Najpierw RPA, teraz Indie. Wspólnej waluty BRICS nie będzie

Projekt wspólnej waluty krajów BRICS, który Putin starał się aktywnie promować, aby podważyć hegemonię dolara, rozpada się. Kraje bloku jeden po drugim odmawiają rozważenia tego pomysłu. Na początku tygodnia zrobiły to władze RPA, teraz Indii.

Publikacja: 06.12.2024 18:32

Najpierw RPA, teraz Indie. Wspólnej waluty BRICS nie będzie

Foto: Bloomberg

„Waluta BRICS była pomysłem jednego z członków bloku (Rosji – red.), była omawiana, ale nie podjęto żadnej decyzji” – powiedział Shaktikanta Das, prezes Banku Rezerw Indii (cytat za Bloombergiem). „Musimy również wziąć pod uwagę geograficzną różnorodność krajów (bloku – red.) – w przeciwieństwie do geograficznie spójnej strefy euro”.

Indie wolą rupie niż walutę BRICS

Indie starają się zachęcać świat do używania rupii w płatnościach transgranicznych. Odbywa się to w ramach polityki premiera Narendry Modiego mającej na celu wzmocnienie kraju na arenie międzynarodowej i pozycjonowanie go jako produkcyjnej alternatywy dla Chin. Jednak podobnie jak w przypadku Chin, utrudnia to w szczególności fakt, że waluta nie jest swobodnie wymienialna i istnieją ograniczenia w przepływie kapitału. Z tego powodu m.in. rosyjscy dostawcy ropy do Indii przez długi czas nie mogli otrzymywać zapłaty za towar, a rupie gromadziły się na rachunkach w lokalnych bankach.

Czytaj więcej

Miażdżąca krytyka krajów BRICS przez autora nazwy grupy

„Nie podejmujemy żadnych kroków w kierunku dedolaryzacji” – zapewnił Das. „Chcemy zmniejszyć ryzyko indyjskiego handlu, ponieważ uzależnienie od jednej waluty może czasami być problematyczne ze względu na podniesienie lub obniżenie kursu”.

Dlaczego RPA też nie chce wspólnej waluty?

Cztery dni wcześniej Republika Południowej Afryki wypowiedziała się przeciwko wspólnej walucie BRICS. Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że kraj nie ma planów stworzenia takiej waluty. „W ostatnim czasie niesprawdzone komunikaty doprowadziły do ​​błędnego przekonania, że ​​BRICS planuje stworzyć nową walutę. To nie tak. Dyskusje w ramach BRICS dotyczą handlu między krajami członkowskimi przy użyciu ich własnych walut krajowych” - wytłumaczyły władze RPA.

Oświadczenia Indii i Republiki Południowej Afryki pojawiły się wkrótce po tym, jak amerykański prezydent-elekt Donald Trump zagroził, że jeśli BRICS spróbuje znaleźć alternatywę dla dolara i stworzyć własną walutę, Waszyngton nałoży 100-procentowe cła na produkty bloku.

Ale nawet bez groźby Trumpa praktyczne szanse na utworzenie wspólnej waluty dążyły do ​​zera - zwraca uwagę opozycyjny „The Moscow Times”. Wspólna waluta BRICS potrzebuje jednolitej polityki pieniężnej. A jak ma ją wprowadzić na przykład w Chinach i Rosji, skoro jedno jest na skraju deflacji, a drugie walczy z (oficjalną) inflacją 9 proc. ze stawką 21 proc.?

Sztuczny pieniądz się nie przyjmie

- Nawet jeżeli byłaby to jednostka syntetyczna, analogicznie do Specjalnych Praw Ciągnienia, (Special Drawing Rights - waluta rezerwowa MFW), opartej na koszyku walut krajów rozwiniętych, to nie przyjmie się, tak jak nie przyjęły się SDR – ocenia Harvard Kennedy School profesor Jeffrey Frankel, jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie walut i polityki pieniężnej Harvard Kennedy School .

- Walucie syntetycznej brakuje „bazy macierzystej” – gospodarki, w której byłaby używana jako narodowa. Trudno sobie wyobrazić, aby pięć tak różnych krajów mogło żyć ze wspólną walutą, czy to juanem, czy jakąś jednostką syntetyczną, dodał Frankel.

Na utworzenie wspólnej waluty naciska od agresji na Ukrainę Rosja - odcięta od zachodnich walut. Na import przez Rosję banknotów dolarowych i euro Zachód nałożył sankcje, więc rynek rosyjski coraz bardziej odczuwa deficyt walut. A tylko w nich chcą jeszcze z Rosjanami handlować.

Na październikowym szczycie BRICS w Kazaniu Putin naciskał na uruchomienie alternatywnego wobec systemu dolarowego systemu płatności. Pokazał nawet symboliczny „banknot BRICS”. Jednak uczestnicy szczytu nawet nie poruszyli tematu propozycji wspólnej waluty, nie wspomnieli o niej w deklaracji końcowej, a skończyli na ogólnych słowach na temat systemu płatniczego.

Waluty
Silny dolar wciąż przeszkadza złotemu
Waluty
Rośnie presja na juana. Obawa przed wojną handlową z USA rośnie
Waluty
Złoty opadł z sił. Dolar nie dał mu szansy
Waluty
Złoty wraca do łask. Dolar i euro w dół
Materiał Promocyjny
Technologia na straży bezpieczeństwa
Waluty
Litewskie euro ma 10 lat. Więcej plusów niż minusów