Jak podaje PAP, Polska poparła najnowsze rekomendacje unijne dotyczące ochrony obywateli UE przed skutkami biernego palenia. Temat dotyczy również papierosów elektronicznych i podgrzewanych wyrobów tytoniowych. Celem rekomendacji jest zapobieganie schorzeniom będącym skutkiem czynnego używania m.in. produktów tytoniowych oraz palenia biernego.
Więcej miejsc wolnych od dymu papierosowego? UE zmienia rekomendacje
Unia Europejska chce za pomocą nowych rekomendacji rozszerzyć zakres miejsc, które byłyby objęte ochroną przez biernym paleniem. Ostatnie rekomendacje w tym zakresie pochodzą z 2009 roku. Najnowsze zmiany są również podyktowane koniecznością dostosowania unijnych zaleceń do już funkcjonujących na rynku nowatorskich wyrobów tytoniowych. Chodzi m.in. o podgrzewane wyroby tytoniowe. Nowe zalecenia dotyczą także e-papierosów.
W ramach najnowszych rekomendacji (które nie są wiążące dla krajów członkowskich) zalecane jest m.in. objęcie ochroną przed biernym paleniem przestrzeni na świeżym powietrzu, w których często przebywają dzieci, młodzież i osoby narażone (na działanie dymu tytoniowego i aerozoli). Jak precyzuje dokument, który przyjęto w trakcie wtorkowego posiedzenia, chodzi o takie miejsca rekreacji jak m.in. „publiczne place zabaw, parki rozrywki, baseny, plaże, ogrody zoologiczne i inne, podobne przestrzenie zewnętrzne”. Rekomendacje zalecają także ochronę przed dymem tytoniowym i aerozolami m.in. w przestrzeniach zewnętrznych restauracji, kawiarni, barów oraz innych, podobnych lokali.
Czytaj więcej
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Promocja zdrowia jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE
Rekomendacje przyjęte przez ministrów zdrowia państw unijnych to element rozbudowanego planu walki z rakiem (w tym z chorobami wywołanymi m.in. przez tytoń). Według unijnych założeń, jednym z celów projektu jest ograniczenie używania wyrobów tytoniowych do 2040 roku. Od 1 stycznia 2025 r. Polska przejmie przewodnictwo w Radzie UE od Węgier. Minister zdrowia Izabela Leszczyna nakreśliła już priorytety polskiej prezydencji w pierwszym półroczu 2025 r. Wśród kluczowych kwestii dotyczących zdrowia zostały wymienione: transformacja cyfrowa opieki zdrowotnej, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży (m.in. w kontekście social mediów oraz cyfrowych innowacji), a także promocja zdrowia i profilaktyka chorób.