Jak Putin zniszczył rosyjską branżę turystyczną

Rosyjskie biura podróży toną w długach i nie zwracają klientom za nierealizowany, a wykupiony wypoczynek. Od napaści Putina na Ukrainę wpływy sektora ze sprzedaży wycieczek zagranicznych po 24 lutego spadły o 80 proc., a z wypoczynku w Rosji - kilkukrotnie.

Publikacja: 30.03.2022 13:28

Jak Putin zniszczył rosyjską branżę turystyczną

Foto: Adobe Stock

Według szacunków dyrektora wykonawczego Związku Organizatorów Turystyki Rosji (ATOR) Maji Łomidze od początku roku branża turystyczna sprzedała wycieczki za granicę za prawie 40 miliardów rubli, ale nie wszystkie z nich zostały zrealizowane.

Łomidze potwierdza, że ze względu na ograniczenia w transporcie, wpływy ze sprzedaży wycieczek zagranicznych po 24 lutego (agresja Putina na Ukrainę) spadły o 80 proc., w Rosji – kilkukrotnie.

Rzecznik praw przedsiębiorców Borys Titow proponuje, by rząd w obecnej sytuacji sankcji międzynarodowych przedłużył biurom podróży terminy wykonania zobowiązań lub umorzył długi. Według Titowa, nowe środki wspierające przemysł turystyczny pomogą uniknąć masowych bankructw.

Rozmówca Kommiersanta na rynku turystycznym sugeruje, że jeden z banków mógłby przejąć długi branży turystycznej: „Wtedy klienci otrzymywaliby pieniądze, a biznes później obsługiwałby dług”. Problem powstał nie z winy branży turystycznej, która nie mogła przewidzieć radykalnego ograniczenia ruchu lotniczego na tle sankcji.

Czytaj więcej

Australia celnie uderza w oligarchę Kremla. Putin też się przysłużył

Biuro Fun&Sun nadal oferuje turystom przesunięcie terminu podróży lub skupienie się na dostępnych kierunkach (Rosja, ZEA, Katar, Malediwy, Turcja, Armenia, Sri Lanka). Przedstawicielka touroperatora Intourist, Daria Domostriowaja wyjaśnia, że klientom proponuje się zmianę orientacji na wycieczki po Rosji lub relaks w Abchazji.

„Jeśli ktoś nalega na zwrot pieniędzy, żądamy pieniędzy od przewoźników i hotelarzy, ale oni podchodzą do płatności inaczej (czyli ignorują żądania z Rosji – red.)” – mówi. Sytuację komplikują problemy z przelewami walutowymi – dodaje.

Prawnik Amulex.ru Kirił Jurkow uważa możliwość nowego opóźnienia spłaty klientów za realną, ale ostrzega, że środek ten jest sprzeczny z prawami konsumentów.

„Turyści negatywnie reagują na odmowę zwrotu pieniędzy; niektórzy nie otrzymali jeszcze płatności za wycieczki z czasu pandemii” - mówi przedstawiciel OnlineTur.ru Igor Blinow.

Wyjaśnia, że teraz niewielu turystów zgadza się na nową wycieczkę, płacąc dodatkowo organizatorowi. Wynika to w dużej mierze z dużego wzrostu cen wycieczek. „Klienci widzą, że wycieczka pobytowa w Turcji, która wcześniej kosztowała 100 tys. rubli z lotem czarterowym, obecnie oferowana jest za 190 tysięcy rubli z lotem zwykłymi liniami. Dlatego żądają zwrotu pieniędzy - mówi rozmówca „Kommiersant” na rynku turystycznym.

Jednak nie wszyscy touroperatorzy zgadzają się teraz na zapewnienie klientom alternatywy:

„Ich pieniądze pozostały za granicą i możesz się z nimi pożegnać. Aby zorganizować wczasy dla klientów, których wyjazdy zagraniczne są spalone, firmy muszą płacić za to kapitałem obrotowym, którego wielkość jest ograniczona”.

Na tym tle wyjątkiem na mapie Europy jest Cypr, który wydaje się nie dostrzegać unijnych sankcji. Tam wciąż Rosjanie dostaną darmową wizę, na podstawie standardowego pakietu dokumentów, w które wchodzą: paszport, zaświadczenie o zatrudnieniu lub wyciąg z rachunku bankowego, a także kopia vouchera na nocleg z hotelu na Cyprze lub inne dokumenty potwierdzające wynajem lub własność nieruchomości na Cyprze. A ponieważ nieruchomości ma na Wyspie Afrodyty kilkadziesiąt tysięcy Rosjan, to jedne schody stanowi dotarcie do celu.

Ze względu na brak bezpośrednich lotów z Rosją, do Larnaki na Cyprze można dostać się z przesiadką w Belgradzie, Dubaju, Doha, Tel Awiwie, Kairze i Bahrajnie. Rosjanie zaszczepieni szczepionkami zatwierdzonymi przez WHO, a także Sputnik V i Sputnik Light, będą potrzebować jedynie świadectwa szczepienia, aby wjechać na Cypr.

Biznes
Producent gier zaatakowany przez hakerów. Skasowali jego stronę www
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Biznes
Nowa hala na targach w Kielcach
Biznes
Globalny kryzys optymizmu groźny dla firm i gospodarki
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Chiny mogą skorzystać na ograniczeniach eksportu chipów
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Materiał Partnera
Przejście na rolnictwo regeneratywne to nie rewolucja
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej