Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówił w czwartek w nocy, że Ukraina przygotowuje się na kolejną rosyjską ofensywę w Donbasie.
Koniec środowej relacji
Na kolejne doniesienia z Ukrainy zapraszamy w czwartek od wczesnego poranka.
Na Ukrainie w 1/3 biskupstw przestali modlić się za patriarchę Cyryla
Deputowani rządzącej partii Sługa Narodu proponują nacjonalizację majątku ukraińskiej cerkwi podległej Moskwie.
Czytaj więcej
Do cały czas działającego parlamentu w Kijowie wpłynął projekt ustawy zakazującej działalności moskiewskiego patriarchatu.
Prezydent Ukrainy: Nie przesadzając, to Wojna Ojczyźniana przeciwko Rosji
W wieczornym przemówieniu Wołodymyr Zełenski przekazał, że w środę odbył rozmowy z prezydentem USA, prezydentem Egiptu i księciem koronnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w środę z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. W wieczornym przemówieniu ujawnił, czego dotyczyła godzinna rozmowa.
Rosja deklaruje gotowość do „reżimu ciszy” w Mariupolu. Stawia warunki
20 marca Rosja przedstawiła Ukrainie ultimatum w sprawie Mariupola, domagając się kapitulacji obrońców miasta - Kijów nie zgodził się na żądania. Teraz rosyjskie Ministerstwo Obrony wydało nowe oświadczenie.
Czytaj więcej
W czwartek Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej ogłoszą "reżim ciszy" i otworzą dodatkowy korytarz humanitarny z Mariupola - oświadczyło Ministerstwo Obrony Rosji. Deklaracja obwarowana jest zastrzeżeniami.
„Od 24 lutego tego roku Niemcy są już inne” [ANALIZA]
„Główne siły polityczne stoją murem za pomysłem gwałtownego dozbrojenia Bundeswehry. Jest to dzieło Władimira Putina, który przywrócił niemieckim politykom zdolność analizy w miejsce myślenia życzeniowego. Pytanie, czy jest to przemiana nieodwracalna i jaka jest w niej doza zdrowego rozsądku, a jaka emocji wywołanej rosyjską agresją” - pisze w czwartkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” Piotr Jendroszczyk.
Czytaj więcej
Raz po raz Niemcy dokonują rewolucji w swej polityce. Ostatnio obronnej, co uczyni z nich supermocarstwo europejskie.
Pentagon: Rosyjskie wojska „bardzo, bardzo blisko” Mariupola
Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział w środę, że rosyjska armia celuje w infrastrukturę cywilną oraz budynki mieszkalne w oblężonym Mariupolu i zbliża się do centrum miasta.
Rosja i Ukraina wznowią rozmowy 1 kwietnia
Według ukraińskiego negocjatora, w piątek zostaną wznowione rozmowy pokojowe między Kijowem a Moskwą. Mają być prowadzone online. Mychajło Podolak powiedział, że jest „optymistą” po poprzedniej rundzie negocjacji w Stambule.
Zełenski: Punkt zwrotny w wojnie
W swoim wieczornym przemówieniu prezydent Zełenski mówił o „punkcie zwrotnym” w wojnie Ukrainy z Rosją, który ma miejsce teraz. Zwrócił uwagę na doniesienia o rzekomym wycofywaniu wojsk rosyjskich spod Kijowa i Czernihowa. - Wiemy, że to nie jest wycofanie się, ale konsekwencje wyganiania. Konsekwencje wysiłków naszych obrońców - podkreślił.
Zełenski dodał, że do tej pory w rozmowach pokojowych Ukrainy z Rosją „nie było konkretów”.
Szef brytyjskiej agencji GCHQ: Putin „bardzo źle ocenił sytuację” na Ukrainie
Żołnierze rosyjscy na Ukrainie przypadkowo zestrzelili własny samolot, sabotowali własny sprzęt czy odmawiali wykonania rozkazów swoich dowódców - ujawnia szef brytyjskiej agencji wywiadowczej.
Czytaj więcej
Szef brytyjskiej służby wywiadu GCHQ (Government Communications Headquarters, Centrala Łączności Rządowej) ma wygłosić w Australii przemówienie, w którym stwierdzi, że Władimir Putin „poważnie pomylił się w ocenie sytuacji” na Ukrainie.
Zełenski odwołał ambasadorów Ukrainy z Maroka i Gruzji
Prezydent Ukrainy poinformował, że odwołał ukraińskich ambasadorów z Maroka i Gruzji. - Z całym szacunkiem - nie będzie (dostaw) broni, sankcji, żadnych przeszkód dla rosyjskiego biznesu - proszę poszukać innej pracy - oświadczył w nagranym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski.
Rosjanie coraz bardziej popierają działania Putina
Aprobata dla działań prezydenta Rosji wzrosła w kraju o 12 pkt. proc. w ciągu miesiąca wojny na Ukrainie - wynika z badania niezależnego Centrum Jurija Lewady.
Czytaj więcej
Według niezależnego ośrodka Centrum Lewady, od czasu inwazji na Ukrainę w Rosji wzrosło poparcie dla działań prezydenta Władimira Putina.
Deszczyca: Negocjujemy sprawę zamknięcia granicy Polski z Białorusią
Słowa ambasadora Ukrainy w Polsce cytuje Ukrinform.
Czytaj więcej
Ukraina prowadzi z polskim rządem negocjacje w sprawie zamknięcia granicy między Polską a Białorusią - oświadczył ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.
USA: Wojska rosyjskie zaczynają opuszczać elektrownię w Czarnobylu
Informację przekazał przedstawiciel Pentagonu.
Czytaj więcej
Wojska rosyjskie zaczęły wycofywać się z terenu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, nad którym przejęły kontrolę 24 lutego - oświadczył przedstawiciel Pentagonu.
Gruziński deputowany opisuje walki o Irpień
Członek parlamentu Gruzji jako ochotnik bierze udział w walkach po stronie ukraińskiej.
Czytaj więcej
Lider gruzińskiej partii Obywatele, Aleko Elisaszwili, jako ochotnik walczył po stronie ukraińskiej w wojnie na Ukrainie. Parlamentarzysta opisał przebieg walk pod Kijowem.
Kontrola w niemieckich biurach Gazpromu
Unijni inspektorzy badają rosnące ceny gazu.
Czytaj więcej
Unijni inspektorzy antymonopolowi dokonali przeszukań w biurach Gazpromu w Niemczech. To część dochodzenia w sprawie roli jaką rosyjska firma odegrała w nakręcaniu gazowej spirali cenowej w Europie.
Szef MSZ Francji: Bez przełomu w rozmowach Rosja-Ukraina
W wywiadzie dla CNN minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian powiedział, że rozmowy Rosji i Ukrainy nie przyniosły "nic nowego" i że nie doszło do przełomu. Według szefa MSZ, prezydent Rosji Władimir Putin "nadal chce narzucić Ukrainie swój dyktat".
Donieck. Kyryłenko: Rosjanie używają amunicji fosforowej
W miejscowości Marjinka (obwód doniecki) wojska rosyjskie użyły amunicji fosforowej, w wyniku czego doszło do kilkunastu pożarów, które zostały już ugaszone - przekazał Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu.
Ukraina: Od 1 kwietnia placówki kultury mają wznawiać pracę
Instytucje kultury i sztuki stopniowo będą wznawiać działanie od 1 kwietnia - przekazało ukraińskie Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej. Jak donosi agencja Interfax-Ukraina, każda placówka przygotuje własny program i będzie pracować według własnego harmonogramu. Część środków z biletów ma zostać przeznaczona na pomoc dla obrońców kraju lub pomoc humanitarną. Organizatorzy muszą brać pod uwagę obowiązujący reżim stanu wojennego. W przypadku alarmu przeciwlotniczego, widzowie będą musieli udać się do schronu na terenie danej placówki, w związku z czym liczba dostępnych miejsc będzie ograniczona.
Sztab Generalny Ukrainy: Wróg ponosi znaczne straty
Ukraiński Sztab Generalny podał, że "według dostępnych informacji" w poniedziałek na terenie stałego stacjonowania rosyjskiej 83. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej odbyła się uroczystość pożegnania ok. 200 poległych żołnierzy. Zdaniem ukraińskiego dowództwa to dowód, że w wojnie na Ukrainie wojska rosyjskie "nadal ponoszą znaczne straty".
Biden i Zełenski rozmawiali m.in. o negocjacjach
Prezydent Ukrainy przekazał, że odbył godzinną rozmowę z prezydentem USA Joe Bidenem. "Oceniliśmy sytuację na polu bitwy i przy negocjacyjnym stole" - dodał.
Eksplozja w mieście Dniepr. "Wygląda na atak rakietowy"
Mer Dniepru Borys Fiłatow poinformował w mediach społecznościowych, że w mieście doszło do eksplozji, prawdopodobnie na skutek ataku rakietowego. "Nie publikujemy zdjęć. Czekamy na oficjalny komunikat administracji wojskowej" - dodał.
PKP Intercity zapowiada zmianę zasad wydawania nieodpłatnych biletów dla obywateli Ukrainy
Dotychczas z bezpłatnych przejazdów PKP Intercity skorzystało ponad milion obywateli Ukrainy.
Amerykański wywiad: Doradcy nie mówią Putinowi prawdy
Według amerykańskiego wywiadu, Władimir Putin nie wiedział, że w inwazji na Ukrainę biorą udział poborowi.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin nie otrzymuje od swych doradców rzetelnych informacji o rzeczywistym przebiegu wojny na Ukrainie - twierdzi przedstawiciel Stanów Zjednoczonych, powołując się na dane amerykańskiego wywiadu.
Ukraina informuje o zestrzeleniu trzech rosyjskich samolotów
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało, że w rejonie Słobożanśka zestrzelono trzy rosyjskie samoloty.
Kreml zezwala na import podróbek
Braki w sklepach sprawiły, że podrabiane towary nie są już źle postrzegane.
Czytaj więcej
Opuszczenie Rosji przez największe światowe marki spowodowało poważne niedobory na półkach sklepowych. Brakuje części zamiennych, urządzeń i produktów, które sprowadzać mogli jedynie oficjalni przedstawiciele posiadający prawa do marki oraz dealerzy. Dlatego Kreml zalegalizował tzw. import równoległy.
Kijów - doniesienia o zniszczonym magazynie żywności
"Rosjanie zniszczyli duży magazyn żywności po wschodniej stronie Kijowa" - podał Jeremy Bowen z BBC dodając, że obiekt został trafiony prawdopodobnie więcej niż jednym pociskiem.
Kreml: Gazowe kontrakty w rublach nie będą takie złe
Prezydent Rosji przekonuje kanclerza Niemiec, by płacić za gaz w rosyjskiej walucie.
Czytaj więcej
Władimir Putin powiedział w rozmowie z kanclerzem Olafem Scholzem, że żądanie opłaty za gaz w rublach nie oznacza, że Europa będzie miała „gorsze” kontrakty gazowe.
Mer: Od początku wojny w Mikołajowie zginęło 80 cywilów
Od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę w mieście Mikołajów ok. 80 cywilów zginęło, a ok. 450 zostało rannych - przekazał mer Ołeksandr Sienkewycz. Urzędnik oświadczył, nie przedstawiając dowodów, że w Mikołajowie Rosja użyła amunicji kasetowej.
Ukraina informuje o zniszczeniu kolumny rosyjskiego wojska
Żołnierze ukraińskich Wojsk Lądowych zaatakowali kolumnę rosyjskiego wojska, składającą się z ok. 15 pojazdów. Pięć maszyn zostało zniszczonych, pozostałe "mają różne stopnie uszkodzeń" - podał ukraiński Sztab Generalny, nie przekazując dalszych szczegółów.
Gwiazdy rozrywki i sportu "Razem dla Ukrainy"
Gwiazdy z różnych sektorów rozrywki i sportu wezmą udział w wydarzeniu pod szyldem Stand Up for Ukraine (Razem dla Ukrainy).
Czytaj więcej
Madonna, Annie Lennox, Stevie Nicks, U2, Red Hot Chili Peppers, Pearl Jam, The Weeknd oraz Young Leosia i Vito Bambino z Polski 8 kwietnia wezmą udział w największym globalnym cyfrowym wiecu, aby zbierać fundusze dla uchodźców na Ukrainie i na całym świecie pod hasłem Stand Up For Ukraine.
UNICEF: Ok. 2 mln dzieci musiały uciec z Ukrainy
Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci podał, że do Polski dotarło ok. 1,1 mln dzieci z Ukrainy, a pozostałe trafiły m.in. na terytoria Rumunii, Mołdawii, Węgier, Słowacji i Czech. UNICEF przekazał, że w wyniku wojny na Ukrainie zginęło ponad 100 dzieci, a 130 zostało rannych.
Rozmowa Biden-Zełenski
Według informacji przekazanych przez Biały Dom, o 16:45 miała rozpocząć się telefoniczna rozmowa prezydentów Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. Joe Biden i Wołodymyr Zełenski mają omówić "dalsze wsparcie" dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej inwazji - poinformował przedstawiciel amerykańskiej administracji.
Kijowska administracja wojskowa informuje o cyberataku
Serwis internetowy kijowskiej obwodowej administracji wojskowej padł ofiarą cyberataku - poinformował szef administracji Ołeksandr Pawluk. Według niego, wdrożone zostały "wszelkie niezbędne procedury".
Rosja: Branża turystyczna notuje znaczny spadek wpływów
Czytaj więcej
Rosyjskie biura podróży toną w długach i nie zwracają klientom za nierealizowany, a wykupiony wypoczynek. Od napaści Putina na Ukrainę wpływy sektora ze sprzedaży wycieczek zagranicznych po 24 lutego spadły o 80 proc., a z wypoczynku w Rosji - kilkukrotnie.
Atak na skład paliw w obwodzie rówieńskim. Pożar ugaszony
Pożar, który wybuchł po przeprowadzonym przez wojska rosyjskie ataku rakietowym na skład paliw w obwodzie rówieńskim został ugaszony - podały ukraińskie służby. W akcji brało udział 67 strażaków. Pocisk rakietowy uderzył w magazyn 28 marca.
Szef rosyjskiej delegacji odniósł się do przebiegu rozmów z Ukrainą
Władimir Miediński skomentował rozmowy Rosji i Ukrainy, które odbyły się w Turcji.
Czytaj więcej
Doradca prezydenta Rosji Władimira Putina i szef rosyjskiej delegacji prowadzącej rozmowy z Ukrainą Władimir Miediński powiedział, że podczas negocjacji w Turcji przedstawiciele Kijowa przekazali stronie rosyjskiej propozycje na piśmie.
Szabrownictwo na Ukrainie. Policja: To nie masowe zjawisko
- Prawdopodobnie nie mamy dokładnych statystyk. Mamy dziesiątki czy setki takich przestępstw, ale jeśli pytają państwo, czy jest to (szabrownictwo - red.) masowe zjawisko, to uważam, że nie - powiedział zastępca komendanta policji patrolowej Ukrainy Ołeksij Biłoszycki. - Są przypadki szabrownictwa, ale niezbyt częste, z uwagi na to, jak reaguje na nie społeczeństwo, policja i inne służby - dodał. Przyznał, że zdarzają się przypadki samosądów, np. przywiązywania szabrowników do słupów latarń. Policjant oświadczył, że osobiście nie wini tych, którzy dokonują samosądów.
JYSK wycofuje się z Rosji
Duńska sieć supermarketów z wyposażeniem dla domów, JYSK, której sklepy od 3 marca były w Rosji tymczasowo zamknięte, ogłosiła, że całkowicie wycofuje się z Federacji Rosyjskiej. "W obecnej sytuacji kadra zarządzająca i nasi właściciele nie widzą innej możliwości" - oświadczył prezes i dyrektor generalny JYSK, Jan Bøgh. Od 31 marca sklepy JYSK w Rosji mają zostać tymczasowo otworzone w celu przeprowadzenia wyprzedaży - po zakończeniu tej operacji zostaną zamknięte na stałe.
Czytaj więcej
Jysk podobnie jak IKEA już niemal miesiąc temu poinformował, że zawiesza działalność w Rosji. Teraz duńska siec poinformowała, że wyprzedaje wszystko co ma i wycofuje się tego rynku.
Rosja chce sprzedać w Azji węgiel odrzucony przez Polskę
Polska jest pierwszym krajem europejskim, który odrzucił rosyjski węgiel z powodu napaści na Ukrainę. Teraz Rosja chce go sprzedać w Azji, ale konkurencja tam jest mocna.
Czytaj więcej
Polska jest pierwszym krajem europejskim, który odrzucił rosyjski węgiel z powodu napaści Rosji na Ukrainę. Czy to mocny cios w rosyjskie górnictwo? Nie. Rosja eksportuje do Polski trzy procent wysyłanego za granicę węgla. Teraz chce go sprzedać w Azji, ale konkurencja tam jest mocna.
Zełenski w norweskim parlamencie: Europa musi zamknąć porty dla rosyjskich statków
Wołodymyr Zełenski, przemawiając na forum norweskiego parlamentu oświadczył, że zarówno UE, jak i Norwegia, powinny zakazać wpływania do europejskich portów rosyjskim statkom tak długo, jak długo Rosjanie blokują ukraińskie porty. Zełenski apelował też do Norwegów - drugiego największego dostawcy gazu w Europie po Rosji - aby kraj ten "przyczynił się do bezpieczeństwa energetycznego Europy dostarczając niezbędne ilości gazu zarówno państwom UE, jak i Ukrainie".
Arachamia: Rosjanie stwierdzili, że będą stosować się do norm Konwencji Wiedeńskiej, jest to nasze zabezpieczenie
Arachamia podkreślił, że jest to bardzo istotne dla ukraińskiej delegacji, ponieważ oznacza, iż wszelkie porozumienia zawarte pod presją, uznawane są za nieważne.
Czytaj więcej
- Nie będzie żadnego układu pokojowego z Federacją Rosyjską, ani żadnego ogólnokrajowego referendum, dopóki rosyjscy żołnierze pozostają na terytorium Ukrainy - oświadczył szef ukraińskiej delegacji, która brała udział w negocjacjach z Rosjanami w Stambule, Dawid Arachamia.
Ukraińska rzeczniczka praw człowieka: Rosjanie zbombardowali budynek Czerwonego Krzyża w Mariupolu
Rosjanie szukają w sieci jak wyjechać z kraju. Świadczą o tym dane z wyszukiwarek
Zainteresowanie Rosjan tematem emigracji w Google wzrosło czterokrotnie w okresie od połowy lutego do początku marca. Prawie dwukrotnie wzrosły wyszukiwania dotyczące "wizy turystycznej", a w przypadku rosyjskiego odpowiednika "azylu politycznego" - ponad pięciokrotnie.
Czytaj więcej
"Jak wyjechać z Rosji?" Liczba wyszukiwań tego pytania w Google w języku rosyjskim osiągnęła po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę najwyższy poziom od 10 lat. Wielu mieszkańców kraju zdecydowało się na ucieczkę.
Szef MSZ Ukrainy: Piąty pakiet sankcji UE potrzebny tak szybko, jak to możliwe
Dmytro Kułeba poinformował, że rozmawiał z szefem unijnej dyplomacji, Josepem Borrellem. Podkreślił, że "dopóki trwają barbarzyńskie zbrodnie wojenne Rosjan", presja w postaci sankcji na Rosjan musi rosnąć.
NEXTA publikuje nagranie z drona, na którym widać zniszczony w wyniku rosyjskich ataków Mariupol
Rosyjska delegacja opuściła Turcję, ukraińska kontynuuje pracę
Ukraińscy negocjatorzy, którzy we wtorek prowadzili w Stambule rozmowy z delegacją rosyjską, nadal pozostają w Turcji i "kontynuują swoją pracę" - poinformował stojący na czele ukraińskiej delegacji, Dawid Arachamia. Arachamia stwierdził, że 30 marca członkowie ukraińskiej delegacji spotkają się z "wysokimi rangą" przedstawicielami władz Turcji na temat "współpracy militarno-technicznej". Tymczasem delegacja rosyjska opuściła już Turcję.
Scholz przekazał Zełenskiemu, że Niemcy mogą być jednym z państw gwarantujących bezpieczeństwo Ukrainie
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, powiedział prezydentowi Ukrainy, Wołodymyrowi Zełenskiemu, że Niemcy są gotowe zostać jednym z państw gwarantujących bezpieczeństwo Ukrainie - poinformował rzecznik niemieckiego rządu.
Putin: Ostrzał Mariupola aż wojsko się podda
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że ostrzał oblężonego miasta zakończy się tylko wtedy, gdy wojska ukraińskie się poddadzą - przekazał Kreml.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że oblężenie Mariupola zakończy się dopiero wtedy, gdy ukraińska armia stacjonująca w mieście się podda.
Szef MSZ Chin: Chcemy podnieść relacje z Rosją na wyższy poziom
Wang Yi po spotkaniu z szefem MSZ Rosji, Siergiejem Ławrowem, mówił, że Chiny chcą podnieść relacje z Rosją na "wyższy poziom". Dodał, że więzi między obydwoma państwami "wytrzymały" najnowszą próbę w "zmieniającej się sytuacji międzynarodowej". W kontekście wojny na Ukrainie Wang Yi stwierdził, że Chiny wspierają "ochłodzenie konfliktu" i popierają starania zarówno Rosji, jak i Ukrainy, zmierzające do rozwiązanie "trudności" między tymi państwami w sposób pokojowy.
Premier Morawiecki spotkał się w Warszawie z szefem MSZ Ukrainy, Dmytro Kułebą
Były szef MSZ Rosji: Na początku wojny Putin stawiał na słabość Ukrainy i Zachodu. Kpił z możliwości negocjacji. Spróbuje tego znowu
"Reżim Putina rozumie język siły i tylko siły. Doznając porażki pod Kijowem, Putin zdaje się na dyplomatyczne i konwencjonalne, wojskowe manewry (nie na taktyczne ładunki jądrowe)" - zauważa Andriej Kozyriew.
Czytaj więcej
Dobrą wiadomością płynącą z rosyjsko-ukraińskich rozmów w Stambule nie jest to, że (Władimir) Putin nagle działa w dobrej wierze, ale że heroiczny ukraiński opór zmusza go do szukania wybiegów i dyplomatycznego kamuflażu - napisał na Twitterze były szef MSZ Rosji (w latach 1990-1996), Andriej Kozyriew.
Niemiecki rząd wprowadza stan ostrzegawczy
W Niemczech rząd uruchomił stan wczesnego ostrzegania o dostawach gazu ziemnego i wezwał konsumentów do oszczędzania energii w obawie, że Rosja może odciąć dostawy, jeśli rachunki nie zostaną uregulowane w rublach.
Czytaj więcej
W Niemczech rząd uruchomił stan wczesnego ostrzegania o dostawach gazu ziemnego i wezwał konsumentów do oszczędzania energii w obawie, że Rosja może odciąć dostawy, jeśli rachunki nie zostaną uregulowane w rublach.
Norwegia przekaże Ukrainie więcej broni
Norweskie Ministerstwo Obrony poinformowało o kolejnej dostawie broni dla ukraińskiej armii. Wojsko otrzyma 2 tys. sztuk granatników przeciwpancernych M72
Renault planuje przeniesienie w Rosji własności producenta Łady
Renault wstrzymało w zeszłym tygodniu działalność swojej fabryki w Moskwie. Aktualnie rozważa dostępne opcje dla firmy AvtoVAZ, która odpowiada za produkcję Łady. Francuski producent wycenił działalność w Rosji - swoim drugim co do wielkości rynku - na 2,2 mld euro.
Czytaj więcej
Renault wstrzymało w zeszłym tygodniu działalność swojej fabryki w Moskwie. Aktualnie rozważa dostępne opcje dla firmy AvtoVAZ, która odpowiada za produkcję Łady. Francuski producent wycenił działalność w Rosji - swoim drugim co do wielkości rynku - na 2,2 mld euro.
Rosjanie mieszkający za granicą uświadamiają krewnych na temat wojny
Rosjanie są odcięci od niezależnych i zagranicznych mediów. O prawdziwym przebiegu inwazji na Ukrainę próbują informować ich krewni, który mieszkają za granicą.
Czytaj więcej
Rosjanie mieszkający w Stanach Zjednoczonych wysyłają swoim bliskim relacje z rosyjskiej inwazji na Ukrainę przygotowane przez zachodnie i inne media, które kontrastują z tym, co podają rosyjskie media państwowe. Większość sceptycznie podchodzi do tych informacji.
Mer Prymorska oddał się w ręce Rosjan, którzy wcześniej uprowadzili jego ojca
Ołeksandr Koszalewicz, mer Prymorska, sam oddał się w ręce Rosjan w zamian za uwolnienie ojca, schwytanego wcześniej przez Rosjan - poinformował ukraiński parlamentarzysta, Wołodymyr Kalcew. Od pierwszych dni okupacji Prymorska przez Rosjan mer miasta publicznie oświadczał, że "Prymorsk to Ukraina" i brał udział w protestach przeciwko okupacji miasta położonego w obwodzie zaporoskim. Rosjanie zabrali mera do Berdiańska - poinformował Kalcew.
Rosjanie ostrzelali przedszkole - gubernator Ługańska pokazał zdjęcia
Serhij Hajdaj, gubernator obwodu ługańskiego poinformował, że Rosjanie od rana ostrzeliwują cele cywilne w Lisiczańsku. Trafiony został m.in. budynek przedszkola, który w ubiegłym roku przeszedł renowację. Na swoim profilu na Facebooku Hajdaj zamieścił zdjęcia, na których widać skalę zniszczeń budynku.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie używają przestarzałej, niebezpiecznej amunicji, nawet z okresu II wojny światowej
"Tylko wczoraj Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegał przed zagrożeniem z powodu samodetonacji amunicji, której duże ilości Rosjanie gromadzą na terenie elektrowni jądrowej w Czarnobylu" - czytamy w raporcie ukraińskiego Sztabu Generalnego na temat sytuacji na frontach.
Czytaj więcej
Sztab Generalny armii Ukrainy, w najnowszym raporcie o sytuacji na frontach, podaje, że Rosjanie "ponieśli znaczące straty i prawdopodobnie tymczasowo zrezygnowali z realizacji zadania, jakim było zablokowanie Kijowa".
Pieskow: Nie widać przełomu w rozmowach z Kijowem
- Pozytywne jest to, że strona ukraińska przynajmniej zaczęła konkretnie formułować i przelewać na papier swoje propozycje. Jak dotąd nie udało nam się tego osiągnąć. Jest to czynnik pozytywny. Co do reszty, jak na razie nie widzimy niczego bardzo obiecującego, żadnego przełomu. Przed nami jeszcze bardzo długa droga - powiedział.
Czytaj więcej
Kreml nie może jeszcze donieść o obiecujących wynikach ostatniej rundy rosyjsko-ukraińskich rozmów w Stambule. Delegacje mają przed sobą długą drogę, ale pozytywne jest to, że strona ukraińska wreszcie zaczęła formułować konkretne propozycje i "przelewać je na papier - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
43 proc. wyborców Fideszu Orbana uważa, że inwazja Rosji na Ukrainę była usprawiedliwiona
Przeciwnego zdania jest 37 proc. wyborców partii rządzącej Węgrami. W całym społeczeństwie agresję Rosji za usprawiedliwioną uważa 28 proc. respondentów, a za nieusprawiedliwioną - 55 proc.
Czytaj więcej
Sondaż instytutu badawczego Median, przeprowadzony dla serwisu Hvg.hu na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech, które odbędą się 3 kwietnia, daje Fideszowi, partii Viktora Orbana, 40 proc. poparcia.
Rosja i Chiny komentują zachodnie sankcje nałożone na Moskwę
Ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Chin Siergiej Ławrow i Wang Yi stwierdzili podczas rozmów w Tongxi, że sankcje nałożone na Rosję przez USA i ich sojuszników przynoszą skutki odwrotne do zamierzonych - podało rosyjskie MSZ.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow spotkał się w środę w szefem chińskiej dyplomacji Wang Yi. Przedstawiciele obu państw skrytykowali sankcje nałożone na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę.
Rosyjska poczta wstrzymuje wysyłanie przesyłek do Polski i Danii
Zawieszenie wysyłania przesyłek do Danii ma związek z analogiczną decyzją duńskiej poczty, która zaprzestaje obsługę paczek z Rosji i wysyłanych do Rosji. W przypadku przesyłek do Polski rosyjska poczta zaprzestaje ich obsługiwania ze względu na "brak logistycznych rozwiązań po stronie Poczty Polskiej".
Rosyjskie Ministerstwo ds. Nadzwyczajnych musi dementować pogłoski o ewakuacji mieszkańców obwodu przy granicy z Ukrainą
Pogłoski o ewakuacji obwodu biełgorodzkiego pojawiły się po tym, jak we wtorek, późnym wieczorem, w pobliżu wioski Krasnyj Oktiabr, położonej na terenie tego obwodu, doszło do eksplozji.
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych informuje, że pogłoski na temat ewakuacji graniczącego z Ukrainą obwodu biełgorodzkiego, które krążą w mediach społecznościowych, są nieprawdziwe.
Australia bije w rosyjskiego oligarchę Olega Deripaskę
Zakaz eksportu tlenku glinu i boksytów z Australii do Rosji pozbawia koncern Rusal Olega Deripaski 20 proc. potrzebnego surowca. Kolejne 20 proc. oligarcha traci w wyniku wojny z Ukrainą wywołanej przez Putina.
Czytaj więcej
Zakaz eksportu tlenku glinu i boksytów z Australii do Rosji pozbawia koncern Rusal Olega Deripaski 20 proc. potrzebnego surowca. Kolejne 20 proc. oligarcha traci w wyniku wojny z Ukrainą wywołanej przez Putina.
Łuck pozbawia honorowego obywatelstwa byłego reprezentanta Ukrainy w piłce nożnej
Anatolij Tymoszczuk został pozbawiony honorowego obywatelstwa Łucka ponieważ "w czasie, gdy Ukraina cierpi z powodu rosyjskiej agresji wojskowej" on "nie zajmuje publicznie stanowiska w tej sprawie i nie wstrzymuje współpracy z klubem piłkarskim z kraju agresora" - głosi komunikat rady miejskiej Łucka. Tymoszczuk jest asystentem trenera w rosyjskim klubie Zenit Sankt Petersburg.
Minister kultury Ukrainy chce przeniesienia 45. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO z Kazania do Lwowa
Ołeksandr Tkaczenko na swoim kanale na Telegramie wezwał też do usunięcia Rosji z UNESCO. "Rosyjska Federacja, która cynicznie niszczy wszystko na swojej drodze własnymi rękoma, nie może być organizatorem sesji i uczestnikiem tej organizacji" - podkreślił.
Brytyjski rząd informuje, że wydał 25,5 tys. wiz dla uchodźców z Ukrainy
Łącznie, jak podaje ONZ, z Ukrainy przed wojną uciekły już 4 mln osób. Najwięcej - ponad 2,3 mln - trafiło do Polski.
MSW Ukrainy publikuje zdjęcia zniszczeń w ostrzelanym przez Rosjan Lisiczańsku
Miasto znajduje się w obwodzie ługańskim.
Przedstawiciel kancelarii Zełenskiego: Jest postęp w negocjacjach z Rosją
Ihor Żowkwa, zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w rozmowie z radiem BBC stwierdził, że negocjacje między Rosją a Ukrainą "zdecydowanie posunęły się naprzód". Żowkwa dodał, że w czasie rozmów, które odbyły się we wtorek w Stambule Rosjanie, po raz pierwszy, zamiast przedstawiać ultimatum czy kreślić czerwone linie, słuchali ukraińskiego stanowiska. Żowkwa dodał jednak, że Ukraina nie będzie handlować "ani jednym calem" swojego terytorium.
Były doradca Zełenskiego: Jeśli nadal będziemy wyzwalać miasteczka w pobliżu Kijowa, Rosja oskarży nas o działanie przeciw deeskalacji
- Jak zwykle, mamy tu wojskowe i dyplomatyczne gierki KGB, to jedna i ta sama gra - mówi Ołeksandr Danyluk.
Czytaj więcej
Były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksandr Danyluk, w rozmowie z BBC stwierdził, że nie wierzy w zapewnienia Rosjan o ograniczeniu działań militarnych w rejonie Kijowa i Czernihowa.
ONZ: Z Ukrainy wyjechał co 11 mieszkaniec kraju
W ciągu pięciu tygodni wojny z Ukrainy przed wojną uciekło 4 mln osób - podaje Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. Jako że przed wojną Ukrainę zamieszkiwało ok. 44 mln osób oznacza to, że od momentu ataku Rosji na Ukrainę z kraju wyjechał co jedenasty jego mieszkaniec.
Były generał NATO: Dopóki Putin jest na Kremlu, nie może być pokoju w Europie
- Nie widzieliśmy jeszcze wzrostu potencjału NATO, który moim zdaniem będzie niezbędny, jeśli NATO ma powstrzymać dalszą agresję - uważa generał Richard Shirreff.
Czytaj więcej
Sir Richard Shirreff, były zastępca naczelnego dowódcy sił NATO w Europie ma poważne wątpliwości w sprawie zapowiadanego przez Rosję zmniejszenia intensywności działań wokół Kijowa i Czernihowa.
NEXTA publikuje nagranie przedstawiające zniszczony, w wyniku walk z Rosjanami, uniwersytet w Irpieniu
Doradca szefa kancelarii Zełenskiego: Rosjanie chcą okrążyć nasze siły na wschodzie
Ołeksij Arestowycz, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy oświadczył, że Rosjanie wycofują siły z północy na wschód Ukrainy, by podjąć próbę okrążenia ukraińskich wojsk walczących w rejonie Donbasu, ale pozostawiają część sił w pobliżu stolicy Ukrainy, by wiązać tam ukraińskie jednostki.
Ukraińska rzecznik praw obywatelskich chce otrzymać od Rosjan listę Ukraińców przymusowo wywiezionych do Rosji
Liudmiłą Denisowa zwróciła się z prośbą do rosyjskiej komisarz praw obywatelskich, Tatiany Moskalkowej, by ta dostarczyła jej listę Ukraińców przymusowo deportowanych do Rosji. Wcześniej m.in. ukraiński MSZ podawał, że szacuje liczbę takich osób na 40 tysięcy.
W okolicach Czernihowa bombardowanie trwało całą noc
O prowadzonych przez rosyjskie jednostki działaniach poinformował szef obwodu czernihowskiego.
Czytaj więcej
Szef obwodu czernihowskiego na północy Ukrainy Wiaczesław Czaus poinformował, że Rosjanie całą noc dokonywali bombardowania. We wtorek rosyjskie Ministerstwo Obrony zapowiadało wstrzymanie ataku w celu kontynuowania rozmów pokojowych.
Wicepremier Wielkiej Brytanii: Sankcje nie powinny być zawieszone, dopóki Rosja nie wycofa się z inwazji
Dominic Raab mówił w radiu BBC, że sankcje powinny "zaciskać się na machinie wojennej Putina" dopóki Rosja "nie wycofa się z inwazji - co musi mieć charakter całkowity lub weryfikowalny".
BBC: Jeśli ochotnik z Syrii zginie w czasie wojny na Ukrainie, jego rodzina otrzyma ok. 48,5 tys. dolarów
Rozmówca BBC twierdzi, że zna co najmniej 200 Syryjczyków, którzy zgłosili się na ochotnika do udziału w wojnie na Ukrainie.
Czytaj więcej
Ochotnicy z Syrii, którzy walczą na Ukrainie po stronie Rosji, mają otrzymywać ok. 6,5 tys. dolarów miesięcznie - informuje BBC powołując się na swoje źródła.
UE chce obniżyć limity prędkości. Jedną z przyczyn wojna
W Unii Europejskiej powstał nowy pomysł obniżenia dozwolonej prędkości jazdy. Miałoby to przełożyć się nie tylko na poprawę bezpieczeństwa, ale też na mniejsze zużycie paliwa, a tym samym zapotrzebowanie na ropę, zwłaszcza z Rosji.
Czytaj więcej
W Unii Europejskiej powstał nowy pomysł obniżenia dozwolonej prędkości jazdy. Miałoby to przełożyć się nie tylko na poprawę bezpieczeństwa, ale też na mniejsze zużycie paliwa, a tym samym zapotrzebowanie na ropę, zwłaszcza z Rosji.
Rosjanie ruszyli do sklepów. Boją się zamknięcia granic
Rosjanie robią zapasy, obawiając się całkowitego zamknięcia granic dla ciężarówek. Unijne firmy praktycznie wypadły z tego rynku, a zleceniodawcy ze wschodu nie mają walut na opłacenie przewozów.
Czytaj więcej
Wzrosły przewozy do Rosji, jednak perspektywy dla wschodnich przewoźników drogowych są mgliste.
Chorwacja nie będzie transportować rosyjskiej ropy do Serbii
Chorwacja przerwała transport przez swoje terytorium ropy dla serbskiej spółki naftowej, której większościowym właścicielem jest Gazprom.
Czytaj więcej
Chorwacja przerwała transport przez swoje terytorium ropy dla serbskiej spółki naftowej, której większościowym właścicielem jest Gazprom.
Obwód doniecki: Rosjanie ostrzeliwują niemal wszystkie miasta wzdłuż linii frontu
O zmasowanym ostrzale poinformował na antenie ukraińskiej telewizji gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyrylenko. Zdaniem Kyryłenki sytuacja może się jeszcze pogorszyć, ponieważ rosyjskie wojska mają koncentrować swoje wysiłki militarne w rejonie Donbasu.
Morawiecki wzywa KE do wprowadzenia podatku na węglowodory sprowadzane z Rosji
- Kiedy inni w Europie patrzyli na Rosję, jako partnera do biznesu, my wiedzieliśmy, że Rosja posługuje się gazem i ropą, jako narzędziem szantażu. Przekonujemy od dłuższego czasu, aby zabrać Putinowi i Rosji narzędzie szantażu z jego arsenału. Dziś to narzędzie szantażu stało się także narzędziem wojny - podkreślał premier.
Czytaj więcej
Potrzebny jest radykalny plan odejścia od węglowodorów z Rosji po to, aby wreszcie w Europie przyszło otrzeźwienie - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Kaczyński: Broń atomowa w Polsce? Chciałbym, ale to nierealne
- Celem Rosjan jest złamanie woli walki Ukraińców poprzez okrucieństwo. To taktyka na wskroś zbrodnicza, która ma ludzi przerazić, zabić lub wypędzić - mówi Jarosław Kaczyński.
Czytaj więcej
- Zachód musi chcieć uderzyć Rosję na poważnie. Takie sankcje zadziałałyby szybko. Nie z dnia na dzień, lecz szybko. Jednak cały czas w tej sprawie jest weto Niemiec - mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Czarnecki: Jest szereg krajów w Europie, które współpracowały blisko z Rosją: np. Niemcy, Francja, w jakiejś mierze Włochy
To kraje znacznie większe niż Węgry, więc konsekwencje ich sojuszu z Moskwą są dalej idące - mówił europoseł PiS w rozmowie z Michałem Kolanką.
Czytaj więcej
Jeżeli ktoś miałby przepraszać, to myślę, że szef Europejskiej Partii Ludowej, w której partia (Viktora) Orbana była przez lat dwadzieścia parę, a PO i PSL współpracowały z nią przez szesnaście lat w szeregach EPL - mówił w rozmowie z Michałem Kolanką europoseł PiS, Ryszard Czarnecki, pytany o to czy PiS powinien przeprosić za budowanie sojuszu z Viktorem Orbanem, w związku m.in. ze sprzeciwem węgierskiego rządu wobec sankcji, które miałyby objąć rosyjską branżę energetyczną.
Ukraina chce wysłania przez ONZ specjalnej misji na teren elektrowni atomowej w Czarnobylu
- Domagamy się, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ natychmiast podjęła działania w kierunku demilitaryzacji strefy wyłączenia w Czarnobylu i wysłania tam specjalnej misji ONZ, by wyeliminować ryzyko powtórzenia się katastrofy nuklearnej - oświadczyła wicepremier Ukrainy, Iryna Wereszczuk.
Czytaj więcej
Wicepremier Ukrainy, Iryna Wereszczuk, zażądała wycofania się rosyjskich wojsk z terenu nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu.
Rosjanie oczekują rubli za gaz. Mówią o możliwości rozszerzenia listy o kolejne towary
Przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Wiaczesław Wołodin zapowiedział, że eksport ropy, zboża, metali, nawozów, węgla i drewna również może wkrótce być wyceniany w rublach.
Czytaj więcej
Przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Wiaczesław Wołodin ostrzegł Unię Europejską, że jeśli będzie chciała rosyjskiego gazu ziemnego, to będzie musiała płacić w rublach. Zapowiedział, że eksport ropy, zboża, metali, nawozów, węgla i drewna również może wkrótce być wyceniany w rublach.
Mer Czernihowa: Rosjanie często mówią jedno, a dzieje się drugie
Mer Czernihowa, Władysław Atroszenko stwierdził, że rosyjska zapowiedź ograniczenia działań wojennych w rejonie Kijowa i Czernihowa byłaby dobrą wiadomością, gdyby Rosjanom można było ufać. - Często Rosjanie mówią jedną rzecz, a dzieje się druga. Czas pokaże jak wiele prawdy jest w ich słowach. My podchodzimy do nich bardzo ostrożnie - podkreślił w rozmowie z BBC.
Nowy bilans ofiar ostrzelania budynku władz obwodowych w Mikołajowie
W wyniku wtorkowego ataku rakietowego na budynek władz obwodu mikołajowskiego zginęło 12 osób, a ponad 30 zostało rannych.
MSZ Rosji: Rosja i Chiny porozumiały się w sprawie poszerzenia współpracy
Z komunikatu rosyjskiego MSZ wynika, że taki jest efekt spotkania szefa MSZ Rosji, Siergieja Ławrowa i szefa MSZ Chin, Wanga Yi, do którego doszło w środę w Chinach. Interfax, cytując MSZ Rosji podaje, że współpraca ma polegać na "koordynowaniu działań w polityce zagranicznej" i "mówienie jednym głosem w sprawach o znaczeniu globalnym".
Sztab Generalny armii Ukrainy podaje nowe dane o rosyjskich stratach
Z najnowszego komunikatu ukraińskiego Sztabu Generalnego wynika, że Rosjanie stracili na Ukrainie ok. 17,3 tys. żołnierzy, 605 czołgów, 1 723 pojazdy opancerzone, 305 zestawów artyleryjskich, 96 wyrzutni rakiet, 54 zestawów przeciwlotniczych, 131 samolotów, 131 śmigłowców, 81 bezzałogowych statków powietrznych, 1 184 innych pojazdów wojskowych, 75 cystern i 7 jednostek nawodnych.
Donald Trump zwrócił się o pomoc do Władimira Putina
Był amerykański prezydent liczy na to, że Rosjanie opublikują materiały uderzające w rodzinę prezydenta Joe Bidena.
Czytaj więcej
Były prezydent USA Donald Trump wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do ujawnienia wszelkich kompromitujące informacji, jakie posiada na temat rodziny Bidenów.
Wicepremier Wielkiej Brytanii: Cała gama działań jest stosowana przez Rosję co czyni z niej niekonwencjonalnego przeciwnika
W przypadku Rosji zawsze mamy do czynienia z szeroką gamą możliwości. Zatrudniają najemników, angażują się w działania w cyberprzestrzeni, podejmują próby otrucia, wszystko to widzieliśmy już w przeszłości - mówił Dominic Raab w rozmowie ze Sky News.
Czytaj więcej
- Nie sądzę, byśmy mogli wierzyć w to, co wydobywa się z ust machiny wojennej (Władimira) Putina - mówił w rozmowie ze Sky News wicepremier Wielkiej Brytanii, Dominic Raab.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,368 mln osób
29 marca Straż Graniczna odprawiła na granicy z Ukrainą 22,4 tys. osób.
Sasin: W tej chwili UE, jako całość, nie jest gotowa, by podjąć decyzję o zakazie importu rosyjskiego węgla
- My pokazujemy, że można - dodał wicepremier.
Czytaj więcej
Jesteśmy zdeterminowani, by nie wspierać w żadnym wypadku machiny wojennej Władimira Putina - mówił na antenie TVP1 wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.
Przewodniczący Dumy: Niech płacą nam w rublach również za zboże
Po tym, jak Władimir Putin zażądał, by państwa, które są uznane przez Rosję za "nieprzyjazne" płaciły za rosyjski gaz w rublach, przewodniczący Dumy (izby niższej parlamentu Rosji), Wiaczesław Wołodin zaproponował na swoim kanale w serwisie Telegram, by Rosja zaczęła przyjmować opłaty w rublach również m.in. za nawozy, zboże, węgiel i drewno.
Doradca szefa MSW Ukrainy: Na razie nie można powiedzieć, by Rosjanie redukowali intensywność walk w rejonach Kijowa i Czernihowa
- Możemy powiedzieć, że określone jednostki i sprzęt wojskowy znalazł się na terytorium Białorusi. To wygląda bardziej na rotację i lizanie ran, niż rzeczywiste wstrzymanie działań wojennych - stwierdził Wadym Denisenko.
Czytaj więcej
Wadym Denisenko, doradca szefa MSW Ukrainy stwierdził, że "na razie nie można powiedzieć, by Rosjanie redukowali intensywność walk w obwodach kijowskim i czernihowskim".
NEXTA publikuje nagranie dokumentujące zniszczenia w Nieżyniu, mieście w obwodzie czernihowskim
Brytyjski resort obrony: Rosja wycofuje jednostki, ponieważ poniosły one duże straty
Z najnowszego raportu Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii na temat sytuacji na frontach na Ukrainie wynika, że - w ocenie Brytyjczyków - Rosjanie wycofują swoje jednostki na terytorium Rosji i Białorusi ze względu na poniesione przez nie ciężkie straty. Wycofane jednostki mają otrzymać zaopatrzenie i przejść reorganizację poza terytorium Ukrainy, co ma wskazywać na problemy, jakie Rosja ma z reorganizacją jednostek, które znajdują się na terytorium Ukrainy.
Czytaj więcej
Brytyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało raport wywiadowczy, z którego wynika, że uszkodzone rosyjskie jednostki zostały zmuszone do powrotu na Białoruś i do Rosji w celu reorganizacji i uzupełnienia zapasów.
ONZ mówi o tysiącach ofiar bombardowania Mariupola
- Uważamy, że w Mariupolu mogą być tysiące ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej - powiedziała Matilda Bogner, szefowa misji ONZ ds. praw człowieka na Ukrainie, która wysyła około 60 obserwatorów.
Czytaj więcej
Tysiące cywilów mogło zginąć w oblężonym Mariupolu na południu Ukrainy od rozpoczęcia bombardowań, które Rosjanie rozpoczęli cztery tygodnie temu - szef misji ONZ ds. praw człowieka, przedstawiając pierwsze szacunki.
Rosja: Wybuch w obwodzie biełgorodzkim spowodowany pożarem w składzie amunicji
Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że wybuch, do którego doszło we wtorek, późnym wieczorem, na terenie obwodu biełgorodzkiego, w rejonie wsi Krasnyj Oktiabr, był spowodowany pożarem w składzie amunicji. "Obecnie sytuacja jest pod kontrolą" - napisał Gładkow. Gładkow dodał, że władze czekają jeszcze na oficjalne potwierdzenie tej informacji z Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.
MSZ Rosji: Rozpoczęły się rozmowy Siergieja Ławrowa z szefem chińskiej dyplomacji
Ławrow spotkał się z Wang Yi po przybyciu do Chin, gdzie weźmie udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw graniczących z Afganistanem.
Lider Donieckiej Republiki Ludowej mówi o przyłączeniu do Rosji
Jeśli chodzi o przyłączenie się do Federacji Rosyjskiej, to życzenia i aspiracje są wyraźnie widoczne od 2014 roku - powiedział Denis Puszylin.
Czytaj więcej
Wspierana przez Rosję samozwańcza Doniecka Republika Ludowa na wschodzie Ukrainy może rozważyć przyłączenie do Rosji, gdy będzie kontrolować cały obwód doniecki - zapowiedział lider separatystów Denis Puszylin.
Tereny mieszkalne w mieście Lisiczańsk zostały nad ranem ostrzelane przez ciężką artylerię
Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Hajdaj, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że "pewna liczba wysokich budynków mieszkalnych w Lisiczańsku zostało uszkodzonych". Liczba ofiar ostrzału jest obecnie ustalana.
Komendant główny ukraińskiej policji: Od 24 lutego wykryliśmy 486 sabotażystów
Komendant główny ukraińskiej policji, Ihor Kłymenko, umieścił na Facebooku informację, że łącznie, od 24 lutego, ukraińska policja ujawniła 486 osób zaangażowanych w akty sabotażu na terenie całego kraju. Tylko 28 marca ukraińscy policjanci mieli zatrzymać pięć osób, które gromadziły informacje dla Rosjan i "wspierały wroga".
Departament Stanu USA odradza Amerykanom podróże do Rosji
W najnowszym ostrzeżeniu przed podróżami do Federacji Rosyjskiej wydanym przez Departament Stanu czytamy, że rosyjskie władze mogą "zatrzymywać" obywateli USA, a także, że prawo stosowane jest w Rosji "arbitralnie". Departament Stanu ostrzega też, ze Amerykanie mogą być zatrzymywani przez Rosjan na Ukrainie lub w czasie ewakuacji z Ukrainy przez terytorium Rosji bądź Białorusi.
Sztab Generalny armii Ukrainy: W ciągu doby zniszczyliśmy 7 rosyjskich czołgów w Donbasie
Ukraiński Sztab Generalny podaje też, że "Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nadal mają problemy z personelem wojskowym". "Żołnierze z 26. Pułku Pancernego 47. Dywizji Pancernej, którzy podpisali kontrakty, po udziale w walkach na Ukrainie, zaczęli składać wnioski o rozwiązanie kontraktów i odesłanie ich do miejsc stałej dyslokacji ich jednostek w celu odbywania dalszej części służby wojskowej" - czytamy w raporcie.
Czytaj więcej
Sztab Generalny armii Ukrainy poinformował, że na Ukrainę dotarli żołnierze z rosyjskich baz wojskowych w Osetii Południowej i Abchazji, samozwańczych republik, które znajdują się na terytorium Gruzji.
Prezes ukraińskiego Sądu Najwyższego: Na pewno ja i inni sędziowie Sądu Najwyższego jesteśmy na celowniku Rosji
Kilka dni temu nasza straż sądowa zatrzymała dywersanta, który miał przy sobie specjalne urządzenia nawigacyjne, by naprowadzać bombardowanie na budynek SN - mówi w rozmowie z Pawłem Rochowiczem Wsiewołod Kniazew, prezes Sądu Najwyższego Ukrainy.
Czytaj więcej
Wciąż pracujemy, mimo napaści. Przez pierwszy miesiąc rosyjskiej agresji ukraińskie sądy wydały 195 tys. orzeczeń – mówi Wsiewołod Kniazew, prezes Sądu Najwyższego Ukrainy.
Rzecznik rządu wskazał, że zakaz importu węgla z Rosji do Polski odbędzie na bazie ustawy
- Wpisaliśmy przepisy, które blokują na poziomie krajowym import węgla z Rosji. To zostanie wpisane wprost do ustawy. Zdajemy sobie sprawę, że może to budzić wątpliwości prawne, niestety uzasadnione wątpliwości, ale nie możemy dalej czekać na reakcję UE w tym zakresie - powiedział Piotr Müller.
Czytaj więcej
Rada Ministrów przyjęła zapisy ustawowe blokujące na poziomie krajowym import węgla z Rosji. - Nie możemy dłużej czekać na decyzje Unii Europejskiej - poinformował rzecznik rządu. Przyjęto też projekt ustawy pozwalającej zamrażać majątki rosyjskich podmiotów Polsce.
Manfred Weber: Byliśmy naiwni, wierząc, że Putin nie planuje na poważnie tego, co zapowiada
Część polityków na Zachodzie nie tylko więc nie słuchała Putina, ale wolała żyć we własnym świecie, tym wygodnym - mówi szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim.
Czytaj więcej
– To, co robi Putin, świadczy o tym, że jest zbrodniarzem wojennym. Taki człowiek nie powinien być u władzy, i to w tak wielkim kraju – mówi Manfred Weber, szef największej frakcji Parlamentu Europejskiego, chadeckiej EPP.
Rosjanie w Stambule zapowiedzieli „wykonanie dwóch kroków w celu deeskalacji”
Jednym z nich jest „zmniejszenie aktywności wojskowej” w okolicach Kijowa i Czernihowa - pisze w "Rzeczpospolitej" Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Po dwóch tygodniach przedstawiciele Moskwy i Kijowa znów spróbowali porozumieć się w sprawie pokoju.
Zniknięcie z rynku ukraińskich dostawców spowodowało ogromny wzrost zainteresowania polskimi produktami
W efekcie wielu producentów nastawia się dzisiaj na eksport, a nie dostawy krajowe, co może być za chwilę powodem problemów z zaopatrzeniem sklepów w podstawowe produkty – ostrzega Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji zrzeszającej największe sieci.
Czytaj więcej
Pozbawione dostaw z Ukrainy kraje szukają żywności w Polsce. Na rodzimym rynku może brakować zbóż i drobiu.
Wicepremier Ukrainy: 29 marca korytarzami humanitarnymi ewakuowano 1 665 osób
Iryna Wereszczuk poinformowała, że we wtorek 936 osób opuściło Mariupol prywatnymi samochodami, a kolejnych 729 osób opuściło inne miasta położone w rejonie walk na Zaporożu.
Ambasador Ukrainy przy ONZ: Zakłócenie dostaw żywności z Ukrainy jest zagrożeniem dla świata
Przed wojną Ukraina eksportowała ponad 55 proc. światowych zasobów oleju słonecznikowego, ponad 55 proc. ukraińskiej pszenicy eksportowano do Azji, a 40 proc. - do Afryki.
Czytaj więcej
Stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ, Serhij Kysylyca, na forum RB ONZ porównał Władimira Putina do Józefa Stalina.
W związku z wojną Rosji z Ukrainą liczba osób, którym pomoże Światowy Program Żywnościowy ONZ, zmniejszy się o 4 mln
David Beasley mówił, że np. w Jemenie racje żywnościowe trafiające do 8 mln osób zostały zmniejszone o połowę, a "obecnie zmierzamy do ich zmniejszenia się do zera".
Czytaj więcej
Wojna na Ukrainie wywrze wpływ na globalną społeczność "większy niż cokolwiek co wydarzyło się po II wojnie światowej" i zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu świata, ponieważ wielu rolników z Ukrainy, która odpowiada za dostawy znacznej ilości światowych zasobów zboża, obecnie walczy z Rosjanami - ostrzega David Beasley, dyrektor Światowego Programu Żywnościowego ONZ.
Siergiej Ławrow jest w Chinach, weźmie udział w konferencji z udziałem państw sąsiadujących z Afganistanem
Przed spotkaniem z szefami MSZ państw graniczących z Afganistanem Ławrow ma odbyć rozmowy dwustronne z uczestnikami konferencji, z którymi będzie rozmawiał o pomocy humanitarnej dla Afganistanu, a także walce z szerzeniem się terroryzmu i handlem narkotykami.
ONZ: 3,9 mln Ukraińców uciekło przed wojną z kraju
Takie wyliczenia przedstawiła na posiedzeniu RB ONZ Joyce Msuya, zastępczyni sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych. Msuya dodała, że 6,5 mln Ukraińców to tzw. uchodźcy wewnętrzni, którzy uciekli przed wojną ze swoich domów, ale pozostają na terytorium Ukrainy.
Ambasador Chin przy ONZ: Wzywamy do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego, aby uniknąć strat wśród ludności cywilnej
Ochrona grup takich jak kobiety i dzieci musi być wzmocniona - mówił chiński dyplomata.
Czytaj więcej
Dai Bing, ambasador Chin przy ONZ, w czasie ostatniego posiedzenia RB ONZ ostrzegał przed skutkami sankcji nakładanych na Rosję.
18 mln Ukraińców będzie wymagać pomocy humanitarnej w związku ze skutkami rosyjskiej inwazji
Takie szacunki przedstawił Francesco Rocca, stojący na czele Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Rocca wyjaśnił, że ukraiński Czerwony Krzyż dotarł od początku wojny do ok. 400 tys. osób, dostarczając im żywność, koce, namioty i wodę.
Przedstawiciel administracji Bidena udaje się do Indii rozmawiać o konsekwencjach wojny Rosji z Ukrainą
Indie odwiedzi zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, Daleep Singh. Singh ma spotkać się w New Delhi z przedstawicielami rządu Indii, z którymi będzie rozmawiał o "konsekwencjach nieusprawiedliwionej wojny Rosji przeciw Ukrainie i łagodzeniu jej wpływu na światową gospodarkę". Indie ma odwiedzić w najbliższym czasie także szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow.
Wołodymyr Zełenski wystąpi w czwartek na forum australijskiego parlamentu.
Minister ds. zatrudnienia w rządzie Australii, Stuart Robert, poinformował, że Zełenski połączy się za pomocą wideołącza z australijskim parlamentem o godzinie 17:30 czasu lokalnego (9:30 polskiego czasu).