjskim ostrzale obwodu chersońskiego w ciągu minionej doby
W ostrzale uszkodzony został budynek wielopiętrowy, 15 budynków mieszkalnych i 10 samochodów – podaje gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
Aktualna sytuacja na froncie w Donbasie (MAPA)
Aktualna sytuacja na froncie w Donbasie
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali osiem miejscowości w obwodzie zaporoskim
W ostrzale uszkodzonych zostało 38 budynków i obiektów infrastruktury – informuje Iwan Fedorow, gubernator obwodu zaporoskiego.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 815 820 żołnierzy, 9 803 czołgi, 20 381 pojazdów opancerzonych, 22 019 zestawów artyleryjskich, 1 262 wyrzutnie rakiet, 1 046 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 331 śmigłowców, 22 566 bezzałogowych statków powietrznych, 3 049 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 34 256 pojazdów (w tym cystern), 3 699 jednostek sprzętu specjalnego.
Wstyczniu Straż Graniczna odnotowywała dni, gdy nie było żadnej próby sforsowania granicy Polski z Białorusią
Niezależne białoruskie media tłumaczą to zbliżającymi się wyborami w tym kraju i decyzją satrapy Aleksandra Łukaszenki, aby tymczasowo ograniczyć napór migrantów przebywających przy zachodniej granicy państwa. Być może tymczasowo zostali oni „cofnięci” na teren Rosji – pisze Marek Kozubal w reportażu z granicy polsko-białoruskiej.
Czytaj więcej
Wojsko zmienia taktykę działania, aby utrudnić migrantom przenikanie na teren Polski. Ci próbują ciąć metalową barierę za pomocą szlifierek i przenoszą się w miejsce, gdzie granice chroni tylko drut żyletkowy i bagna.
Jeśli obecny trend wzrostu wydatków się utrzyma, to w 2027 r. Europa powinna wydawać na obronność ok. 2,5 proc. swojego PKB
Będzie to stanowiło ponad 100 mld dol. więcej niż w 2024 r. Taki wzrost będzie dużym obciążeniem dla podatników, ale obecnie nie wydaje się już niewyobrażalny.
Czytaj więcej
O ile tempo wzrostu nakładów na wojsko się utrzyma, za trzy lata Europa wyda na obronność 100 mld dol. więcej niż dziś.
Szefowa MSZ Niemiec ostrzega, że jeśli jej rząd zablokuje pakiet pomocy dla Ukrainy, podważy zaufanie do Niemiec w Europie
- Niemcy, jako całość, nie są obecnie postrzegane jako wiodąca siła w polityce na rzecz pokoju w Europie i, mówiąc szczerze, to mnie boli – powiedziała szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock w rozmowie z „Politico”.
Czytaj więcej
Annalena Baerbock, polityk niemieckich Zielonych, w rozmowie z „Politico” skrytykowała własny rząd za brak zdecydowania w sprawie pomocy dla Ukrainy. Niemcy czekają w lutym przedterminowe wybory parlamentarne.
Na Morzu Czarnym nie ma żadnych rosyjskich okrętów
Żadnych rosyjskich okrętów nie ma też na Morzu Azowskim – informuje ukraińskie Dowództwo Marynarki Wojennej.
ONZ przekaże w 2025 roku 3,3 mld dolarów wsparcia humanitarnego Ukrainie
Informację taką przekazał Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z delegacją ONZ.
131 starć na froncie w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że w ciągu doby doszło do jednego rosyjskiego ataku rakietowego, 30 ataków powietrznych i 4 300 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich wojsk i terenów zabudowanych.
Ambasador Ukrainy przy ONZ: Chcemy pokoju, ale nie za wszelką cenę
Serhij Kysłyca, ukraiński stały ambasador przy ONZ, na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ przekonywał, że Ukraina chce pokoju, ale „nie za wszelką cenę”, ale „poprzez siłę”. - Ukraina, jak nikt inny, chce pokoju. Ale nie zaakceptujemy koncepcji „pokoju za wszelką cenę”, ponieważ nie przyniesie to trwałego i prawdziwego pokoju, a jedynie zachęci agresora do dalszego łamania prawa międzynarodowego, nie tylko na Ukrainie – powiedział Kysłyca. Ambasador dodał, że Ukraina toczy „walkę o przetrwanie”. Mówił też, że jedynym skutecznym sposobem zatrzymania agresora jest „pokój przez siłę”.
Szczątki strąconego drona raniły dziecko w obwodzie kijowskim
Kijowska obwodowa administracja wojskowa informuje, że ranny został 12-letni chłopiec, który musiał być hospitalizowany. Władze informują też o pożarze w kawiarni na terenie jednej z miejscowości obwodu kijowskiego, wywołanego upadkiem szczątków drona. Ogień objął 200 m2.
Niemal 300 ukraińskich weteranów przeszło rehabilitację na Łotwie
Łotewskie centrum rehabilitacji, w którym do zdrowia wracają ukraińscy weterani, odwiedziła wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Ołena Kondratiuk wraz z przewodniczącą łotewskiego parlamentu Daigą Mieriną. Kondratiuk poinformowała, że na Łotwie rehabilitację przeszło już 283 weteranów z Ukrainy.
Policyjni saperzy zdetonowali głowicę rosyjskiego drona w obwodzie połtawskim
Dron został zestrzelony podczas nocnego ataku Rosji na Ukrainę. Przy badaniu jego szczątków okazało się, że głowica bojowa maszyny nie eksplodowała. Jej neutralizacji dokonali policyjni saperzy.
Rosjanie twierdzą, że Ukraińcy zaatakowali stację gazową tłoczącą gaz do gazociągu Turkish Stream za radą USA i Wielkiej Brytanii
O tym, że Ukraina zaatakowała 11 stycznia stację gazową w Kraju Krasnodarskim za radą Brytyjczyków i Amerykanów mówił, na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wassilij Nebenzia. - Mamy wszelkie powody, by przypuszczać, że atak na infrastrukturę Turkish Stream był przeprowadzony za radą Waszyngtonu i Londynu, które są zainteresowane uzależnieniem UE od drogiego gazu LNG z USA – powiedział Nebenzia.
Tak wyglądała sytuacja na froncie 16 stycznia
Tak wyglądała sytuacja na froncie 16 stycznia
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosjanie twierdzą, że uszkodzili infrastrukturę naziemną największego podziemnego magazynu gazu na Ukrainie.