O konkursie dla szpitali onkologicznych w ramach Funduszu Medycznego pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej” 22 października. Informowaliśmy wówczas, że choć od rozstrzygnięcia konkursu minął rok, to żaden ze szpitali, które figurują na liście rankingowej, nie podpisał jeszcze umowy na dofinansowanie projektu inwestycyjnego z Ministerstwem Zdrowia. Sam konkurs został rozstrzygnięty 13 października 2023 roku, na dwa dni przed wyborami parlamentarnymi, a na Miodowej 15 urzędowała wtedy Katarzyna Sójka.
Łączna kwota dofinansowania na infrastrukturę, budowę, rozbudowę lub modernizację podmiotów onkologicznych, którą przewidziano w konkursie, to 4,2 mld zł. Pieniądze miały posłużyć 19 szpitalom z 14 województw.
Czytaj więcej
Rok po ogłoszeniu wyników konkursu onkologicznego w ramach Funduszu Medycznego żaden ze szpitali nie podpisał jeszcze umowy na dofinansowanie programów inwestycyjnych. W tym roku onkologia nie dostanie już pieniędzy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Kontrola CBA zamrozi podpisanie umów?
W październiku br. resort zdrowia – w odpowiedzi na pytania „Rz” – przekazał, że podpisanie umów na realizacje inwestycji będzie możliwe dopiero po przyjęciu programów inwestycyjnych w drodze uchwał przez Radę Ministrów i po uzgodnieniach umów z Prokuratorią Generalną Rzeczpospolitej Polskiej. - Podpisanie umów planowane jest na przełomie roku 2024/2025 – poinformowało ministerstwo.
Pierwsze pieniądze miały popłynąć do szpitali w 2025 roku, a przyszłoroczny budżet na realizację programów inwestycyjnych resort zaplanował na ok. 900 mln zł.