Naukowcy odkryli nowe potencjalne działanie Ozempicu. Są wyniki badań

Na chorobę Alzheimera cierpi blisko siedem milionów Amerykanów. Póki co nie istnieje na nią lekarstwo, choć ostatnie badania wskazują, że Ozempic, lek na cukrzycę i otyłość, może zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Publikacja: 26.10.2024 06:40

Naukowcy odkryli nowe potencjalne działanie Ozempicu

Naukowcy odkryli nowe potencjalne działanie Ozempicu

Foto: Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych choroba Alzheimera jest piątą najczęstszą przyczyną śmierci dorosłych powyżej 65. roku życia. Przewiduje się, że do 2060 roku liczba pacjentów z tym schorzeniem wzrośnie w USA do ponad 13 milionów. W 2022 roku w Polsce na Alzheimera i choroby pokrewne cierpiało 357 tys. osób. Schorzenie jest najczęściej diagnozowane w łagodnym stadium demencji, gdy pacjent ma znaczne problemy z pamięcią.

Otyłość i cukrzyca typu 2 zwiększają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera

Obecnie stosowane leki na Alzheimera jedynie leczą objawy choroby lub spowalniają jej postęp we wczesnych stadiach. Zdaniem autorów nowego badania około 40 proc. przypadków zachorowań jest związanych z modyfikowalnymi czynnikami ryzyka. Do tych czynników należy m.in. cukrzyca typu 2 i otyłość. Najnowsze badania wykazały, że semaglutyd będący substancją czynną preparatu Ozempic, może zmniejszyć ryzyko rozwoju Alzheimera. Potencjalnie mógłby być wykorzystywany w leczeniu zapobiegawczym. Ozempic produkowany przez firmę Novo Nordisk jest lekiem przeznaczonym dla dorosłych z cukrzycą typu 2. W połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną może poprawić poziom glukozy we krwi. Niektórzy lekarze przepisują go również w celu utraty wagi.

Czytaj więcej

Ważne odkrycie dotyczące m.in. Ozempicu. Naukowcy opublikowali wyniki badań

Badanie dotyczące semaglutydu zostało opublikowane w czasopiśmie Alzheimer’s&Dementia. Przeprowadzono je w oparciu o ogólnokrajową bazę danych elektronicznych dokumentacji medycznych, która obejmowała 116 mln pacjentów ze Stanów Zjednoczonych. Ponad milion osób stanowili pacjenci z cukrzycą typu 2, u których nie zdiagnozowano wcześniej choroby Alzheimera. To właśnie oni zostali zakwalifikowani do badania. Naukowcy obserwowali zapisy w ich dokumentacji medycznej do momentu wystąpienia zgonu, pierwszej diagnozy Alzheimera, utraty możliwości obserwacji lub do 3 lat po rozpoczęciu stosowania semaglutydu lub innego leku przeciwcukrzycowego (w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpiło wcześniej).

Celem naukowców było ustalenie, czy semaglutyd wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem pierwszej diagnozy schorzenia. Badacze porównali również zastosowanie semaglutydu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, w tym z insuliną, metforminą oraz innymi lekami z grupy GLP-1.

Badanie wykazało nowe potencjalne działanie Ozempicu

Semaglutyd zaliczany do leków GLP-1 wykazuje korzyści także w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych oraz depresji. Potencjalnie może też pomóc w przypadku uzależnienia od alkoholu lub papierosów. Część z tych schorzeń jest powiązana z ryzykiem zachorowania na Alzheimera. Biorąc pod uwagę właściwości leku, naukowcy postawili tezę, że może on zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby u pacjentów wysokiego ryzyka.

Czytaj więcej

Zastrzyki odchudzające dla bezrobotnych? Wielki eksperyment w Wielkiej Brytanii

Po przeanalizowaniu danych okazało się, że semaglutyd wiązał się z około 70 proc. niższym ryzykiem pierwszej diagnozy choroby Alzheimera w porównaniu z insuliną, prawie 60 proc. niższym ryzykiem w porównaniu z metforminą i 40 proc. niższym ryzykiem w porównaniu z innymi lekami z grupy GLP-1 (m.in. z liraglutydem i lekiem Trulicity firmy Eli Lilly, który zawiera dulaglutyd). Poza tym u osób przyjmujących semaglutyd zaobserwowano znacznie mniejszą liczbę recept na leki związane z chorobą Alzheimera.

Naukowcy planują kolejne badania

Dr Rong Xu, współautorka badania i profesorka informatyki biomedycznej na Case Western Reserve University, wspomniała o konieczności przeprowadzenia większej liczby badań, w szczególności badań klinicznych, w których pacjenci są losowo przydzielani do otrzymywania semaglutydu lub innych metod leczenia. W ten sposób być może udałoby się dowiedzieć, jak dużo Ozempicu i innych leków z grupy GLP-1 jest potrzebnych, aby zapobiegać chorobie Alzheimera lub ją opóźniać. Xu wskazała również, że ​​wielu czynnikom ryzyka, takim jak otyłość, cukrzyca i palenie, można zapobiegać i „modyfikować” je. Jej zdaniem już samo opanowanie cukrzycy typu 2 może obniżyć ryzyko choroby Alzheimera, zaś semaglutyd jest w stanie dodatkowo zmniejszyć ryzyko demencji.

Czytaj więcej

Ten lek na cukrzycę nie jest już refundowany. Zmiany od października 2024

- Jeśli uda nam się zająć tymi czynnikami ryzyka, będziemy mogli zapobiec chorobie Alzheimera. W przypadku semaglutydu istnieją pewne dowody przedkliniczne pokazujące, że ten lek ma działanie neuroprotekcyjne i działa również przeciwzapalnie, co może zmniejszyć wiele czynników ryzyka związanych z chorobą Alzheimera” - powiedziała Rong Xu w wypowiedzi dla ABC News.

Przeprowadzone badanie stanowi dowód, że leki z grupy GLP-1 mogą zapewniać dodatkowe korzyści zdrowotne, wykraczające poza redukcję wagi i regulację poziomu cukru we krwi, choć dokładny mechanizm działania na razie nie jest znany. Naukowcy mają w planach zbadać, czy te preparaty są w stanie zapobiegać chorobie Alzheimera u pacjentów z otyłością oraz czy semaglutyd może również zmniejszać ryzyko innych chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Parkinsona i otępienia z ciałami Lewy'ego. Chcą jednak poczekać do momentu aż leki GLP-1 zatwierdzone do odchudzania będą dłużej dostępne na rynku. Umożliwi to przeanalizowanie większej ilości danych pacjentów. 

W Stanach Zjednoczonych choroba Alzheimera jest piątą najczęstszą przyczyną śmierci dorosłych powyżej 65. roku życia. Przewiduje się, że do 2060 roku liczba pacjentów z tym schorzeniem wzrośnie w USA do ponad 13 milionów. W 2022 roku w Polsce na Alzheimera i choroby pokrewne cierpiało 357 tys. osób. Schorzenie jest najczęściej diagnozowane w łagodnym stadium demencji, gdy pacjent ma znaczne problemy z pamięcią.

Otyłość i cukrzyca typu 2 zwiększają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera

Pozostało 92% artykułu
Innowacje
Spożywczo-aptekarski Alert RCB. Jak uchronić się przed spożyciem wycofanych produktów i leków?
Innowacje
AI pokieruje protezą
Innowacje
Białka kluczowe przy nowotworach
Innowacje
Tabletka zamiast siłowni – naukowcy pracują nad lekiem zastępującym ćwiczenia
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Innowacje
W Wielkiej Brytanii przeprowadzono pierwszy przeszczep macicy