Wyjazd do sanatorium na koszt ZUS w 2025 roku. Będą nowe profile rehabilitacji

Ubezpieczeni, którzy są zagrożeni utratą zdolności do pracy, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS, czyli tzw. "sanatorium z ZUS". W 2025 roku uruchomione zostaną nowe profile rehabilitacji.

Publikacja: 03.01.2025 12:03

Popularna miejscowość udrowiskowa Ciechocinek

Popularna miejscowość udrowiskowa Ciechocinek

Foto: Adobe Stock

mat

Program bezpłatnej rehabilitacji jest skierowany do osób aktywnych zawodowo, którym z powodu przebytej choroby lub urazu grozi utrata zdolności do pracy, ale rokują jej odzyskanie po odbyciu rehabilitacji.

O skierowanie mogą wystąpić osoby, które pracują zawodowo, a także te, które pobierają zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wniosek o rehabilitację wypełnia lekarz, u którego leczy się ubezpieczony. Osoba, której wniosek dotyczy, może go złożyć w dowolnej placówce ZUS lub wysłać pocztą. Orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania lub na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej.

ZUS kieruje na rehabilitację w systemie stacjonarnym lub ambulatoryjnym. Zakład nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych. Zawiera umowy z ośrodkami zlokalizowanymi na terenie całej Polski, w tym w miejscowościach uzdrowiskowych.

System stacjonarny obejmuje pobyt całodobowy w ośrodku rehabilitacyjnym w przypadku schorzeń: narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, psychosomatycznych, narządu głosu oraz onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego. Na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, czyli codzienne wizyty w wyznaczonych godzinach, można otrzymać skierowanie w przypadku schorzeń narządu ruchu oraz układu krążenia.

Zakład poinformował właśnie, że od 1 lutego będzie możliwa realizacja wczesnej rehabilitacji powypadkowej. Natomiast od 1 kwietnia ruszy rehabilitacja osób ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego, zarówno w systemie stacjonarnym, jak i ambulatoryjnym.

Czytaj więcej

Kto może wyjechać do sanatorium na koszt ZUS i od czego trzeba zacząć

Jak wyjechać do sanatorium na koszt ZUS

Z programu rehabilitacji może skorzystać osoba, która jest zagrożona utratą zdolności do pracy. Musi jednak istnieć szansa, że ją odzyska po rehabilitacji.

Aby otrzymać skierowanie należy najpierw przygotować wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS (Wniosek PR-4), który wypełnia lekarz, u którego się leczymy. Wniosek można złożyć w dowolnej placówce ZUS. Lekarz prowadzący leczenie może też elektronicznie złożyć wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS w imieniu ubezpieczonego.

Kto wydaje orzeczenie i skierowanie na rehabilitację

Orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS:

  • po przeprowadzeniu badania lub
  • na podstawie zgromadzonej dokumentacji z leczenia.

Jeżeli lekarz orzecznik wyda orzeczenie o potrzebie rehabilitacji, ubezpieczony otrzyma pocztą zawiadomienie o skierowaniu z informacją o terminie i miejscu rehabilitacji.

Czytaj więcej

Sanatorium z szybkim terminem i za darmo. Jak dostać skierowanie z ZUS?

Ile trwa rehabilitacja

Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić po uprzedniej zgodzie ZUS. Po zakończonej rehabilitacji w ośrodku ubezpieczony otrzyma dokument "Informacja o przebytej rehabilitacji" z najistotniejszymi informacjami o jej przebiegu i stanie zdrowia.

Kto pokrywa koszty rehabilitacji

ZUS pokrywa koszty rehabilitacji: leczenia, zakwaterowania i wyżywienia. Zwraca też koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej do/z ośrodka rehabilitacyjnego.

Prawo w Polsce
Co dalej z pieniędzmi dla PiS? Minister finansów w prawnym potrzasku
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Zawody prawnicze
E-Doręczenia. Od 1 stycznia nowy obowiązek dla adwokatów, radców i doradców
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Sam wniosek o rentę wdowią nie wystarczy. Bez tego jej nie otrzymasz
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay