Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 23 na 24 stycznia ukraińskie drony atakowały Moskwę.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Ataki dronów zgłoszone w rosyjskich obwodach kurskim, riazańskim i briańskim
Wieczorem 23 stycznia zgłoszono ataki dronów w kilku rosyjskich obwodach, w tym eksplozje w pobliżu rafinerii ropy naftowej w Riazaniu.
Ministerstwo Obrony Rosji twierdziło, że systemy obrony powietrznej zniszczyły 49 dronów w obwodach kurskim, briańskim i biełgorodzkim i na tymczasowo okupowanym Krymie.
W mediach społecznościowych pojawiły się również doniesienia o atakach dronów w obwodzie riazańskim, po których słyszano eksplozje w pobliżu lokalnego składu ropy. Doniesiono, że co najmniej 10 dronów zostało zestrzelonych nad magazynami.
Ukraina z zadowoleniem przyjmuje decyzję władz syryjskich
Ukraina z zadowoleniem przyjmuje anulowanie przez władze syryjskie umowy inwestycyjnej ze stroną rosyjską w sprawie korzystania przez Rosję z portu morskiego Tartus.
„Uważamy, że ten krok świadczy o patriotyzmie i determinacji nowego rządu syryjskiego w przywracaniu panowania Syrii jako państwa nad obiektami infrastruktury transportowej i gospodarczej” — powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Heorhij Tychyj.
Sztab Generalny: Rosjanie intensyfikują ataki na linii Pokrowska
23 stycznia na polu bitwy doszło łącznie do 119 starć bojowych, a Rosjanie nasilili ataki na froncie Pokrowskim.
Rosjanie przeprowadził dwa ataki rakietowe i 55 nalotów, wykorzystując pięć pocisków i 86 kierowanych bomb lotniczych. Użyli 863 dronów kamikadze i ostrzelali ponad 4400 razy pozycje wojsk ukraińskich, używając różnych rodzajów broni.
Zełenski zapowiada koordynację prac międzynarodowych
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył w czwartek spotkania i przedstawił sprawozdanie z koordynacji prac międzynarodowych, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Europie.
Według prezydenta zasoby energetyczne i ropa naftowa są jednym z najważniejszych kluczy do pokoju i prawdziwego bezpieczeństwa.
„A Europa musi ściślej współpracować z Ameryką i innymi globalnymi partnerami w zakresie zasobów energetycznych, a nie z Rosją” – zauważył Zełenski.
Sekretarz obrony zaakceptowany przez Senat nieznaczna wiekszością głosów
Senatorowie USA nieznacznie poparli nominację Pete'a Hegsetha na stanowisko Sekretarza Obrony
Wskazany przez Trumpa Hegseth uzyskał poparcie 51 senatorów, 49 głosowało przeciwko. Dwie umiarkowane senatorki republikańskie, Lisa Murkowski i Susan Collins, dołączyły do Demokratów, sprzeciwiając się nominacji
Pentagon: Rozkaz Trumpa o zawieszeniu pomocy zagranicznej nie dotyczy pomocy bezpieczeństwa dla Ukrainy
„Pomoc bezpieczeństwa dla Ukrainy nie podlega ograniczeniom niedawnego dekretu o pomocy zagranicznej, ponieważ dotyczy wyłącznie programów rozwojowych, a nie wsparcia wojskowego” – zauważył Pentagon w oświadczeniu dla ukraińskiej redakcji Głosu Ameryki.
Doprecyzowano również, że kontrakty na produkcję broni dla Ukrainy w ramach programu USAI (Ukraine Security Assistance Initiative), autoryzowanego przez administrację Bidena, pozostają w mocy. Ponadto rozkaz Trumpa nie ma wpływu na pozostałe lub wcześniej zaplanowane dostawy broni z zapasów USA w ramach programu PDA (Presidential Drawdown Authority), ogłoszonego przez Joe Bidena.
Rosjanie zajęli wieś w obwodzie donieckim
Analitycy DeepState informują, że operacja obronna w osadzie Nowowasilówka w obwodzie donieckim dobiegła końca, ponieważ wieś została zajęta przez Rosjan.
59. Samodzielna Zmotoryzowana Brygada Piechoty wytrzymała ponad miesiąc ciężkich walk, a ostatnie dwa tygodnie spędziła w całkowitym okrążeniu, powstrzymując niemal całą rosyjską dywizję w pobliżu Nowowasilówki.
Po zajęciu Nowowasilówki siły rosyjskie kontynuowały ataki na pobliską wioskę Uspieniwka.
Ukraińskie MSZ komentuje wypowiedź sekretarza stanu Marco Rubio
Rzecznik MSZ Heorhij Tychyj został poproszony o skomentowanie uwag nowo mianowanego sekretarza stanu USA, Marco Rubio, który powiedział, że aby zakończyć wojnę, zarówno Rosja, jak i Ukraina, będą musiały pójść na ustępstwa.
Odmawiając bezpośredniego komentarza, Tychyj poradził poczekać na oficjalny kontakt między przedstawicielami Ukrainy i USA, kiedy „będzie można omówić wszystkie parametry, podejścia i kluczowe szczegóły porozumienia pokojowego".
Atak Rosji na Zaporoże: 52 rannych, jedna ofiara śmiertelna
Rosyjski atak rakietowy na Zaporoże spowodował obrażenia u 52 osób, w tym członków ekip ratowniczych. Jedna osoba zginęła.
Polska wyznacza punkty kontrolne na granicy z Ukrainą
Rząd Polski dodał punkty kontrolne na granicach do swojej listy infrastruktury krytycznej, aby ograniczyć potencjalne próby zablokowania granicy polsko-ukraińskiej w przyszłości – przekazał Paweł Kowal, przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą i Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP.
- Rząd wdrożył przepisy dotyczące infrastruktury krytycznej, co nieznacznie zmniejszyło niedogodności związane z protestami na granicy – zauważył Kowal. Podkreślił, że „lista tego, co uznaje się za infrastrukturę krytyczną, została rozszerzona”.
Kowal zauważył, że jest oczywiste, że rolnicy w Polsce i w całej UE zawsze będą szukać sposobów na zorganizowanie protestów, które będą miały największy wpływ na władze. Z drugiej strony, każdy rząd będzie próbował ograniczyć te protesty w granicach prawa.
Dostawy pomocy wojskowej z USA na Ukrainę trwają
- Jeśli chodzi o amerykańską pomoc wojskową dla Ukrainy, to ta pomoc trwa do dziś - powiedział rzecznik ukraińskiego MSZ Heorhij Tychyj
20 stycznia nowy prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze nakazujące tymczasowe wstrzymanie amerykańskiej pomocy zagranicznej dla innych krajów na 90 dni w celu oceny skuteczności i spójności odpowiednich programów z amerykańską polityką zagraniczną.
Reuters i AP zauważyły, że nie wiadomo jeszcze, jak szeroki będzie zakres tego dekretu ani jakich programów i krajów będzie dotyczył, biorąc pod uwagę, że finansowanie wielu projektów zostało już zatwierdzone przez Kongres i musi zostać wdrożone.
Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy twierdzi, że dekret Trumpa nie wpłynie na pomoc wojskową dla Kijowa.
Rzecznik MSZ: Ukraina nie uzna wyboru Łukaszenki
Uznanie legalności wyboru Aleksandra Łukaszenki po „głosowaniu” na Białorusi nie ma znaczenia dla Ukrainy, która solidaryzuje się ze stanowiskiem krajów demokratycznych w sprawie braku warunków do przeprowadzenia wyborów na Białorusi zgodnie ze standardami OBWE.
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Heorhij Tychyj podkreślił, że nie ma podstaw, aby nazywać głosowanie na Białorusi wyborami i zauważył, że jego wyniki są znane z góry, a sam Łukaszenka nadal będzie sojusznikiem i wspólnikiem rosyjskiego dyktatora Władimira Putina w jego wojnie z Ukrainą, co jest sprzeczne z interesami narodu białoruskiego.
Sekretarz generalny NATO: Putin nie ma prawa weta w sprawie członkostwa kogokolwiek w Sojuszu
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte uważa, że żądania Rosji, aby Ukraina lub jakiekolwiek inne państwo nie zostały przyjęte do NATO, są nie do przyjęcia.
Podczas dyskusji panelowej na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Rutte został zapytany o przyszłość Ukrainy w NATO w kontekście potencjalnych negocjacji w sprawie zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Podkreślił, że podstawowym zadaniem zachodnich partnerów jest pomoc Ukrainie w zabezpieczeniu możliwie najlepszej pozycji negocjacyjnej i zapewnienie, że każde potencjalne porozumienie pokojowe gwarantuje prawdziwie niezawodny pokój.
- I na koniec, w tej sprawie musimy jasno powiedzieć, że Władimir Władimirowicz Putin nie ma weta i nie ma głosu w sprawie tego, kto w przyszłości dołączy do NATO. Tylko jeśli będzie chciał dołączyć do NATO – ale nie sądzę, żeby chciał – więc nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie. Stawiamy sprawę jasno - stwierdził Rutte.
Sikorski dziękuje Trumpowi za słowa o Putinie
W pierwszej rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu Marco Rubio szef MSZ Radosław Sikorski podziękował za słowa, które padły podczas inauguracyjnego przemówienia Donalda Trumpa. Nowy prezydent USA stwierdził, że to Władimir Putin powinien zakończyć wojnę na Ukrainie.
Czytaj więcej
Przebywający na Forum Ekonomicznym w Davos szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że odbył pierwszą rozmowę z nowym sekretarzem stanu USA, Marco Rubio.
Donald Trump w Davos: Wojna w Ukrainie musi się skończyć
Prezydent USA Donald Trump w przemówieniu transmitowanym na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos wezwał rosyjskiego przywódcę Władimira Putina, by zakończył „głupią wojnę” na Ukrainie. Stwierdził również, że będzie namawiał Arabię Saudyjską do działań prowadzących do spadków cen ropy naftowej, co ma pomóc w zakończeniu wojny.
Czytaj więcej
Prezydent USA Donald Trump stwierdził w przemówieniu transmitowanym na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że Unia Europejska nie powinna „ścigać” amerykańskich firm. Zadeklarował jednak, że gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne Europie.
Putin chwali gospodarkę z rekordową inflacją
„Kluczowe wskaźniki makroekonomiczne, dzięki odpowiedzialnym, przemyślanym i wspólnym działaniom państwa i biznesu, są na plusie” – powiedział Putin w środę podczas spotkania online z radą ministrów.
Czytaj więcej
Według Putina miniony rok był dla gospodarki Rosji „udany”, a „kluczowe wskaźniki makroekonomiczne na plusie”. To nic, że inflacja jest rekordowa, Fundusz Narodowego Dobrobytu Rosjan zżarła wojna, a banki rosyjskie nie mają wejścia na większość rynków.
Gazprom chce zarabiać w Rosji. Żąda ogromnych podwyżek cen gazu
Regulowane ceny gazu w Rosji nie podobają się szefom Gazpromu. Wojna Putina pozbawiła koncern najtłustszych rynków. Gazprom ma straty, ogromne długi, zwalnia pracowników. Swoje problemy kierownictwo Gazpromu chce więc przerzucić na wszystkich Rosjan. Domaga się od Kremla trzykrotnej podwyżki cen gazu na rynku krajowym.
Czytaj więcej
Regulowane ceny gazu w Rosji nie podobają się szefom Gazpromu. Wojna Putina pozbawiła koncern najtłustszych rynków. Gazprom ma straty, ogromne długi, zwalnia pracowników. Swoje problemy kierownictwo Gazpromu chce więc przerzucić na wszystkich Rosjan. Domaga się od Kremla trzykrotnej podwyżki cen gazu na rynku krajowym.
Prezydent Łotwy wzywa do przekazania Ukrainie zamrożonych rosyjskich aktywów
Prezydent Łotwy Edgars Rinkevics wezwał Europę do podjęcia decyzji o przekazaniu Ukrainie około 300 mld euro zamrożonych rosyjskich aktywów.
- Jeśli Europa naprawdę chce coś zmienić, powinna zatwierdzić przekazanie Ukrainie 300 mld euro z zamrożonych rosyjskich aktywów – powiedział Rinkevics podczas panelu dyskusyjnego „Ukraina: Droga przed nami” na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Dodał, że ta decyzja pomogłaby rozwiązać kwestię wsparcia Ukrainy, wysłała bardzo jasny komunikat do Rosji i pokazała, że Rosja może być zmuszona usiąść przy stole negocjacyjnym.
Rinkevics przyznał, że w tej chwili „nie jesteśmy nawet blisko jakiejkolwiek prawdziwej dyskusji” na temat porozumienia pokojowego, ponieważ Rosja nie chce usiąść przy stole negocjacyjnym. Zauważył również, że wczorajsze oświadczenie prezydenta USA Donalda Trumpa pokazuje, że bez uznania przez Rosję potrzeby rozpoczęcia negocjacji, nie będzie żadnego procesu.
MSZ Ukrainy: Trwają dyskusje na temat potencjalnego rozmieszczenia zagranicznych wojsk pokojowych
Rzecznik ukraińskiego MSZ Heorhij Tychyj powiedział dziennikarzom, że negocjacje między władzami Ukrainy a ich sojusznikami w sprawie ewentualnego wysłania do kraju zagranicznego kontyngentu wojskowego znajdują się na „bardzo wczesnym etapie” i za wcześnie, aby mówić o konkretnych liczbach.
Duda: Nie chcę błagać Putina, żeby przyszedł do stołu negocjacyjnego, chcę, żeby błagał o to sojuszników Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że sojusznicy Ukrainy muszą podjąć zdecydowane kroki, żeby zmusić Władimira Putina do poproszenia o rozmowy pokojowe.
- Nie chcę błagać Władimira Putina, żeby usiadł do stołu. Chcę, żeby Władimir Putin błagał nas, błagał Ukrainę, błagał sojuszników Ukrainy, żeby usiedli do stołu i porozmawiali o tym, jak zakończyć tę wojnę i jak rozwiązać wszystkie problemy, które mamy – powiedział Duda podczas ukraińskiego śniadania w Davos, zorganizowanego w czwartek przez Fundację Wiktora Pinczuka.
Rutte: Europa zapłaci za broń USA dla Ukrainy
Przemawiając na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, Sekretarz Generalny NATO Mark Rutte powiedział, że Europa może przejąć finansowanie amerykańskiej broni dla Ukrainy i wezwał Stany Zjednoczone do kontynuowania jej dostaw.
Rutte powiedział, że sojusz powinien inwestować więcej w obronę, zwiększyć produkcję przemysłową w sektorze obronnym i przejąć większą część kosztów pomocy Ukrainie.
Nieznaczna większość Ukraińców pozytywnie nastawiona do prezydentury Trumpa
W sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KIIS) na pytanie, czy powrót Trumpa do Białego Domu jest dobry czy zły dla Ukrainy, łącznie 54 proc. respondentów stwierdziło, że postrzega go jako pozytywny.
Największą grupę stanowiła ta, która postrzegała zwycięstwo Trumpa jako „raczej dobre niż złe” dla Ukrainy – 37,5 proc. 11,3 proc. respondentów odpowiedziało „w większości dobre”, 5,5 proc. – „bardzo dobre”.
3,2 proc. uważa, że zwycięstwo Trumpa jest raczej złe, 2,9 proc. uważa je za bardzo złe.
23,2 proc. ankietowanych nie miało zdania, a 2 proc. odmówiło odpowiedzi na pytanie.
Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z prezydentem Gwinei-Bissau
Prezydent Rosji rozmawiał z Umaro Sissoco Embaló na temat rozszerzenia dwustronnej współpracy handlowej, gospodarczej, a także o inwestycjach - głosi komunikat Kremla.
Budanow twierdzi, że Korea Północna wyśle Rosji uzbrojenie
Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow odniósł się w wywiadzie dla „The War Zone” do wsparcia, jakiego Pjongjang udziela Moskwie. - W ciągu ostatnich trzech miesięcy Korea Północna dostarczyła Rosji niemal 120 samobieżnych systemów artyleryjskich M-1989 Koksan kalibru 170 mm oraz 120 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M-1991 kalibru 240 mm i prawdopodobnie dostarczy ich w przyszłości drugie tyle - oświadczył. - Ma wiele takich systemów - zaznaczył. Budanow przekonywał też, że KRLD ma w 2025 r. wysłać do Rosji 150 pocisków balistycznych krótkiego zasięgu Hwasong-11A (KN-23). Według Ukraińców, w 2024 r. Pjongjang wysłał 148 takich rakiet.
Atak drona w rejonie kupiańskim
W ataku na miejscowość Pietropawłiwka śmierć poniosła 54-letnia kobieta – podaje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.
Rosja i USA nie rozmawiały jeszcze o kontaktach między szefami dyplomacji obu krajów
Na razie Moskwa i Waszyngton nie poczyniły żadnych uzgodnień w kwestii kontaktów między sekretarzem stanu Marco Rubio, a szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.
Atak drona na samochód w obwodzie biełgorodzkim
W ataku, do którego doszło na drodze między miejscowościami Oktiabrski i Malinowka, ranna została jedna osoba. Z kolei w rejonie krasnojarskim drony zaatakowały dwie miejscowości, w których uszkodzone zostały budynki mieszkalne. Dron atakował też wieś w rejonie grajoworońskim, uszkadzając dwa budynki mieszkalne i samochód. W rejonie szebekińskim zaatakowane zostało gospodarstwo rolne, a w rejonie wołokonowskim – budynek mieszkalnym.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje zdjęcia ze szkolenia żołnierzy jednej z ukraińskich brygad
Na zdjęciach widać szkolenie żołnierzy jednego z batalionów 23. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej.
Szef MSZ Ukrainy chwali Donalda Trumpa za grożenie Rosji cłami i sankcjami
Andrij Sybiha mówił w Davos, że Ukraina z zadowoleniem przyjmuje „mocne sygnały wysyłane przez prezydenta Trumpa” i wierzy, że stwarzają one szansę na „nową dynamikę w wysiłkach dyplomatycznych, by zakończyć tę wojnę”. Trump nie wykluczył nałożenia dodatkowych sankcji na Rosję jeśli Władimir Putin nie będzie chciał przystąpić do negocjacji pokojowych.
Rosjanie ostrzeliwują i bombardują obwód doniecki
Gubernator obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin informuje, że w wyniku rosyjskich ataków, do których doszło 23 stycznia jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne.
Ukraińskim żołnierzom w rejonie miejscowości Wełyka Nowosiłka grozi okrążenie
Informację taką przekazał Wiktor Trebuchow, rzecznik strategiczno-operacyjnego zgrupowania sił „Chortyca”. Trebuchow zastrzegł, że na razie do okrążenia ukraińskich sił w tym rejonie nie doszło, a ukraińska armia podejmuje obecnie działania, które mają przeciwdziałać zablokowaniu podejść do wsi rosyjskim wojskom.
Wołodymyr Zełenski: Xi Jinping może zmusić Władimira Putina do pokoju
Zełenski wyraził takie przekonanie w rozmowie z agencją Bloomberga. - Sądzę, że on (Xi Jinping) może zmusić Putina do pokoju. Prezydent Trump jest najpotężniejszy, podobnie jak Xi Jinping. Nie sądzę, że są inni, którzy mogliby to zrobić, ponieważ gospodarka Putina, po wszystkich tych sankcjach, jest bardzo zależna od Chin i decyzji chińskiego przywódcy. Może byłoby sensowne, żeby Trump i Xi podjęli dialog o tym, jak wspólnie mogliby wywrzeć presję na Putina – zastanawiał się ukraiński prezydent.
Policyjni saperzy zdetonowali głowicę pocisku Ch-59, który spadł na obwód sumski
Pocisk został strącony nad obwodem przez ukraińską obronę przeciwlotniczą, ale jego głowica nie eksplodowała.
Rosyjska bomba kierowana spadła na Kramatorsk
W ataku zniszczone zostały trzy budynki mieszkalne, a wiele innych zostało uszkodzonych. Skutki ataku pokazuje na Facebooku rada miasta.
Nowe dane o ukraińskich stratach w obwodzie kurskim
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w ciągu ostatniej doby straty Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie kurskim wyniosły ponad 270 żołnierzy, dwa czołgi, transporter opancerzony, siedem pojazdów opancerzonych, dziesięć samochodów i sprzęt do walki elektronicznej. Według tego źródła, jeden ukraiński żołnierz poddał się do niewoli. Ogółem straty Ukraińców w ludziach na tym odcinku frontu mają przekraczać 54 tys.
Mark Rutte w Davos przyznaje, że 2 proc. PKB wydawane na obronność to za mało
Ze słów sekretarza generalnego NATO wynika, że przy takim poziomie wydatków za 4-5 lat NATO, kolektywnie, nie będzie w stanie się skutecznie bronić.
Czytaj więcej
Występując na forum Światowego Forum Ekonomicznego w Davos sekretarz generalny NATO Mark Rutte przyznał, że rekomendowany obecnie poziom wydatków na obronność państw NATO (2 proc. PKB) jest niewystarczający.
Rosyjskie korporacje chciały pozwać Google i przejąć jego aktywa
Wysokość kar nałożonych na Google przez rosyjskie sądy jest absurdalna i sięgnęła 125 kwintylionów dolarów (kwintylion to jedynka z 30 zerami).
Czytaj więcej
Wysoki Trybunał w Londynie zakazał trzem rosyjskim korporacjom medialnym - państwowym, cerkiewnym i nacjonalistycznym - dochodzenia przed zagranicznymi sądami przejęcia aktywów Google'a w celu wyegzekwowania surrealistycznych, liczonych w kwintylionach dolarów, grzywien nałożonych przez rosyjskie sądy. Są tu dwa wyjątki.
Niemcy przysyłają Polsce wsparcie w postaci systemu Patriot
– Ta wizyta, to potwierdzanie wsparcia dla sojuszników, dla Polski. Widzieliśmy dziś baterie Patriot, które zostały rozmieszczone tu pod Rzeszowem, aby chronić hub logistyczny – mówił wicepremier minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania z niemieckim ministrem obrony Borisem Pistoriusem na lotnisku w Rzeszowie.
Czytaj więcej
Niemiecki system Patriot będzie chronił niebo wokół lotniska Rzeszów-Jasionka, przez które przechodzi 90 proc. pomocy dla Ukrainy. Niemcy zluzują Amerykanów.
Rosjanie informują o zajęciu miejscowości Sołone w obwodzie donieckim
Wieś Sołone znajduje się w rejonie pokrowskim, na jednym z głównych kierunków natarcia rosyjskiej armii w Donbasie. Miejscowość miała zostać zajęta przez jednostki zgrupowania „Centrum”.
Liczba rannych w nocnym ostrzale Zaporoża wzrosła do 45
Agencja Ukrinform publikuje nagranie z miejsca ataku.
Donald Trump nie wyklucza nowych sankcji wobec Rosji. Kreml: Nic nowego
- Nie widzimy tu żadnych nowych elementów. Wiadomo, że Trump, w czasie pierwszej kadencji, był prezydentem, który często odwoływał się do sankcji. Lubi takie metody. Przynajmniej lubił je w czasie, gdy był prezydentem po raz pierwszy – powiedział Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, pytany o wypowiedź Donalda Trumpa, który nie wykluczył nałożenia kolejnych sankcji na Rosję, jeśli Władimir Putin nie będzie chciał przystąpić do rozmów pokojowych ws. Ukrainy.
Sekretarz generalny NATO mówi, że Europa zapłaci za amerykańską broń dla Ukrainy
Mark Rutte oświadczył na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że USA muszą nadal angażować się w dostarczanie broni dla Ukrainy i dodał, że Europa może pokryć koszty tych dostaw.
Niemieckie myśliwce w Polsce
Latem Niemcy rozmieszczą w Polsce myśliwce Eurofighter, by wzmocnić misję air policing na wschodniej flance NATO - zapowiedział szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius. Dodał, że dwa systemy Patriot rozmieszczone w południowo-wschodniej Polsce będą od poniedziałku w pełni gotowe do działania i przez sześć miesięcy będą chronić przestrzeń powietrzną w regionie.
De Croo: Rosja może nadal prowadzić wojnę
Przemawiając na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos premier Belgii Alexander de Croo wyraził opinię, że 16. pakiet sankcji wymierzonych w Rosję powinien obejmować gaz, energię i nawozy. - Z naszej analizy wynika, że rosyjska gospodarka może wytrzymać wojnę przez kolejny rok - podkreślił.
Wzrosła liczba rannych po nocnym ataku na Zaporoże
Według najnowszych doniesień w ataku rannych miało zostać 31 osób. Jedna osoba zginęła.
Obwód sumski: Rosyjski żołnierz wzięty do niewoli przy użyciu dronów
Straż graniczna informuje, o ataku z użyciem dronów, na rosyjską grupę dywersyjną na pograniczu. Grupa wycofała się na terytorium Rosji, ale jeden z jej członków pozostał w tyle – gdzie otoczyły go ukraińskie drony. Żołnierz dostał się do niewoli.
W nocy Rosja atakowała cele na Ukrainie przy użyciu 92 dronów-kamikadze i czterech pocisków balistycznych
Ukraińcy strącili 57 dronów-kamikadze typu Shahed, a 27 z innych powodów nie doleciało do celów. Trzy drony pozostają w powietrzu – informuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. W kierunku celów na Ukrainie wystrzelono też cztery pociski balistyczne Iskander-M/KN-23.
Wzrośnie liczba niemieckich żołnierzy na Litwie
Do końca roku liczba niemieckich żołnierzy stacjonujących na Litwie wzrośnie do 500 żołnierzy – informuje litewski resort obrony. Docelowo na Litwę ma trafić cała niemiecka brygada.
Czy zachodni żołnierze trafią na Ukrainę?
Państwa Zachodu mogłyby wysłać na Ukrainę kontyngent liczący 40-50 tys. osób, a żołnierze ci pełniliby służbę w charakterze sił bezpieczeństwa na linii frontu, to realne – uważają przedstawiciele Ukrainy, o czym pisze „Financial Times”.
Alarm w obwodzie kijowskim
Na północy i na wschodzie Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny. Ostrzeżenia dla mieszkańców obwodów kijowskiego, żytomierskiego, czernihowskiego, sumskiego i donieckiego wydano w związku z zagrożeniem ze strony rosyjskich dronów i samolotów.
Putin uważa, że Rosja osiągnęła zamierzone cele?
Po postępach ofensywy na froncie z 2024 r. Rosja kontroluje niemal jedną piątą ukraińskiego terytorium. Władimir Putin uważa, że osiągnięte zostały już kluczowe cele wojny, jak uzyskanie kontroli nad ziemią łączącą Rosję z Krymem oraz osłabienie ukraińskiej armii - uważa jeden z informatorów agencji Reutera.
Reuters: Putin zaniepokojony stanem rosyjskiej gospodarki
Prezydent Rosji Władimir Putin jest coraz bardziej zaniepokojony zakłóceniami w rosyjskiej gospodarce czasu wojny, podczas gdy prezydent USA Donald Trump naciska na zakończenie konfliktu na Ukrainie - pisze agencja Reutera, powołując się na pięć źródeł znających sytuację. Autorzy publikacji zaznaczają, że w ciągu ostatnich dwóch lat napędzana eksportem ropy naftowej, gazu i minerałów rosyjska gospodarka rozwijała się dynamicznie mimo wielu zachodnich sankcji, nakładanych po inwazji na Ukrainę, rozpoczętej w lutym 2022 r. Jednak w ostatnich miesiącach gospodarka borykała się z niedoborem rąk do pracy i wysokimi stopami procentowymi, wprowadzonymi w celu walki z inflacją, która wzrosła w wyniku rekordowych wydatków wojskowych - czytamy.
Według Reutera, część rosyjskich elit uważa, że pożądane jest wynegocjowanie zakończenia wojny. W tym tygodniu nowy prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił, że jeśli Putin nie usiądzie do rozmów, prawdopodobne są kolejne sankcje na Rosję oraz cła, które będą równoznaczne z dużymi kłopotami dla rosyjskiej gospodarki. Wcześniej agencja informowała, że Putin jest gotowy do rozmów z Trumpem o zawieszeniu broni pod warunkiem, że rosyjskie zdobycze terytorialne na Ukrainie zostaną uznane, a Ukraina zrezygnuje z dążeń do członkostwa w NATO.
Gładkow: Ukraińcy wysłali do ataku prawie 50 dronów
W ciągu ostatniej doby Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały cele w obwodzie biełgorodzkim za pomocą 64 pocisków i 48 dronów - podał gubernator Wiaczesław Gładkow. Przekazał, że uszkodzonych zostało m.in. sześć domów, budynek gospodarczy i cztery pojazdy.
Rutte: Front zmierza w złym kierunku
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte ocenił na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że należy zwiększyć, a nie zmniejszyć pomoc państw Sojuszu dla Ukrainy. Dodał, iż ważne jest, aby Rosja nie wygrała, ponieważ może to spowodować, że prezydent tego państwa Władimir Putin „przybije piątkę” z przywódcami Korei Północnej i Chin. - Musimy zmienić trajektorię konfliktu, ponieważ to, co dzieje się na froncie, zmierza w złym kierunku - stwierdził Rutte.
Tysiące osób w obwodzie zaporoskim bez prądu i ogrzewania
W wyniku ataków wojsk rosyjskich, przeprowadzonych za pomocą dronów kamikadze typu Szahid i pocisków balistycznych, w obwodzie zaporoskim zniszczone i uszkodzone zostały obiekty infrastruktury krytycznej; w rezultacie 21 tys. osób pozostaje bez prądu, a 17 tys. - bez ogrzewania - poinformował szef lokalnej administracji Iwan Fedorow.
W obwodzie donieckim zginął cywil
W środę w wyniku działań wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim zginęła jedna osoba, a osiem zostało rannych - podał szef lokalnych władz Wadym Fiłaszkin.
Kraj Ałtajski. Mężczyzna skazany za współpracę z Ukraińcami
Jak podała rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), sprzeciwiający się wojnie z Ukrainą 42-letni obywatel Rosji został skazany na 5 lat kolonii karnej za zbieranie informacji o obiektach wojskowych na terytorium Kraju Ałtajskiego (południowa Rosja) w imieniu ukraińskiej organizacji.
Obwód sumski znów pod ostrzałem
W nocy i nad ranem Rosjanie dziewięć razy ostrzeliwali tereny przygraniczne obwodu sumskiego - podała miejscowa administracja wojskowa, informując o 14 eksplozjach. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.
Rosjanie użyli prawie 2,5 tys. dronów
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie zaatakowały ukraińskie cele za pomocą czterech rakiet, 116 kierowanych bomb lotniczych i 2487 dronów kamikadze - przekazał ukraiński Sztab Generalny. Według tego źródła, pozycje ukraińskich żołnierzy i tereny zamieszkałe były ostrzeliwane z różnych rodzajów broni ponad 5200 razy.
Trwają walki w obwodzie kurskim
Dziewięć ataków wojsk rosyjskich odparli w środę w obwodzie kurskim żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy - poinformowało ukraińskie dowództwo podając, że na tym odcinku frontu Rosjanie zrzucili 34 kierowane bomby lotnicze i wystrzelili 377 pocisków, w tym z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.
Ponad połowa starć - w jednym rejonie frontu
Sztab Generalny Ukrainy podsumował środowe wydarzenia na froncie. W porannym komunikacie czytamy, że w ciągu poprzedniej doby na froncie doszło do 115 starć zbrojnych, a najwięcej walk odnotowano na Ukrainie na kierunkach pokrowskim (62), torećkim (14), łymańskim (11) i kupiańskim (7).
Na Morzu Czarnym jest jeden rosyjski okręt
Okręt, który znajduje się na wodach Morza Czarnego, jest uzbrojony w cztery pociski Kalibr.
W ciągu ostatniej doby w rosyjskim ostrzale obwodu chersońskiego rannych zostało siedem osób
Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu, poinformował o uszkodzeniu w ostrzale 12 budynków mieszkalnych.
Rośnie liczba ofiar nocnego ostrzału Zaporoża
Iwan Fedorow, gubernator obwodu zaporoskiego poinformował, że liczba rannych wzrosła do 24 (poprzednio informowano o 16 rannych). Dwie osoby miały zginąć w ostrzale.
Na razie nie wiadomo, jak administracja Donalda Trumpa mogłaby zmusić Władimira Putina do rozmów i ustępstw
– Ekipa Trumpa nie jest gotowa zrezygnować ze wspierania Ukrainy i na pewno boi się tego, że klęska Ukrainy może stać się ich własną przegraną. Trump przecież będzie kontaktował się z Xi Jinpingiem – szefem znacznie wyższego szczebla (niż Putin). I jeśli teraz Trump okaże się słabeuszem przed Putinem, to dalej nie ma dla niego perspektyw. Byłoby mu bardzo trudno realizować jego zagraniczne ambicje – rosyjski politolog z Pragi Aleksandr Morozow opisuje dylematy nowej administracji w Waszyngtonie.
Czytaj więcej
Do zapewnień o szybkim zakończeniu wojny nowy prezydent USA zaczął dodawać groźby pod adresem Władimira Putina. Waszyngton ma możliwości wywarcia presji na Moskwę.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie 825 320 żołnierzy, 9 850 czołgów, 20 497 pojazdów opancerzonych, 22 256 zestawów artyleryjskich, 1 262 wyrzutnie rakiet, 1 050 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 331 śmigłowców, 23 111 bezzałogowych statków powietrznych, 3 051 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 34 905 pojazdów (w tym cystern) i 3 714 jednostek sprzętu specjalnego.
W obwodzie kijowskim aktywna jest obrona przeciwlotnicza
O aktywności obrony przeciwlotniczej informuje kijowska obwodowa administracja wojskowa.
Nad obwodem biełgorodzkim strącono cztery ukraińskie drony
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji.
W obwodzie odeskim morze wyrzuciło na brzeg minę morską
Mina została zabrana przez żołnierzy Marynarki Wojennej Ukrainy i zdetonowana w sposób kontrolowany – informuje ukraińska Marynarka Wojenna.
W ciągu doby na froncie doszło do 103 potyczek
Z wieczornego komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe, 18 uderzeń powietrznych, a także 852 ataki z użyciem dronów i ponad 4 tysiące ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zabudowanych.
Szefowa MSZ Niemiec nie wyklucza, że na Ukrainie pojawią się niemieccy żołnierze
Annalena Baerbock w rozmowie z „Frankfurter Allgemeine Zeitung” powiedziała, pytana o możliwość wysłania niemieckich żołnierzy na Ukrainę w charakterze sił pokojowych, że Niemcy „rozważają różne warianty” dotyczące gwarancji utrzymania pokoju „z kluczowymi europejskimi partnerami i Ukrainą”. Takie rozmowy – jak wynika ze słów Baerbock, były prowadzone między Niemcami, Polską i Francją.
Od początku wojny Kanada zamroziła rosyjskie aktywa o wartości ponad 350 mln dolarów
Informacje takie podała Kanadyjska Królewska Policja Konna, która jest odpowiedzialna za monitorowanie przestrzegania sankcji nałożonych przez Kanadę na Rosję. Kanada zamroziła też białoruskie aktywa o wartości ponad 500 tysięcy dolarów.
Alarm powietrzny w północnej, środkowej i wschodniej Ukrainie
Alarm ogłoszono w nocy m.in. w Kijowie.
Rosjanie ostrzelali Zaporoże. Wielu rannych
Co najmniej 16 osób zostało rannych w wyniku ostrzelania Zaporoża przez rosyjską armię. Wśród rannych jest czterech pracowników Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy – informuje gubernator obwodu zaporoskiego Iwan Fedorow. W mieście rozległy się co najmniej cztery eksplozje. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne.
Tak wyglądała sytuacja na froncie 22 stycznia
Tak wyglądała sytuacja na froncie 22 stycznia
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump nie wykluczył nałożenia kolejnych sankcji na Rosję, jeśli Władimir Putin nie będzie chciał przystąpić do negocjacji pokojowych.