Wzmaga się konflikt w SN. Prezes Manowska chce odwołać kolejnych ławników

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska chce odwołać troje kolejnych ławników tego sądu, którzy odmawiają orzekania z tzw. neosędziami. - Mamy prawo odżegnać się od procedur niezgodnych z konstytucją - twierdzą ławnicy.

Publikacja: 08.07.2024 14:25

Pierwsza Prezes SN Małgorzata Manowska

Pierwsza Prezes SN Małgorzata Manowska

Foto: PAP/Marcin Obara

Wnioski w tej sprawie trafią niebawem do Senatu, który zdecyduje ostatecznie o losie tych ławników. To kolejna odsłona sporu trwającego od ponad roku. Manowska domaga się już łącznie odwołania 18 z 30 ławników Sądu Najwyższego. Tym razem jej pisma dotyczą: Joanny Lasko, Sławomira Majewskiego i Urszuli Szrek-Adamskiej.

Jak I prezes SN uzasadnia swoje żądanie? - Przyczyną wystąpienia z wnioskami jest niewykonywanie obowiązków przez ławnika – mówi Piotr Falkowski, zastępca rzecznika SN. – Ławnicy są wyznaczani do udziału w rozpoznawaniu określonych rodzajów spraw w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Odmowa orzekania przez ławnika powoduje opóźnienia w rozpatrywaniu spraw i w konsekwencji utrudnia sprawne funkcjonowanie tych izb. A przypomnę, że chodzi o sprawy dużej wagi, tj. skargi nadzwyczajne oraz sprawy dyscyplinarne sędziów i prokuratorów - argumentuje Falkowski.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach