Czy i kiedy kask narciarski jest obowiązkowy w Polsce? Jaka kara grozi za jego brak.
W ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich z 18 sierpnia 2011 roku zapisano obowiązek jazdy w kasku na nartach osób do 16 roku życia. Złamanie prawa grozi mandatem – 500 zł. Zapłacą go opiekunowie, najczęściej rodzice. Trzeba być świadomym, że za brak kasku można zapłacić mandat nawet do 5 tys. złotych, jeśli sprawa trafi do sądu.
A co z piciem alkoholu, czy można jeździć „po grzańcu” na stokach narciarskich?
Zarówno na polskich jak i zagranicznych stokach, jazda na nartach czy desce pod wpływem alkoholu jest zabroniona. W naszym kraju reguluje to Ustawa o Bezpieczeństwie i Ratownictwie w Górach i na Zorganizowanych Terenach Narciarskich.
Zgodnie z art. 45 tej ustawy, który mówi o uprawianiu narciarstwa i snowboardingu pod wpływem alkoholu, środków odurzających, lub bez kasku, ten, kto: uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny. Mandat może wynieść od 20 do nawet 500 złotych. W Polsce za stan nietrzeźwości uznaje się sytuację, w której osoba ma we krwi więcej niż 0,5 promila alkoholu.
Czytaj więcej
Nieodśnieżony samochód – nie tylko szyby, ale i dach – może być przyczyną tragedii i wydatków. Kara grozi też za grzanie auta pod blokiem.
Kto ma pierwszeństwo na stoku?
Na stokach rządzi zasada, że pierwszeństwo przysługuje temu kto znajduję się przed lub niżej. Każdy znajdujący się powyżej musi pamiętać, że jego zachowania nie mogą wpłynąć na zachowania tych osób, które znajdują się przed lub poniżej.