Od stycznia 2025 nowe zasady w Unii Europejskiej. Zmiany nie tylko u dentysty

Od 2025 roku kraje członkowskie Unii Europejskiej muszą wdrożyć precyzyjne zakazy importu i eksportu produktów zawierających rtęć. Chodzi między innymi o niektóre typy lamp i plomb dentystycznych. Kogo dotyczy nowe rozporządzenie? Czy są wyjątki?

Publikacja: 06.10.2024 08:38

Od października 2022 roku plomby amalgamatowe nie są stosowane w polskich gabinetach dentystycznych

Od października 2022 roku plomby amalgamatowe nie są stosowane w polskich gabinetach dentystycznych działających w ramach NFZ

Foto: Adobe Stock

Koniec stosowania dentystycznych wypełnień amalgamatowych? Unia Europejska przygląda się także lampom z rtęcią i krematoriom.

Rtęć zakazana w UE? Nowe przepisy od stycznia 2025

Nowe, unijne przepisy o zakazie stosowania produktów z rtęcią zostały przyjęte pod koniec maja 2024, a weszły w życie 31 lipca 2024 roku. Kluczowy zapis dokumentu dotyczy zakazu eksportowania tzw. amalgamatu stomatologicznego od 1 stycznia 2025 roku przez kraje członkowskie UE. Jak podaje portal Rady Europejskiej, kolejne etapy wdrażania nowych przepisów obejmą także zakaz wytwarzania i importu amalgamatu na terenie UE oraz zakaz produkcji, eksportu i importu sześciu rodzajów lamp zawierających rtęć (najpóźniej do 2027 roku).

Unia Europejska o toksyczności rtęci

W rozporządzeniu podkreślono negatywny wpływ rtęci na środowisko m.in. ze względu na bioakumulację w ekosystemach. Jak wyjaśniono w dokumencie, “rtęć również bardzo negatywnie wpływa na zdrowie ludzi i jest przekazywana przez matki potomstwu przez łożysko lub w mleku w trakcie karmienia piersią”. Zanieczyszczenie środowiska rtęcią może być także skutkiem nieprawidłowego gospodarowania odpadami. W rozporządzeniu zwrócono uwagę na krematoria jako źródła emisji rtęci uwalnianej do atmosfery. UE planuje opracowanie wytycznych, które pozwoli zminimalizować emisję rtęci i związków rtęci z krematoriów. Precyzyjne, już wdrażane ograniczenia będą dotyczyć amalgamatu stomatologicznego i lamp zawierających rtęć.

Czytaj więcej

Możesz dużo zaoszczędzić u dentysty. Niewielu wie, że ma do tego prawo

Koniec produkcji „plomb z rtęcią”?

Jak podkreślono w rozporządzeniu, “korzystanie z produktów z dodatkiem rtęci, w tym stosowanie amalgamatu stomatologicznego i korzystanie z lamp zawierających rtęć, odpowiada za największe pozostałe celowe zużycie rtęci w Unii”. Jednocześnie wyjaśniono, że bezrtęciowe alternatywy są już łatwo i powszechnie dostępne we wszystkich krajach członkowskich. W związku z tym od nowego roku większość krajów UE zakaże stosowania rtęci w plombach dentystycznych. Przypomniano także, że już obowiązujące przepisy zakazują stosowania amalgamatu stomatologicznego m.in. u kobiet ciężarnych, karmiących i u dzieci poniżej 15. roku życia.

Przewidziano wyjątek dla krajów, które potrzebują więcej czasu na dostosowanie do nowych przepisów. Tu uwzględniono m.in. Czechy i Słowację, w których plomby z rtęcią są wciąż w pełni refundowane. W tym wypadku zezwolenie na stosowanie amalgamatu stomatologicznego wydłużono do 30 czerwca 2026 roku.

Wyjątkiem będą sytuacje, w których amalgamat musi zostać zastosowany ze względu na wyraźne wskazanie medyczne. Warto przypomnieć, że w przypadku polskich pacjentów plomby amalgamatowe nie są stosowane w gabinetach dentystycznych – działających w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – już od października 2022 roku.

Czytaj więcej

Ile jest ważne skierowanie na badania? Oto kluczowe terminy i wyjątki

Czym jest konwencja z Minamaty?

Nowe, unijne przepisy dotyczące walki z rtęcią to kolejny etap wdrażania tzw. konwencji z Minamaty. Przy omówieniu nowych przepisów Rada Europejska przypomniała o rozporządzeniu o rtęci z 2017 roku. Dokument stworzono z myślą o postanowieniach międzynarodowego traktatu z Minamaty. Konwencja została podpisana w 2013 roku przez 128 państw, a weszła w życie w sierpniu 2017 roku. Na konwencji przyjęto międzynarodowe zasady ochrony ludzkiego zdrowia i naturalnego środowiska przed skutkami emisji rtęci oraz związków rtęci. Polska podpisała konwencję 24 września 2014 roku.

Koniec stosowania dentystycznych wypełnień amalgamatowych? Unia Europejska przygląda się także lampom z rtęcią i krematoriom.

Rtęć zakazana w UE? Nowe przepisy od stycznia 2025

Pozostało 96% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Edukacja i wychowanie
Jedna lekcja religii w szkołach, dwie w przedszkolach i grupy międzyszkolne. Jest projekt zmian
Prawo dla Ciebie
Nowy obowiązek dla właścicieli psów i kotów. Znamy szacowany koszt
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw