Wybierasz się na ferie za granicę? NFZ przypomina o ważnym dokumencie

Problemy ze zdrowiem podczas pobytu za granicą mogą narazić nas na spore wydatki. W związku z tym NFZ przypomina o możliwości wyrobienia karty EKUZ, która zapewnia dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w krajach UE i EFTA.

Publikacja: 21.01.2025 07:04

Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie osobom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne

Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie osobom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne

Foto: Adobe Stock

Dzięki karcie EKUZ w przypadku choroby lub urazu otrzymamy pomoc medyczną na takich samym zasadach, jak obywatele danego kraju. Według danych, którymi dzieli się NFZ w wydanym komunikacie, w 2024 r. kartę wyrobiło ponad 3 mln osób. Zbliżające się ferie zimowe to czas, kiedy sporo osób wyjeżdża na narty za granicę. Pobyt na stoku wiąże się z ryzykiem urazów, a karta może przydać się w wielu awaryjnych sytuacjach.

Co daje karta EKUZ i jakie świadczenia są nią objęte?

Karta EKUZ uprawnia jej właściciela do korzystania z niezbędnego i nieplanowanego leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej obowiązującego w danym państwie. Oznacza to, że można otrzymać nagłą pomoc medyczną np. w razie złamania nogi lub innych urazów. Z EKUZ możliwe jest też leczenie ambulatoryjne i szpitalne, w przypadku, gdy problem zdrowotny jest na tyle poważny, że nie można czekać z jego rozwiązaniem do momentu powrotu do Polski. Poza tym posiadając kartę, nie trzeba płacić za niektóre leki zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Należy pamiętać, że posiadacz karty otrzyma bezpłatną pomoc w takim zakresie, w jakim obowiązuje ona w państwie pobytu. W wielu krajach pacjenci muszą ponieść część kosztów leczenia.

Przykładowo, w Austrii pacjent płaci m.in. za każdy dzień pobytu w szpitalu (jeden dzień kosztuje od 12 do 20,10 euro), za ratownictwo górskie, medyczny transport lotniczy na terenie kraju oraz pokrywa 10 proc. kosztów zakupu wyrobów medycznych. Wiele osób wybiera się na narty również do Francji i Włoch. W pierwszym kraju trzeba będzie zapłacić m.in. za wizytę u lekarza ogólnego i dentysty (koszt 25 euro – NFZ zwraca zwykle około 70 proc. tej kwoty), za wizytę u specjalisty (około 25 euro), leczenie szpitalne (około 20 proc. kosztów) oraz transport sanitarny (NFZ zwraca 65 proc. kosztu). We Włoszech zapłacimy z kolei do 36,15 euro za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, pokryjemy część kosztów wizyty u lekarza specjalisty oraz część kosztów transportu do szpitala. Sam pobyt w szpitalu jest już jednak darmowy. Informacje o zasadach obowiązujących w poszczególnych krajach można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl.

Czytaj więcej

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.

Niezależnie od kraju, posiadając kartę EKUZ nie otrzymamy zwrotu kosztów powrotu do Polski w związku z nagłym zachorowaniem (chyba że dalsze koszty leczenia na kartę byłyby wyższe niż koszty transportu), kosztów akcji ratunkowych, planowanych zabiegów i operacji oraz podwyższenia standardu usług. W niektórych państwach, mimo posiadania karty, pacjent musi najpierw zapłacić za leczenie, a dopiero potem ubiegać się o refundację kosztów w NFZ.

W jakich krajach działa karta EKUZ?

  • Kraje Unii Europejskiej
  • Islandia  
  • Liechtenstein
  • Norwegia
  • Szwajcaria
  • Wielka Brytania.
  • Terytoria zamorskie: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska, Azory i Madera, Majorka i Wyspy Kanaryjskie.

EKUZ nie obowiązuje na Wyspach Normandzkich, wyspie Man, w Monaco, San Marino i Watykanie.

Czytaj więcej

Początek ferii. Ile narciarze zapłacą na stokach?

Jak wyrobić kartę EKUZ?

EKUZ może zostać wydany wyłącznie osobom, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego oraz osobom mających prawo do  świadczeń zdro­wotnych finansowanych ze środków publicznych. Karta jest wydawana bezpłatnie. Należy pamiętać, że musi zostać wyrobiona oddzielnie dla każdego członka rodziny, również dla dziecka. Dokument jest ważny z dowodem tożsamości.

Wniosek o EKUZ można złożyć na kilka sposobów.

  • Osobiście w oddziale NFZ.
  • Za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP).
  • Przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) oraz w aplikacji mojeIKP.
  • Pocztą, wysyłając wniosek do oddziału NFZ.
  • W punkcie obsługi klientów na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Wnioski nieznacznie różnią się w zależności od tego, czy ubiegamy się o kartę w związku z wyjazdem turystycznym, czy wyjazdem w związku z wykonywaniem pracy. Osoby, które składają wniosek osobiście, otrzymają EKUZ od ręki. W przypadku składania dokumentu drogą elektroniczną trwa to zwykle do 5 dni, jednak w okresie od czerwca do września okres rozpatrywania może zostać wydłużony do kilkunastu dni. Kartę można odebrać osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ, lub otrzymać pocztą, jeśli zaznaczyliśmy taką opcję we wniosku.

Czytaj więcej

Ferie 2025: prawo na nartach, sankach i kuligach. Odpowiadamy na pytania

Dodatkowe informacje na temat leczenia z kartą EKUZ

Karta EKUZ jest ważna tylko przez określony czas. W przypadku osób zatrudnionych, prowadzących pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą oraz pobierających zasiłek lub świadczenie przedemerytalne okres ten wynosi 3 lata. W przypadku dzieci zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, mających własny tytuł do ubezpieczenia lub pobierających rentę, karta będzie ważna do 18. roku życia. Z kolei EKUZ dla osób pobierających emeryturę (kobiet, które ukończyły 60 lat i mężczyzn, którzy ukończyli 65 lat) będzie ważny 20 lat. Przed wyjazdem należy upewnić się, czy karta jest nadal aktualna.

Jeśli w trakcie obowiązywania karty EKUZ osoba straci prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ, nie może się nią już posługiwać. W przeciwnym wypadku trzeba będzie zwrócić koszty zagranicznych świadczeń, które zrefundował fundusz. Należy pamiętać również o tym, że nie wszyscy zagraniczni lekarze mają umowy z ubezpieczalnią. Warto zatem sprawdzić przed skorzystaniem z usług wybranej placówki, czy na pewno honoruje ona kartę EKUZ.

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Administracja rządowa
Prezydent podpisał budżet, część zapisów skierował do TK
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego