W leczeniu raka prostaty coraz większe znaczenie ma oznaczenie mutacji genetycznej. To przełom. Powinniśmy z niego korzystać - mówią specjaliści.
Rakiem prostaty powinni zainteresować się także mężczyźni, w rodzinach których kobiety chorowały na raka piersi i jajnika.
Okazuje się, że dla przebiegu, postępu choroby i leczenia - nie tylko raka piersi, płuc, jajnika ale i prostaty kluczowe znaczenie ma mutacja w genach BRCA 1 i BRCA 2.
Rocznie z powodu raka prostaty umiera ok. 6 tys. mężczyzn
Sytuacja z rakiem prostaty w Polsce staje się coraz bardziej niepokojąca ze względu na największą w Unii Europejskiej dynamikę wzrostu śmiertelności z powodu tego nowotworu. Wzrasta liczba przypadków raka prostaty diagnozowanych w zaawansowanym stadium, co zwiększa ryzyko wystąpienia przerzutów. Obecnie jedną piątą wszystkich przypadków nowotworów u mężczyzn stanowi rak prostaty, co rocznie przekłada się na około 24 tys. nowych diagnoz. Z tego powodu umiera rocznie ok 6 tys. mężczyzn. To 20 osób dziennie. Problem będzie się nasilał, szczególnie biorąc pod uwagę fakt starzejącego się społeczeństwa.
Najprostszym badaniem diagnostycznym (oprócz badania z krwi poziomu PSA) jest badanie per - recturm - palcem przez odbyt. Wielu mężczyzn wciąż jednak wstydzi się i odwleka wizytę u urologa.