Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Szefowa MSZ Niemiec nie wyklucza, że na Ukrainie mogliby pojawić się, w charakterze sił pokojowych, niemieccy żołnierze.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Rosjanie atakują Zaporoże
Wieczorem 22 stycznia siły rosyjskie zaatakowały Zaporoże. W wyniku ataku wybuchł pożar w jednym z rejonów miasta. Według wstępnych informacji nie ma ofiar.
Zełenski i premier Holandii omawiają inwestycje na Ukrainie
W Davos prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Holandii Dickiem Schoofem. Strony omawiały zapewnienie niezawodnych gwarancji bezpieczeństwa na drodze do osiągnięcia długoterminowego i trwałego pokoju.
"Dzisiaj omawialiśmy wspólne wysiłki na rzecz zapewnienia silnej pozycji naszego państwa, wsparcia dla naszych żołnierzy, inwestycji w przemysł zbrojeniowy Ukrainy” – przekazał Zełenski na Telegramie.
Zełenski podziękował Holandii za wszelkie wsparcie dla Ukrainy i zwrócił uwagę na znaczenie przestrzegania przez Holandię zasady „Nic o Ukrainie bez Ukrainy”.
Zełenski: Ukraina nie zrezygnuje ze swoich terytoriów
- Ukraina nie zrezygnuje ze swoich terytoriów, które obecnie znajdują się pod kontrolą Rosji, nawet jeśli „wszyscy sojusznicy świata” poproszą ją o to - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z przedstawicielami Międzynarodowej Rady Mediów. Wydarzenie odbyło się w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.
103 starcia na linii frontu, najzaciętsze walki na linii Pokrowska
22 stycznia Siły Obronne Ukrainy stoczyły 103 bitwy z rosyjskimi najeźdźcami na linii frontu, z czego 55 miało miejsce w okolicach Pokrowska – poinformował Sztab Generalny.
Rosyjscy agresorzy przeprowadzili dwa ataki rakietowe i 18 ataków lotniczych na terytorium Ukrainy, używając czterech pocisków i 29 kierowanych bomb lotniczych. Ponadto zaatakowali przy użyciu 852 dronów kamikadze i przeprowadzili ponad 4000 ostrzałów artyleryjskich wymierzonych w pozycje sił ukraińskich i obszary cywilne.
Ukraińcy uwolnieni z rosyjskiej niewoli przemawiali na specjalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ
Ukraińcy uwolnieni z rosyjskiej niewoli odwiedzili Stany Zjednoczone i wzięli udział w specjalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconemu rosyjskim zbrodniom przeciwko jeńcom wojennym i cywilom ukraińskim, poinformowało Dowództwo Koordynacyjne ds. Traktowania Jeńców Wojennych.
„Głównym wydarzeniem wizyty było przemówienie ukraińskiej delegacji. Spotkanie odbyło się z inicjatywy strony ukraińskiej pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii przy wsparciu Estonii, Łotwy, Litwy i Stanów Zjednoczonych” – poinformowało Dowództwo Koordynacyjne w kanale Telegram w środę.
Celem wizyty było również poinformowanie społeczności międzynarodowej i społeczeństwa USA o problemie okrutnego traktowania więźniów i zniewolonych cywilów w rosyjskich miejscach zatrzymań, który ma charakter systemowy, pozostaje aktualny i wymaga zdecydowanej reakcji.
Zełenski i premier Hiszpanii omawiali pomoc wojskową dla Ukrainy
W Davos prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem. Politycy rozmawiali o pomocy wojskowej dla Ukrainy.
"Rozmawiałem też o sytuacji w najtrudniejszych rejonach frontu i potrzebach naszych żołnierzy w zakresie artylerii i pojazdów opancerzonych” — przekazał Zełenski w środę na Telegramie.
Zełenski i prezydent Serbii omawiają przystąpienie do UE i trwały pokój dla Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Mówiono o m.in. o wspólnym celu, jakim jest członkostwo w UE.
Zełenski wyraził wdzięczność Vučiciowi za „pomoc humanitarną i finansową” Serbii dla Ukrainy i podkreślił znaczenie silnych gwarancji bezpieczeństwa dla „trwałego i zrównoważonego pokoju”.
Biuro prasowe prezydenta Serbii poinformowało, że Vučić i Zełenski omówili „obecną sytuację geopolityczną i regionalną, perspektywy osiągnięcia trwałego pokoju i stabilności na naszym kontynencie, a także bezpieczeństwo energetyczne”.
Komisja Europejska obiecuje Ukrainie 35 mld euro w 2025 r.
Unia Europejska zapewni Ukrainie 35 mld euro pomocy finansowej za pośrednictwem inicjatywy pożyczkowej G7 ERA i instrumentu Ukraine Facility w 2025 r.- przekazał Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz UE ds. handlu,
Baerbock otwarta na wysłanie niemieckich wojsk na Ukrainę
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock uważa, że wysłanie wojsk Bundeswehry w celu wyegzekwowania zawieszenia broni na Ukrainie po zakończeniu wojny jest wykonalną opcją.
W Wywiadzie dla FAZ Baerbock powiedziała, że jeśli odbędą się rozmowy pokojowe dotyczące wojny Rosji z Ukrainą, „oznacza to również, że my w Europie musimy wziąć odpowiedzialność za nasze własne bezpieczeństwo”.
- Na pytanie, czy Niemcy powinny wysłać wojska, aby wymusić zawieszenie broni na Ukrainie, Baerbock odpowiedział: „Misja pokojowa mogłaby być również jednym z elementów tego procesu, który oczywiście będzie wymagał nie tylko nas, Europejczyków, ale także innych – powiedziała minister.
Niemiecki minister obrony nadal uważa, że Rosja może zaatakować NATO za 4-5 lat
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius oświadczył, że nadal uważa za możliwe, że Rosja spróbuje zaatakować kraje NATO do 2029-2030 roku, dlatego tak ważne jest, aby do tego czasu zabezpieczyć zdolności obronne NATO.
- Eksperci wojskowi bardzo uważnie śledzą wydarzenia w Rosji. Przemysł zbrojeniowy rozwija się tam znacząco, produkując duże ilości czołgów i samolotów, co oznacza, że rosyjskie siły zbrojne również znacząco rosną. Do 2026 roku ich liczba prawdopodobnie osiągnie 1,5 miliona żołnierzy – mówił Pistorius.
Sekretarz generalny NATO zadzwonił do sekretarza stanu USA
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte przeprowadził rozmowę telefoniczną z nowo mianowanym sekretarzem stanu USA Marco Rubio.
"Czekamy na współpracę na Ukrainie, w Rosji i Chinach" - napisał Rutte.
Zełenski omawiał dalszą pomoc dla Ukrainy z premierem Szwecji
„Razem z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem omówiliśmy dalszą pomoc dla naszego państwa. Głęboko doceniamy wszystko, co Szwecja już zrobiła, aby wesprzeć Ukrainę, w szczególności wzmocnienie naszej obrony powietrznej i inwestowanie w produkcję obronną” — napisał Zełenski w mediach społecznościowych.
Parlament Europejski nie uzna wyborów na Białorusi
Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do nieuznawania wyników nadchodzących wyborów na Białorusi. Tekst dokumentu opublikowano na oficjalnej stronie internetowej Parlamentu Europejskiego. Dokument poparło 567 posłów, 25 było przeciw, a 66 wstrzymało się od głosu.
W rezolucji Parlament Europejski zalecił również UE i partnerom międzynarodowym zaostrzenie sankcji wobec osób zaangażowanych w represje na Białorusi i wspieranie rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Japoński biznes pomoże Ukrainie w odbudowie
Ukraina i Japonia uruchomiły JUPITeR, platformę biznesową dla technologii infrastrukturalnych, aby wesprzeć odbudowę kraju.
JUPITeR ma na celu zaangażowanie japońskich firm w odbudowę infrastruktury Ukrainy. Ołeksij Kułeba, wicepremier ds. odbudowy i minister ds. rozwoju wspólnot i terytoriów, powiedział, że platforma ma na celu ustanowienie niezawodnych i skutecznych mechanizmów koordynacji z japońskimi partnerami. - To pozwoli nam i naszym japońskim partnerom jasno określić priorytety i skutecznie odpowiedzieć na bieżące potrzeby Ukrainy w zakresie odbudowy — stwierdził Kułeba.
Litwa wzywa NATO do pokazania gotowości do przeciwdziałania rosyjskiej agresji
Minister spraw zagranicznych Litwy Kęstutis Budrys uważa, że NATO powinno być bardziej zdecydowane w przeciwdziałaniu rosyjskim atakom sabotażowym.
Budrys powiedział, że podczas gdy w przeszłości głównym zagrożeniem były hybrydowe ataki ze strony Rosji, „teraz mamy do czynienia z operacjami sabotażowymi, z prawdziwymi atakami”. Podkreślił, że operacje te były „planowane i przeprowadzane przez rosyjski wywiad wojskowy”.
- A jeśli wojsko jest za to odpowiedzialne, musimy również zmienić sposób, w jaki reagujemy na takie ataki. Jako członkowie Sojuszu musimy reagować bardziej zdecydowanie, jeśli chcemy zapobiec podejmowaniu przez Rosję dalszych kroków w kierunku eskalacji – mówił litewski polityk w wywiadzie dla „Spiegla”.
Trump o wojnie na Ukrainie. Zwrócił się do Putina
We wpisie na platformie Truth Social Trump zaapelował do Władimira Putina o zakończenie wojny.
Czytaj więcej
"Zamierzam zrobić Rosji, której gospodarka upada, i prezydentowi Putinowi wielką przysługę" - pisze na platformie Truth Social prezydent Donald Trump. Apeluje do prezydenta Rosji.
Zespoły Trumpa i Zełenskiego pracują nad spotkaniem
Zełenski poinformował, że zespoły doradców mają się spotkać kilkakrotnie, a następnie będą pracować nad spotkaniem obydwu prezydentów.
W odpowiedzi na pytania o to, czy spodziewa się rychłej pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych, Zełenski odpowiedział, że „na razie wszystko idzie tak, jak idzie”.
Załamanie rosyjskiego eksportu spowodował niedobór walut
Rosja nie ma za co kupować towarów za granicą. Od napaści na Ukrainę, reżim rosyjski utracił dostęp do dolara i euro.
Czytaj więcej
Załamanie dochodów Kremla z eksportu po zaostrzeniu sankcji USA wobec banków, stało się faktem. Oznacza to brak napływu walut do kasy reżimu, za czym idzie spadek niezbędnego do prowadzenia wojny importu.
Jermak zapowiada przygotowania do wizyty Zełenskiego w Arabii Saudyjskiej
Na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, Szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej Faisalem bin Farhanem Al Saudem.
„Przygotowujemy wizytę Prezydenta Ukrainy w Arabii Saudyjskiej. Jest wiele ważnych kwestii dotyczących pogłębienia współpracy” – napisał w środę Jermak w mediach społecznościowych.
Zełenski: USA powinny być częścią sił pokojowych na Ukrainie
- Każda skuteczna siła pokojowa rozmieszczona na Ukrainie będzie musiała obejmować wojska amerykańskie – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z redaktorem naczelnym Bloomberg News, Johnem Micklethwaitem.
- Nie może się to odbyć bez Stanów Zjednoczonych. […] Nawet jeśli niektórzy europejscy przyjaciele myślą, że to możliwe – nie, nie może się to odbyć. Nikt nie zaryzykuje bez Stanów Zjednoczonych – mówił Zełenski.
Rosyjski okręt na brytyjskich wodach terytorialnych
Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii John Healey poinformował, że rosyjski okręt szpiegowski, Jantar, został ponownie zauważony na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii.
Rosyjski okręt szpiegowski został w tym tygodniu namierzony na kanale La Manche przez okręt wojenny Royal Navy – zaledwie kilka tygodni po tym, jak został przyłapany na kręceniu się nad krytyczną infrastrukturą podwodną na wodach Wielkiej Brytanii.
Healey powiedział, że Jantar znajduje się teraz na Morzu Północnym, ale wcześniej przepływał przez wody terytorialne Wielkiej Brytanii.
Scholz: Niemcy i sojusznicy zajmą się gwarancjami bezpieczeństwa Ukrainy
W wywiadzie dla Rheinische Post opublikowanym 22 stycznia kanclerz Niemiec powiedział, że sojusznicy wkrótce omówią gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy.
Kanclerz Niemiec oczekuje, że USA będą kontynuować pomoc wojskową dla Ukrainy po inauguracji Trumpa Scholz podkreślił, że będzie to wiązało się z gwarancjami bezpieczeństwa i utrzymaniem silnej armii na Ukrainie, którą „możemy wspólnie wyposażyć”.
- „Wkrótce omówimy to z naszymi sojusznikami. Na razie jednak takie spekulacje nie wchodzą w grę. Nic nie powinno być podejmowane ponad głowami Ukraińców. A wciąż jesteśmy daleko od pokoju - mówił Scholz.
BBC: Tysiąc żołnierzy z Korei Północnej zginęło w obwodzie kurskim
Około 1000 północnokoreańskich żołnierzy zginęło w obwodzie kurskim do połowy stycznia 2025 r., podała 22 stycznia rosyjska redakcja BBC Russian, powołując się na zachodnich urzędników.
Według BBC straty te stanowią znaczną część całkowitego rozmieszczenia Korei Północnej w Rosji, które składa się z około 11 000 żołnierzy. Analitycy zauważyli, że tak wysokie straty są „nie do utrzymania dla północnokoreańskiego kontyngentu bez znacznych posiłków”.
Od września nad obwodem sumskim ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła ok. tysiąca dronów
Informację taką przekazał Wołodymyr Artiuch, gubernator obwodu sumskiego. Tylko w styczniu nad obwodem sumskim strącono 205 dronów.
Niemcy i Francja nie zmniejszą swojego wsparcia dla Ukrainy i będą bronić interesów Europy zagrożonych przez USA
Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział to przed rozpoczęciem rozmów z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem w Paryżu. - Jedno jest jasne: Ukraina może na nas polegać. Nasze wsparcie dla Ukrainy, która heroicznie odpiera rosyjską agresję od niemal trzech lat, nie osłabnie... Oczywiście wszyscy chcemy, aby ta straszna wojna się skończyła, ale to jest możliwe tylko, jeśli Ukraina będzie silna – zaznaczył.
Liczba rannych w ataku drona na budynek sektora prywatnego w Sumach wzrosła do czterech
Sumska rada miejska publikuje nagranie z miejsca ataku.
Szefowa europejskiej dyplomacji: Rosja stwarza egzystencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa UE
Kaja Kallas mówiła o tym na dorocznej konferencji Europejskiej Agencji Obrony (EDA). - Ludzie mówią, że jestem „jastrzębiem” (w polityce wobec Rosji), ale sądzę, że jestem po prostu realistką jeśli chodzi o Rosję - podkreśliła Kallas, która wezwała do zwiększenia wydatków na obronność w Europie.
Wołodymyr Zełenski przyznał tytuł Bohatera Ukrainy 14 żołnierzom
Dziewięciu żołnierzy zostało przez Zełenskiego odznaczonych pośmiertnie. Prezydent Ukrainy wyróżnił żołnierzy za „osobistą odwagę i heroizm okazane w obronie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz za poświęcenie w służbie dla ukraińskiego narodu”.
Atak drona w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Informację o ataku przekazują władze okupowanego przez Rosjan Enerhodaru. Miasto, przy którym znajduje się największa w Europie elektrownia jądrowa, kontrolowana od marca 2022 roku przez Rosjan, miało być atakowane przez cztery drony. Nie ma informacji o zniszczeniach, nie odwołano jednak alarmu powietrznego.
70 proc. Ukraińców nie chciałoby mieszkać stale poza granicami kraju
Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Inicjatyw Demokratycznych, w której respondentów spytano, jak zachowaliby się, gdyby granice kraju były otwarte (z Ukrainy nie mogą obecnie wyjeżdżać mężczyźni w wieku poborowym – 18-60 lat). Za granicę chciałoby się na stałe wyprowadzić 21 proc. uczestników badania.
Rosjanie zrzucili bomby szybujące na wsie w rejonie seredynobudskim
Wsie były atakowane również przez drony FPV, które zrzuciły na nie ładunki wybuchowe. Drony zaatakowały też kotłownię szpitala w mieście Seredyna-Buda.
Sześć zestawów HIMARS trafi na Estonię
Lockheed Martin wyprodukował sześć nowych zestawów HIMARS dla Estonii. Trafią one do tego kraju drogą morską - informuje amerykański koncern. Dostawa ma zostać zrealizowana latem. Amunicja do HIMARS-ów dotrze nieco później do Estonii (ale też w 2025 roku).
Demczenko: Rosja nasiliła ataki na północy Ukrainy
Rosjanie wciąż atakują cele w strefie przygranicznej w obwodach sumskim, czernihowskim i charkowskim, od początku roku było już ponad 2500 takich ostrzałów - podał rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko. Dodał, że Rosjanie częściej niż do tej pory korzystają z lotnictwa, by ostrzeliwać obwód czernihowski.
Dwie osoby ranne w obwodzie donieckim
Konstantynówka od rana znajduje się pod ciągłym ostrzałem - podał szef władz obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin informując, że w wyniku rosyjskich ataków artyleryjskich i powietrznych ranne zostały dwie osoby, 59-latka i 74-latek, a pięć domów zostało uszkodzonych.
Ofiary ostrzału w obwodzie chersońskim
Administracja obwodu chersońskiego podała w serwisie Telegram, że ok. południa wojska rosyjskie ostrzelały za pomocą artylerii Biłozerkę, w wyniku czego ranny został 30-letni mężczyzna. Rosjanie przeprowadzili też ostrzał Błahowiszczenśkiego, raniąc 76-latka, który następnie został przetransportowany do szpitala. Do szpitala trafiła również 45-letnia kobieta, która została poszkodowana we wtorkowym ostrzale Nezłamnego.
Grossi wybiera się na Ukrainę i do Rosji
Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi oznajmił na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że w najbliższych tygodniach planuje odwiedziny w Rosji i na Ukrainie.
Ukraina. Znany prawnik oskarżony o zdradę
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że zatrzymała znanego prawnika z Dniepru, który miał pomagać Rosji w atakach rakietowych na miasto, podając współrzędne celów. Mężczyzna został zatrzymany, gdy próbował wyjechać z Ukrainy do Polski. Podejrzany, który miał współpracować z FSB, został tymczasowo aresztowany, grozi mu dożywocie i konfiskata majątku.
W Sumach przywrócono dostawy prądu do budynku sektora prywatnego uszkodzonego w wyniku ataku rosyjskiego drona
Informacje takie przekazuje rada miejska, która publikuje też zdjęcia z miejsca ataku.
Wiceszef MSZ Rosji widzi możliwość osiągania porozumienia z obecną administracją USA
- Nie możemy nic dziś powiedzieć o stopniu, w jakim nadchodząca administracja będzie zdolna negocjować, ale wciąż: w porównaniu do beznadziejności (negocjacji), we wszystkich aspektach, z poprzednim lokatorem Białego Domu, dziś jest, choć niewielkie, okno możliwości – stwierdził Siergiej Riabkow przemawiając na forum Rosyjskiej Akademii Nauk.
Donald Tusk zachęca państwa Europy do wydatków na obronność na poziomie 5 proc. PKB
- Jeśli Europa ma przetrwać, musi być uzbrojona. To nie jest nasz wybór. Ja nie jestem militarystą. Polska jest takim miejscem na ziemi, gdzie nikt nie ma ochoty na żadne powtórki żadnej wojny. Ucierpieliśmy w czasie tej straszliwej wojny najbardziej w Europie – przypomniał. I zaapelował, by „nie lekceważyć wezwania” do wydawania 5 proc. PKB na obronność. - Dzisiaj trzeba radykalnie zwiększyć wydatki na obronność, nie na zawsze, nie na wieki wieków - zaznaczył.
Czytaj więcej
- Nie ma żadnego powodu, by Europa uznała dzisiaj, że znaleźliśmy się w egzystencjalnych kłopotach - przekonywał w Parlamencie Europejskim Donald Tusk, przedstawiając priorytety polskiej prezydencji w UE.
Rosja użyła w nocy 99 dronów do ataku na Ukrainę
Ukraińcy strącili 65 dronów-kamikadze – podaje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski spotkał się z liderem CDU
Friedrich Merz, prawdopodobnie przyszły kanclerz Niemiec, rozmawiał z prezydentem Ukrainy o tym, „jak przybliżyć sprawiedliwy pokój”. Omawiano też sytuację na froncie.
Alarm na wschodzie Ukrainy
Na terenie obwodów sumskiego, charkowskiego i donieckiego ogłoszono alarm powietrzny. Ukraińskie wojsko wydało ostrzeżenie dla mieszkańców w związku z zagrożeniem atakiem rakietowym ze strony rosyjskiego lotnictwa.
Atak rosyjskiego drona na Chersoń
Ładunek wybuchowy, zrzucony przez dron, ranił 46-letnią kobietę - podaje chersońska administracja obwodowa.
Ukraiński 8. Pułk Operacji Specjalnych miał odeprzeć natarcie na ukraińskie pozycje w obozie kurskim
Żołnierze ukraińskich sił specjalnych mieli zabić 21 żołnierzy z Korei Północnej i ranić 40. Starcie trwało ok. 8 godzin. Żołnierzy sił specjalnych wspierali żołnierze innych ukraińskich jednostek.
Rosjanie zwiększają liczbę dronów w Ługańsku, "wczoraj było ich 219"
Rosjanie zwiększają liczbę dronów na odcinku frontu w Ługańsku - poinformował szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Ługańsku Artem Łysohor. - Na początku zimy za rekordową liczbę uważano 100 lub nieco więcej dronów dziennie. Potem około 150. Wczoraj wróg skierował w stronę naszych fortyfikacji 219 bezzałogowych statków powietrznych - stwierdził
Zełenski: Ukraina nigdy nie uzna okupowanych terytoriów za część Rosji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina nie zgodzi się na kompromis, który zakładałby uznanie terytoriów okupowanych za część Federacji Rosyjskiej, nawet pod naciskiem wszystkich sojuszników. - Dla Ukrainy okupowane terytoria zawsze pozostaną ukraińskie, aż do momentu, gdy zostaną zwrócone pod kontrolę państwa - powiedział.
ISW: Rosjanie posuwają się w kierunku Kurachowego i Pokrowska
Rosyjskie wojska posuwają się w okolicy miasta Czasiw Jar, w kierunku Kurachowego i Pokrowska, gdzie zdobyły wsie Zelene i Nowy Trud na południe od Pokrowska - wynika z danych amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Z kolei Siły Obronne Ukrainy odzyskały niedawno utracone pozycje w południowej części wsi Kotłyne, na południowy zachód od Pokrowska - informuje ISW.
Alarm powietrzny w Kijowie
Stolica Ukrainy jest zagrożona atakiem rakietowym.
Połowa starć - na jednym odcinku walk
Sztab Generalny Ukrainy podsumował wtorkowe wydarzenia na froncie. Według tego źródła, w ciągu minionej doby doszło do 121 starć bojowych, a najwięcej walk odnotowano na kierunkach pokrowskim (61), łymańskim (13), kupiańskim (10) i nowopawłowskim (8).
Ukraina: Trudna sytuacja na froncie
Dowództwo ukraińskiego wojska oświadczyło, że sytuacja na froncie pozostaje trudna. W komunikacie czytamy, że we wtorek wojska rosyjskie zaatakowały za pomocą czterech rakiet i 90 kierowanych bomb lotniczych. Rosjanie wysłali też do ataku 2899 dronów kamikadze, a pozycje ukraińskich żołnierzy i tereny zamieszkałe były ostrzeliwane z różnych rodzajów broni ponad 6 tys. razy - podano.
W ciągu doby w obwodzie sumskim w wyniku rosyjskiego ostrzału rannych zostało pięć osób
Wśród rannych jest dziecko – podaje sumska obwodowa administracja wojskowa. W ciągu doby Rosjanie mieli ostrzelać aż 64 miejscowości w obwodzie.
Strażacy ugasili pożary, które wybuchły po wieczornym ataku dronów na Mikołajów
Po ataku rosyjskich dronów na Mikołajów pożary wybuchły w dwóch rejonach miasta.
Na Morzu Czarnym jest jeden rosyjski okręt
Rosyjski okręt, który znajduje się na wodach Morza Czarnego, jest uzbrojony w cztery pociski Kalibr – podaje ukraińskie Dowództwo Marynarki Wojennej.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 823 980 żołnierzy, 9 844 czołgi, 20 485 pojazdów opancerzonych, 22 194 zestawy artyleryjskie, 1 262 wyrzutnie rakiet, 1 050 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 331 śmigłowców, 23 039 bezzałogowych statków powietrznych, 3 051 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 34 837 pojazdów (w tym cystern) i 3 711 jednostek sprzętu specjalnego.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje zdjęcia ze szkolenia ukraińskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii
Pod okiem instruktorów z Norwegii Ukraińcy szkolili się m.in. z zakresu medycyny pola walki.
Mieszkańcy obwodu ługańskiego przekazali ponad 400 dronów ukraińskiej brygadzie
93. Samodzielna Brygada Zmechanizowana, walcząca na pokrowskim odcinku frontu, otrzymała 422 drony FPV od mieszkańców obwodu ługańskiego – informuje ukraiński gubernator tego obwodu, Artiem Łysohor.
Nad obwodem rostowskim strącono 15 ukraińskich dronów
Informacje takie przekazuje p.o. gubernatora obwodu Jurij Sliusar. W mieście Krasnyj Sulin szczątki strąconego drona spadły na budynek mieszkalny, a we wsi w rejonie donieckim – w pobliżu przedszkola. W ataku nikt nie ucierpiał.
W ciągu doby na froncie doszło do 109 potyczek
Jak podawał we wtorek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe, 52 ataki powietrzne, ponad tysiąc ataków z użyciem dronów i niemal 5 tys. ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich sił zbrojnych i terenów zabudowanych.
Wołodymyr Zełenski spotkał się w Davos z prezydentem Finlandii
Prezydent Ukrainy rozmawiał z Alexandrem Stubbem o krokach, jakie należy podjąć w celu osiągnięcia sprawiedliwego pokoju, z gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy. Zełenski podziękował Stubbowi za pakiety pomocowe, jakie Finlandia przekazała Ukrainie od początku wojny. - Będziemy nadal wspierać Ukrainę. Nie ma co do tego wątpliwości. Chodzi o jej niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną. Podziwiamy to, co robicie – mówił Stubb. Prezydent Finlandii miał też rozmawiać z Zełenskim o 27 pakiecie wsparcia, jaki Finlandia przygotowuje dla Ukrainy.
Obywatel Rosji zatrzymany na Litwie. Miał łamać sankcje wobec Rosji
Litewski nadawca LRT informuje, że na miesiąc do aresztu trafił obywatel Rosji, który miał brać udział w działaniach mających na celu obchodzenie sankcji nałożonych na Rosję. W sprawie status podejrzanego ma łącznie 10 osób. Śledztwo prowadzone jest na Litwie, Łotwie i w Estonii we współpracy ze służbami tych krajów. Zatrzymany mężczyzna miał utrzymywać kontakty z licznymi przedsiębiorstwami w Rosji, otrzymywał polecenia z Rosji i organizował dostawy towarów do rosyjskich podmiotów wbrew obowiązującym sankcjom.
Viktor Orbán wzywa do wycofania się z sankcji wobec Rosji
We wpisie w serwisie X premier Węgier przekonuje, że sankcje nie spełniły swoich celów – nie zakończyły wojny, nie sparaliżowały rosyjskiej gospodarki, ani nie sprawiły, że Europa była w stanie zastąpić surowce energetyczne z Rosji innymi źródłami energii w przystępnych cenach. Zdaniem Orbána jedyne, do czego doprowadziły sankcje, to pozbawienie europejskiej gospodarki konkurencyjności. „Czas na zmiany” - pisze premier Węgier.
Wkrótce rozmowa Trump-Putin
- Zamierzamy rozmawiać z prezydentem (Władimirem) Putinem wkrótce – powiedział Trump dziennikarzom. Trump zadeklarował też, że jest gotów spotkać się z Putinem w dowolnym momencie. Prezydent USA powtórzył też swoje wcześniejsze stwierdzenie, że wojna na Ukrainie nie wybuchłaby, gdyby w 2022 roku był prezydentem. - Prezydent (Wołodymyr) Zełenski chciałby pokoju, ale do tanga trzeba dwojga – zaznaczył. Trump nie wykluczył też nałożenia kolejnych sankcji na Rosję, jeśli Putin nie będzie chciał usiąść do negocjacji ws. zakończenia walk na Ukrainie.
Czytaj więcej
Prezydent Donald Trump w czasie rozmowy z dziennikarzami zapowiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem.
Tak wyglądała sytuacja na froncie 21 stycznia
Tak wyglądała sytuacja na froncie 21 stycznia
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump poinformował, że trwają już przygotowania do jego spotkania z Władimirem Putinem, do którego powinno dojść w najbliższej przyszłości.