Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie

Bohaterka filmu "Put Your Soul on Your Hand and Walk" zginęła podczas bombardowania w Palestynie. Razem z nią zginęła jej rodzina.

Publikacja: 19.04.2025 20:18

Fatma Hassona

Fatma Hassona

Foto: X/Fatma Hassona

Dokument „Put Your Soul on Your Hand and Walk” został zakwalifikowany do równoległej canneńskiej sekcji ACID - przeglądu filmów odważnych, zaskakujących. W tym roku komisja selekcyjna spośród nadesłanych 650 tytułów wybrała 11 filmów fabularnych oraz 3 dokumenty. Wśród nich właśnie „Put Your Soul on Your Hand and Walk”. 

Reżyserka z Iranu

Jego reżyserka, Iranka Sepideh Farsi, przeżyła rewolucję jako trzynastolatka. Miała 16 lat, gdy na dwa lata trafiła do więzienia. Po wyjściu na wolność wyjechała do Paryża, gdzie studiowała matematykę, ale też pracowała jako fotograficzka i robiła filmy. Jej animacja „La Sirène”, o wojnie irańsko-irackiej, dwa lata temu trafiła na festiwal berliński.

Chciałam zadać najprostsze pytania: Jak przetrwać w oblężeniu? Jak wygląda codzienność Palestyńczyków w czasie wojny? Fatma opowiadała nam o swoim życiu. 

Sepideh Farsi

Z bohaterką „Put Your Soul on Your Hand and Walk” Sepideh Farsi przez rok łączyła się na zoomach i nagrywała jej relacje z Gazy. 25-letnia Fatma Hassona, poetka, dziennikarka, fotoreporterka dokumentowała tragedię Gazy, opowiadała o dystrybucji jedzenia pod bombami, o żałobie, głodzie. I nadziei, że kiedyś jeszcze będzie inaczej.

Bohaterka z Palestyny

„Poznałam Fatmę przez mojego palestyńskiego przyjaciela, gdy szukałam sposobu na dotarcie do Gazy. Miałam jeszcze w uszach wybuchy bomb z czasu wojny Iraku i Iranu, chciałam zadać najprostsze pytania: Jak przetrwać w oblężeniu? Jak wygląda codzienność Palestyńczyków w czasie wojny? Fatma opowiadała nam o swoim życiu. Miała magiczny uśmiech. Cieszyliśmy się z każdego jej pojawienia się, obawialiśmy się o nią" – powiedziała Farsi dziennikarzowi „Variety”.

Reżyserka zdążyła poinformować Fatmę, że ich wspólny film dostał się do canneńskiej sekcji ACID. Zaproponowała, by młoda dziennikarka przyjechała na Lazurowe Wybrzeże na premierę. Fatma nie wykluczała takiej podróży, choć postawiła warunek: wszystko musiało być zorganizowane tak, by mogła wrócić do Gazy.

Śmierć pod gruzami domu

Jej dom został zbombardowany następnego dnia. Zginęła cała jej rodzina. 10 osób – rodzice, bracia, siostry. Jedna z sióstr była w ciąży. Ona sama była zaręczona, ślub miał się odbyć jesienią. 

Irańska reżyserka mówi, że gdy usłyszała o śmierci Fatmy była przerażona. Z rozpaczą pomyślała, czy powodem ataku nie była informacja o sukcesie ich wspólnego filmu. Oficjalnie podano, że w domu tym mieszkał oficer Hamasu, co było ewidentną nieprawdą. Celem mogła być właśnie Fatma - fotoreporterka rejestrująca codzienność Palestyny. Według amerykańskiej organizacji non-profit Komitet Ochrony Dziennikarzy, co najmniej 175 pracowników mediów zostało zabitych w Gazie, na Zachodnim Brzegu, w Izraelu i Libanie od czasu ataków Hamasu z 7 października i potem wojskowej okupacji Gazy.

Czytaj więcej

Tom Cruise wraca do Cannes w kolejnej serii przygód agenta Ethana Hunta

Członkowie komitetu selekcyjnego ACID wydali oświadczenie, w którym m.in. napisali: „Oglądaliśmy film, w którym siła życiowa tej młodej kobiety wydawała się niemal cudem. To film inny niż ten, który teraz będziemy wspierać i prezentować w Cannes. My wszyscy - filmowcy i widzowie - musimy być godni jej światła”.

W dokumencie Fatma Hassom mówi: „Nigdy nie będą w stanie nas pokonać, cokolwiek zrobią. Bo my nie mamy nic do stracenia”. Na ekranie pozostanie jej młoda twarz i promienny uśmiech. 

Dokument „Put Your Soul on Your Hand and Walk” został zakwalifikowany do równoległej canneńskiej sekcji ACID - przeglądu filmów odważnych, zaskakujących. W tym roku komisja selekcyjna spośród nadesłanych 650 tytułów wybrała 11 filmów fabularnych oraz 3 dokumenty. Wśród nich właśnie „Put Your Soul on Your Hand and Walk”. 

Reżyserka z Iranu

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace
Kultura
Ile czytamy i jak to robimy? Młodzi więcej, ale wciąż chętnie na papierze
Kultura
Podcast „Rzecz o książkach”: Noblistka z Korei śni o podróży do Zakopanego
Kultura
Wystawa o hołdzie pruskim na zamku w Malborku. Co warto na niej zobaczyć?