Jak długo jest ważna recepta i czy można przedłużyć jej ważność?

Prawo do refundacji leków oraz innych produktów przysługuje wszystkim osobom posiadającym ubezpieczenie zdrowotne. Podstawą ich wydania jest recepta wystawiona np. przez lekarza. Jak długo jest ważna i co zrobić, gdy minie termin jej realizacji?

Publikacja: 26.11.2024 06:41

Standardowa recepta jest ważna 30 dni od daty wystawienia lub wyznaczonej daty realizacji.

Standardowa recepta jest ważna 30 dni od daty wystawienia lub wyznaczonej daty realizacji.

Foto: Adobe Stock

Recepty mogą zostać zrealizowane w każdej aptece lub punkcie aptecznym. W przypadku leków refundowanych, placówki te muszą mieć zawartą umowę z NFZ na realizację takich recept. Na prawidłowo wystawionej recepcie musi znaleźć się m.in. data wystawienia i data realizacji „od dnia”, a jeśli nie została określona - znak X.

Jak długo ważna jest recepta i e-recepta?

Recepty wystawione przez lekarza nie są ważne bezterminowo. Po upływie czasu ważności nie można ich już zrealizować. W przypadku większości leków (w  tym również środków odurzających, substancji psychotropowych, preparatów zawierających te środki lub substancji oraz prekursorów kategorii 1) recepty i e-receoty są ważne przez 30 dni, licząc od wyznaczonej daty realizacji, o ile została określona na recepcie. Jeśli zamiast tego lekarz wpisał znak X, ważność należy liczyć od dnia wystawienia recepty.

Warto zaznaczyć, że obie wersje recept można wykupić później, o ile lekarz zaznaczył na nich konkretną datę realizacji. Takie rozwiązanie jest bardzo często stosowane w przypadku chorób przewlekłych. Jeśli termin realizacji przypada np. za 6 tygodni, oznacza to, że dopiero od tego dnia możemy kupić lek i to od niego należy liczyć ważność 30 dni.

Czytaj więcej

Nie trzeba podawać numeru PESEL w aptece. Można to obejść na cztery sposoby

Recepta 7-dniowa, 120-dniowa i całoroczna. Wyjątki od standardowego terminu ważności

Od powyższej reguły są pewne wyjątki i dotyczą one niektórych grup leków. W określonych przypadkach termin ważności recepty i e-recepty może być krótszy lub dłuższy. Jak wygląda to w praktyce?

  • Termin ważności 7 dni - dotyczy recept i e-recept na antybiotyki w postaci preparatów do stosowania wewnętrznego i parenteralnego. Termin liczymy od daty wystawienia lub daty realizacji „od dnia”.
  • Termin ważności 120 dni - dotyczy recept i e-recept na produkty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta oraz na produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy dla pacjenta. Termin liczymy od daty wystawienia recepty.
  • Termin ważności 365 dni - dotyczy e-recept wystawianych zazwyczaj dla pacjentów przewlekle chorych, którzy na stałe przyjmują określone dawki leków. Aby e-recepta była ważna przez cały rok, lekarz musi to na niej zaznaczyć, wpisując „datę realizacji do” określonego dnia. Choć e-recepty są wystawione na 365 dni, lekarz może przepisać lek na maksymalnie 360 dni kuracji. Co więcej, pierwsze opakowanie leku powinno zostać wykupione przed upływem 30 dni od daty wystawienia e-recepty lub wyznaczonej „daty realizacji od dnia”. Po upływie tego terminu farmaceuta wyda proporcjonalnie mniejszą ilość leku. Kolejne opakowania można wykupić w dowolnym czasie, ale nie później niż do wyznaczonego terminu.

Warto dodać, że od 1 stycznia 2020 r. lekarze mają obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej, czyli e-recept. Papierowe formy nie wyszły jednak z obiegu. W niektórych sytuacjach nadal mogą być wystawiane, m.in. gdy nie ma dostępu do systemu informatycznego, przy wypisywaniu recept transgranicznych, w przypadku osób o nieustalonej tożsamości lub recept wystawianych przez lekarza dla samego siebie lub członków najbliższej rodziny. To prawo nie dotyczy produktów leczniczych zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe. Recepty na te produkty zawsze muszą mieć formę elektroniczną.

Czytaj więcej

Gdzie wyrzucić przeterminowane leki? Kilka ważnych zasad do zapamiętania

Co zrobić, gdy recepta straci ważność?

Jeśli nie uda się nam zrealizować recepty przed upływem terminu jej ważności, mamy tylko jedno rozwiązanie - trzeba ponownie skonsultować się z lekarzem i poprosić o wystawienie nowej. Nie ma możliwości przedłużenia ważności recepty np. w aptece. Należy zatem pilnować dat realizacji, a w przypadku chorób przewlekłych, regularnie wykupywać leki z wyprzedzeniem, aby uniknąć przerw w kuracji.

Recepty mogą zostać zrealizowane w każdej aptece lub punkcie aptecznym. W przypadku leków refundowanych, placówki te muszą mieć zawartą umowę z NFZ na realizację takich recept. Na prawidłowo wystawionej recepcie musi znaleźć się m.in. data wystawienia i data realizacji „od dnia”, a jeśli nie została określona - znak X.

Jak długo ważna jest recepta i e-recepta?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Prawo dla Ciebie
Na te podwyżki trzeba się szykować w 2025 r. Dla kogo będą najbardziej odczuwalne?
Podatki
Tu wzrośnie podatek od nieruchomości. Na liście sporo dużych miast
Materiał Promocyjny
Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi!
Zdrowie
Nie wyrzucać do śmieci! Apel ws. niebezpiecznego preparatu chemicznego