Zdrowie coraz poważniej traktowane w Unii Europejskiej

Na przełomie roku spodziewany jest kompromis polityczny w sprawie przekształcenia unijnej podkomisji ds. zdrowia publicznego w komisję stałą.

Zespoły ds. AI obowiązkowe w szpitalach?

Podmioty medyczne będą zobowiązane do przestrzegania AI Act. Konieczne może być powołanie zespołów ds. zgodności.

CBA kontroluje konkurs na onkologię w ramach Funduszu Medycznego

W 2025 roku do szpitali onkologicznych wyłonionych w konkursie na dofinansowanie inwestycji z Funduszu Medycznego miało popłynąć 900 mln zł. Losy samego konkursu stoją jednak pod znakiem zapytania, bo od półtora miesiąca w sprawie trwa kontrola CBA.

Pierwszy taki pozew przeciwko Polsce za brak skutecznej walki ze smogiem

Fundacja ClientEarth, w imieniu dwóch chorych na astmę, pozywa Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem.

Po zmianie przepisów będzie więcej skarg na odmowę wysłania ambulansu

Dłużej będą przechowywane nagrania rozmów dyspozytorni medycznej. Może więc przybyć skarg na odmowę wysłania ambulansu.

Kluczowe jest bezpieczeństwo pacjenta

Zawsze wspólnym mianownikiem i podmiotem naszych działań jest pacjent – mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta (RPP).

Jak powstaje lista najlepiej zarządzanych szpitali publicznych w Polsce?

Właściwa metodologia oceny placówek szpitalnych stanowi o wiarygodności i miarodajności listy liderów zarządzania publikowanej corocznie przez BFF Banking Group.

Sytuacja ekonomiczna a kondycja szpitali w Polsce

Żaden podmiot nie działa w próżni, a otoczenie makroekonomiczne ma zasadniczy wpływ na funkcjonowanie jednostek publicznych. W związku z tym, dyskutując o kondycji finansowej szpitali w Polsce, powinniśmy brać pod uwagę takie elementy jak: inflacja, otoczenie regulacyjne i sytuacja społeczna w kraju.

Finansowanie w praktyce – jak stworzyć efektywny system

Zwyczajowo każdej edycji rankingu „Liderzy zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne według BFF Banking Group” towarzyszy debata merytoryczna.

Masz to jak w banku

To, co wyróżnia banki w Polsce, to przede wszystkim innowacyjność i zdolność do szybkiej odpowiedzi na potrzeby klientów – dynamiczne dostosowanie struktury i zakresu usług – niezależnie od tego, czy mówimy o kliencie korporacyjnym, czy indywidualnym.

Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca

W IX edycji rankingu nagrodzone zostały szpitale, które skutecznie odpowiadają na wyzwania, z którymi przychodzi im się borykać w codziennej działalności.

Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?

Choć pobyt w szpitalu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest darmowy dla osób ubezpieczonych, to jednak nie wszystko okazuje się bezpłatne. Za co pacjent musi zapłacić i czy jest to zgodne z przepisami?

Komercjalizacja szpitali. MZ nie wyklucza wycofania się z planowanej zmiany

Budzący emocje temat umożliwienia konsolidacji placówek ochrony zdrowia ze spółkami będzie poruszony w trakcie wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

Liczba porodów nie zadecyduje o likwidacji porodówki

Oddziały położnicze, które wykonają mniej niż 400 porodów rocznie nie będą likwidowane z mocy prawa. O losach porodówek zadecydują zespoły wojewódzkie.

Coraz bliżej centralnej e-rejestracji. Ma skrócić kolejki do lekarza

Wkrótce gotowy będzie projekt ustawy, który umożliwi wprowadzenie ogólnokrajowego systemu umawiania wizyt lekarskich.

Alert na porodówkach. „To nie spina się w budżecie praktycznie żadnego ze szpitali”

Zbyt niska wycena porodów powoduje zadłużenie oddziałów ginekologiczno-położniczych. Mowa o milionach złotych, które ciążą na budżetach szpitali.

Nielimitowane świadczenia na razie nie skracają kolejek

Eksperci upierają się, aby znieść limity w leczeniu szpitalnym, bo wyleczony pacjent oznacza oszczędności, a ograniczanie dostępu do leczenia jest niezgodne z konstytucją.