Ostateczny kształt zmian ma być jeszcze konsultowany ze środowiskiem. Chodzi o wypracowanie wspólnego rozwiązania, które pozwoli zmniejszyć kolejki do lekarzy specjalistów.
Bez limitów w AOS
Skróceniu kolejek miało służyć zniesienie limitów finansowania świadczeń realizowanych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS), czyli wizyt u lekarzy w poradniach specjalistycznych, np. u kardiologa, czy u ortopedy. Limitów nie ma od 1 lipca 2021 roku, liczba zrealizowanych wizyt wzrosła (w III kw. 2024 roku o 5 proc. rok do roku), a kolejki się nie skurczyły.
Dlatego NFZ chce wprowadzić mechanizm degresji w płatnościach za świadczenia zrealizowane w ramach AOS. Rozwiązanie uzyskało poparcie minister zdrowia – słyszymy na Miodowej 15.
Czytaj więcej
Profilaktyka, reforma unijnego prawa farmaceutycznego, konkurencyjność, bezpieczeństwo lekowe – to zadania, jakie Polska stawia podczas prezydencji w Radzie UE.
Dwa kwartały na zwiększenie odsetka pierwszych wizyt
Jedna z propozycji, które leżą na stole, zakłada, że w przypadku każdej specjalizacji NFZ wyznaczy odsetek wizyt nowych pacjentów, który powinna zrealizować przychodnia. Podmioty, które nie wypełnią wskazanego kryterium, dostaną dwa kwartały na zwiększenie wspomnianego odsetka i dostosowanie się do nowych zasad. Jeżeli nie poprawią wyników, NFZ zapłaci im za zrealizowane wizyty nie 100 proc., a 80 proc. wartości świadczenia. Na tym polega mechanizm degresji. W praktyce pierwsze rozliczenie przychodni specjalistycznych z pierwszych wizyt pacjentów miałoby miejsce w IV kwartale tego roku – słyszymy nieoficjalnie w Ministerstwie Zdrowia.