Barbara Hollender

Barbara Hollender

publicystka

Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarka i krytyczka filmowa od 1992 roku związana z dziennikiem "Rzeczpospolita", dla którego m.in. relacjonuje festiwale w Cannes, Berlinie, Wenecji, Gdyni. Przeprowadziła kilkaset wywiadów z najważniejszymi twórcami kina światowego i polskiego. Autorka książek: „Zespół Tor” (z Zofią Turowską), a także trylogii, w której znalazło się 80 szkiców o polskich reżyserach filmowych: „Od Kutza do Czekaja” (2014), „Od Wajdy do Komasy” (2016), „Od Munka do Maślony” (2017). Jej teksty trafiły też do wielu wydawnictw zbiorowych. Tłumaczka kilku powieści, m.in. "Waszyngton za zamkniętymi drzwiami", "Batman". Przewodnicząca Koła Piśmiennictwa przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich (polskiej sekcji FIPRESCI). W latach 2016-2021 także wiceprzewodnicząca Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Laureatka nagród PISF w kategoriach "krytyka filmowa" i "książka roku", a także nagrody im. Toeplitza za krytykę filmową przyznawanej przez ZAiKS. Nagrodzona srebrnym medalem Gloria Artis. Członkini Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Rekomendacje filmowe: Dla dzieci małych i dużych

Dziś dwie opowieści: dla dzieci „Mufasa: Król Lew”, dla wszystkich stęsknionych prostoty i szlachetności film o autorze „Małego Księcia” – „Saint Exupery. Zanim powstał Mały Książę”

„Saint-Exupery. Zanim powstał Mały Książę”: O przyjaźni i poświęceniu

W 1930 r. Antoine de Saint-Exupéry, późniejszy autor „Małego księcia”, pracował jako pilot w firmie pocztowej w Argentynie. Gdy jego najbliższy przyjaciel Henry Guillaumet nie wrócił do bazy z lotu, Antoine wyruszył na poszukiwania. O tym jest film Pabla Agüera.

Dwa polskie tytuły wśród najlepszych filmów XXI wieku BBC

Na liście BBC znalazły się „Ida” i „Pianista”. A co w pierwszej dziesiątce?

Są już krótkie listy oscarowe w dziesięciu kategoriach

Polski film „Pod wulkanem” poza oscarową grą, „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna to mocny kandydat do nominacji.

Nie żyje Janusz Gazda

Zmarł Janusz Gazda, krytyk filmowy, konsultant i kierownik literacki w zespołach filmowych „Perspektywa” i „Rondo”, a także w TVP.

Nie żyje Marisa Paredes. Muza Pedro Almodovara miała 78 lat

Zmarła Marisa Paredes, hiszpańska aktorka znana przede wszystkim z filmów Almodovara. Miała 78 lat.

Kino w 2024: Trudny rok dla filmowców

W kinie amerykańskim wciąż czuło się skutki strajku aktorów. Polskie środowisko filmowe dotknęły afery i zawirowania.

Gabriela Muskała: Popełniamy błędy

#MeToo? Cieszy mnie, że zmieniają się relacje na planie, że ludzie starają się nie przekraczać granic. Hamują też agresję, chamstwo. Ograniczają niestosowne teksty - mówi Gabriela Muskała, reżyserka, scenarzystka, aktorka.

Rekomendacje filmowe: Wchodzenie w życie nigdy nie jest łatwe

W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.

Kryzys w polskiej kinematografii. Filmowcy spotkają się z ministrą kultury

O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.