- Jeżeli chodzi o incydenty w ochronie zdrowia to w zeszłym roku było ich więcej niż w okresie trzech poprzednich lat łącznie. Oznacza to, że liczba incydentów nie rośnie liniowo, lecz wykładniczo – powiedział Tomasz Jeruzalski, dyrektor Pionu Eksploatacji Systemów Teleinformatycznych w Centrum e-Zdrowia podczas konferencji European Health Data and Innovation Summit.
Dwie trzecie dyrektorów szpitali nie przeszło szkolenia z cyberbezpieczeństwa
Od 2021 roku Centrum e-Zdrowia analizuje poziom dojrzałości szpitali w obszarze cyberzabezpieczeństwa. Z ankiety za 2024 rok, w której uczestniczyło ok. 700 podmiotów wynika, że ponad 43 proc. szpitali nie ma dedykowanego etatu ds. cyberbezpieczeństwa. Ubiegłoroczny wynik, choć niezadowalający, to i tak jest lepszy niż w poprzednich edycja badania. W 2022 r. specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa nie zatrudniała ponad połowa szpitali (55 proc.), a w 2023 r. 47 proc. takich podmiotów.
W szpitalach gorzej niż z etatami dla specjalistów jest jednak z wiedzą. Z badania wynika, że dwie trzecie dyrektorów placówek medycznych nie odbyło szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa. Kuleje również świadomość zagrożeń, bo jak wykazała ankieta, prawie 40 proc. dyrektorów nie zna wyników analiz ryzyka. W trzech na dziesięć szpitali nigdy nie opublikowano też dokumentu, jakim jest polityka cyberbezpieczeństwa.
- Widać, że jest poprawa z roku na rok, ale jest bardzo mała poprawa – komentował rezultaty badania Tomasz Jeruzalski.
Czytaj więcej
Uruchomienie Europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia ma nastąpić przez zakończeniem obecnej kadencji Komisji Europejskiej. Naczelna Izba Lekarska zapowiada przeprowadzanie kampanii informacyjnej na temat EHDS dla lekarzy.