Barbara Hollender

Barbara Hollender

publicystka

Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarka i krytyczka filmowa od 1992 roku związana z dziennikiem "Rzeczpospolita", dla którego m.in. relacjonuje festiwale w Cannes, Berlinie, Wenecji, Gdyni. Przeprowadziła kilkaset wywiadów z najważniejszymi twórcami kina światowego i polskiego. Autorka książek: „Zespół Tor” (z Zofią Turowską), a także trylogii, w której znalazło się 80 szkiców o polskich reżyserach filmowych: „Od Kutza do Czekaja” (2014), „Od Wajdy do Komasy” (2016), „Od Munka do Maślony” (2017). Jej teksty trafiły też do wielu wydawnictw zbiorowych. Tłumaczka kilku powieści, m.in. "Waszyngton za zamkniętymi drzwiami", "Batman". Przewodnicząca Koła Piśmiennictwa przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich (polskiej sekcji FIPRESCI). W latach 2016-2021 także wiceprzewodnicząca Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Laureatka nagród PISF w kategoriach "krytyka filmowa" i "książka roku", a także nagrody im. Toeplitza za krytykę filmową przyznawanej przez ZAiKS. Nagrodzona srebrnym medalem Gloria Artis. Członkini Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Jakie filmy w konkursie w Berlinie? Poznaliśmy tytuły

Podczas tegorocznego festiwalu w Berlinie o Złotego Niedźwiedzia będzie walczyło 19 filmów. Dyrekcja festiwalu ogłosiła tytuły w konkursie głównym.

Czy Donald Trump zemści się na Hollywood?

Mel Gibson, Sylvester Stallone i Jon Voight zostali „ambasadorami” Donalda Trumpa do spraw Hollywood. Wcześniej atakował twórców filmu „Wybraniec", przypominającego, że mentorem Trumpa był Roy Cohn, kontrowersyjny prawnik, który zaczął karierę w czasach McCarthyzmu.

Trump chce przywrócić wielkość Hollywood. Powołał doradców

Donald Trump powołał na swoich doradców Mela Gibsona, Jona Voighta i Sylvestra Stallone

Rekomendacje filmowe. Dwa ważne filmy czyli uczta dla wymagającego widza

Mocny dramat społeczny „Dziewczyna z igłą” i ciekawy film o narodzinach artysty - „Kompletnie nieznany”

„Dziewczyna z igłą” to film współczesny, choć z akcją sprzed 100 lat

„Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna, Szweda z polskim obywatelstwem i polska rodziną, to duński kandydat do Oscara. Zbiera od miesięcy najważniejsze nagrody. To znakomite, poruszające i uniwersalne kino. Nareszcie trafia na polskie ekrany

Zmarł David Lynch. Człowiek o nieokiełznanej wyobraźni

Autor „Miasteczka Twin Peaks”, „Człowieka słonia”, „Diuny” czy „Prostej historii", wielki przyjaciel polskiego festiwalu Camerimage, miał 78 lat.

Dla kogo brytyjskie nagrody BAFTA?

„Konklawe” i „Emilia Perez” z największą liczbą nominacji do Brytyjskich Nagród Filmowych

Los Angeles w ogniu. Spłonęły domy Mela Gibsona i Anthony’ego Hopkinsa

Los Angeles walczy z ogniem. Przełożono ogłoszenie nominacji do Oscarów. Przekładane i zawieszane są terminy premier oraz produkcji. Odbudowę miasta może komplikować konflikt gubernatora Davida Newsoma (demokrata) i prezydenta Donalda Trumpa.

Rekomendacje filmowe: Kino nie dla moralistów

„Babygirl” Haliny Reijn i „Kiedy nadchodzi jesień” Francois Ozona to dwa filmy skrajnie różne. Co je łączy? Tolerancja i brak moralizatorskiego tonu.

Gianfranco Rosi. Artysta, który wciąż ma nadzieję

Nienawiść jest dziś wszędzie. Politycy coraz częściej dzięki niej wygrywają, nie licząc się z ceną, jaką płacą za to społeczeństwa – mówi wybitny dokumentalista Gianfranco Rosi.