Jest nowy komentarz Białego Domu ws. zakończenia wojny na Ukrainie. Podano termin

Rzeczniczka prasowa Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump jest przekonany o możliwości zawarcia porozumienia pokojowego z Rosją w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie. Jak stwierdziła, osiągnięcie tego realne jest już w nadchodzącym tygodniu.

Publikacja: 23.02.2025 08:39

Jest nowy komentarz Białego Domu ws. zakończenia wojny na Ukrainie. Podano termin

Foto: REUTERS/Craig Hudson

adm

Cytowana przez portal The Hill Karoline Leavitt zapowiedziała między innymi, że doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, Matt Waltz, będzie pracował przez cały obecny weekend „nad umową", zaś sekretarz skarbu, Scott Bessent, brać będzie udział w rozmowach na temat umowy dotyczącej surowców mineralnych na Ukrainie.

Rzeczniczka Białego Domu o zakończeniu wojny na Ukrainie. „W ciągu najbliższego tygodnia”

- Obecnie prezydent oraz jego zespół koncentrują się na kontynuowaniu negocjacji z obiema stronami tego konfliktu, aby zakończyć działania wojenne. Prezydent jest pewny, że możemy tego dokonać w tym tygodniu – stwierdziła podczas rozmowy z dziennikarzami Karoline Leavitt. 

Wypowiedź rzeczniczki Białego Domu zyskuje na znaczeniu w kontekście wcześniejszych komentarzy Trumpa – polityk zasugerował bowiem, że obecność prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, w rozmowach pokojowych nie jest kluczowa. - Nie sądzę, że jest on szczególnie istotny w tych spotkaniach. Jest na stanowisku od trzech lat i bardzo utrudnia zawieranie porozumień - mówił w wywiadzie dla Fox News. Jednocześnie podkreślił, że zarówno Zełenski, jak i prezydent Rosji Władimir Putin będą musieli „spotkać się” w celu zakończenia konfliktu.

Czytaj więcej

Spotkanie Duda-Trump. Biały Dom: "Potwierdziło nasz bliski sojusz"

Wypowiedź Leavitt zbiega się również w czasie z doniesieniami o możliwym bezpośrednim spotkaniu Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. Jak poinformował w ubiegłym tygodniu wiceminister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Riabkow, trwają przygotowania do takiego szczytu. Polityk zaznaczył, że rozmowy mogą obejmować szeroki zakres kwestii globalnych, nie tylko wojnę na Ukrainie. - Chodzi o rozpoczęcie procesu normalizacji stosunków między naszymi krajami, znalezienie sposobów rozwiązania najbardziej palących i potencjalnie bardzo, bardzo niebezpiecznych sytuacji, a wojna na Ukrainie jest jedną z nich – powiedział rosyjski dyplomata. Jak dodał, przygotowania są na wczesnym etapie i wymagają „najintensywniejszej pracy organizacyjnej”.

W środę podczas konferencji prasowej na Florydzie Donald Trump oświadczył, że zaproponował, by przed zawarciem układu pokojowego Rosji z Ukrainą na Ukrainie odbyły się wybory prezydenckie. - Mamy sytuację, w której nie było wyborów na Ukrainie, gdzie obowiązuje stan wojenny (...), gdzie poparcie dla przywódcy Ukrainy, z przykrością to mówię, spadło do 4 proc., a kraj rozpadł się na kawałki – oświadczył. Nie wiadomo, na jakie badania powoływał się Trump – sondaże wskazują, że choć poparcie dla Zełenskiego spadło, poziom akceptacji Ukraińców dla jego działań jest zbliżony do 50 proc. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie podkreślał, że jego kraj nie zaakceptuje żadnego porozumienia wypracowanego przez Stany Zjednoczone i Rosję bez udziału Kijowa.

USA rozmawiały z Rosją w Rijadzie, europejscy liderzy spotkali się w Paryżu

We wtorek odbyło się spotkanie wysokich rangą przedstawicieli władz USA i Rosji w Rijadzie. Rozmowy, które trwały 4,5 godziny, były pierwszymi rozmowami przedstawicieli tych państw na tak wysokim szczeblu od czasu pełnowymiarowej napaści Rosji na Ukrainę. Spotkanie miało koncentrować się między innymi na odbudowie dwustronnych relacji oraz na przygotowaniach do możliwych negocjacji pokojowych ws. konfliktu na Ukrainie. 

Czytaj więcej

Rezolucja ONZ w trzecią rocznicę wybuchu wojny. USA naciskają na "prorosyjski" język

Równolegle do negocjacji między USA i Rosją – ze względu na obawy, że Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy pokojowe z Rosją, które mogą wykluczyć Europę z procesu decyzyjnego – trwały także rozmowy europejskich przywódców. W poniedziałek europejscy liderzy spotkali się na nadzwyczajnym szczycie poświęconym wojnie na Ukrainie.

Na nieformalny szczyt w Paryżu zaproszono szefów rządów: Polski (Donald Tusk), Danii (Matte Frederiksen), Hiszpanii (Pedro Sanchez), Holandii (Dick Schoof), Niemiec (Olaf Scholz), Wielkiej Brytanii (Keir Starmer) i Włoch (Giorgia Meloni), a także szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, przewodniczącego Rady Europejskiej Antonio Costę i sekretarza generalnego NATO Marka Rutte. 

Cytowana przez portal The Hill Karoline Leavitt zapowiedziała między innymi, że doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, Matt Waltz, będzie pracował przez cały obecny weekend „nad umową", zaś sekretarz skarbu, Scott Bessent, brać będzie udział w rozmowach na temat umowy dotyczącej surowców mineralnych na Ukrainie.

Rzeczniczka Białego Domu o zakończeniu wojny na Ukrainie. „W ciągu najbliższego tygodnia”

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Niemcy: Trwają wybory do Bundestagu. Kto jest faworytem?
Polityka
Orbán kwestionuje państwowość Ukrainy. "Ta wojna dotyczy terytorium zwanego Ukrainą"
Polityka
Kai-Olaf Lang: Prawdopodobny nowy kanclerz Niemiec chce lepszych stosunków z Polską
Polityka
Wybory prezydenckie na Ukrainie? Portal przygotował listę potencjalnych kandydatów
Polityka
Agencja AP pozywa urzędników Białego Domu. Chodzi o pomysł Donalda Trumpa