Paczki, bony i premie świąteczne oraz inne tego typu dodatki związane z Bożym Narodzeniem mogą być finansowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) lub ze środków własnych pracodawcy. W każdym z tych przypadków zasady przyznawania wsparcia dla pracowników są inne.
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych: Czym jest?
Zasady dotyczące tworzenia i funkcjonowania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) określa ustawa z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Fundusz zobowiązani są utworzyć pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 50 pracowników. Ponadto obowiązek taki mają, jeśli zatrudniają co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przypadku, gdy zawnioskuje o to zakładowa organizacja związkowa. Liczbę zatrudnionych – w przeliczeniu na pełne etaty – zawsze określa się zgodnie ze stanem z dnia 1 stycznia danego roku. Określona na ten dzień liczba obowiązuje przez cały rok bez względu na wszelkie zmiany w zatrudnieniu, a nawet zmiany statusu pracodawcy.
We wszystkich jednostkach budżetowych i samorządowych, bez względu na liczbę zatrudnionych osób, musi być utworzony ZFŚS. Pracodawcy, którzy zgodnie z prawem nie muszą tworzyć funduszu, mogą to zrobić dobrowolnie.
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych zasilany jest z corocznego odpisu podstawowego, który naliczany jest w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych osób w oparciu o kwotę przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego.
Czytaj więcej
Już od 1 stycznia 2025 r. będą obowiązywać przepisy dotyczące tzw. renty wdowiej. Nowe regulacje zakładają możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Wypłata połączonych świadczeń nastąpi jednak dopiero w połowie roku.