Od napaści na Ukrainę, reżim rosyjski utracił dostęp do dolara i euro. Nie może pozyskiwać banknotów, a sankcje zamroziły ok. 300 mld dolarów walutowych rezerw banku centralnego trzymanych na Zachodzie. W tej sytuacji eksport jest jedynym źródłem walut dla rządzących Rosją.
Czytaj więcej
Projekt wspólnej waluty krajów BRICS, który Putin starał się aktywnie promować, aby podważyć hegemonię dolara, rozpada się. Kraje bloku jeden po drugim odmawiają rozważenia tego pomysłu. Na początku tygodnia zrobiły to władze RPA, teraz Indii.
Ekspert Rosji szybko maleje
Problem w tym, że według najnowszych statystyk Banku Rosji pod koniec 2024 r. rosyjska gospodarka odnotowała gwałtowny spadek przychodów z eksportu. W grudniu eksporterzy wyeksportowali towary o wartości 31,3 mld dolarów, a ich przychody spadły o 19 proc. w ujęciu rok do roku. Z tej kwoty 25,7 mld dolarów wypłynęło z kraju na pokrycie kosztów importu. W rezultacie napływ netto z handlu zagranicznego (nadwyżka handlowa) zmniejszył się do 5,6 mld dolarów, co stanowi najniższą wartość od pandemii (2020 r.).
Biorąc pod uwagę eksport i import usług, rosyjska gospodarka odnotowała w grudniu jedynie 2 mld dolarów nadwyżki handlowej – i jest to również najniższy wynik od czasu pandemii. „Powodem pogorszenia się sytuacji w handlu zagranicznym pod koniec roku mógł być efekt sankcji nałożonych pod koniec listopada na rosyjski sektor bankowy, w wyniku których ucierpiały płatności i najwyraźniej nastąpiło spowolnienie przepływów eksportowych” - tłumaczą analitycy Raiffeisenbanku cytowani przez „The Moscow Times”.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone oficjalnie ogłosiły nowe sankcje antyrosyjskie. To potężne uderzenie w 183 tankowce floty cieni Putina, w dziesiątki firm kupujących rosyjski surowiec, w dwa wielkie rosyjskie koncerny paliwowe i ich szefów. Na moskiewskiej giełdzie inwestorzy gwałtownie pozbywają się akcji spółek naftowych.