Holandia: Jest projekt ułatwiający eutanazję osób cierpiących na demencję

Jedna z holenderskich partii złoży w parlamencie projekt ustawy, która ma ułatwić wykonanie eutanazji w przypadku chorych cierpiących na demencję.

Publikacja: 16.04.2025 12:41

Rob Jetten

Rob Jetten

Foto: AFP

arb

D66, opozycyjna liberalna partia polityczna, przygotowała przepisy, których celem jest ułatwienie eutanazji chorych cierpiących na demencję w przypadku, gdy wyrażą taką wolę. Propozycja przewiduje usunięcie eutanazji z Kodeksu karnego.

Holandia: Za eutanazję, przeprowadzoną niezgodnie z procedurami, grozi lekarzowi do 12 lat więzienia

Obecnie lekarz przeprowadzający w Holandii eutanazję musi liczyć się z zarzutami karnymi, jeśli nie zostaną spełnione wszystkie procedury. W takim przypadku za dokonanie eutanazji lekarzowi grozi nawet 12 lat więzienia.

Aby lekarz mógł dokonać eutanazji, pacjent musi wyrazić swoją jasną wolę w tej kwestii. Nie może być przy tym poddany żadnej presji. Ponadto choroba, na którą cierpi pacjent chcący się poddać eutanazji, musi powodować „nieznośne cierpienie” bez nadziei na poprawę sytuacji chorego. Spełnienie kryteriów dopuszczających eutanazję musi potwierdzić drugi lekarz.

Eutanazja jest obecnie w Holandii przyczyną ok. 5 proc. wszystkich zgonów.

Holenderscy liberałowie chcą, aby lekarze mieli mniej obaw przeprowadzając eutanazje u osoby z demencją

D66 proponuje, aby lekarze byli zobligowani do rozmowy z pacjentami cierpiącymi na demencję na temat możliwości poddania się eutanazji w ciągu trzech miesięcy od postawienia diagnozy. Chodzi o to, by chory mógł wyrazić swoją opinię w tej kwestii zanim dojdzie do ograniczenia jego zdolności poznawczych z powodu choroby.

Czytaj więcej

Prezydent Francji popiera ustawę o eutanazji. Wejdzie w życie przed wakacjami?

Lider D66 Rob Jetten mówi, że dziś lekarze „boją się konsekwencji” przeprowadzenia eutanazji u osoby cierpiącej na demencję. Jak dodaje, nowe przepisy miałyby zapewnić większą ochronę lekarzom, jeśli ci zdecydują się przeprowadzić eutanazję u osoby cierpiącej na tę chorobę.

RTL Nieuws opisuje przypadek, w którym matka Michal van Slooten-van Leeuwen, u której zdiagnozowano chorobę Alzheimera i demencję naczyniową, przestała rozpoznawać ludzi i straciła umiejętność czytania. Kobieta miała uznać, że nie chce dalej żyć. – Jej życie się zakończyło – mówiła córka kobiety.

300 tys.

Tyle osób ma cierpieć w Holandii na demencję

Jednak lekarz rodzinny miał wątpliwości, czy w tym przypadku można dokonać eutanazji i nie zgodził się na nią. Uzyskanie zgody na eutanazję kobiety zajęło rok. – Mojej matce trudno było dalej żyć. Ostatnie sześć miesięcy było szczególnie ciężkie, ze względu na pogarszający się stan i cierpienie – podkreślała Michal van Slooten-van Leeuwen.

D66 zapowiada, że projekt, który ułatwi eutanazję w takich przypadkach, trafi do parlamentu jeszcze w tym roku. Przeciwko ustawie protestuje m.in. liderka Unii Chrześcijańskiej, zasiadająca w parlamencie Mirjam Bikker. – Coś, co było wyjątkiem, staje się normą. Życie zasługuje na opiekę i ochronę. Włóżmy w to więcej wysiłku, zamiast dążyć w kierunku śmierci – napisała w mediach społecznościowych.

Tymczasem politycy D66 zauważają, że w Holandii 300 tys. osób cierpi na demencję, a do 2040 roku ta liczba osiągnie poziom co najmniej 500 tys. D66 pisze na swojej stronie, że wiele takich osób deklaruje: „jeśli przestanę rozpoznawać swoje dzieci, pozwólcie mi odejść”. Mimo to, według lidera D66, wielu lekarzy boi się przeprowadzić u takich osób eutanazję z obawy przed karą więzienia.

D66, opozycyjna liberalna partia polityczna, przygotowała przepisy, których celem jest ułatwienie eutanazji chorych cierpiących na demencję w przypadku, gdy wyrażą taką wolę. Propozycja przewiduje usunięcie eutanazji z Kodeksu karnego.

Holandia: Za eutanazję, przeprowadzoną niezgodnie z procedurami, grozi lekarzowi do 12 lat więzienia

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Xi Jinping zbiera sojuszników do walki z Donaldem Trumpem
Polityka
Donald Trump chce dobić Harvard. Uczelnia nie zamierza się ugiąć
Polityka
Trump w rozmowie z Meloni: Będzie umowa handlowa z UE, na 100 procent
Polityka
Donald Trump nie chce nowej wojny. Izrael musi się wstrzymać z atakiem na Iran
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Talibowie mogą już legalnie działać w Rosji. "Sojusznicy w walce z terroryzmem"