Picie kawy i herbaty a ryzyko zachorowania na nowotwory głowy i szyi. Nowe badania

Picie kawy i herbaty wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na nowotwory głowy i szyi. Pozytywny wpływ zanotowano nawet przy spożyciu kawy bezkofeinowej. Naukowcy doszli do takich wniosków analizując badania ponad 9,5 tys. osób cierpiących na ten typ nowotworów oraz dane prawie 16 tys. osób zdrowych.

Mini-RIRS: Nowy standard leczenia kamicy nerkowej dostępny w Polsce

Pacjenci Centrum Urologii Zaawansowanej URO.pl w Szpitalu św. Anny w Piasecznie jako pierwsi w Polsce mogą poddać się leczeniu kamicy nerkowej z wykorzystaniem ultra-cienkiego endoskopu wykorzystywanego w procedurze mini-RIRS. Urządzenie to pozwala na precyzyjne usuwanie złogów nawet z trudno dostępnych miejsc w nerce, bez względu na średnicę moczowodu.

Prof. Magdalena Król z ważną nagrodą. „Mamy szansę zrewolucjonizować leczenie glejaka”

W Polsce niestety brakuje zupełnie prywatnych funduszy inwestujących w biotechnologię – odstajemy tutaj nie tylko od USA, ale od innych krajów europejskich - mówi prof. Magdalena Król, wykładowczyni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, specjalistka onkologii eksperymentalnej, twórczyni nagrodzonego start-upu biotechnoloicznego.

Mniej cukru w dzieciństwie ogranicza ryzyko poważnych chorób w dorosłości. Nowe wyniki badań

Pierwsze 1000 dni życia dziecka - od momentu poczęcia, aż do do ukończenia 2 lat - wydaje się być niezwykle ważne dla zdrowia w dorosłości. Naukowcy odkryli, że ograniczenie cukru w tym okresie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób.

Polska firma rusza z ekspansją za oceanem. Jej AI wykrywa raka z wielką skutecznością

Gdański medtech BrainScan zamierza pozyskać miliony złotych m.in. na certyfikację w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków. W tym celu notowana na NewConnect spółka zamierza wkrótce przeprowadzić emisję akcji – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko tych chorób? Nowe wyniki badań

Witamina D wchłania się przez skórę. Jednak dzisiejszy tryb życia, używanie kremów z filtrem czy chociażby zanieczyszczenie powietrza sprawiają, że nie otrzymujemy odpowiedniej dawki promieniowania UV. Niedobory mogą natomiast negatywnie wpływać na zdrowie.

Wpływ smartfonów na proces uczenia się dzieci

Dziś wiemy, że Steve Jobs nie mylił się, zapowiadając w styczniu 2007 r., że Apple wynalazł właśnie telefon na nowo. Wprowadzenie na rynek pierwszego iPhone całkowicie zrewolucjonizowało sposób, w jaki korzystamy z telefonów komórkowych. Nowe możliwości smartfonów przyczyniły się do znaczącego wzrostu w ostatnich latach liczby osób korzystających z tych urządzeń, jednocześnie poszerzając grono fanów smartfonów o zupełnie nowe typy użytkowników. Jednym z nich są dzieci.

Naukowcy odkryli nowe potencjalne działanie Ozempicu. Są wyniki badań

Na chorobę Alzheimera cierpi blisko siedem milionów Amerykanów. Póki co nie istnieje na nią lekarstwo, choć ostatnie badania wskazują, że Ozempic, lek na cukrzycę i otyłość, może zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Popularne napoje groźne dla zdrowia mózgu. Wyniki badania

Najnowszy raport międzynarodowego grona naukowców dostarczył danych, z których wynika, iż picie w nadmiarze napojów gazowanych i owocowych oraz kawy wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu.

Ważne odkrycie dotyczące m.in. Ozempicu. Naukowcy opublikowali wyniki badań

Ozempic i Mounjaro to leki stosowane w przypadku otyłości oraz cukrzycy typu 2. Ostatnia analiza wykazała, że mogą one potencjalnie pomóc osobom uzależnionym od narkotyków i alkoholu. Aby to potwierdzić, niezbędne będą jednak dodatkowe badania.

Nagroda Nobla z medycyny za odkrycie mikroRNA

Szwedzki Instytut Karolinska przyznał tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny dwóm amerykańskim biologom, którzy odkryli nową klasę maleńkich cząsteczek RNA, które odgrywają kluczową rolę w regulacji genów.

Nagrody Nobla 2024: Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii

Victor Ambros i Gary Ruvkun zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii - poinformował Komitet Noblowski.

Spożywczo-aptekarski Alert RCB. Jak uchronić się przed spożyciem wycofanych produktów i leków?

Działanie aplikacji opiera się na komunikatach Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W momencie, gdy GIS wycofuje dany produkt, użytkownicy aplikacji foodAlert otrzymują powiadomienie.

Połączyli AI z tradycyjną chińską medycyną. Niezwykła skuteczność badania

Choroby naczyniowe, anemia, problemy żołądkowo-jelitowe, astma czy Covid-19 – wystarczy krótka chwila, by zaawansowane algorytmy stwierdziły, z jaką dolegliwością pacjent ma problem.

„Wybitne wyniki”. Polskie firmy tworzą innowacyjne leki na raka

Rodzime medtechy rzuciły wyzwanie nowotworom. Polskie rozwiązania dają nadzieję pacjentom, a ich potencjał przyciąga inwestorów. Innowacyjny lek, szybki dostęp do badań i dokładniejsza diagnostyka to tylko część z projektów.

To może być światowy hit. Polacy stworzyli rewolucyjny bezinwazyjny glukometr

Rodzimy start-up opracował rozwiązanie, które ma ułatwić życie diabetykom – urządzenie do bezinwazyjnego badania poziomu cukru. Inwestorzy wyłożyli już na ten projekt ponad 3 mln zł. A teraz firma zmierza na New Connect.

WUM chce uczyć studentów, jak rozmawiać z pacjentami. Zatrudni symulantów

Warszawski Uniwersytet Medyczny chce uczyć studentów, jak rozmawiać z pacjentami. Od nowego roku akademickiego uczelnia będzie zatrudniać osoby symulujące pacjentów.

Pfizer walczy o rynek leków na odchudzanie. Nowa konkurencja Ozempica

Koncern Pfizer poinformował, że w drugiej połowie tego roku rozpocznie badania kliniczne swojego nowego leku przeznaczonego do leczenia otyłości, Danuglipronu. Akcje spółki zyskały 5 procent w handlu przedsesyjnym po publikacji tego komunikatu – informuje Reuters.