Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski zapowiada kolejną rosyjską ofensywę na wschodzie.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Zełenski: Cywile nie mogą jeszcze wrócić na wyzwolone tereny
Ukraińcy, którzy opuścili tereny północnej Ukrainy po inwazji wojsk rosyjskich nie mogą jeszcze wrócić do domów - ocenił prezydent Ukrainy. - Bombardowanie może trwać - ostrzegł Wołodymyr Zełenski. - Posuwamy się naprzód, ostrożnie. Każdy, kto wraca, musi bardzo uważać - podkreślił. Zdaniem ukraińskiego prezydenta, powrót do normalnego życia na terenach wyzwolonych z rąk rosyjskich nie jest jeszcze możliwy. - Musimy poczekać. Poczekać, aż nasza ziemia zostanie oczyszczona, aż będzie można zapewnić, że kolejny ostrzał jest niemożliwy - zaznaczył prezydent Ukrainy. Wcześniej pojawiły się doniesienia, że w Buczy (obwód kijowski) wycofujące się wojska rosyjskie zaminowały budynki i infrastrukturę.
Ukraina informuje o "znacznych stratach" Rosji pod Czernihowem
"W rejonie Czernihowa w ostatnich dniach nieprzyjaciel poniósł znaczne straty" - oświadczył Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, informując w tym kontekście o ponad 50 pojazdach opancerzonych. W komunikacie czytamy, że "pewna liczba" osad została wyzwolona.
Mołdawia nie dołączy do sankcji na Rosję. Prezydent Sandu tłumaczy, dlaczego
W rozmowie z Radiem Swoboda prezydent Mołdawii Maia Sandu broniła decyzji o nieprzystępowaniu jej kraju do sankcji na Rosję oceniając, że inna decyzja mogłaby zagrozić dostawom gazu do Mołdawii bez szkody dla Rosji, ponieważ, jak zaznaczyła, Kreml nie odczułby tych ograniczeń, a mołdawskie produkty z uwagi na wojnę Rosji z Ukrainą i tak nie mogą być eksportowane zarówno na rosyjski, jak i na ukraiński rynek. Według prezydent, wprowadzenie sankcji jest niemożliwe ze względu na liczne słabości kraju w kwestiach gospodarczych i bezpieczeństwa. Prezydent oceniła, że pozostawienie kraju bez źródeł energii i destabilizacja sytuacji nie pomogłaby ani Mołdawii, ani Ukrainie, ani Zachodowi. Zdaniem Sandu, zachodni partnerzy Mołdawii rozumieją decyzję władz tego kraju.
UNESCO: Kilkadziesiąt obiektów dziedzictwa kulturowego na Ukrainie uszkodzonych
Co najmniej 53 obiekty dziedzictwa kulturowego - 29 świątyń, 16 budynków historycznych, cztery pomniki i cztery muzea - zostały uszkodzone na Ukrainie po rozpoczęciu inwazji przez wojska rosyjskie - wynika z wstępnych danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).
Zełenski: Sytuacja na wschodzie Ukrainy pozostaje trudna
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych powiedział, że odwrót wojsk rosyjskich z północnej Ukrainy jest "powolny ale zauważalny". Dodał, ze sytuacja na wschodzie kraju pozostaje trudna. Zełenski oświadczył, że Rosja przygotowuje się do kolejnych uderzeń w Donbasie i obwodzie charkowskim. Z kolei w rozmowie z Fox News prezydent Ukrainy ocenił, że wydaje się, iż sankcje Zachodu nałożone na Rosję działają. Dodał, że niezbędna jest dalsza presja.
USA odwołały test międzykontynentalnego pocisku balistycznego
Amerykańskie wojsko odwołało test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Minuteman III, który miał być początkowo jedynie opóźniony, co ma na celu obniżenie napieć nuklearnych z Rosją w obliczu wojny na Ukrainie - podała agencja Reutera, powołując się na źródła w Siłach Powietrznych USA.
Putin nakazał wzmocnienie potencjału wojskowego na zachodnich granicach Rosji
Rzecznik Kremla powiedział, że prezydent Rosji wydał odpowiednią instrukcję ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin wydał ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu instrukcję w sprawie wzmocnienia potencjału militarnego na zachodnich granicach Rosji - przekazał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Sean Penn: Jeden miliarder mógłby zakończyć wojnę na Ukrainie
Amerykański aktor, który pracuje nad filmem dokumentalnym o agresji Rosji na Ukrainę ocenił, że wojnę mógłby zakończyć jeden miliarder. Według niego, "dwie eskadry F-15 lub F-16 (to 12 samolotów z lepszą technologią niż rosyjskie MiG-i lub Su)", do pilotowania których ukraińscy lotnicy mogliby zostać "szybko wyszkoleni (3 tygodnie)" kosztowałyby nabywcę z sektora prywatnego ok. 300 mln dolarów. Zdaniem Seana Penna, realizacja takiej inicjatywy oraz kupno obrony przeciwrakietowej za 200 mln dol. to pomysł wart rozważenia.
Brytyjski raport: Pożar w Biełgorodzie może utrudnić dostawy dla wojsk okrążających Charków
W najnowszym raporcie wywiadowczym brytyjskie Ministerstwo Obrony zauważa, że w składzie ropy w Biełgorodzie doszło do pożaru, a 30 marca pojawiły się doniesienia o wybuchach w składzie amunicji w pobliżu miasta. Dodaje, że prawdopodobna utrata dostaw paliwa i amunicji z tych magazynów prawdopodobnie jeszcze bardziej obciąży "i tak już rozciągnięte" rosyjskie łańcuchy dostaw. "Szczególnie dotknięte mogą być dostawy dla rosyjskich sił okrążających Charków (60 km od Biełgorodu)" - czytamy.
Pożar w rosyjskim składzie ropy. Ukraina zaprzecza, by miała związek ze sprawą
- Z jakiegoś powodu oni (Rosjanie - red.) mówią, że to zrobiliśmy, ale według naszych informacji to nie odpowiada rzeczywistości - powiedział sekretarz RBNiO Ukrainy.
Czytaj więcej
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow zaprzeczył, by Ukraina była odpowiedzialna za pożar, do którego doszło w składzie ropy w rosyjskim Biełgorodzie.
USA pomogą Ukrainie przygotować się na ewentualny atak bronią chemiczną
Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie zaopatrzenie i sprzęt ochronny na wypadek użycia przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dodała, że Stany Zjednoczone ostrzegały już o możliwości dokonania przez Rosję prowokacji z użyciem zakazanej broni.
Kliczko do uchodźców z Kijowa: Poczekajcie z powrotem jeszcze kilka tygodni
Mer Kijowa w rozmowie ze Sky News powiedział, że mimo doniesień o wycofywaniu się części sił rosyjskich z obwodu kijowskiego ostrzał miejscowości w pobliżu stolicy Ukrainy trwa. Witalij Kliczko dodał, że odgłosy eksplozji słyszy "bez przerwy, w dzień i w nocy". Zaznaczył, że celem ataków były Irpień, Borodzianka i Hostomel - miejscowości, nad którymi kontrolę przejęły siły ukraińskie. Kliczko doradził osobom, które myślą o powrocie do Kijowa w świetle rzekomego wycofania się Rosjan z tego rejonu, aby poczekały "kilka tygodni", by zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja.
Ukraina zapłaci rosyjskim żołnierzom za oddany sprzęt wojskowy
Przewidziano wypłatę miliona dolarów za myśliwiec lub niektóre rodzaje okrętów.
Czytaj więcej
Jednoizbowy parlament Ukrainy uchwalił ustawę o wypłatach dla rosyjskich żołnierzy za nadający się do użytku sprzęt wojskowy dobrowolnie przekazany na rzecz ukraińskich Sił Zbrojnych.
Wygrana Ukrainy będzie oznaczać wielką szansę dla Podkarpacia
W razie wygranej Ukrainy w wojnie z Rosją, Podkarpacie stanie się zapleczem magazynowym dla całego regionu, podobnie jak południowo-zachodnia część kraju.
Czytaj więcej
W razie wygranej Ukrainy, Podkarpacie stanie się zapleczem magazynowym dla całego regionu, podobnie jak południowo-zachodnia część kraju.
Kułeba: Nadchodzą kolejne uderzenia w rosyjską gospodarkę
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że rozmawiał z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Dodał, że rozmowa dotyczyła "kroków w sprawie gospodarczego i militarnego wsparcia Ukrainy". "Dziękuję USA za już udzielone wsparcie. Nadchodzą kolejne uderzenia w gospodarkę Rosji, jej system finansowy i handel" - napisał w mediach społecznościowych szef ukraińskiej dyplomacji.
Rosyjski atak rakietowy w obwodzie odeskim
- Wróg właśnie uderzył w osadę w obowodzie odeskim trzema pociskami wystrzelonymi z kompleksu rakietowego Iskander na Krymie - powiedział szef władz obwodowych Maksym Mareczenko. Dodał, że są ofiary.
ONZ: W wojnie na Ukrainie zginęło 1 276 cywilów
Biuro wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka przekazało, że od początku wojny na Ukrainie co najmniej 1 276 cywilów zginęło, a 1 981 zostało rannych.
Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej
"Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska" - oświadczyła agencja.
Radny: Rosjanie zajęli Izium
"Przewaga liczebna rosyjskich okupantów oraz kolaboracja miejscowych zdrajców doprowadziła do ustanowienia tymczasowej wrogiej kontroli nad Iziumem" - oświadczył przedstawiciel rady miasta Maksym Strelnyk. Dodał, że "walka o Izium nie została zakończona" oraz że wojska ukraińskie "wkrótce wyzwolą miasto". Izium to miasto w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, przed wojną Rosji z Ukrainą mieszkało w nim ok. 50 tys. osób.
Magazyn centralny Inter Cars w Ukrainie został zniszczony
W wyniku działań wojennych prowadzonych za naszą wschodnią granicą zniszczony został magazyn centralny spółki Inter Cars Ukraine z siedzibą w Chmielnickim. W związku z tym spółka dokonała odpisu aktualizującego wartość aktywów w magazynie na kwotę 75 mln zł.
Czytaj więcej
W wyniku działań wojennych prowadzonych za naszą wschodnią granicą zniszczony został magazyn centralny spółki Inter Cars Ukraine z siedzibą w Chmielnickim. Obiekt zlokalizowany był w obwodzie kijowskim, w miejscowości Gorenka w rejonie Buczy. W związku z tym spółka dokonała odpisu aktualizującego wartość aktywów w magazynie na kwotę 75 mln zł.
Ukraina: Siewy zbóż jarych trwają w 21 obwodach
Do 1 kwietnia na Ukrainie obsiano 0,6 mln hektarów, co stanowi 4,4 proc. planu - podało ukraińskie Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności. Siewy zbóż jarych rozpoczęły się w 21 obwodach Ukrainy. Według resortu, w 2022 r. podczas wiosennego siewu planowane jest zmniejszenie areału o 20,5 proc. - z 16,92 mln ha do 13,44 mln ha - w związku z inwazją wojsk rosyjskich.
Konwój Czerwonego Krzyża nie dotarł do Mariupola
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża oświadczył, że konwój tej organizacji, który zmierzał do miasta Mariupol, by pomóc cywilom w ewakuacji, musiał zawrócić do Zaporoża, ponieważ warunki uniemożliwiały przeprowadzenie operacji. "Spróbujemy ponownie jutro" - przekazano. Mariupol jest oblężony przez wojska rosyjskie od pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę. Poprzednia próba dotarcia konwoju Czerwonego Krzyża do miasta także zakończyła się niepowodzeniem. Dziś zespół z Czerwonego Krzyża miał wyprowadzić z Mariupola ponad 50 autobusów i pewną liczbę aut prywatnych. Według mera, w mieście, w którym nie ma dostaw prądu, a dostęp do żywności jest ograniczony, pozostaje ok. 170 tys. cywilów.
We Lwowie zatrzymano rosyjskiego szpiega
O zatrzymaniu mężczyzny poinformował szef lwowskich władz obwodowych.
Czytaj więcej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała we Lwowie mężczyznę, agenta rosyjskich służb specjalnych - przekazały regionalne lwowskie władze. Według nich, zatrzymany miał przeprowadzać zwiad na zachodzie Ukrainy i przekazywać informacje Rosji.
Ukraina przejmie wszystkie rosyjskie aktywa
Ukraina nacjonalizuje majątek rosyjski na swoim terytorium oraz aktywa osób popierających rosyjską agresję zbrojną. Zostaną też podniesione podatki dla tych firm zagranicznych, które wciąż działają w Rosji. Dotknie to takie podmioty, jak francuskie Leroy Merlin czy Auchan.
Czytaj więcej
Ukraina przejmie na skarb państwa wszystkie aktywa rosyjskie na swoim terytorium oraz aktywa osób popierających rosyjską agresję zbrojną. Zostaną też podniesione podatki dla tych firm zagranicznych, które wciąż działają w Rosji. Dotknie to takie podmioty, jak francuskie Leroy Merlin czy Auchan.
Rosja: Pożar w składzie ropy w Biełgorodzie opanowany
Gubernator rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował, że pożar w składzie ropy w Biełgorodzie został opanowany, a do końca dnia otwarty ogień ma zostać ugaszony. "Tuż po tym mieszkańcy będą mogli wrócić do domów" - przekazał. Wcześniej władze obwodu informowały, że do pożaru w składzie Rosneftu doszło w wyniku ataku ukraińskich śmigłowców. W związku z sytuacją ewakuowano mieszkańców z budynków stojących przy trzech pobliskich ulicach. Rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy nie potwierdził doniesień o udziale sił ukraińskich w doprowadzeniu do pożaru, ani im nie zaprzeczył.
Erdogan proponuje Putinowi, by spotkał się z Zełenskim w Turcji
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem powiedział, że "odżyły nadzieje na pokój", ponieważ przeprowadzone w Stambule negocjacje delegacji rosyjskiej i ukraińskiej były "pozytywne i konstruktywne" - poinformowała strona turecka. W komunikacie czytamy, że Erdogan ponowił ofertę, by prezydenci Rosji i Ukrainy spotkali się w Turcji.
Mer: Bucza wyzwolona z rąk rosyjskich
Mer Buczy (obwód kijowski) Anatolij Fedoruk potwierdził, że miasto zostało wyzwolone z rąk rosyjskiego wojska.
Gazprom żąda od PGNiG zmiany formy płatności za gaz
Władimir Putin podpisał wczoraj dekret, który wymaga zmiany sposobu płatności za rosyjski gaz i przejście na ruble. Dzisiaj Gazprom wysłał formalnie takie pisma do swoich kontrahentów w Europie. Pismo otrzymało także PGNiG.
Czytaj więcej
Władimir Putin podpisał wczoraj dekret, który wymaga zmiany sposobu płatności za rosyjski gaz i przejście na ruble. Dzisiaj Gazprom wysłał formalnie takie pisma do swoich kontrahentów w Europie. Pismo otrzymało także PGNiG.
Ukraina i Rosja dokonały wymiany jeńców
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko poinformował, że w obwodzie zaporoskim przeprowadzono wymianę jeńców ze stroną rosyjską. "86 ukraińskich żołnierzy, w tym 15 kobiet, jest już bezpiecznych" - przekazał urzędnik w mediach społecznościowych.
UE wzywa Chiny, by pomogły w zakończeniu wojny na Ukrainie
Po szczycie o przebiegu rozmów poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Czytaj więcej
Unia Europejska i Chiny zgadzają się, że wojna na Ukrainie zagraża światowemu bezpieczeństwu i gospodarce - oświadczył szef Rady Europejskiej Charles Michel po zakończeniu wideoszczytu UE-Chiny.
Ukraina: Po stanie wojennym będzie stan wyjątkowy
- Gdy tylko sytuacja na to pozwoli, prezydent i dowództwo wojskowe podejmą, zgodnie z prawem, decyzję o zakończeniu stanu wojennego i odbudowie kraju - oświadczył premier Ukrainy Denys Szmyhal dodając, że przez "pewien czas" po zniesieniu stanu wojennego w kraju będzie obowiązywał stan wyjątkowy.
Rząd i wojewodowie rozmawiają o pomocy dla uchodźców z Ukrainy
Niemcy: Rosjanie zapłacą podwójny podatek
Niemcy zawiesiły wymianę informacji z rosyjskimi i białoruskimi organami podatkowymi. Ta decyzja oznacza, że rosyjskie i białoruskie firmy i obywatele zarejestrowani w RFN zapłacą podwójny podatek – w Niemczech i Rosji.
Czytaj więcej
Niemcy zawiesiły wymianę informacji z rosyjskimi i białoruskimi organami podatkowymi. Ta decyzja oznacza, że rosyjskie i białoruskie firmy i obywatele zarejestrowani w RFN zapłacą podwójny podatek – w Niemczech i Rosji.
Mariupol. Rada miasta szacuje koszt odbudowy
Według rady miejskiej Mariupola, wstępny szacunkowy koszt odbudowania zniszczonej w wyniku intensywnego ostrzału infrastruktury wyniesie co najmniej 10 miliardów dolarów.
Specjaliści MAEA chcą odwiedzić Zaporoską Elektrownię Jądrową
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zwróciła się o umożliwienie jej specjalistom wizyty w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - podała agencja Interfax, powołując się na szefa rosyjskiej agencji atomowej Rosatom Aleksieja Lichaczowa. Elektrownia jądrowa w Enerhodarze to największy tego typu obiekt w Europie. Na początku marca kontrolę nad terenem przejęły wojska rosyjskie.
Ministerstwo Obrony Ukrainy o pożarze w Biełgorodzie
Rzecznik ukraińskiego resortu obrony nie potwierdził i nie zaprzeczył, że do pożaru w rosyjskim składzie ropy doszło na skutek działań sił ukraińskich.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Ukrainy nie potwierdza i nie zaprzecza doniesieniom, że do pożaru w składzie ropy w Biełgorodzie w Rosji doszło na skutek działań sił ukraińskich.
Szefowa PE w Kijowie z "przesłaniem nadziei"
"Opór i odwaga Ukraińców zainspirowały świat. Jestem w Kijowie, aby przekazać przesłanie nadziei" - oświadczyła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.
Wicepremier Ukrainy: Otworzono dziewięć korytarzy humanitarnych
W piątek otworzono dziewięć korytarzy humanitarnych, w tym z Mariupola i Enerhodaru do Zaporoża - przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
Ok. 300 tys. uchodźców z Ukrainy w Niemczech
Według niemieckiego resortu spraw wewnętrznych, do dzisiaj do Niemiec dotarło 294 508 uchodźców z Ukrainy. Rzecznik ministerstwa powiedział CNN, że rzeczywista liczba przybywających może być wyższa.
Arestowycz; Nasze wojska nacierają na północnym zachodzie i północnym wschodzie, odpychając wroga od Kijowa
Według doradcy szefa kancelarii Zełenskiego na kierunku kijowskim wróg "częściowo rotuje wycofywane jednostki i prawdopodobnie wyśle je" na wschód, by wzięły udział w ofensywie w Donbasie.
Czytaj więcej
- Rosyjscy żołnierze nie są w stanie otoczyć zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy na terenie Operacji Sił Połączonych w Donbasie - poinformował Ołeksij Arestowycz, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.
Chiny "podzieliły się mądrością", jak przezwyciężyć konflikt między Rosją a Ukrainą
Pekin obawia się powtórzenia w Azji takiego konfliktu, jaki obecnie trwa między Rosją a Ukrainą. Może do niej doprowadzić, zdaniem ministra spraw zagranicznych, polityka Waszyngtonu.
Czytaj więcej
W obliczu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego Chiny podjęły wysiłki w pięciu obszarach - poinformował dziś szef chińskiego MSZ Wang Yi.
Była premier Ukrainy, Julia Tymoszenko: Ukraina musi być odbudowana za pieniądze agresora
Julia Tymoszenka, liderka opozycyjnej obecnie partii Batkiwszczyna (Ojczyzna) wyraziła opinię, że po wojnie Ukraina musi zostać odbudowana "za pieniądze otrzymane od agresora". - Będzie trzeba odbudować dosłownie każdą branżę. Musimy stworzyć najkorzystniejszy system podatkowy na Ukrainie, utrzymywać niskie stopy procentowe, stworzyć prosty system przyznawania pożyczek i zapewnić pełne wsparcie państwa dla wszystkich inicjatyw obywateli, które będą związane z odbudową kraju, gospodarki i przedsiębiorstw - powiedziała Tymoszenko.
Wozy bojowe, którymi jeździli żołnierze NRD, trafią do ukraińskiej armii
Zgodę na przekazanie wozów bojowych Ukraińcom wyraził Berlin.
Czytaj więcej
Niemcy wyrażają zgodę na dostarczenie Ukrainie 56 bojowych wozów piechoty PbV-501, zmodernizowanych radzieckich bojowych wozów piechoty BMP-1, które w przeszłości znajdowały się w wyposażeniu armii NRD.
Premier Chin Li Keqiang: Chiny podejmują działania na rzecz rozmów pokojowych na Ukrainie "na swój sposób"
Taką wypowiedź chińskiego premiera, skierowaną do przywódców UE biorących udział w piątkowym szczycie Chiny-UE, cytuje chińska telewizja państwowa. Li miał podkreślić, że Chiny opowiadają się za ochroną prawa międzynarodowego i norm międzynarodowych w tym poszanowania integralności terytorialnej wszystkich państw.
Prezydent Turcji będzie o 15 rozmawiał z Putinem
Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że powie Putinowi, iż zarówno on, jak i prezydent Wołodymyr Zełenski, muszą podjąć kroku w celu rozwiązania problemów związanych z kwestiami Krymu i Donbasu. Erdogan ma też zaproponować Putinowi, że Turcja może być gospodarzem szczytu z udziałem prezydentów Rosji i Ukrainy.
Przedstawiciel administracji Kazachstanu: Rosja chciałaby, abyśmy byli bardziej po ich stronie. Ale my szanujemy integralność terytorialną Ukrainy
Nie uznaliśmy i nie uznamy ani sytuacji na Krymie, ani w Donbasie, ponieważ nie uznaje jej ONZ - mówił przedstawiciel administracji Kazachstanu. Rosja w 2014 roku dokonała aneksji Krymu, która nie została jednak uznana przez społeczność międzynarodową. Z kolei tuż przed wojną na Ukrainie Rosja uznała niepodległość Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej - samozwańczych republik stworzonych w rosyjskim Donbasie przez prorosyjskich separatystów w 2014 roku.
Czytaj więcej
Kazachstan szanuje integralność terytorialną Ukrainy, nie uznaje Krymu za rosyjski i zastosuje się do decyzji ONZ w związanych z tym kwestiach - oświadczył Timur Sulejmenow, pierwszy zastępca dyrektora administracji prezydenckiej Kazachstanu, w rozmowie z Euractiv.
„Oto historia wojny w Mariupolu”. Ukraińscy projektanci pokazują losy mieszkańców miasta w czasie oblężenia
Ukraińscy projektanci, przed wojną odpowiedzialni za kompleksowy projekt zmiany wizerunku miasta Mariupol i jego nową identyfikację wizualną, przygotowali stronę, która ma pomóc zbierać relacje ludzi, którzy ocaleli z oblężenia miasta. Swój serwis internetowy nazwali Mariupolis.
Czytaj więcej
Od dawna w Mariupolu nie ma już dziennikarzy, nikt nie relacjonuje tego, co dzieje się w tym mieście. Powstał jednak serwis internetowy, który pomóc dokumentować los mieszkańców miasta równanego z ziemią przez rosyjskie wojska.
Ukraińska armia: Wróg przygotowuje się do przesunięcia dodatkowych jednostek (rezerw) ze Wschodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej
Sztab Generalny armii Ukrainy odnotowuje częściowe wycofanie się wojsk rosyjskich z Polesia i ziemi siewierskiej.
Czytaj więcej
"Rosyjskie wojska okupacyjne przegrupowują się i prawdopodobnie skupią się na operacji ofensywnej we Wschodniej Strefie Operacyjnej" - informuje Sztab Generalny armii Ukrainy w najnowszym raporcie z sytuacji na frontach.
2 tys. osób opuszcza Mariupol
Pracownikom Międzynarodowego Czerwonego Krzyża zabroniono wwieźć do miasta pomocy humanitarnej.
Czytaj więcej
Około 2 tys. osób jest w autokarach wyjeżdżających z Mariupola. Zmierzają w kierunku Zaporoża.
Mieszkańcy Hostomela proszeni, aby nie wracać do domów
Stojący na czele wojskowej administracji Hostomela Taras Dumenko zaapelował do mieszkańców tej miejscowości, aby nie wracali jeszcze do domów, ponieważ Hostomel znajduje się w strefie ostrzału rosyjskiej armii. "Obecnie w Hostomelu jest bardzo niebezpiecznie. Dodatkowo jest tu bardzo dużo min, spadają pociski" - powiedział Dumenko w nagraniu wideo umieszczonym na Facebooku.
Zełenski: Ci, którzy obawiają się dostarczyć broni Ukrainie, są odpowiedzialni za katastrofę, którą wywołują rosyjskie wojska
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że "jeśli ktoś boi się podjąć konieczne decyzje, w szczególności dotyczące dostarczenia samolotów, czołgów, artylerii i amunicji (Ukrainie), staje się odpowiedzialny za katastrofę wywoływaną przez rosyjskie wojska w ukraińskich miastach".
Białoruski przywódca, Aleksandr Łukaszenko odbył w piątek rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem
Przywódcy Białorusi i Rosji rozmawiali o "dwustronnych relacjach i sytuacji na Ukrainie" - podaje białoruska agencja informacyjna BiełTA.
Andrzej Duda po rozmowie z Franciszkiem: Podziękowałem papieżowi za modlitwę i potępienie wojny
Prezydent wraz z małżonką podczas audiencji u papieża Francisza opisywali pomoc, jakiej Polacy udzielają uciekającym z Ukrainy uchodźcom. Papież z "dużym zainteresowaniem" dopytywał o sytuację tych, którzy musieli uciekać przed wojną.Andrzej Duda przekazał papieżowi zaproszenie do Polski.
Ukraina: zakazać transakcji w rublach
To zakończy plan Kremla: gaz za ruble.
Czytaj więcej
Ukraina prosi banki centralne krajów Unii Europejskiej a także banki Wielkiej Brytanii, Japonii i USA o wprowadzenie zakazu transakcji w rublach.
Ukraina i Rosja wznowiły rozmowy pokojowe
Rozmowy w piątek prowadzone są za pomocą wideołącza - poinformował ukraiński negocjator, doradca prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.
Sejm Łotwy przyjął zmiany w prawie i zawiesił wydawanie pozwoleń na pobyt tymczasowy obywatelom Federacji Rosyjskiej i Białorusi
Pozwolenia takie nie będą wydawane do 30 czerwca 2023 roku.
Kułeba w Warszawie: Każdy kraj, któremu zależy na bezpieczeństwie w Europie, ma moralny obowiązek, by zapewnić Ukrainie wszelki niezbędny sprzęt wojskowy
Nie można "wykupić się" pomocą humanitarną. W tej chwili mówimy o Europie, mówimy o bezpieczeństwie Europejczyków - przekonywał szef MSZ Ukrainy.
Czytaj więcej
Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, w czasie konferencji prasowej w Warszawie mówił o tematach, jakie poruszał w rozmowach z polskim rządem i prezydentem.
Mariupol wzywa do uznania działań Rosji za ludobójstwo
Na nadzwyczajnym posiedzeniu lokalni samorządowcy wezwali międzynarodową społeczność o uznanie działań wobec ludności miasta za ludobójstwo, poczynań armii rosyjskiej za zbrodnie wojenne, a Władimira Putina - za zbrodniarza.
Czytaj więcej
Rada Miejska Mariupola zwraca się do społeczności światowej o uznanie działań wojsk rosyjskich w mieście za ludobójstwo narodu ukraińskiego.
Pieskow o ataku na Biełgorod: Nie jest to coś, co może być postrzegane jako stwarzanie dogodnych warunków do kontynuowania negocjacji
Dopytywany o ocenę samego faktu, że Ukraińcy przeprowadzili atak powietrzny na terytorium Rosji, Pieskow odparł, że "nie do administracji prezydenta należy dokonywanie takich ocen" i odesłał dziennikarzy do agencji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju.
Czytaj więcej
Prezydent Władimir Putin został poinformowany o wydarzeniach w Biełgorodzie - poinformował sekretarz prasowy Kremla, Dmitrij Pieskow.
Morawiecki apeluje do UE: Skonfiskować majątek oligarchów i państwa rosyjskiego, wdrożyć radykalny program odejścia od rosyjskich surowców
Rośnie liczba ofiar ataku rakietowego na siedzibę władz obwodu mikołajowskiego
Jak informuje ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych do 10:50 1 kwietnia spod gruzów budynku wydobyto 27 ciał, a jedna z rannych w wyniku ataku rakietowego z 29 marca osób zmarła na oddziale intensywnej opieki medycznej w szpitalu.
Ławrow: Posuwamy się naprzód, przede wszystkim, jeśli chodzi o uznanie niemożliwości tego, by Ukraina została członkiem bloku (wojskowego)
Nieatomowy, neutralny status - to zostało uznane za całkowitą konieczność - oświadczył szef MSZ Rosji.
Czytaj więcej
- Negocjacje z Ukrainą muszą być prowadzone dalej - oświadczył szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, który w piątek spotkał się w Indiach z premierem tego kraju, Narendrą Modim.
Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, złożył kwiaty przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie
Sekretarz rady miejskiej Buczy: Nie zbliżajcie się do ciał, mogą być zaminowane
"Dziś miasto Bucza wciąż jest groźnym miejscem. Jest wciąż pod okupacją" - napisał Szaprawski.
Czytaj więcej
Bucza pozostaje pod rosyjską okupacją - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram sekretarz rady miasta, Taras Szaprawski.
Rosjanie mogą znów wysłać więcej pieniędzy za granicę
Czytaj więcej
Rosyjski bank centralny poinformował, że łagodzi ograniczenia dotyczące transferów środków zagranicznych dla osób fizycznych na okres sześciu miesięcy.
Putin straszy rublem, a gaz nadal płynie
Czytaj więcej
Ceny gazu ziemnego podlegają sporym wahaniom od samego rana. Po chwilowych wzrostach, cena kontraktów terminowych za gaz spadała o blisko 6 proc. Inwestorzy, mimo wstępnych obaw w związku z ultimatum Putina, widzą, że gaz nadal płynie do Europy. Co więcej, Gazprom rezerwuje dodatkowe przepustowości na Gazociągu Jamalskim także na drugiego kwietnia.
Żołnierze piechoty morskiej USA wysłani na Litwę
Wcześniej odbyli ćwiczenia w Norwegii, aby przyzwyczaić się do niskich temperatur.
Czytaj więcej
Około 200 żołnierzy amerykańskiej piechoty zostało wysłanych na Litwę. Dołączą do oddziałów rozmieszczonych tam po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Sztab Generalny armii Ukrainy podaje nowe dane o rosyjskich stratach
Od początku wojny na Ukrainie Rosjanie stracili 17,7 żołnierzy, 625 czołgów, 1 751 transporterów opancerzonych, 316 zestawów artyleryjskich, 96 wyrzutni rakiet, 54 zestawy przeciwlotnicze, 143 samoloty, 131 śmigłowców, 85 bezzałogowych statków powietrznych, 1 220 innych pojazdów wojskowych, 76 cystern, 7 jednostek nawodnych, cztery wyrzutnie rakiet balistycznych.
Rosja kontynuuje wycofywanie części wojsk stacjonujących w północnej części obwodu kijowskiego
"Wycofywane rosyjskie jednostki zmierzają na Białoruś - informują władze obwodu. Rosjanie mieli opuścić m.in. Hostomel, pozostają jednak w Buczy.
AFP zamieszcza nagranie ze zniszczonej w czasie walk o Kijów wioski Łujaniwka
Matka rosyjskiego poborowego pisze do Putina: Syn trafił na front, poborowi są zastraszani
Rosyjski poborowy, którego matka zaapelowała do Władimira Putina, został odesłany do domu„Poborowi są zastraszani, od opowieści z wojny, które słyszą, włosy stają im dęba” – twierdzi matka jednego z rosyjskich poborowych, który powinien odbywać służbę wojskową w jednostce pod Moskwą, a został wysłany na granicę z Ukrainą.
Czytaj więcej
Matka jednego z rosyjskich poborowych, wysłanych na wojnę w Ukrainie, napisała list do Władimira Putina. W swoim liście opisała, w jaki sposób rosyjskich rekrutów, bez doświadczenia wojskowego, nakłania się wbrew ich woli do udziału w wojnie.
Zespół wysłany przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża jedzie obecnie z Zaporoża do Mariupola
W czwartek resort obrony Rosji zapowiedział, że rosyjska armia przerwie ataki na Mariupol, aby umożliwić mieszkańcom tego oblężonego miasta ewakuację. Putin miał zapewnić prezydenta Norwegii, że Rosjanie zapewnią dostęp pomocy humanitarnej do Mariupola. W oblężonym od 2 marca mieście wciąż przebywa ok. 170 tys. osób bez dostępu do bieżącej wody, ogrzewania i prądu.
Blisko 300 tys. uchodźców z Ukrainy zarejestrowało się w Niemczech - informuje niemieckie MSW
MSW Niemiec podało, że do kraju tego dotarło jak dotąd co najmniej 294 508 uchodźców z Ukrainy (to osoby, które się zarejestrowały po przybyciu do kraju). Większość uchodźców z Ukrainy w Niemczech to kobiety, dzieci i seniorzy.
Kolejny wypadek rosyjskiego pojazdu wojskowego na Białorusi
Kierowca ciężarówki miał nie zauważyć pojazdu wojskowego, który mimo zmroku i bardzo złej pogody poruszał się bez włączonych świateł.
Melitopol: Rosjanie uprowadzili trzech dyrektorów szkół
Porwani odmówili współpracy z okupantami, którzy zażądali wznowienia pracy szkół, mimo zagrożenia dla dzieci.
Michał Kamiński: Państwo polskie jest zdolne do wykonywania na wielu płaszczyznach wielu rzeczy na rzecz Ukrainy
- Polska w 1991 roku była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy. Polska była krajem, który od początku stawiał członkostwo Ukrainy w UE. Niezręcznie mi o tym mówić, ale rozmawia pan z autorem pierwszego raportu PE z 2007 roku, w którym - i za przełom to było uznawane - uznał członkostwo Ukrainy w UE jako perspektywę. To był pierwszy krok, który miałem honor dokonać - wspominał senator.
Czytaj więcej
Państwo polskie zrobiło bardzo dużo dla Ukraińców w wielu wymiarach, pod różnymi rządami - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem senator Michał Kamiński, polityk PSL-Unii Europejskich Demokratów.
Gubernator Czernihowa: Rosjanie się wycofują, ale wciąż mogą prowadzić ostrzał
Rosyjscy okupanci opuszczają obwód czernihowski, lokalne wspólnoty starają się wracać do normalnego funkcjonowania - powiedział gubernator obwodu, Wiaczesław Czaus w nagraniu umieszczonym na swoim kanale w serwisie Telegram. - Dzięki naszym siłom zbrojnym wróg powoli wycofuje się z obwodu czernihowskiego. Tylko wróg wie, dlaczego to robi, ale mam nadzieję, że opuszcza nas na zawsze - podkreślił gubernator. Czaus dodał, że nawet jeśli wróg opuszcza obwód czernihowski, by się przegrupować, mieszkańcy obwodu będą gotowi, by powitać ich ponownie z podwójną "gościnnością". Gubernator przestrzegł jednak, że wciąż są możliwe ataki rakietowe na cele w obwodzie.
Po eksplozji w Biełgorodzie agencje bezpieczeństwa postawione w stan podwyższonej gotowości w obwodzie kurskim
O postawieniu agencji bezpieczeństwa w stan gotowości poinformował gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt. Według gubernatora obwód Kurski może przekazać rezerwy paliwa obwodowi biełgorodzkiemu, Obwód kurski ma dysponować rezerwami paliwa, które wystarczą na kilka tygodni. Gubernator obwodu kurskiego wezwał mieszkańców, by nie gromadzili zapasów paliwa. Wcześniej gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow poinformował, że obwód ma zapasy paliwa na 15-18 dni.
Prawniczka z Mariupola: Nigdy nie chciałam być częścią Rosji, podobnie jak moja rodzina. To nie jest tak, że Ukraina na nas napadła
Ale w Rosji wiele osób wierzy w to, że zachód Ukrainy napadł na wschód i rozpoczęła się wojna domowa - przekonywała w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Maria Gorbowa, prawniczka pochodząca z Mariupola.
Czytaj więcej
Mariupol jest teraz w tragicznym stanie, większość domów jest uszkodzonych. W mieście wciąż przebywa dużo ludzi, którzy cierpią: nie mają wody, jedzenia, szansy, by ewakuować się stamtąd - mówiła w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem prawniczka Maria Gorbowa, Ukrainka z Mariupola. Gorbowa przebywa obecnie w Polsce, ostatni raz była na Ukrainie przed rokiem, przed wybuchem wojny.
Zaporoże: Ukraińcy zniszczyli dwa czołgi i dwa pojazdy opancerzone w ciągu ostatniej doby
Wojskowa administracja obwodu zaporoskiego poinformowała, że w ciągu ostatniej doby na terenie Zaporoża zginęło 32 rosyjskich żołnierzy, a 38 zostało rannych. Ponadto Rosjanie mieli stracić dwa czołgi i dwa transportery opancerzone oraz dwie wyrzutnie rakiet Grad.
Obwód kijowski: Rosjanie całkowicie wycofali się z rejonu browarskiego
Mer Browarów, miejscowości w obwodzie kijowskim, Ihor Sapożko ogłosił, że Rosjanie całkowicie wycofali się z granic rejonu browarskiego, który graniczy z Kijowem z jednej strony, a obwodem czernihowskim z drugiej. - Jeśli chodzi o rejon browarski rosyjscy okupanci opuścili go całkowicie - oświadczył Sapożko.
Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 2,415 mln osób
W ciągu ostatniej doby Straż Graniczna odprawiła na granicy z Ukrainą 23 tys. osób.
Szef MON: Polska wśród liderów NATO jeśli chodzi o wydatki na obronność
Mariusz Błaszczak, powołując się na raport NATO podaje, że w 2021 roku Polska wydała na Siły Zbrojne 2,34 proc. PKB.
Miedwiediew: Będziemy dostarczać żywność i produkty rolne tylko do naszych przyjaciół
Tymczasem rząd Federacji Rosyjskiej poinformował, że od 1 kwietnia zakazuje eksportu słonecznika i rzepaku.
Czytaj więcej
Dmitrij Miedwiediew, zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji, były prezydent kraju i sojusznik prezydenta Władimira Putina zapowiedział, że Rosja będzie dostarczać żywność tylko do "przyjaznych" krajów w związku z sankcjami nakładanymi przez państwa Zachodu na Rosję.
200 rezerwatów ukraińskiej Natury 2000 zagrożone
Wojna zagraża gatunkom flory i fauny żyjących na 2,9 mln hektarów.
Czytaj więcej
Prawie 200 terytoriów Sieci Szmaragdowej w Ukrainie jest zagrożonych zniszczeniem w wyniku działań wojennych.
Ostatnia polska firma znika z rosyjskiej listy wstydu
Cersanit wstrzymuje inwestycje w Rosji.
Czytaj więcej
Stało się. Prawie nie mamy czego się wstydzić, bo ostatnia polska firma wkrótce zniknie z listy wstydu szkoły biznesu z Yale. Cersanit wysłał informację do analityków tworzących listę, w której tłumaczy, że 83 mln euro nie trafi do Rosji.
Resort obrony Ukrainy: Walki o Lisiczańsk trwają
Ministerstwo obrony Ukrainy podkreśla na Twitterze, że nad miastem w obwodzie ługańskim nadal powiewa ukraińska flaga.
Doradca mera Mariupola: Do miasta nie dociera pomoc humanitarna
Petro Andriuszczenko, doradca mera oblężonego przez Rosjan od 2 marca Mariupola, poinformował, że od czwartku do miasta nie docierają nawet niewielkie dostawy pomocy humanitarnej, a próby opuszczenia oblężonego miasta są "bardzo niebezpieczne". Słowa doradcy mera Mariupola wskazują na to, że korytarz humanitarny do miasta nie został otwarty.
Uchodźcy pomogli polskim sklepom
Teraz czas na restauracje i sklepy odzieżowe
Czytaj więcej
Ogromny napływ uchodźców ze wschodu już widać w wynikach sprzedaży, a to dopiero początek. Po wzroście w żywności na ożywienie liczą także placówki gastronomiczne czy sklepy odzieżowe.
Prokuratura Generalna Ukrainy: Od początku wojny zginęło 153 dzieci, 245 zostało rannych
Prokuratura Generalna Ukrainy w piątkowym komunikacie podaje też, że od początku wojny na Ukrainie uszkodzonych zostało 859 placówek edukacyjnych, z których 83 zostały całkowicie zniszczone.
Wiceminister obrony Ukrainy: Zażarta obrona Mariupola nie pozwala skierować wrogowi sił na inne kierunki
W ten sposób chronione są inne obszary, takie jak rejon miasta Krzywy Róg czy Zaporoże - mówiła Maliar na antenie ukraińskiej telewizji.
Czytaj więcej
Obrońcy Mariupola wiążą siły rosyjskich okupantów, którzy próbują zdobyć miasto i uniemożliwiają im prowadzenia uderzeń w innych kierunkach - podkreśliła wiceminister obrony Ukrainy, Anna Maliar.
Minister Kultury Ukrainy: Kina nie zostaną otwarte 1 kwietnia
Ołeksandr Tkaczenko poinformował, że po 1 kwietnia kina na Ukrainie pozostaną zamknięte ze względu na niemożność zapewnienia w nich bezpieczeństwa w warunkach stanu wojennego.
ONZ: Na Ukrainie w wyniku działań wojennych zginęło co najmniej 1 232 cywilów
Biuro Wysokiego Komisarza Praw Człowieka ONZ (OHCHR) podało, że od początku wojny na Ukrainie w wyniku działań wojennych zginęło 1 232 cywilów (w tym 112 dzieci), a 1 935 cywilów (w tym 149 dzieci) zostało rannych.
Ukraiński negocjator: Dwóch członków NATO chce być gwarantem bezpieczeństwa Ukrainy
Dawid Arachamia, stojący na czele ukraińskiej delegacji, która prowadziła w Stambule rozmowy z Rosjanami podkreślił, że już "dwóch ważnych członków NATO, Niemcy i Turcja, zadeklarowało gotowość do tego, by zostać gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy". "Państwa członkowskie NATO poparły nasze propozycje" - dodał Arachamia nawiązując do przedstawionej przez Ukrainę koncepcji gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, dzięki którym Ukraina mogłaby się zgodzić na neutralny status swojego państwa.
Kaczyński o skutecznym sposobie na ocalenie Ukrainy
Jeżeli zostanie zrealizowany plan upokarzającej klęski Ukrainy, to będzie to klęska Zachodu. Klęska, przy której ucieczka z Afganistanu będzie drobną sprawą - mówił prezes PiS.
Czytaj więcej
Trwa nacisk na opinię publiczną ws. Ukrainy, którą Rosjanie chcą wystraszyć. Niestety w Polsce pomaga im także opozycja - mówił w "Sygnałach Dnia" prezes PiS Jarosław Kaczyński.
NEXTA publikuje nagranie mające przedstawiać ukraińskie śmigłowce, które zaatakowały skład paliw w rosyjskim Biełgorodzie.
Donbas: Ukraińcy odparli siedem ataków, zniszczyli trzy czołgi
Z najnowszego komunikatu Sztabu Generalnego Ukrainy wynika, że na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego Ukraińcy w ciągu doby odparli siedem ataków wroga i zniszczyli trzy czołgi, dwa pojazdy opancerzone, dwa inne pojazdy wojskowe, dwa zestawy artyleryjskie i bezzałogowy statek powietrzny.
Brytyjski resort obrony: Ukraińcy odzyskują wsie w pobliżu Czernihowa
W najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach na Ukrainie, resort obrony Wielkiej Brytanii pisze o "udanych lecz ograniczonych kontratakach ukraińskich sił na wschód i północny-wschód od Kijowa". "Ukraińskie siły odzyskały wsie Słoboda i Łukaszówka na południe od Czernihowa" - czytamy w raporcie. Brytyjski resort obrony zaznacza, że Czernihów i Kijów nadal są ostrzeliwane z ziemi i powietrza "pomimo deklaracji Rosjan o ograniczeniu aktywności wojskowej" w tym rejonie.
Rosja nie zwróci się do UE o zniesienie sankcji
Kreml ma mieć "wystarczający margines bezpieczeństwa".
Czytaj więcej
Rosja nie zwróci się do UE o zniesienie sankcji - stwierdził w rozmowie z RIA Nowosti Nikołaj Kobrinec, dyrektor departamentu współpracy ogólnoeuropejskiej w rosyjskim MSZ.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego w Rosji: Pożar w składzie paliw po ataku ukraińskich śmigłowców
W gaszenie pożaru mają być zaangażowane "wszystkie dostępne środki".
Czytaj więcej
W Biełgorodzie, stolicy rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego, który graniczy z Ukrainą, doszło do dużego pożaru w składzie paliw. Gubernator obwodu twierdzi, że pożar jest wynikiem ataku dwóch ukraińskich śmigłowców.
Zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ: Krym to Rosja
Rosja nielegalnie anektowała Krym w 2014 roku - społeczność międzynarodowa nadal uważa półwysep za część terytorium Ukrainy, która znajduje się obecnie pod okupacją rosyjską.
Czytaj więcej
Krym jest częścią Federacji Rosyjskiej. Ta sprawa jest zamknięta, nie ma tu o czym dyskutować - mówił w rozmowie z BBC zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ, Dmitrij Polianski.
70 proc. Rosjan uważa, że stosunki z Zachodem wrócą do normy. Wcześniej lub później
8 proc. obywateli Rosji nie chce przywrócenia stosunków z Zachodem, jakie kraj miał przed wojną z Ukrainą. Sondaż Fundacji Opinii Publicznej (FGD).
Czytaj więcej
Około 40 proc. Rosjan wierzy w możliwość wznowienia stosunków między Rosją a Zachodem w ciągu najbliższych trzech lat - wynika z sondażu Fundacji Opinii Publicznej (FGD).
Ambasador Ukrainy w Japonii: Ukraina otrzyma "supernowoczesny" sprzęt wojskowy od USA i Wielkiej Brytanii
Serhij Korsunski przekonywał na konferencji prasowej, że Ukraina będzie w stanie lepiej bronić swojego nieba przed Rosjanami po otrzymaniu nowoczesnego uzbrojenia od USA i Wielkiej Brytanii. Nie wskazał jednak o jaki konkretnie sprzęt chodzi. - Oni (Rosjanie) wciąż mają przewagę w siłach powietrznych, samolotach, rakietach, spodziewamy się, że wkrótce otrzymamy supernowoczesny sprzęt wojskowy od USA i Wielkiej Brytanii, by chronić naszego nieba i naszych miast - mówił ukraiński dyplomata.
MSZ Rosji: Ławrow spotka się w piątek w New Delhi z premierem Indii, Narendrą Modim
Przedstawiciel strony indyjskiej przekazał, że Modi będzie w czasie rozmów podkreślał konieczność doprowadzenia do zawieszenia broni na Ukrainie.
Wiceminister obrony Ukrainy: Rosjanie przesuwają wyrzutnie rakiet w rejon białoruskiego Homla
- Wróg nie porzucił planów zdobycia całych obwodów donieckiego i ługańskiego. Wdzierają się także do obwodu charkowskiego i próbują umocnić swoje pozycje oraz dokonać przegrupowania wojsk. Obecnie odnotowujemy, że w rejon Homla zostały wysłane wyrzutnie rakiet, wróg koncentruje je tam, najwyraźniej planując przeprowadzać ataki rakietowe i wykorzystywać je do szantażu i zastraszania. Terytorium Białorusi nadal jest aktywnie wykorzystywane przez Rosję do prowadzenia agresywnych działań - mówiła wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Maliar.
W tej chwili w polskich placówkach oświatowych uczy się 147 tys. ukraińskich dzieci
11 tys. jest w szkołach podstawowych, 23 tys. w przedszkolach, 9 tys. w liceach, a 2 tys. w technikach. Mogą uczyć się w specjalnie utworzonych oddziałach przygotowawczych lub dołączyć do istniejących już klas.
Czytaj więcej
Brakuje nauczycieli i sal. Ukraińscy uczniowie nie zawsze chcą uczęszczać do polskich placówek. Wybierają edukację online prowadzoną w ich ojczyźnie.
Część swoich sił Rosja wycofała z Białorusi, by skierować je na wschód Ukrainy
Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych informował w czwartek, że Rosjanie już rozpoczęli tworzenie okupacyjnych organów władzy na terytoriach, które kontrolują. Do wyjazdu na Ukrainę mobilizują rosyjskich funkcjonariuszy służb, mundurowych, prokuratorów, a nawet pracowników sądów.
Czytaj więcej
Rosja nie przestaje bombardować ukraińskich miast, powołuje władze okupacyjne na zajętych terenach i przygotowuje się do ofensywy.
Putin podpisał dekret przewidujący, że odbiorcy rosyjskiego gazu będą musieli rozliczać się za niego za pomocą kont rublowych założonych w rosyjskich bankach
Nowe prawo ma wejść w życie 1 kwietnia i może poważnie zagrozić dostawom do Unii.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji grozi, że wstrzyma dostawy gazu dla odbiorców, którzy nie będą płacić za surowiec w rublach.
Zełenski: Wiemy, że Rosjanie wycofują się z terenów, na których ich bijemy, aby skupić się na innych, które są bardzo ważne. Na tych, na których będzie nam trudno
- Przed nami są bitwy. Mamy wciąż trudną drogę do przejścia, aby zyskać wszystko, o co walczymy - mówił w najnowszym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Czytaj więcej
- 36 dzień obrony naszego kraju po ośmiu latach wojny w Donbasie się kończy. Trudno w to uwierzyć, ale minął marzec. Czas upływa niezauważalnie. Każdy dzień i każda noc stały się dla nas niemal takie same. To ten sam dzień i ta sama noc - mówił w najnowszym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Rosja: Pożar w składzie paliw w Biełgorodzie
Biełgorod to stolica obwodu biełgorodzkiego graniczącego z Ukrainą. Miasto położone jest ok. 40 km od granicy Rosji z Ukrainą. Przed kilkoma dniami w pobliżu miasta doszło do eksplozji, która miała być wynikiem pożaru w składzie amunicji.
Dowódca Pułku Azow: Rosji nie można ufać
Zdaniem Prokopenki negocjacje z Rosją "prawdopodobnie nie skończą się powodzeniem" dla Ukrainy.
Czytaj więcej
Denys Prokopenko, dowódca Pułku Azow, który obecnie broni się w oblężonym Mariupolu, sceptycznie odniósł się do szans powodzenia negocjacji pokojowych, które strona ukraińska prowadzi obecnie z Rosją.
Premier Kanady, Justin Trudeau, spotkał się z ukraińskimi parlamentarzystami
"Mówili o wojnie, jaka toczy się w ich kraju i o tym, jakiego wsparcia potrzebują od Kanady i świata" - napisał Trudeau na Twitterze.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Okupanci zostali zmuszeni do tymczasowego porzucenia planów zdobycia Kijowa
"Wróg nadal wzmacnia zgrupowania wojsk kosztem jednostek Wschodniego Okręgu Wojskowego. Próbuje stworzyć administrację na tymczasowo okupowanych terenach obwodu donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego" - pisze ukraiński Sztab Generalny.
Czytaj więcej
"Rosyjski wróg poniósł znaczne straty w ludziach i sprzęcie, nie zdołał zablokować i zdobyć Kijowa. Okupanci zostali zmuszeni do tymczasowego porzucenia tego celu" - pisze na swoim profilu na Facebooku ukraiński Sztab Generalny, w najnowszym raporcie o sytuacji na frontach.
Premier Australii: Wyślemy Ukrainie nasze transportery opancerzone, nasze Bushmastery
- Przewieziemy je naszymi C-17 (samoloty transportowe - red.), aby upewnić się, że będą mogły wesprzeć (Ukrainę) - zapowiedział Scott Morrison.
Czytaj więcej
Premier Australii, Scott Morrison zapowiedział, że jego kraj dostarczy Ukrainie pojazdy Bushmaster - kołowe transportery piechoty typu MRAP produkowane przez zakłady Thales Australia,
Prezydent Zełenski pozbawił stopni wojskowych dwóch generałów
Zełenski poinformował, że zrobił to ponieważ "coś uniemożliwiło im ustalenie, gdzie jest ich ojczyzna". Dodał, że generałowie "złamali przysięgę wojskową nakazującą im wierność obywatelom Ukrainy". Jeden ze zdegradowanych generałów był odpowiedzialny za bezpieczeństwo wewnętrzne w Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, a drugi był szefem SBU w Chersoniu, pierwszym dużym ukraińskim mieście, które wpadło w ręce Rosjan.
Ukraińska armia odbiła z rąk Rosjan 11 miejscowości w obwodzie chersońskim
O sukcesach kontrofensywy informuje na swoim profilu na Facebooku ukraińskie Zgrupowanie wojsk "Południe". Jak czytamy 11 miejscowości zostało wyzwolonych "dzięki staraniom obrońców (Ukrainy) z 60. Samodzielnej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej (...)". Żołnierze 60. Brygady mieli zdobyć na wrogu czołgi T-64 (wraz z amunicją) zestaw przeciwlotniczy ZU-2M oraz bojowe wozy piechoty BMP-2 i BMD-2.
Przewodnicząca PE, Roberta Metsola, odwiedzi Kijów
Przed kilkoma godzinami Metsola napisała na Twitterze, że znajduje się w drodze do stolicy Ukrainy.
Rosyjscy żołnierze opuścili teren elektrowni jądrowej w Czarnobylu
"Według personelu czarnobylskiej elektrowni jądrowej, obecnie nie ma na jej terenie obcych wojsk" - poinformował Energoatom, państwowa spółka zarządzająca ukraińskimi elektrowniami atomowymi. Wcześniej Energoatom informował, że teren elektrowni opuściła większość rosyjskich żołnierzy.
Czytaj więcej
Ukraińska państwowa spółka odpowiedzialna za zarządzanie elektrowniami jądrowymi, Energoatom, poinformowała, że na terenie nieczynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu nie ma już rosyjskich żołnierzy.
Japonia zamraża aktywa czterech rosyjskich organizacji i trzech obywateli Rosji
Japonia zamroziła też aktywa sześciu obywateli Korei Północnej. To sankcje za udział tych osób i organizacji w rozwoju programu zbrojeń Korei Północnej - poinformował japoński MSZ.