Rząd walczy z nałogami tytoniowymi. Kolejna odsłona ograniczeń

Rząd wprowadza zakaz sprzedaży nieletnim woreczków nikotynowych i papierosów bez nikotyny. Aromatyzowany tytoń też będzie zakazany.

Publikacja: 21.01.2025 19:37

Warszawa, 21.01.2025. Minister zdrowia Izabela Leszczyna (L) i członek Rady Ministrów, przewodnicząc

Warszawa, 21.01.2025. Minister zdrowia Izabela Leszczyna (L) i członek Rady Ministrów, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek (P) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w KPRM

Foto: Piotr Nowak/PAP

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął pakiet projektów ustaw, które mają przeciwdziałać uzależnieniu od nikotyny, zwłaszcza wśród młodzieży. Zmieniona będzie ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, a także ustawa o podatku akcyzowym.

Czytaj więcej

Kolejny cios rządu w palaczy. Tym razem wbrew sztuce legislacyjnej

W ślad za europejską dyrektywą 2022/2100 rząd wprowadza bezwzględny zakaz sprzedaży aromatyzowanego tytoniu. Inne ograniczenia, w tym dotyczące elektronicznych papierosów bez nikotyny, dotyczą sprzedaży dla nieletnich. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna, uzasadniając zmiany, powiedziała na konferencji prasowej, że jest to podyktowane troską o zdrowie młodzieży.

– Palenie takich wyrobów, choćby bez nikotyny, wpływa na uzależnienie się od wyrobów z nikotyną – mówiła Leszczyna.

Tytoń do żucia i e-papierosy bez nikotyny. Nie dla dzieci i młodzieży

Ograniczenia w sprzedaży dotyczą saszetek nikotynowych do żucia i e-papierosów bez nikotyny (także wkładów do urządzeń podgrzewających wielokrotnego użytku). Takich wyrobów nie będzie można sprzedawać osobom w wieku poniżej 18 lat, zakazana zostanie ich sprzedaż na odległość, w tym przez internet, a także w automatach. Używanie takich wyrobów ma być poddane takim samym rygorom jak innych wyrobów tytoniowych. Nie będzie można ich używać w szkołach, szpitalach, restauracjach czy obiektach użyteczności publicznej. Zakazana będzie ich reklama, a na opakowaniach mają zostać umieszczone ostrzeżenia przed ich szkodliwością.

Przepisy te mają wejść w życie już w 14 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Producenci i handlowcy dostaną trzymiesięczny okres przejściowy na sprzedanie dotychczasowych zapasów towarów i dostosowanie się do nowych wymogów. Jak zapowiedziała ministra Leszczyna, przed uchwaleniem przez Sejm przepisy te zostaną poddane procedurze notyfikacji do Komisji Europejskiej i skonsultowane z państwami członkowskimi UE.

– Procedura takiej notyfikacji trwa trzy miesiące – poinformowała Izabela Leszczyna.

Czytaj więcej

Rząd sięga do kieszeni palaczy. Akcyza w górę, nie tylko na zwykłe papierosy

Akcyza na nikotynę dla zapełnienia budżetu?

Rząd chce też obłożyć akcyzą jednorazowe e-papierosy, a także urządzenia do podgrzewania tytoniu i płynów nikotynowych. Stawka tego podatku ma wynieść 40 zł na każde takie urządzenie. Mają one być oznaczone banderolami, podobnymi do tych, jakie mają tradycyjne wyroby tytoniowe. Te przepisy mają wejść w życie 1 kwietnia br. W rządzie nie było zgody w sprawie trybu wprowadzenia tych regulacji. Ministerstwo Rozwoju i Technologii sugerowało, że przed uchwaleniem również powinny być notyfikowane w Brukseli. Jednak do tego nie doszło. Zdaniem Ministerstwa Finansów w przypadku takich przepisów nie ma obowiązku notyfikacji.

Rządowy pakiet antynikotynowy to kolejny krok w kampanii utrudniania dostępu do wyrobów tytoniowych. Jesienią ub.r. Sejm uchwalił zmiany w ustawie o akcyzie, przyspieszające harmonogram podwyżek tego podatku na wszystkie wyroby tytoniowe. Mają one obowiązywać od kwietnia br.

Przedstawiciele rządu nie kryją, że oprócz troski o zdrowie mieszkańców Polski antynikotynowe regulacje mają też przyczyny fiskalne.

– Jest oczywista potrzeba zapewnienia budżetowi państwa wpływów – powiedział we wtorek Maciej Berek, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Czytaj więcej

Podatek od papierosów na konto finansowania zbrojeń. Rząd zwiększy akcyzę
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce