Piotr Górski

Covid-19 i grypa w natarciu. Jak uniknąć zakażenia?

Rośnie liczba infekcji dróg oddechowych. Warto się testować, zaszczepić i zadbać o swoją odporność.

Debata Medycznej Racji Stanu. W zdrowiu liczy się także arytmetyka

Rosnące wydatki ZUS na świadczenia z ubezpieczeń społecznych, związane z niezdolnością do pracy, dowodzą ścisłej zależności między kondycją zdrowotną i produktywnością Polaków.

Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna

Nowe leki zmieniają całkowicie podejście do walki z bólem w czasie badań np. gastroskopii i kolonoskopii. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Anestezjologii.

Nowy wariant Covid. Prof. Horban: Zachorowań więcej, ale są one znacznie łagodniejsze

Nie wywołujmy sztucznej paniki. Zwykła grypa czy infekcja może w sezonie poczynić większe spustoszenia niż nowe warianty Covidu. Szczególnie oczywiście u osób starszych - mówi „Rzeczpospolitej” prof. Andrzej Horban, były konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.

Leki nie działają u chorych, którzy ich nie przyjmują

Od przestrzegania zaleceń lekarskich zależy nie tylko dłuższe życie każdego chorego, ale też znaczne oszczędności finansowe. Muszą zrozumieć to lekarze, pacjenci i decydenci.

Prof. Pruszczyk: Dostawianie ławek to za mało. Odbudujmy wspólnotę akademicką

Uniwersytety medyczne albo staną się wszechstronnymi uczelniami, wychodząc poza swoją wąską praktykę, albo bez mała skończymy jak niegdysiejsze licea medyczne - mówi prof. Piotr Pruszczyk, kardiolog, kandydat w wyborach na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy

Według szacunków lekarzy w Polsce mamy ok. 100 tysięcy przypadków sepsy rocznie. Co trzeci pacjent przyjmowany na oddział intensywnej terapii miał sepsę.

Bolesław Samoliński: Potrzeba prawdy w ochronie zdrowia

Za chwilę rowery zamienimy na szybkie wózki inwalidzkie – mówi profesor Bolesław Samoliński, kandydat na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Igrzyska Paralimpijskie: Jest pierwszy złoty medal dla Polski

Kamil Otowski – 24-latek chorujący na wrodzoną neuropatię skutkującą niedowładem czterokończynowym i zanikiem mięśni zdobył pierwszy złoty medal na Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu.

Piotr Górski: Dzisiaj rozpoczynają się „gorsze” igrzyska. Co zrobi minister równości?

Dlaczego zawody igrzysk olimpijskich i tzw. paralimpijskich nie toczą się w tym samym czasie? Dlaczego nie są to te same igrzyska? Czyżby ktoś uważał, że nie wypada, aby osoby na wózkach maszerowały razem z osobami zdrowymi?