Mark Rutte mówi w Davos: Donald Trump ma rację, problemem jest Europa

Występując na forum Światowego Forum Ekonomicznego w Davos sekretarz generalny NATO Mark Rutte przyznał, że rekomendowany obecnie poziom wydatków na obronność państw NATO (2 proc. PKB) jest niewystarczający.

Publikacja: 23.01.2025 11:29

Donald Trump i Mark Rutte

Donald Trump i Mark Rutte

Foto: PAP/EPA

arb

- (Donald Trump) ma oczywiście rację, problemem nie są USA, problemem jest Europa – mówił Rutte w czasie porannej dyskusji w Davos. Sekretarz generalny NATO przyznał, że uczciwe jest żądanie obecnego prezydenta USA, by europejscy sojusznicy z NATO przeznaczali więcej na obronność.

Wysłannik Donalda Trumpa wypomina Markowi Rutte wydatki Holandii na obronność

Wcześniej uczestniczący w dyskusji współpracownik Trumpa, Richard Grenell (obecnie specjalny wysłannik prezydenta USA ds. misji specjalnych), skrytykował Ruttego za to, że Holandia pod jego rządami (obecny sekretarz generalny NATO był premierem Holandii w latach 2010-2024) wydawała za mało na swoje siły zbrojne.

Grenell mówił, że NATO nie powinno przyjmować Ukrainy, dopóki członkowie Sojuszu nie zaczną wydawać odpowiednio dużo na swoje siły zbrojne.

- Mamy sekretarza generalnego mówiącego o wchodzeniu Ukrainy do NATO. Amerykanie są tymi, którzy płacą za obronność. Nie możecie prosić Amerykanów, by rozszerzyli parasol NATO, gdy obecni członkowie nie mają równego udziału (w wydatkach na obronność - red.) i dotyczy to Holandii, która też musi je zwiększyć - stwierdził Grenell.

Czytaj więcej

Donald Tusk w Parlamencie Europejskim: Europa musi być uzbrojona, jeśli ma przetrwać

W czasie gdy Rutte był premierem Holandii, kraj ten nie osiągnął rekomendowanego przez NATO poziomu wydatków na obronność. Teraz jednak, jako sekretarz generalny NATO, Rutte – podobnie jak Trump – apeluje, by kraje Europy znacznie zwiększyły wydatki na ten cel.

Mark Rutte: Dzięki Donaldowi Trumpowi wydajemy na obronność więcej, ale wciąż za mało

- Częściowo także dzięki (Trumpowi), a może nawet w większej mierze dzięki niemu, widzimy wzrost wydatków w NATO po stronie europejskiej – stwierdził Rutte w Davos.

Obecnie największy odsetek PKB na swoje siły zbrojne przeznacza w NATO Polska

- Uważał po prostu, że to zły interes dla USA i że Europa w zasadzie finansuje swój model państwa socjalnego, swój system ochrony zdrowia, swój system emerytalny, poświęcając zbyt mało środków na obronność. Problemem jest, oczywiście, że jeszcze nie wszyscy przeznaczamy na to 2 proc. (PKB). To problem numer jeden. Problem numer dwa jest taki, że 2 proc. (PKB) nie wystarczy. To zdecydowanie za mało – mówił sekretarz generalny NATO.

- Dziś jesteśmy bezpieczni, ale NATO kolektywnie nie będzie się w stanie obronić w perspektywie 4-5 lat, jeśli będziemy trzymać się 2 proc. (PKB) - stwierdził Rutte.

Jakiego poziomu wydatków państw NATO na obronność oczekuje Donald Trump?

Donald Trump, jeszcze przed objęciem prezydentury apelował do europejskich państw NATO, które są najbardziej zagrożone przez Rosję, by wydawały na swoją obronność 5 proc. PKB. Pozostałe, według jego słów, powinny wydawać na ten cel 4 proc. PKB.

Czytaj więcej

Donald Trump dobija globalizację. Zapowiada ofensywę

Obecnie największy odsetek PKB na swoje siły zbrojne przeznacza w NATO Polska. W 2025 rokiem wydatki na obronność mają zbliżyć się do poziomu 5 proc. PKB. W 2024 roku były zbliżone do 4 proc. PKB.

W czasie kampanii wyborczej Trump, przemawiając na jednym z wieców zdradził, że gdy był prezydentem powiedział jednemu z przywódców europejskich państw, że pozwoliłby Putinowi „robić co chce” z państwem NATO, którego wydatki na obronność nie są odpowiednio wysokie. Już po wyborach sugerował, że USA mogłyby opuścić NATO, gdyby sojusznicy przeznaczali zbyt mało na obronność.

- (Donald Trump) ma oczywiście rację, problemem nie są USA, problemem jest Europa – mówił Rutte w czasie porannej dyskusji w Davos. Sekretarz generalny NATO przyznał, że uczciwe jest żądanie obecnego prezydenta USA, by europejscy sojusznicy z NATO przeznaczali więcej na obronność.

Wysłannik Donalda Trumpa wypomina Markowi Rutte wydatki Holandii na obronność

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Sekretarz stanu USA jedzie do Panamy. Będą rozmowy o Kanale Panamskim
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Dyplomacja
Ameryka-Chiny: bój o sztuczną inteligencję
Dyplomacja
Nowy szef dyplomacji USA o wojnie Rosji z Ukrainą: Obie strony muszą coś dać
Dyplomacja
Magierowski: Trump mówiąc o Kanale Panamskim może wysyłać sygnał Rosji i Chinom
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Dyplomacja
Jest potwierdzenie: Beniamin Netanjahu nie przyjedzie do Polski. Izrael deleguje jednego z ministrów
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego