Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. W piątek wizytę w Kijowie złożyła przewodnicząca PE, Roberta Metsola. Nad ranem w rosyjskim Biełgorodzie doszło do pożaru w składzie paliw - według gubernatora obwodu, skład został ostrzelany przez ukraińskie śmigłowce; Ukraina zaprzeczyła, by jej siły miały związek z pożarem.
Koniec czwartkowej relacji
Na kolejne doniesienia z Ukrainy zapraszamy w piątek od wczesnego poranka.
Pentagon nie wie, co się stało z ogromnym konwojem rosyjskiego sprzętu pod Kijowem
Pentagon nie ma żadnych informacji o kolumnie rosyjskiego sprzętu pod Kijowem, która kiedyś rozciągała się na kilka a nawet kilkanaście kilometrów. - Nie wiem nawet, czy nadal istnieje (...) Nigdy nie wypełnili swojej misji - powiedział w czwartek rzecznik Departamentu Obrony USA John Kirby.
- Ukraińcy dość szybko zatrzymali ten konwój, bardzo sprawnie, burząc mosty, uderzając w prowadzące pojazdy, zatrzymując ich ruch. Ale nie widzieliśmy aktualizacji, gdzie są te pojazdy ani co robią w tym momencie - dodał Kirby, zwracając uwagę, że pytanie o konwój jest mu zadawane po raz pierwszy od dłuższego czasu, co samo w sobie jest dowodem na to, że rosyjska kolumna nie odegrała i już raczej nie odegra żadnej roli w wojnie na Ukrainie.
Rosja kontynuuje narrację o bioeksperymentach na Ukrainie
Giennadij Gatiłow, stały przedstawiciel Rosji przy Biurze ONZ, przekonywał w czwartek w Genewie, że Niemcy wdrożyły na Ukrainie program wojskowo-biologiczny, w ramach którego Ukraina zobowiązała się dostarczać... „próbki krwi słowiańskiej grupy etnicznej”.
Czytaj więcej
Giennadij Gatiłow, stały przedstawiciel Rosji przy Biurze ONZ, przekonywał w czwartek na posiedzeniu plenarnym Konferencji Rozbrojeniowej, że Niemcy wdrożyły na Ukrainie własny program wojskowo-biologiczny, w ramach którego Ukraina zobowiązała się dostarczać Berlinowi „próbki krwi słowiańskiej grupy etnicznej”.
Brytyjski wywiad potwierdza: Rosjanie przemieścili na Ukrainę żołnierzy z Osetii Płd.
Brytyjskie Ministerstwo Obrony udostępniło późnym wieczorem informacje wywiadowcze na temat sytuacji na Ukrainie. W komunikacie czytamy, że Rosja „przemieściła część swoich sił z Gruzji, aby wzmocnić swoją inwazję na Ukrainę”. W tym kontekście chodzi o wojska stacjonujące w Gruzji, na terenie samozwańczej republiki Osetii Południowej, uznawanej przez zaledwie pięć krajów na świecie. Ministerstwo Obrony dodało, że od 1200 do 2000 żołnierzy z Osetii jest reorganizowanych w trzy Batalionowe Grupy Taktyczne. Zdaniem brytyjskiego wywiadu wskazuje to „nieoczekiwane straty”, jakie Rosja poniosła podczas inwazji na Ukrainę.
Prezydent Ukrainy degraduje dwóch generałów
- Obecnie nie ma czasu na rozprawienie się ze wszystkimi zdrajcami, ale stopniowo wszyscy zostaną ukarani - ostrzegł w wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy. Jednocześnie ogłosił, że pozbawia dwóch wojskowych stopnia generałów - chodzi o byłego szefa Głównego Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Andrija Naumowa oraz szefa biura Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie chersońskim Serhija Kryworuczkę.
Zełenski: Nadchodzą bitwy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił swoje wieczorne przemówienie. Przyznał, że sytuacja na południu i wschodzie Ukrainy pozostaje „niezwykle trudna”, powtarzając jednocześnie, że Rosja wzmacnia wojska w pobliżu Mariupola.
- Nadchodzą bitwy. Nadal musimy iść naszą bardzo trudną ścieżką, aby uzyskać wszystko, czego chcemy - powiedział Zełenski.
Armenia pokazuje, że jej Su-30 nie poleciały na wojnę
Ministerstwo Obrony zaprosiło attaché wojskowych państw członkowskich UE i NATO do bazy lotniczej, by udowodnić, że wszystkie cztery armeńskie samoloty Su-30 są na miejscu i nie zostały „pożyczone” Rosji.
Czytaj więcej
Attaché wojskowi państw członkowskich UE i NATO odwiedzili w czwartek bazę lotniczą armeńskich sił powietrznych.
Depardieu krytykuje Putina
- Naród rosyjski nie jest odpowiedzialny za szalone, niedopuszczalne ekscesy swoich przywódców, takich jak Władimir Putin - powiedział aktor Gerard Depardieu , który w przeszłości chwalił rosyjskiego prezydenta.
Czytaj więcej
- Naród rosyjski nie jest odpowiedzialny za szalone, niedopuszczalne ekscesy swoich przywódców, takich jak Władimir Putin - powiedział aktor Gerard Depardieu , który w przeszłości chwalił rosyjskiego prezydenta.
Ukraina: Wszyscy Rosjanie wycofali się z Czarnobyla
Władze Ukrainy poinformowały, że wszystkie rosyjskie oddziały okupujące elektrownię atomową w Czarnobylu opuściły teren.
Kliczko: Wojna zniszczyła normalne życie w Kijowie
Zapytany o to, jak wygląda obecnie życie w stolicy Ukrainy, mer miasta Witalij Kliczko powiedział, że od wybuchu wojny liczba ludności w mieście drastycznie spadła.
- Przed wojną, zaledwie dwa miesiące temu, populacja naszego miasta wynosiła 2,5 miliona ludzi, byliśmy jednym z największych miast w Europie Wschodniej - powiedział w rozmowie ze Sky News.
- W tej chwili przypuszczamy, że połowa ludności - kobiety i dzieci - już wyjechała. Większość ludności stanowią teraz mężczyźni, którzy są gotowi bronić naszego miasta - dodał.
USA potwierdzają, że Amerykanie zostali zatrzymani przez rosyjskie wojsko
Departament Stanu USA potwierdził, że doniesienia o zatrzymaniu obywateli amerykańskich przez rosyjskie wojsko na Ukrainie zostały zweryfikowane.
Rosja mówi o ukraińskich planach ataku chemicznego. Wymieniono drony, których Ukraina nie posiada
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że dotarło do dokumentów, które wskazują, że Ukraina przygotowywała się do rozpylania gazów bojowych na odległych terytoriach wroga za pomocą dronów Bayraktar Akinci. Eksperci szybko wskazali, że tak sprzęt nie jest na wyposażeniu ukraińskiej armii.
Prezydent Turcji ponawia propozycję zorganizowania spotkania Putina z Zełenskim
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ponowił swoją ofertę zorganizowania spotkania przywódców Ukrainy i Rosji podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Trudeau: Rosja nie może być konstruktywnym partnerem przy stole G20
Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w czwartek, że Rosja nie może być konstruktywnym partnerem w G20 z powodu inwazji na Ukrainę.
Rozmawiając z dziennikarzami w Ottawie, Trudeau powiedział, że przywódcy G20 prowadzą rozmowy na temat członkostwa Rosji, ponieważ wojna na Ukrainie "zakłóciła wzrost gospodarczy dla wszystkich na całym świecie i (Rosja) nie może być konstruktywnym partnerem".
Każda próba wykluczenia Rosji przez Stany Zjednoczone, Kanadę i innych zachodnich sojuszników zostałaby prawdopodobnie zawetowana przez pozostałych członków, do którego należą m.in. Chiny, Indie i Arabia Saudyjska.
W piątek wirtualny szczyt UE-Chiny
Charles Michel i Ursula von der Leyen będą próbowali przekonywać chińskich przywódców, żeby aktywnie wspierali Zachód w sankcjach wobec Rosji w reakcji na inwazję na Ukrainę. Zdaniem ekspertów to zadanie zbyt ambitne - pisze w „Rzeczpospolitej” Anna Słojewska.
Czytaj więcej
Chiny nie wspierają aktywnie Rosji, ale nie nakładają na nią sankcji. Na wiele więcej liczyć nie można.
Ukraina informuje o śmierci 148 dzieci
Co najmniej 148 dzieci zginęło w rosyjskich atakach lotniczych od początku inwazji na Ukrainę - podały władze w Kijowie.
Ukraińskie Ministerstwo Obrony przekazało, że od 24 lutego wystrzelono 1370 pocisków i zniszczono 15 ukraińskich lotnisk.
Ponad 10 milionów Ukraińców uciekło ze swoich domów, z czego około 4 miliony szuka schronienia za granicą.
Biden mówi o "samoizolacji" Putina
Czytaj więcej
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział w czwartek, że prezydent Rosji Władimir Putin wydaje się izolować i być może zwolnił lub umieścił w areszcie domowym niektórych ze swoich doradców.
Biden nakazuje uwolnienie miliona baryłek ropy dziennie z amerykańskich rezerw
Joe Biden wygłosił przemówienie w związku ze wzrostem cen gazu i ropy po inwazji Rosji na Ukrainę.
Prezydent USA nakazał uwolnienie miliona baryłek ropy dziennie z narodowych rezerw ropy naftowej przez sześć miesięcy, aby kontrolować ceny energii w USA.
Biden powiedział, że firmy naftowe, które nie prowadzą odwiertów lub nie wykorzystują dzierżaw, będą musiały rozpocząć produkcję lub zapłacić za swoją bezczynność.
Pomoc humanitarna jest w drodze do Mariupola
Konwój 45 autobusów jest w drodze do Mariupola, aby dostarczyć pomoc humanitarną i wyprowadzić ludność cywilną, po tym jak Rosja zgodziła się na otwarcie bezpiecznego korytarza - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk
Rosja chce usunięcia z Wikipedii strony o inwazji. Grozi pozwem
Wikipedii grozi kara w wysokości 4 milionów rubli (47 480 dolarów).
Czytaj więcej
Federalna Służba Nadzoru Komunikacji, Technologii Informacyjnych i Środków Masowych, znana również jako Roskomnadzor, zapowiedziała, że Wikipedia zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za opublikowanie "niedozwolonych informacji" o inwazji Rosji na Ukrainę.
Zełenski rozmawiał z Erdoganem
Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał w prezydentem Turcji. Zwrócił uwagę na wysoki poziom zorganizowanych w Stambule rozmów pokojowych. "Uzgodniono dalsze kroki w kierunku osiągnięcia pokoju. Podziękowałem za gotowość Turcji do stania się gwarantem bezpieczeństwa naszego państwa!" - przekazał prezydent Ukrainy
Ukraina odzyskała kontrolę nad elektrownią w Czarnobylu
Elektrownia w Czarnobylu wróciła w ręce ukraińskie - poinformowała państwowa agencja atomowa Energoatom.
Dziennikarz "Wall Street Journal" opublikował na Twitterze treść porozumienia między Ukraińcami a Rosjanami.
Wozy opancerzone i artyleria dalekiego zasięgu. Wielka Brytania wysyła broń Ukrainie
- W miarę jak zmieniają się działania w terenie, musimy zmieniać to, co dostarczamy i starać się sprostać wymaganiom Ukrainy - powiedział sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace.
Czytaj więcej
Sekretarz obrony Ben Wallace poinformował, że trzeba zareagować na zmianę rosyjskiej taktyki na Ukrainie, dlatego Wielka Brytania wyśle wozy opancerzone i artylerię dalekiego zasięgu.
Zakręcenie kurka przez Gazprom pozbawi Rosję ponad 30 proc. wpływów do budżetu
Główni klienci Gazpromu przygotowują się na odcięcie od rosyjskiego gazu.
Czytaj więcej
Główni klienci Gazpromu przygotowują się na odcięcie od rosyjskiego gazu. Nie będą płacić za surowiec rublami, bo nie takie kontrakty podpisali. Zakręcenie kurka przez Gazprom pozbawi Rosję ponad 30 proc. wpływów do budżetu.
"Dość prawdopodobne, że Ukraina nie będzie w stanie zebrać plonów ani wyeksportować pszenicy w tym roku"
Jest "całkiem prawdopodobne", że Ukraina - jeden z największych eksporterów pszenicy na świecie - nie będzie w stanie przetworzyć swoich zbiorów ani wyeksportować zapasów pszenicy w tym roku - przekazało źródło w Pałacu Elizejskim cytowane przez CNN.
Włosi odkładają plan przeznaczania 2 proc. PKB na obronność do 2024 roku
Rządowy koalicjant nie wyraził zgody. Możliwy nowy termin spełnienia celu ustanowionego przez NATO to 2028 rok.
Czytaj więcej
- Włochy osiągną cel NATO, jakim jest przeznaczanie 2% PKB na obronność dopiero w 2028 roku - powiedział premier Mario Draghi, potwierdzając, że nie zostanie zrealizowany cel wyznaczony na 2024 rok, po sprzeciwie koalicji rządzącej.
Premier Morawiecki udzielił wywiadu CNN
- Widzę, że wojska rosyjskie przegrupowują się. Myślę, że dość szybko spróbują one otoczyć siły ukraińskie - w szczególności w regionie Donbasu. Po zajęciu jednej trzeciej terytorium Ukrainy będą chcieli negocjować z bardzo silnej pozycji - powiedział premier.
Czytaj więcej
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w rozmowie z CNN, że jego zdaniem rosyjskie wojska niedługo będą dążyć do zajęcia jednej trzeciej terenów na Ukrainie i że Moskwa wykorzysta to do wzmocnienia swojej pozycji negocjacyjnej.
Moskwa z nowymi sankcjami na UE
"Swoimi działaniami UE nie tylko doprowadza do impasu w stosunkach z Rosją, ale także zagraża dobrobytowi i bezpieczeństwu swoich obywateli, a także stabilności światowego systemu finansowego i gospodarczego" - informuje MSZ Rosji.
Czytaj więcej
W odpowiedzi na sankcje Unii Europejskiej Moskwa rozszerzyła listę urzędników europejskich, którzy mają zakaz wjazdu do Rosji. Sankcje dotkną najwyższych przywódców UE i większość członków Parlamentu Europejskiego - poinformowało rosyjskie MSZ.
Wielka Brytania wyśle więcej śmiercionośnej broni na Ukrainę
Sekretarz obrony Ben Wallace ogłosił, że na Ukrainę zostanie wysłana większa ilość śmiercionośnej broni.
Nowy transport będzie zawierał m.in. pociski artyleryjskie o większym zasięgu i więcej pocisków przeciwlotniczych.
Rosjanie mieli rozmieścić miny POM-3. Są zakazane na mocy traktatu
Rosjanie walczący na Ukrainie zostali oskarżeni o używanie min przeciwpiechotnych, zaprojektowanych tak, by wyczuwały zbliżające się osoby i zabijały lub "okaleczały" ludzi w promieniu 16 metrów.
Czytaj więcej
Miny POM-3, które są zabronione na mocy Traktatu o zakazie używania min przeciwpiechotnych z 1997 roku, potrafią wykryć zbliżające się osoby. Rosjanie mieli je rozmieścić m.in. w pobliżu Charkowa.
Rosjanie opuszczą elektrownię w Czarnobylu
Siły rosyjskie ogłosiły plan opuszczenia elektrowni atomowej w Czarnobylu i pobliskiego miasta Sławutycz, gdzie mieszka wielu pracowników obsługujących elektrownię.
Niemcy: Najważniejsze jest, aby kontrakty były przestrzegane
- Jeśli chodzi o groźbę, żądanie czy propozycję - już nie wiadomo, jak to nazwać - płacenia w rublach, to dla nas najważniejsze jest, aby kontrakty były przestrzegane. Ważne jest, abyśmy nie dali sygnału, że będziemy szantażowani przez Putina - powiedział minister gospodarki Niemiec Robert Habeck.
W podobnym tonie wypowiedział się francuski minister gospodarki. - Kontrakty są kontraktami - skomentował Bruno Le Maire.
Wielka Brytania nie planuje płacić za rosyjski gaz w rublach
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział, że jego kraj nie zamierza dostosowywać się do podpisanego przez Władimira Putina dekretu.
Na pytanie, czy istnieją jakiekolwiek okoliczności, w których Wielka Brytania będzie płacić w rublach za rosyjski gaz, rzecznik prasowy premiera powiedział dziennikarzom: "To nie jest coś, co będziemy chcieli zrobić".
Biden nakłada nowe sankcje na Rosję, wymierzone w sektor technologiczny
Stany Zjednoczone nałożyły dziś na Rosję kolejne sankcje w związku z trwającą już piąty tydzień inwazją na Ukrainę.
Najnowsze sankcje wymierzone są w podmioty z sektora technologicznego, co ma zapobiec unikaniu sankcji przez Moskwę i rozszerzyć zakres sankcji Waszyngtonu.
Departament Skarbu poinformował, że nałożył sankcje na 21 podmiotów i 13 osób, w tym na spółkę akcyjną Mikron, największego rosyjskiego producenta i eksportera mikroelektroniki oraz największego producenta układów scalonych w Rosji.
Zacharowa: Zachód próbował i próbuje zmieniać historię
- Państwa zachodnie próbowały i nadal próbują podzielić byłe republiki radzieckie ZSRR, przepisując karty historii nie do poznania - powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.
Rosyjskie wojsko zbombardowało farmę w obwodzie charkowskim. „Krowy uwolnione”
Wideo, na którym można zobaczyć zniszczone przez rosyjskich najeźdźców gospodarstwo rolnicze, opublikował kanał „Charków 1654” na Telegramie. „Lokalny kołchoz z obwodu charkowskiego przez wiele lat był uciskany przez »latające szwadrony śmierci nacjonalistów«, ale armia rosyjska „wyzwoliła krowy! Teraz są wolne!” - czytamy w prześmiewczym komentarzu pod filmem.
Na filmie widać, że rosyjskie pociski poważnie uszkodziły zabudowania gospodarcze - niektóre straciły dach i ściany, mają wybite okno. Z niektórych budynków pozostały tylko zgliszcza. Zwierzęta natomiast wędrują swobodnie po terenie gospodarstwa.
W Kijowie wznawiają działalność wypożyczalnie rowerów i skuterów
Od piątku 1 kwietnia na ulice Kijowa powrócą wypożyczalnie rowerów i skuterów. Aplikacja BikeNow odpowiedziała w ten sposób na apel władz miasta. Mimo wznowienia działalności, liczba dostępnych pojazdów nadal będzie ograniczona.
Pierwsza w Polsce strategiczna rakietowa instalacja USA zostanie uruchomiona z prawie czteroletnim opóźnieniem
Najprawdopodobniej jeszcze w kwietniu odbędą się pierwsze testy antybalistycznego systemu - dowiedział się Radar.
Czytaj więcej
Amerykańska baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie pod Słupskiem wybudowana kosztem blisko 850 mln dol. jest już obsadzona załogą US Navy, dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w odpowiednie pociski przechwytujące. Najprawdopodobniej jeszcze w kwietniu odbędą się pierwsze testy antybalistycznego systemu - dowiedział się Radar.
Putin: część gazu do Europy dostarczyliśmy praktycznie za darmo
- Zaopatrywaliśmy europejskich konsumentów w nasze zasoby, w tym przypadku gaz. Otrzymali je, zapłacili nam w euro, które następnie sami zamrozili. W związku z tym istnieją wszelkie podstawy, by sądzić, że część gazu do Europy dostarczyliśmy praktycznie za darmo - mówił prezydent Rosji.
Putin: Nie będziemy działać charytatywnie
- Nikt nam niczego nie sprzedaje za darmo i nie będziemy też działać charytatywnie. Oznacza to, że istniejące kontrakty zostaną wstrzymane - zapowiedział Putin.
- Przeniesienie płatności za dostawy rosyjskiego gazu na ruble jest ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia naszej suwerenności finansowej i gospodarczej - tłumaczył.
Putin podkreślił, że "w sytuacji, gdy system finansowy krajów zachodnich jest wykorzystywany jako broń, gdy firmy z tych krajów odmawiają realizacji kontraktów z rosyjskimi bankami, firmami i osobami prywatnymi, gdy aktywa w dolarach i euro są zamrażane, nie ma sensu posługiwanie się walutami tych krajów".
Putin: Oferujemy jasny i przejrzysty system płacenia za gaz
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w czwartek dekret w sprawie płatności za gaz w rublach.
- Oferujemy naszym partnerom z takich (nieprzyjaznych - red.) krajów jasny i przejrzysty schemat: aby kupować rosyjski gaz ziemny, muszą oni otworzyć konta rublowe w rosyjskich bankach i to właśnie z tych kont będą płacić za dostawy gazu od jutra, od 1 kwietnia tego roku - powiedział.
Jednocześnie podkreślił, że za naruszenie harmonogramu płatności grożą konsekwencje. - Jeśli takie płatności nie zostaną dokonane, uznamy to za niewywiązanie się z umowy przez kupujących, co pociąga za sobą konsekwencje - dodał.
Miesiąc wojny kosztował Rosję 25 miliardów dolarów
Bank centralny przez prawie półtora miesiąca nie ujawniał danych o rezerwach zagranicznych.
Czytaj więcej
W ciągu miesiąca wojny z Ukrainą rosyjskie rezerwy złoto-walutowe Rosji zmniejszyły się o 25 miliardów dolarów. To są koszty wojny rozpętanej przez Putina.
Dowódca sił zbrojnych Wielkiej Brytanii: Putin już przegrał
- Nadchodzące tygodnie będą nadal bardzo trudne - ale pod pewnymi względami Putin już przegrał - uważa admirał Tony Radakin.
Czytaj więcej
Admirał Tony Radakin, dowódca sił zbrojnych Wielkiej Brytanii uważa, że Władimir Putin dał się wprowadzić w błąd w sprawie siły swojej armii.
W Mariupolu separatyści powołali lokalną administrację Donieckiej Republiki Ludowej
Zgodnie z dekretem Dienisa Puszylina, samozwańczego przywódcy Republiki, w oblężonym przez Rosjan od 2 marca Mariupolu powołana została administracja Donieckiej Republiki Ludowej.
NATO zwróciło się do Danii o wysłanie żołnierzy na Łotwę
Duńskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że NATO poprosiło o wysłanie 800 żołnierzy na Łotwę w celu wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu.
Premier Mette Frederiksen powiedziała w tym tygodniu, że Dania jest gotowa wysłać batalion do krajów bałtyckich na prośbę NATO. Taka decyzja wymagałaby zatwierdzenia przez parlament.
Ukraińskie wojsko: Rosja "niemal wyczerpała swój potencjał ofensywny" wokół Kijowa
Ołeksandr Gruzewicz, zastępca szefa sztabu Dowództwa Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy powiedział, że siły rosyjskie wokół Kijowa straciły potencjał ofensywny i zmieniają taktykę, skłaniając się ku atakom z dalekiego zasięgu zamiast bezpośrednim walkom.
Erdogan: W sprawie gwarancji, możemy być jednym z państw gwarantujących bezpieczeństwo Ukrainy
Erdogan zaznaczył, że szczegóły takiego rozwiązania muszą być jeszcze dopracowane. Prezydent Turcji mówił też, że decyzja Moskwy o ograniczeniu działań wojskowych w pobliżu Kijowa i Czernihowa była "naprawdę ważna".
Czytaj więcej
Turecki nadawca państwowy, NTV podaje, że prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan miał, co do zasady, zgodzić się na to, by Turcja była jednym z państw gwarantujących bezpieczeństwo Ukrainy.
NATO: Rosjanie się przegrupowują. Nie wycofują się z Ukrainy
- Słyszeliśmy ostatnie oświadczenia, że Rosja zmniejszy skalę operacji wojskowych wokół Kijowa i na północy Ukrainy, ale Moskwa wielokrotnie kłamała na temat swoich intencji, więc możemy oceniać Rosję tylko na podstawie jej działań, a nie słów -powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Czytaj więcej
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że spodziewa się dalszych ofensywnych działań Rosji, które będą "przynosić jeszcze więcej cierpienia".
Nagranie ukazujące zniszczenie teatru w Mariupolu
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, które pokazuje skalę zniszczeń w Mariupolu po tygodniach rosyjskich ataków.
Ukraińscy urzędnicy szacują, że w teatrze zginęło 300 osób.
Żołnierze z Osetii Południowej, walczący po stronie Rosji, złożyli broń
Żołnierze z Osetii Południowej, samozwańczej republiki na terytorium Gruzji, uznawanej przez Rosję, zostali wysłani do Ukrainy, ale złożyli broń i wrócili do domów. O sprawie poinformował były prezydent Osetii Południowej Eduard Kokojty. „Nikt nie ma prawa oskarżać ich o tchórzostwo. Nie wykluczam, że tam wrócą i pomogą zakończyć wyzwalanie Donbasu, ale organizacja ich udziału powinna być przygotowana tak odpowiedzialnie jak to możliwe. Musimy chronić każde życie – napisał Kokojty na swoim koncie w rosyjskim serwisie społecznościowym Telegram.
OPEC+ zostaje przy ustaleniach sprzed wojny
Swoją decyzją OPEC+ opowiada się po stronie Rosji, która po napaści na Ukrainę ma ogromne problemy ze sprzedażą swojej ropy.
Czytaj więcej
Porozumienie eksporterów ropy OPEC+ w maju zwiększy pompowanie ropy o tyle, ile ustalono przed rosyjską napaścią na Ukrainę. Sojusz, w którym decydujący głos mają Arabia Saudyjska i Rosja, nie widzi potrzeby zmiany planów.
Putin podpisał dekret w sprawie płatności za gaz w rublach
- Jeśli nieprzyjazne kraje nie będą płacić w rublach od 1 kwietnia, uznamy to za naruszenie kontraktów gazowych, a więc istniejące kontrakty zostaną wstrzymane - zapowiedział prezydent Rosji.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w czwartek dekret w sprawie handlu gazem z "nieprzyjaznymi krajami". - Zachód może kupować gaz z Rosji, jeśli otworzy konta w rosyjskich bankach - powiedział.
Premier Norwegii wzywa Putina do zakończenia wojny
Jonas Gahr Stoere rozmawiał z Władimirem Putinem przez godzinę.
- Poprosiłem prezydenta o pilne zakończenie wojny na Ukrainie, wycofanie rosyjskich wojsk i zapewnienie dostępu do pomocy humanitarnej - powiedział premier Norwegii.
Silna eksplozja w Kijowie
"The Kyiv Independent" informuje o silnej eksplozji w centrum Kijowa.
Nie wiadomo, czy eksplozja to wynik zestrzelenia rosyjskiego pocisku czy rakieta trafiła w cel.
Łotwa: 9 maja zakaz imprez masowych przy pomnikach Armii Radzieckiej
Jednoizbowy parlament Łotwy wprowadził poprawki do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, zakazując takich zgromadzeń 9 maja z okazji Dnia Zwycięstwa w odległości mniejszej niż 200 metrów od pomników Armii Radzieckiej. 9 maja to w Rosji święto państwowe upamiętniające zakończenie II wojny światowej w Europie.
Brytyjski rząd musi się tłumaczyć ze złotych wiz dla Rosjan
Opozycja naciska na ujawnienie nazwisk.
Czytaj więcej
Brytyjski rząd przyznał, że ośmiu rosyjskich oligarchów objętych międzynarodowymi sankcjami za powiązania z Władimirem Putinem otrzymało „złote wizy” – zezwalające im na życie i pracę w Wielkiej Brytanii.
W internecie pojawiło się nagranie, na którym widać jak kierowca samochodu osobowego przejeżdża między minami na drodze
Nagranie ma pochodzić z drogi w okolicach Borodianki, w obwodzie kijowskim.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Mamy całe muzeum rosyjskiej okupacji. Tony żelaza
Ukraiński Sztab Generalny opatruje takim opisem zdjęcia uszkodzonych i zdobytych przez ukraińską armię jednostek rosyjskiej broni pancernej.
Ukraińska prokuratura otworzyła 3 457 postępowań karnych przeciwko rosyjskiej armii
Poinformował o tym na swoim profilu na Twitterze doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak. Podolak dodał, że Rosjanie są oskarżani o "naruszanie zasad i zwyczajów wojny". "Najgorsze - zabójstwa cywilów, przemoc, napastowanie dzieci, tortury" - napisał.
W czwartek z obwodu ługańskiego ewakuowano ponad 1 000 osób
Poinformował o tym we wpisie na Facebooku gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Hajdaj. Hajdaj podkreślił, że największa liczba ewakuowanych - ponad 700 - pochodzi z Lisiczańska miasta, które 30 marca znalazło się pod intensywnym ostrzałem.
Komisja śledcza w rosyjskim parlamencie przeanalizuj "ostatnie epidemie i pandemie w Rosji" pod kątem związku z działaniem biolaboratoriów na Ukrainie
- Nie chcemy dostosowywać wniosków do przyjętych wcześniej założeń. Rozumiemy, że nasz ostateczny raport będzie ważny tylko wtedy, jeśli będzie niepolityczny i oparty wyłącznie na faktach ustalonych w ramach parlamentarnego śledztwa i zebranych dowodów - mówił Konstantin Kosaczew.
Czytaj więcej
Komisja parlamentarna rosyjskiego parlamentu, która zajmuje się działaniem biolaboratoriów na Ukrainie, w czasie posiedzenia zaplanowanego na 4 kwietnia będzie omawiać to, czy jest związek z pracą tych laboratoriów a zagrożeniami biologicznymi i bakteriologicznymi, które pojawiły się w Rosji w ostatnich latach - poinformował wiceprzewodniczący Rady Federacji, Konstantin Kosaczew.
Mer Czernihowa: Rosjanie zintensyfikowali ostrzał miasta
- Od czasu złożenia obietnicy przez Rosjan o zmniejszeniu intensywności ataków na Kijów i Czernihów, obserwujemy w rzeczywistości zwiększenie intensywności ostrzału. W ciągu ostatnich 24 godzin nasze szpitale przyjęły 20 rannych, zarówno żołnierzy, jak i cywilów - powiedział Władysław Atroszenko, mer Czernihowa, w rozmowie z CNN.
Szwecja wydzieliła miliard euro na poczet kosztów przyjęcia uchodźców z Ukrainy
Środki w wysokości 9,8 mld koron szwedzkich (ok. 1,05 mld euro) mają być przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z przyjęciem uchodźców - m.in. kosztów ich zakwaterowania.
Liczba ofiar ataku rakietowego na urząd obwodu mikołajowskiego wzrosła do 20
Ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowała, że do godziny 13:00 31 maca spod gruzów zaatakowanego budynku władz obwodu wydobyto zwłoki 19 osób, jedna osoba zmarła na oddziale intensywnej opieki medycznej. Akcja ratunkowa wciąż jest prowadzona.
Australia nie odpuszcza za wojnę w Ukrainie
Cła na cały import z Rosji i Białorusi.
Czytaj więcej
Australia nałożyła dodatkowe cła w wysokości 35 proc. na wszystkie towary importowane z Rosji i Białorusi. Obowiązują od 25 kwietnia.
Sekretarz generalny NATO: Rosjanie nie wycofuje żołnierzy, raczej ich przegrupowuje
- Rosja próbuje przegrupować, uzupełnić i wzmocnić swoją ofensywę w Donbasie - mówił Stoltenberg. - W tym samym czasie Rosja utrzymuje presję na Kijowie i innych miastach. Możemy spodziewać się kolejnych działań ofensywnych, które przyniosą jeszcze więcej cierpienia - dodał.
Prezydent Turcji: Abramowicz był członkiem rosyjskiej delegacji w Stambule
Recep Tayyip Erdogan w czasie lotu z Uzbekistanu mówił dziennikarzom, że obecność Abramowicza w czasie negocjacji rosyjsko-ukraińskich w Turcji wskazuje na to, że Putin "wierzy i ufa" mu. - Abramowicz brał udział w negocjacjach jako członek rosyjskiej delegacji. Zamiast patrzeć na to, kto siedział przy stole, powinniśmy patrzeć, w czyim imieniu kto występował - stwierdził Erdogan.
Zełenski: Nie możemy pozwolić, by ta wojna trwała kolejnych 36 dni
- Jesteśmy w momencie, gdy świat musi działać jeszcze szybciej, niż w pierwszym miesiącu wojny, gdy narody Europy zobaczyły, co robi Rosja i wszyscy chcieli pomagać. Ale uwaga społeczeństw i ich emocje nie skupiają się na jednej rzeczy. Jeśli sytuacja nie zostanie rozwiązana, uwagę przyciągnie coś innego - mówił Zełenski w parlamencie Holandii.
Czytaj więcej
- Potrzeba ostrzejszych sankcji, tak aby Rosja nie mogła przenieść wojny dalej do Europy - mówił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, występując na forum parlamentu Holandii.
Premier Norwegii odbył godzinną rozmowę z Władimirem Putinem
Rozmowa Jonasa Gahra Stoere z Putinem dotyczyła inwazji na Ukrainę. Stoere przekazał, że wezwał Putina do natychmiastowego zakończenia wojny i wycofania rosyjskich wojsk oraz zapewnienia dostępu pomocy humanitarnej.
Kułeba po spotkaniu z prezydentem Dudą: Wolna i silna Ukraina oznacza wolną i silną Polskę oraz Europę
Dmytro Kułeba pisze o tym, że Ukraińcy "wysoko cenią silne wsparcie Polski dla Ukrainy i gościnność wobec Ukraińców".
Zakaz zbierania złomu po rosyjskim sprzęcie wojskowym
W obwodzie czernihowskim wprowadzono zakaz zbierania i oddawania do punktów skupu złomu elementów rosyjskiego sprzętu wojskowego. Szef władz regionalnych oświadczył, że zakaz jest konieczny, by ukraińskie wojsko mogło rejestrować dowody rosyjskiej agresji i zbrodni wojennych na Ukrainie.
Premier Włoch: Putin powiedział, że sytuacja nie dojrzała do zawieszenia broni na Ukrainie
Mario Draghi opowiadając o swojej środowej rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, relacjonował, że Putin powiedział mu, iż podpisane już kontrakty na dostawy gazu pozostają w mocy, a europejskie firmy będą mogły płacić za gaz w euro i dolarach. - Z tego co rozumiem, ale mogę być w błędzie, zamiana płatności (na ruble - red.) jest wewnętrzną sprawą Federacji Rosyjskiej - mówił Draghi. Dodał też, że Putin powiedział mu, iż sytuacja "nie dojrzała" do zawieszenia broni na Ukrainie oraz że jest za wcześnie, by mówić o spotkaniu prezydenta Rosji z Wołodymyrem Zełenskim.
Ukraiński sztab: Rosjanie się przegrupowują
Wojska rosyjskie podejmują działania zmierzające do przegrupowania w celu przeprowadzenia ofensywy na wschodzie kraju - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. "Odnotowano przerzut części wojsk i sprzętu nieprzyjaciela koleją z terytorium Białorusi na terytorium Federacji Rosyjskiej" - czytamy.
Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy ma bazę wojskową w obwodzie dniepropietrowskim
O ataku informuje w serwisie Telegram Walentyn Rezniczenko, gubernator obwodu. Z wpisu Rezniczenki wynika, że w bazę wojskową na terenie obwodu uderzyły rakiety. Zniszczony miał zostać budynek administracyjny i skład paliw. W ataku zginęły dwie osoby, a pięć zostało rannych.
Pieskow o USA: Nie rozumieją prezydenta Putina. Nie rozumieją procesu podejmowania decyzji
Pieskow odniósł się w ten sposób do wypowiedzi przedstawicieli Białego Domu i rzecznika Pentagonu, Johna Kirby'ego, który mówił, że Władimir Putin nie otrzymuje pełnych informacji na temat przebiegu wojny na Ukrainie i "czuje się oszukiwany".
Czytaj więcej
Wysokiej rangi przedstawiciele władz w Waszyngtonie nie mają pojęcia co się dzieje na Kremlu - mówił na konferencji prasowej rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Jubilerzy nie chcą rosyjskich diamentów
Koncern Alrosa, wydobywający diamenty w Jakucji, jest na liście sankcji.
Czytaj więcej
Znane firmy jubilerskie, w tym Tiffany, Pandora, Signet i Chopard, poinformowały, że nie będą zaopatrywać się w pochodzące z Rosji minerały wykorzystywane do produkcji biżuterii.
Wielka Brytania obejmuje sankcjami "rzeźnika Mariupola"
Wielka Brytania dodała do listy osób objętych sankcjami 14 Rosjan - w tym m.in. nazywanego "rzeźnikiem Mariupola" gen. Michaiła Mizincewa, dowódcę odpowiedzialnego za oblężenie Mariupola. Na liście objętych sankcjami jest też Aleksander Żarow, szef holdingu Gazprom-Media, Aleksiej Nikołow, dyrektor zarządzający Russia Today i Anton Anisimow, stojący na czele Sputnika.
Ukraińskie wojska lądowe: Odbiliśmy pięć miejscowości na Zaporożu
Na kanale wojsk lądowych Ukrainy, na Telegramie, pojawiła się informacja, że "jednostki ukraińskich sił powietrzno-desantowych wraz z innymi jednostkami wojskowymi z obwodu zaporoskiego, wyzwoliły miejscowości Zatyszszia, Małyniwka, Wesele, Zełenyj Gaj i Czerwone".
Wicekanclerz Niemiec: Jesteśmy stroną wojny, stroną wojny gospodarczej
- Nie jest możliwe, aby to (wojna Rosji z Ukrainą - red.) skończyło się bez kosztów dla niemieckiego społeczeństwa. Wierzę, ze jesteśmy gotowi zapłacić tę cenę, która jest niewielka w porównaniu do cierpienia Ukrainy - mówił Robert Habeck.
Czytaj więcej
Robert Habeck, polityk Zielonych, a zarazem wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec w rozmowie z ZDF przyznał, że Niemcy "przez wojnę będą biedniejsi".
Szef kancelarii Zełenskiego: Mała porcja optymizmu po rozmowach w Stambule
- To zaczyna wyglądać jak dialog - mówił po rozmowach delegacji Rosji i Ukrainy w Stambule szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak. - Mamy bardzo zdecydowane stanowisko, nie chcemy iść na żaden kompromis w odniesieniu do naszej niepodległości, integralności terytorialnej i suwerenności - mówił Jermak w rozmowie z CNN. Jermak dodał, że po rozmowach w Stambule jest w nim "mała, bardzo mała porcja optymizmu". - Kontynuujemy te rozmowy, ale zaczęliśmy wierzyć, że rzeczywiście coś z nich wyniknie - stwierdził.
Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych: Dwoje dzieci zginęło w ostrzale Lisiczańska
W wyniku ostrzelania przez rosyjskie wojska Lisiczańska w obwodzie ługańskim, zginęło dwoje dzieci w wieku niespełna dwóch i ośmiu lat - informuje Ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Z kolei w nocy ze środy na czwartek w Siewierodoniecku w płomieniach stanęła ostrzelana szkoła, a w wyniku ostrzału dzielnicy mieszkaniowej w tym mieście zburzony został jeden, pod gruzami którego zginęła jedna osoba.
Władze obwodu donieckiego 11 cywilów, w tym czworo dzieci, rannych w wyniku użycia bomb fosforowych
Paweł Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego poinformował, że w wyniku użycia przez Rosjan bomb fosforowych, w nocnym ataku na obwód doniecki, rannych zostało łącznie 11 osób. Rano władze zidentyfikowały dwie kolejne osoby ranne w wyniku ataku. Ranni to mieszkańcy miejscowości Marinka.
Tak wysokiej inflacji nie było w Rosji od ponad 20 lat
Sankcje gospodarcze odbijają się na Rosjanach.
Czytaj więcej
Tak wysokiej inflacji nie było w Rosji od ponad 20 lat. A to nie koniec złych wiadomości.
Putin podpisał dekret - w kwietniu rozpocznie się pobór do rosyjskiej armii
Sztab Generalny Armii Federacji Rosyjskiej zapewnia, że "pobór nie ma nic wspólnego z operacją wojskową (tak władze Rosji określają wojnę - red.) na Ukrainie".
Czytaj więcej
Władimir Putin podpisał dekret o poborze do rosyjskiej armii, który odbędzie się między kwietniem a lipcem 2022 roku.
"Podobna do rosyjskiej". Ambasada Słowenii na Ukrainie zdjęła flagę Słowenii
Chargé d'affaires przekazał, że o zdjęcie flagi Słowenii zwróciła się do niego ukraińska gwardia narodowa i policja.
Czytaj więcej
Chargé d'affaires Słowenii w Kijowie musiał zdjąć flagę swojego kraju przed ambasadą, ponieważ wygląda ona zbyt podobnie do flagi rosyjskiej - podała słoweńska agencja STA.
Zełenski w parlamencie Holandii: Ukraina jest dopiero początkiem
- Jeśli Rosja nie zostanie zatrzymana, wówczas pójdzie dalej. Cień wojny zawisł nad Europą - mówił ukraiński prezydent na forum holenderskiego parlamentu. - Nie możemy pozwolić na kolejne 36 dni tej wojny. Rosjanie zabijają Ukraińców ponieważ jest to dla nich pewnego rodzaju rozrywka - przekonywał Zełenski.
Interfax: Lista nieruchomości, które podlegają nacjonalizacji, zawiera apartament Zełenskiego w Liwadii
Lista takich nieruchomości ma być gotowa do końca tygodnia. Następnie decyzję gubernatora ma zatwierdzić parlament Krymu.
Czytaj więcej
Władze Krymu umieściły apartament w miejscowości Liwadia (w 1945 roku odbyła się tam konferencja jałtańska - red.), należący do prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, na liście nieruchomości należących do ukraińskich polityków i biznesmenów, które mają podlegać nacjonalizacji.
Rosyjscy hakerzy usiłowali dostać się do systemu NATO
Dwie grupy hakerów wykorzystały pocztę Gmail do ataków.
Czytaj więcej
Rosyjscy hakerzy próbowali niedawno przeniknąć do sieci NATO i sił zbrojnych niektórych krajów Europy Wschodniej - poinformowała Grupa Analizy Zagrożeń Google w najnowszym raporcie.
Turcja: Możliwe spotkanie Ławrow-Kułeba
- Pracujemy nad tym - powiedział szef MSZ Turcji Mevlüt Çavuşoğlu.
Czytaj więcej
- Rozmowy między Rosją a Ukrainą mogą odbyć się na szczeblu ministrów spraw zagranicznych w ciągu następnego tygodnia-dwóch - powiedział szef tureckiej dyplomacji Mevlüt Çavuşoğlu.
Brat mera Kijowa, Wołodymyr Kliczko, udał się do Niemiec w składzie ukraińskiej delegacji
O wyjeździe brata do Niemiec poinformował Witalij Kliczko na swoim profilu na Facebooku. "Wołodymyr wyjechał wraz z delegacją z Ukrainy na spotkania w Niemczech. Planowane są spotkania z wysokiej rangi politykami, by uzyskać wsparcie dla Ukrainy - polityczne, ekonomiczne, humanitarne i wojskowe" - oświadczył mer Kijowa.
Rzecznik resortu obrony Rosji, Igor Konaszenkow, przekazał dane o ukraińskich stratach
Konaszenkow poinformował, że Rosjanie mieli od początku wojny na Ukrainie zniszczyć 124 samoloty, 77 śmigłowców, 216 zestawów przeciwlotniczych, 341 bezzałogowych statków powietrznych, 1 815 czołgów i innych wozów opancerzonych, 195 zestawów rakietowych, 762 zestawy artyleryjskie i moździerze oraz 1 689 pojazdów wojskowych.
Zełenski na forum parlamentu Australii: Los globalnego bezpieczeństwa rozstrzyga się dziś
- Państwo, które używa atomowego szantażu powinno zostać obłożone sankcjami, które pokazałyby, że taki szantaż jest destrukcyjny dla szantażysty - podkreślał prezydent Ukrainy.
Czytaj więcej
- Jeśli nie zatrzymamy teraz Rosji, jeśli nie pociągniemy Rosji do odpowiedzialności, wówczas niektóre inne kraje świata, które planują podobne wojny przeciw sąsiadom, zdecydują, że takie działania mogą i dla nich skończyć się dobrze - mówił występując na forum parlamentu Australii, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Prezydent Duda porozmawia z szefem MSZ Ukrainy
Rozmowa ma dotyczyć wsparcia, jakiego Polska udziela Ukrainie - przekazała Kancelaria Prezydenta.
Rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy twierdzi, że do Rosji wywieziono przymusowo 400 tys. Ukraińców
- Nasi obywatele są deportowani z naszego terytorium na ich terytorium - stwierdziła Liudmiła Denisowa w rozmowie z Euronews. - Są zabierani wbrew swojej woli, najpierw do obozu przejściowego w obwodzie donieckim - dodała.
Czytaj więcej
Ponad 400 tys. obywateli Ukrainy zostało przymusowo wywiezionych do Rosji od początku wojny - twierdzi w rozmowie z Euronews komisarz ds. praw człowieka (rzecznik praw obywatelskich) Rady Najwyższej Ukrainy, Liudmiła Denisowa.
Od 24 lutego granicę Polski z Ukrainą przekroczyło 2,393 mln osób
30 marca na granicy Polski z Ukrainą odprawiono 25,5 tys. osób.
Prezydent Litwy: Europa musi przestać kupować ropę i gaz z Rosji
W czasie wspólnej konferencji prasowej z premier Danii, Mette Frederiksen, która przebywa z wizytą na Litwie, Gitanas Nauseda mówił, że Europa musi przestać kupować ropę i gaz z Rosji ponieważ "Kreml używa pieniędzy z ich sprzedaży do finansowania niszczenia miast Ukrainy i ataków na pokojowych cywilów". - Piąty pakiet sankcji (UE) musi być jak największym ciosem dla reżimu na Kremlu - powiedział Nauseda.
Dziesięć myśliwców z Polski, Wielkiej Brytanii i USA w środę brało udział w szkoleniu bojowym nad Polską
Pojawiło się nagranie przedstawiające rosyjski system przeciwlotniczy TOR-M2, który utknął w błocie na Ukrainie
Wypożyczalnia rowerów miejskich w Kijowie wznawia działalność
Od 1 kwietnia w Kijowie wznowi działalność wypożyczalnia rowerów miejskich. Firma BikeNOW zapowiedziała, że liczba pojazdów będzie mniejsza niż zwykle i zaapelowała do wypożyczających rowery o zachowanie czujności w przypadku alarmów przeciwlotniczych.
Wałęsa: Od początku mówiłem: "kiedy oni niszczą Kijów, to ja niszczę Moskwę"
- Nie byłoby trzeciej wojny światowej i nie byłoby w ogóle koncepcji zbrojnego ataku, gdybyśmy nie pozwolili się Putinowi tak zachowywać, a ponieważ do tego dopuszczono, to on teraz robi, co mu się podoba - ocenił Lech Wałęsa.
Czytaj więcej
- Dziś Putin nam wszystkim wybija zęby, a my tylko nadstawiamy kolejny policzek - powiedział Lech Wałęsa. - Jestem zwolennikiem koncepcji: "oko za oko, ząb za ząb" - dodał w rozmowie z Onetem były prezydent.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przebywa w Łucku z transportem 18 ton lekarstw i medykamentów przekazanych przez Sejm
Po raz pierwszy od 2003 roku Japonia użyje słów "nielegalna okupacja" w stosunku do południowych Kuryli
Południowa część archipelagu Wysp Kurylskich została zajęta przez ZSRR w ostatnich tygodniach II wojny światowej. Spór terytorialny o te wyspy sprawił, że Japonia nie zawarła traktatu pokojowego z ZSRR po II wojnie światowej. W 1956 roku Japonia i ZSRR podpisały jedynie deklarację o zakończeniu stanu wojny i nawiązały stosunki dyplomatyczne.
Czytaj więcej
Japonia, po raz pierwszy od 2003 roku, określi południową część archipelagu Wysp Kurylskich mianem "nielegalnie okupowanego" przez Rosję terytorium - informuje agencja Kyodo.
Jaką rolę pełni Roman Abramowicz w negocjacjach Ukrainy z Rosją?
„Nie wiem, co robi Abramowicz. Nie jest członkiem zespołu negocjacyjnego” - powiedział w BBC Wadym Prystaiko, ukraiński ambasador w Wielkiej Brytanii. Jaką rolę w rozmowach między Ukrainą a Rosją ma Roman Abramowicz?
Czytaj więcej
Jaką rolę w procesie negocjacji między Ukrainą a Rosją ma oligarcha Roman Abramowicz? Kogo reprezentuje człowiek, który od lat blisko współpracował z Władimirem Putinem? Obecność miliardera na negocjacjach Rosji z Ukrainą wzbudziła wiele pytań.
Premier Danii oczekuje nałożenia kolejnych sankcji na Rosję
Mette Fredriksen, przebywająca z wizytą na Litwie nie powiedziała jednak, jakie sankcje wobec Rosji są obecnie przedmiotem dyskusji.
Gowin: Teraz jesteśmy bezpieczni-
Sądzę, że tylko w przypadku podporządkowania sobie Ukrainy w perspektywie następnych kilkunastu lat zagrożone byłyby kolejne kraje, wśród nich pewnie także Polska - powiedział były wicepremier Jarosław Gowin.
Czytaj więcej
- Władimir Putin może nie połamał sobie zębów na Ukrainie, ale zdecydowanie te działania wojenne przebiegły nie po jego myśli - powiedział Jarosław Gowin, odnosząc się do wojny na Ukrainie. Były wicepremier w rozmowie z Radiem Zet ocenił, że Polska jest bezpieczna dzięki m.in. obecności w NATO.
Konwój ukraińskich autobusów zmierza w stronę Mariupola
Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy poinformowała, że w czwartek podjęta zostanie próba ewakuacji mieszkańców oblężonego od 2 marca miasta. Wereszczuk podkreśliła, że Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża potwierdził, że Rosjanie zgodzili się otworzyć korytarz humanitarny do oblężonego miasta.
W Kijowie od 1 kwietnia znów będzie sprzedawany alkohol
Alkohol będzie można - poczynając od 1 kwietnia - sprzedawać w Kijowie w godzinach 11-16 w sklepach i serwować w lokalach - poinformował Mykoła Powroźnik, przedstawiciel cywilno-wojskowej administracji miasta.
Kempa: Gdybyśmy inwestowali w nasze kopalnie węgla bylibyśmy w innym miejscu
Europosłanka mówiła też, że trzeba "wylać kubeł zimnej wody na głowy takich osób jak np. Frans Timmermans". - Przy okazji tej wojny dalej brnie w swoją bzdurną ideologię (chodzi o tzw. Zielony Ład - red.), która jest kosztowna i która może doprowadzić państwo polskie do ruiny - oceniła.
Czytaj więcej
Od początku staliśmy na takim stanowisku, że polityka energetyczna Polski do 2040 roku musi absolutnie ulec zawieszeniu - mówiła w TVP1 Beata Kempa, europosłanka PiS.
Sztab Generalny armii Ukrainy podaje nowe dane o rosyjskich stratach.
Od początku działań wojennych na Ukrainie Rosja miała stracić 17,5 tys. żołnierzy, 614 czołgów, 1 735 wozów opancerzonych, 311 zestawów artyleryjskich, 96 zestawów rakietowych, 54 zestawy przeciwlotnicze, 135 samolotów, 131 śmigłowców, 83 bezzałogowe statki powietrzne, 1 201 innych pojazdów wojskowych, 75 cystern, 7 jednostek nawodnych oraz 4 wyrzutnie rakiet balistycznych.
Ukraińska deputowana dziękuje Robertowi Lewandowskiemu
Uczestniczka igrzysk w Tokio, lekkoatletka Olha Saładucha podziękowała Polakom za pomoc Ukrainie. Parlamentarzystka zasiadająca w Radzie Najwyższej Ukrainy wymieniła w tym kontekście kapitana piłkarskiej reprezentacji Polski. Robert Lewandowski przeznaczył na aukcję organizowaną m.in. przez ukraiński serwis "Tribuna" koszulkę kadry z autografem i napisem "Stop war" (stop wojnie). Dochód z licytacji ma być przeznaczony na pomoc Ukrainie.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie zginęło w wyniku działań wojennych 148 dzieci
Informację na ten temat przesłała komisarz ds. praw człowieka (rzeczniczka praw obywatelskich) Rady Najwyższej Ukrainy, Liudmiła Denisowa. Z informacji przekazanych przez Denisową wynika też, że 232 dzieci zostało rannych w wyniku działań wojennych.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Wraz z nadejściem wiosny pojawia się nowy rodzaj kamuflażu
"Teraz każdy krzak będzie strzelał do Rosjan" - czytamy na profilu ukraińskiego Sztabu Generalnego na Facebooku, który dodaje, że taką obietnicę składają ukraińskie wojska specjalne i obrona terytorialna.
Brytyjski resort obrony spodziewa się ciężkich walk w rejonie Kijowa
Z najnowszego raportu brytyjskiego Ministerstwa Obrony na temat sytuacji na frontach na Ukrainie wynika, że rosyjskie wojska utrzymują pozycje na wschód i zachód od Kijowa, pomimo wycofania pewnej liczby jednostek. "W najbliższych dniach na przedmieściach miasta dojdzie prawdopodobnie do ciężkich walk" - czytamy. Resort obrony Wielkiej Brytanii pisze też o ostrzale Czernihowa i ciężkich walkach w Mariupolu.
Dworczyk: Absolutna większość uchodźców z Ukrainy zostaje w Polsce
- Od początku wojny do Polski przez granicę wschodnią wjechały 2,4 mln osób z Ukrainy. Musimy dodać do tego jeszcze kilkaset tysięcy, które jechały przez południową granicę, uciekając np. z Odessy przez Rumunię czy Mołdawię. Część osób wyjechała na Zachód, absolutna większość zostaje w Polsce - powiedział szef KPRM.
Czytaj więcej
Polska to kraj, który najbardziej zaangażował się w pomoc Ukraińcom. To nasz wspólny obowiązek, żeby osobom uciekającym przed agresją rosyjską zapewnić jak najlepsze, godziwe warunki do życia - powiedział w Polskim Radiu szef KPRM Michał Dworczyk.
Władze obwodu ługańskiego publikują zdjęcia płonącego składu paliw w Lisiczańsku
Zdjęcia mają przedstawiać konsekwencje ostrzału przez Rosjan składu paliw znajdującego się w mieście położonym w obwodzie ługańskim.
Płonący skład paliw w Lisiczańsku
Gen. Koziej: Przeznaczamy na armię 3 proc. PKB czyli o 1/3 zwiększamy wydatki, a armię chcemy zwiększyć dwukrotnie
- Lepiej te pieniądze, które wydajemy dodatkowo na armię, przeznaczyć na modernizację, unowocześnienie tej armii, którą mamy, z dobrym przygotowaniem rezerwistów - mówił były szef BBN.
Czytaj więcej
Nowe środki walki, zwłaszcza drony, okazują się bardzo skuteczne, zwłaszcza w walce z ciężkim sprzętem - mówił w TVN24 były szef BBN, gen. Stanisław Koziej.
Gubernator obwodu sumskiego: Rosjanie zaminowali cmentarz w Trościańcu
Dmitrij Żiwicki, gubernator obwodu sumskiego poinformował, że w wyzwalanych przez Ukraińców miasteczkach i wsiach, Rosjanie pozostawiają za sobą wiele min. - Nawet cmentarz w Trościańcu został zaminowany - powiedział Żiwicki. Ukraińcy odzyskali kontrolę nad Trościańcem 26 marca. 27 marca gubernator obwodu sumskiego informował o zaminowaniu przez Rosjan miejskiego szpitala.
Australia nakłada 35-procentowe cło na wszystkie towary importowane z Rosji i Białorusi
O ocleniu wszystkich towarów importowanych z Rosji i Białorusi, w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, poinformował premier Australii, Scott Morrison.
Ławrow: Nie zaakceptujemy obecności infrastruktury wojskowej USA lub NATO w krajach graniczących z Afganistanem
Szef MSZ Rosji mówił o tym w czasie konferencji szefów MSZ państw graniczących z Afganistanem, która odbywa się w Chinach.
Armia Ukrainy: W Rosji trwa selekcja funkcjonariuszy służb porządkowych, prokuratorów i sędziów, którzy mieliby zostać wysłani na terytorium Ukrainy
Sztab Generalny armii Ukrainy informuje o działaniach Federacji Rosyjskiej zmierzających do stworzenia podległych sobie władz na okupowanych terytoriach Ukrainy.
Czytaj więcej
"Morale wojsk agresora pozostaje niskie" - pisze Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach na Ukrainie.
W ciągu doby nad Ukrainą zestrzelono siedem celów powietrznych
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o zestrzeleniu w środę czterech samolotów, jednego bezzałogowego statku powietrznego i dwóch rakiet manewrujących.
Mer Charkowa: W mieście zniszczono 15 proc. budynków mieszkalnych
Ihor Terechow, mer Charkowa, poinformował na konferencji prasowej, że w ciągu 35 dni wojny w mieście zniszczono 1 531 budynków, w tym 1 292 budynków mieszkalnych. - Rosjanie zniszczyli 76 szkół, 54 przedszkola, 16 szpitali. 239 budynki administracyjne obrócono w gruzy - mówił Terechow.
Szef francuskiego wywiadu wojskowego straci stanowisko za błędną ocenę zagrożenia rosyjskiego wobec Ukrainy
W rozmowie z "Le Monde" szef Sztabu Generalnego francuskiej armii, generał Thierry Burkhard publicznie przyznał, że francuski wywiad dokonał błędnych analiz dotyczących rosyjskiego zagrożenia dla Ukrainy, w odróżnieniu od wywiadu USA.
Czytaj więcej
Francuski dziennik "L'Opinion" pisze, że generał Eric Vidaud ma stracić stanowisko szefa francuskiego wywiadu wojskowego w związku z błędami w ocenie sytuacji wokół Ukrainy w przededniu rosyjskiej inwazji.
Polacy przeznaczają miliony złotych na wsparcie dla Ukraińców. Czy mają prawo do podatkowej ulgi na darowizny?
– Preferencje są zarówno w ustawie o PIT, jak i specustawie o pomocy Ukraińcom. Wielu filantropów z nich jednak nie skorzysta. Ulgi są bowiem tylko na niektóre darowizny – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.
Czytaj więcej:
Cele Rosjan i Ukraińców pozostają tak różne, że osiągnięcie pokoju pozostaje iluzoryczne
Bombardowania tak Kijowa, jak i Czernihowa trwają nadal. Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych informuje, że Rosjanie gromadzą siły na północy kraju w rejonie elektrowni atomowej w Czarnobylu oraz przygotowują się do ofensywy w Donbasie.
Czytaj więcej
Walki będą trwały długo, bo interesy Ukrainy i Rosji są całkowicie sprzeczne.
Polska energetyka ma odejść od paliw kopalnych z Rosji najszybciej w Europie
Co Bruksela chciała uczynić za pięć lat, Warszawa chce zrobić w osiem miesięcy. Długofalowo rząd zapowiada nowy system energetyczny oparty na odnawialnych źródłach energii o mocy blisko 50 GW do 2030 r.
Czytaj więcej
Odejście od paliw z Rosji długofalowo miałoby oprzeć się na OZE. Tyle że wtedy tylko rozbudowa sieci energetycznych wymagałaby 100 mld zł nakładów.
Zełenski: Trwa proces negocjacyjny. Ale to wciąż tylko słowa. Jak dotąd nie ma szczegółów
Zełenski mówił też, że Ukraina "nie wierzy w żadne piękne konstrukcje słowne". - Najważniejsza jest realna sytuacja na polu walki - dodał.
AFP pokazuje zdjęcia rosyjskich czołgów zniszczonych w czasie walk w rejonie Kijowa
Ministerstwo obrony Ukrainy: W środę odparliśmy trzy rosyjskie ataki w Donbasie
Z danych przekazanych przez resort obrony Ukrainy wynika, że w środę w Donbasie Rosjanie stracili do 200 żołnierzy, 7 czołgów, 2 transportery opancerzone, 11 bojowych wozów piechoty, 11 zestawów artyleryjskich i moździerzy, cztery wyrzutnie rakiet, 9 dział samobieżnych i 1 bezzałogowy statek powietrzny.
Obwód mikołajowski: Od początku wojny zginęło 134 cywilów, w tym sześcioro dzieci
Dane o stratach wśród ludności cywilnej obwodu mikołajowskiego podał na konferencji prasowej gubernator obwodu, Witalij Kim. Kim mówił, że w wyniku działań wojennych na terenie obwodu rannych zostało 415 cywilów. Ponadto Rosjanie zniszczyli 1 622 obiektów infrastruktury cywilnej, w tym 1 200 domów mieszkalnych.
Premier Słowenii opowiada się za przekazaniem Ukrainie systemów przeciwlotniczych S-300
- Tak, popieram to, ponieważ jest to sprzęt, którego Ukraina potrzebuje najbardziej - mówił Janša w rozmowie z CNN.
Czytaj więcej
Janez Janša, premier Słowenii, na antenie CNN stwierdził, że popiera wysyłanie systemów przeciwlotniczych S-300 na Ukrainę.
Wartość rosyjskiego rubla wróciła do poziomu sprzed wojny
W środę za jednego dolara płacono ok. 85 rubli - to kurs podobny do tego, jaki notowano przed rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę. Rubel najsłabszy był 7 marca - gdy za jednego dolara trzeba było płacić 150 rubli. Tego dnia administracja prezydenta USA, Joe Bidena, ogłosiła embargo na sprowadzanie ropy i gazu z Rosji.
CNN: Ukraińcy odzyskują tereny w rejonie Czernihowa
Jak podaje CNN nagranie umieszczone w mediach społecznościowych wskazuje na sukcesy ukraińskiej kontrofensywy w rejonie Czernihowa. Na nagraniu widać ukraińskich żołnierzy we wsi Słoboda, ok. 19 km od Czernihowa. Utrzymywanie kontroli nad tą wsią miało strategiczne znaczenie dla Rosjan, próbujących okrążyć Czernihów.
Doradca szefa MSW Ukrainy: Rosjanie atakują Ukrainę z lotniska w Brześciu na Białorusi
Wadym Denisenko mówił na antenie ukraińskiej telewizji o tym, że Rosjanie wykorzystują lotnisko w Brześciu do ataków na Ukrainę. - Ofensywa z Białorusi jest obecnie prowadzona. Co więcej, Rosjanie zaczęli używać lotniska w Brześciu do ostrzału naszego terytorium - powiedział doradca szefa MSW Ukrainy. Denisenko mówił też, że choć Aleksandr Łukaszenko nie jest gotów wysłać swoich żołnierzy na Ukrainę, to jednak presja by to zrobił, wywierana przez Federację Rosyjską, wydaje się "bardzo poważna".
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr
Rosyjska fregata Admirał Makarow miała uzupełnić zapasy pocisków Kalibr w bazie w Sewastopolu.
Czytaj więcej
"Groźba użycia broni rakietowej przeciwko celom związanym z ukraińskim sektorem wojskowo-przemysłowym i przeciw infrastrukturze logistycznej utrzymuje się" - pisze Sztab Generalny armii Ukrainy w najnowszym komunikacie o sytuacji na frontach.
Pentagon: Rosja skierowała ok. 1000 najemników z Grupy Wagnera do Donbasu
Rzecznik Pentagonu, John Kirby potwierdził, że niektóre rosyjskie jednostki z północy Ukrainy wkroczyły już na terytorium Białorusi, ale dodał, że nie wracają do swoich macierzystych jednostek.
Czytaj więcej
Rosja rozpoczęła wycofywanie niespełna 20 proc. sił zgromadzonych wokół Kijowa - poinformował Pentagon ostrzegając jednak, że jednostki te prawdopodobnie zostaną uzupełnione, a następnie ponownie skierowane na Ukrainę.
NEXTA zamieszcza nagranie z jednej z wyzwolonych przez Ukraińców wiosek, na którym starsza kobieta dziękuje Bogu za wkroczenie do wsi Ukraińców
Mer Irpienia: Miasto jest nadal ostrzeliwane przez Rosjan
Ołeksandr Markuszyn mówił w środę, że mimo deklaracji Rosjan o deeskalacji w rejonie Kijowa, miasto jest nadal ostrzeliwane przez Rosjan rakietami, moździerzami i artylerią. - Wiele osób zginęło od ich min, od ognia artylerii - mówił Markuszyn dodając, że w wyzwolonym przez ukraińskie wojsko mieście "nie jest bezpiecznie". Markuszyn mówił też, że na ulicach miasta doszło do sytuacji, w których Rosjanie strzelali do kobiet z czołgów, a potem "rozjeżdżali je czołgami".
Zełenski: Rosjanie przygotowują się do nowych uderzeń w Donbasie
- Przygotowujemy się na to - mówił w najnowszym wystąpieniu, opublikowanym w czwartek w nocy, prezydent Ukrainy. Zełenski stwierdził też, że Rosjanie wycofują się z rejonu Kijowa i Czernihowa co ma być "konsekwencją pracy obrońców Ukrainy".