Wyjazd do sanatorium w ciągu kilku dni? Jest na to sposób, ale trzeba spełnić warunki

Oczekiwanie na leczenie uzdrowiskowe z Narodowego Funduszu Zdrowia niejednokrotnie się przedłuża. Jedną z opcji przyspieszenia wyjazdu jest wykorzystanie tzw. zwrotów. Skorzystanie z tej metody zależy jednak od kilku czynników.

Publikacja: 08.12.2024 09:24

Szybszy wyjazd na leczenie sanatoryjne na NFZ można uzyskać z puli zwrotów skierowań [fot. Stary Dom

Szybszy wyjazd na leczenie sanatoryjne na NFZ można uzyskać z puli zwrotów skierowań [fot. Stary Dom Zdrojowy, Krynica]

Foto: Adobe Stock

Leczenie uzdrowiskowe to jedna z metod wspomagania odzyskania sprawności po chorobie, wypadku lub u osób ze zdiagnozowaną chorobą zawodową. Po otrzymaniu skierowania na ten typ leczenia wielu pacjentów musi zmierzyć się jeszcze z długim okresem oczekiwania na wyjazd. Termin leczenia można przyspieszyć wykorzystując tzw. zwroty.

Sanatorium na NFZ. Skąd bierze się pula zwrotów?

Zwrot to nic innego jak zwolnione skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Nierzadko zdarza się, że pacjenci, którzy już otrzymali termin wyjazdu, decydują się na rezygnację. Powodów jest wiele – od przyczyn osobistych po stan zdrowia. Jak wyjaśnia portal pacjent.gov.pl, jako rezygnację z leczenia uzdrowiskowego zostanie także uznane odesłanie skierowania do NFZ lub przysłanie prośby o zmianę terminu lub miejsca. W tym wypadku kolejny termin leczenia nie jest wyznaczany, o ile pacjent nie uzasadni (i nie udokumentuje) powodu rezygnacji. Jeżeli NFZ uzna, że przyczyna zwrotu jest zasadna, pacjent nie straci swojego miejsca w kolejce i otrzyma nowy termin wyjazdu. Jeżeli przyczyna rezygnacji zostanie oceniona jako „bezzasadna”, procedura przydziału do sanatorium zacznie się od nowa. Wszystkie zwroty trafiają do jednej puli, z której – na określonych warunkach – mogą korzystać pacjenci chcący przyspieszyć wyjazd.

Czytaj więcej

Czym różni się karta emeryta od karty seniora? Ulgi i zniżki, do których uprawniają

Wyjazd do sanatorium ze „zwrotów”. Jak można skorzystać?

Jak wyjaśnia NFZ, w tym wypadku kluczowe jest m.in. zainteresowanie szybszą opcją wyjazdu przez samego pacjenta i jego dostępność. Pacjent, który zgłosił do NFZ chęć skorzystania ze zwrotu, musi być gotowy na wyjazd w terminie krótszym niż 14 dni od momentu potwierdzenia skierowania do dnia rozpoczęcia leczenia.

Kolejny, ważny warunek dotyczy osób, które już skorzystały z opcji leczenia w sanatorium. W tym przypadku kolejny wyjazd możliwy jest dopiero po upływie 18 miesięcy od daty zrealizowanego, ostatniego pobytu w uzdrowisku. Warto również pamiętać, że skierowanie ze zwrotu musi odpowiadać profilowi leczenia pacjenta, który chce przyspieszyć wyjazd do sanatorium.

Gdzie znaleźć informacje o skierowaniu do sanatorium?

Po otrzymaniu numeru skierowania na leczenie uzdrowiskowe pacjent może korzystać z przeglądarki skierowań (skierowania.nfz.gov.pl). Aby uzyskać dostęp do portalu należy wpisać numer skierowania (przekazany przez NFZ) i datę urodzenia. Za pośrednictwem systemu można uzyskać bieżącą informację o stanie realizacji skierowania.

Czytaj więcej

Sanatorium z szybkim terminem i za darmo. Jak dostać skierowanie z ZUS?

Informację o dostępnych zwrotach terminów na leczenie w uzdrowisku należy uzyskać w poszczególnych oddziałach NFZ. Można kontaktować się telefonicznie (przez infolinie ogólne lub dedykowane tematyce leczenia uzdrowiskowego), wysłać zapytanie mailem lub zgłosić zainteresowanie przyspieszonym wyjazdem do sanatorium za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.

Kto może skorzystać z leczenia uzdrowiskowego?

Jak przypomina NFZ, leczenie uzdrowiskowe może być kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego dzieci i dorosłych. Jednym z kluczowych celów leczenia jest odzyskanie sprawności i poprawa stanu zdrowia po wypadku, chorobie lub w przypadku choroby zawodowej. Możliwość skorzystania z leczenia uzdrowiskowego wymaga określonego poziomu sprawności i stanu zdrowia, który umożliwi zarówno podróż, jak i skorzystanie z puli zabiegów leczniczych. E-skierowanie na leczenie w sanatorium wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. O ustalonym terminie leczenia uzdrowiskowego NFZ informuje za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, przez aplikację mojeIKP oraz drogą pocztową.

Leczenie uzdrowiskowe to jedna z metod wspomagania odzyskania sprawności po chorobie, wypadku lub u osób ze zdiagnozowaną chorobą zawodową. Po otrzymaniu skierowania na ten typ leczenia wielu pacjentów musi zmierzyć się jeszcze z długim okresem oczekiwania na wyjazd. Termin leczenia można przyspieszyć wykorzystując tzw. zwroty.

Sanatorium na NFZ. Skąd bierze się pula zwrotów?

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Kto spełnia warunki do renty wdowiej 2025? Można to sprawdzić dzięki ankiecie ZUS
Spadki i darowizny
Podział spadku po rodzicach. Kto ma prawo do majątku po zmarłych?
Praca, Emerytury i renty
Paczki, bony i premie świąteczne. Na jakie wsparcie może liczyć pracownik?
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego