Karolina Rozwód, która objęła stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w lipcu 2024, została w listopadzie tego samego roku odwołana przez Hannę Wróblewską, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w atmosferze wzajemnych pretensji. Od tej pory Instytut jest zarządzany przez p.o. dyrektora Kamilę Dorbach, zastępczynię dyrektora PISF.
4 kwietnia, pięć miesięcy po odwołaniu Karoliny Rozwód, Hanna Wróblewska ogłosiła kolejny konkurs na stanowisko dyrektora PISF. Jego regulamin powstał po konsultacjach z wieloma organizacjami filmowymi. Wróblewska w czasie spotkania z dziennikarzami wyjaśniła, że od połowy grudnia spotykała się z przedstawicielami branży filmowej. Pierwszy projekt został skierowany do prekonsultacji 30 grudnia. Potem trwały kolejne uzgodnienia. 26 marca w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane zmiany, jakie wprowadzono (dotąd obowiązujący regulamin pochodził z 2005 roku). Według nowego regulaminu czas zgłaszania się kandydatów nie może być krótszy niż 30 dni od ogłoszenia konkursu, a termin zgłaszania członków komisji – nie może być krótszy niż 14 dni.
Czytaj więcej
Trwa konflikt między Karoliną Rozwód i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tle zawi...
Ostatecznie w obecnie ogłoszonym konkursie kandydaci na stanowisko dyrektora PISF mogą zgłaszać się do 26 maja. Kandydaci do jury konkursu muszą zostać zgłoszeni do 5 maja.
Wybory dyrektora PISF: Regulamin konkursowy
Od kandydatów wymaga się stosownego wykształcenia, a ponadto wiedzy i doświadczenia w dziedzinie kinematografii, w tym znajomości rynku filmowego; wiedzy z zakresu finansów publicznych, administracji oraz przepisów prawa w zakresie kinematografii. Ponadto wymagane są znajomość języków obcych; znajomość europejskiego modelu wspierania kultury filmowej oraz zagadnień międzynarodowej współpracy w dziedzinie kinematografii; znajomość przedstawionej koncepcji rozwoju Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ważną zmianą jest wzięcie pod uwagę rekomendacji organizacji „działających w obszarze kinematografii”.