ZUS szykuje się do wypłaty dodatku do renty socjalnej

Około 128,2 tys. osób dostanie w maju nowe świadczenie. Jego wysokość wynosi od marca 2610,72 zł

Publikacja: 26.04.2025 17:09

Dodatek dopełniający do renty socjalnej będzie wypłacany od 1 maja 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej będzie wypłacany od 1 maja 2025 roku

Foto: Tomasz Warszewski / Adobe Stock

Tak wynika z danych przekazanych przez ZUS „Rzeczpospolitej”.

Nowe świadczenie to efekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej (Dz.U. z 2024 r. poz. 1615). Wprowadza ona dodatek dopełniający, który będzie wypłacany wraz z pierwotnym świadczeniem.

Czytaj więcej

Duże zainteresowanie rentą wdowią. Największe u kobiet

Komu przysługuje renta socjalna?

Przypomnijmy, że renta socjalna przysługuje osobom pełnoletnim, całkowicie niezdolnym do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

- przed ukończeniem 18. roku życia,

- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia,

- w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Od maja dodatkowo osoby, które 1 stycznia 2025 r. miały prawo do tego świadczenia oraz są całkowicie niezdolne do pracy i niezdolne do samodzielnej egzystencji, otrzymają wspomniany dodatek dopełniający. One nie muszą składać w tym celu wniosku. A ZUS przekaże im informację o przyznaniu tego dodatku.

Dostaną one też wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Ile? Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł i w każdym roku będzie podlegać waloryzacji.

A co z osobami, które uzyskały orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji po 1 stycznia tego roku?  Dodatek przyznany zostanie im od momentu, w którym spełnią warunki do jego otrzymania, ale najwcześniej od miesiąca złożenia wniosku.

Czytaj więcej

Będą zmiany w prawie. Nie trzeba będzie brać chwilówki na organizację pogrzebu

Komu nie przysługuje dodatek dopełniający?

Dodatek dopełniający nie przysługuje osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności. Nie dotyczy to jednak odbywających karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Od nowego świadczenia odliczone zostaną też składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczka na podatek dochodowy. Będzie też podlegał potrąceniom i postępowaniu egzekucyjnemu na takich samych zasadach jak renta socjalna. Chociaż pod koniec 2024 r. do Sejmu trafiła petycja, której celem było przekonanie parlamentarzystów do podjęcia inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do zwolnienia z egzekucji komorniczej dodatku dopełniającego do renty socjalnej. Jej autor argumentował, że wypłaty 13. i 14. emerytury są zwolnione z zajęć i egzekucji, dzięki czemu realnie trafiają do każdego beneficjenta. Prace nad petycją nie zostały jednak podjęte. A z opinii Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji w Sejmie wynikało, że całkowite wyłączenie dodatku dopełniającego do renty socjalnej spod egzekucji komorniczej wydaje się zbyt daleko idącym uprzywilejowaniem grupy osób pobierających to świadczenie.

Tak wynika z danych przekazanych przez ZUS „Rzeczpospolitej”.

Nowe świadczenie to efekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej (Dz.U. z 2024 r. poz. 1615). Wprowadza ona dodatek dopełniający, który będzie wypłacany wraz z pierwotnym świadczeniem.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce