Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump nie wykluczył nałożenia kolejnych sankcji na Rosję, jeśli Władimir Putin nie będzie chciał przystąpić do negocjacji pokojowych.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Najnowsze dane Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w mediach społecznościowych najnowsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji. Jak podkreślono, ukraińskie siły obrony nieustannie odpierają rosyjskie ataki na różnych kierunkach frontu. W ciągu dnia doszło do 109 starć bojowych, a Rosjanie przeprowadzili liczne naloty i ostrzały pozycji ukraińskich oraz zamieszkanych obszarów.
Najbardziej intensywne walki toczyły się w rejonie Pokrowska, gdzie Rosjanie przeprowadzili 54 szturmy, z czego 47 zostało odpartych. „Straty agresora to 239 żołnierzy, w tym 112 zabitych, a także liczne zniszczenia sprzętu wojskowego, w tym pojazdów, dział i systemów walki elektronicznej” – wskazano.
Rosjanie zaatakowali Ukrainę 131 dronami
Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że w ciągu minionej doby rosyjskie wojska użyły 131 dronów i czterech rakiet balistycznych do ataków na Ukrainę. Jak dodano, 72 maszyny bezzałogowe zostały zestrzelone.
Minister spraw zagranicznych Finlandii: Jestem pewna, że w tym roku zostanie zawarte porozumienie pokojowe
Elina Valtonen, minister spraw zagranicznych Finlandii, wyraziła przekonanie, że w 2025 roku zostanie podpisane porozumienie pokojowe kończące wojnę w Ukrainie – podaje Ukrinform. - Byłam w Kijowie zaledwie tydzień temu i muszę powiedzieć, że nikt bardziej niż Ukraina – a zwłaszcza ukraińskie dzieci – nie pragnie i nie zasługuje na pokój – zaznaczyła. - Problemem w ciągu ostatnich trzech lat – a właściwie od ponad dziesięciu lat – była Rosja, która nie chciała pokoju. Gdyby było inaczej, nie dokonałaby inwazji na sąsiedni kraj ani nie łamała w tak rażący sposób prawa międzynarodowego – dodała Valtonen.
Prezydent Ukrainy o rozmowie z prezydentem Finlandii: Wspólnym celem jest trwały i sprawiedliwy pokój
Prezydent Ukrainy poinformował w mediach społecznościowych o rozmowie z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem, podczas której omówiono wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy, gwarancje bezpieczeństwa oraz zaostrzenie sankcji wobec Rosji. „Zbliżenie trwałego i sprawiedliwego pokoju to nasz wspólny cel. Jestem wdzięczny za wszelką pomoc, jaką Finlandia już udzieliła, a także za przygotowanie kolejnego, 27. pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy” – czytamy.
Prezydent Ukrainy napisał także o spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, prezydent Szwajcarii Karine Keller-Zutter, premierem Albanii oraz premierem Wietnamu.
Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych: Rola ONZ polega na zachowaniu neutralności
Tom Fletcher, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych, odniósł się do wizyty António Guterresa na szczycie BRICS, który odbył się w Kazaniu w październiku. - Rola ONZ polega na zachowaniu neutralności i bezstronności, na rozmowach z każdym. Moim zadaniem jest dotarcie wszędzie i rozmowa z każdym, aby dostarczyć pomoc humanitarną. To samo dotyczy Sekretarza Generalnego – prowadzi dialog ze wszystkimi – powiedział Fletcher. Jak podkreślił, Guterres prowadzi rozmowy z władzami Rosji, jako stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, ponieważ odgrywa ona rolę w wielu kwestiach, nad którymi pracuje organizacja.
Wcześniej ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych skrytykowało wizytę Guterresa w Kazaniu, wskazując, że odrzucił zaproszenie na pierwszy Globalny Szczyt Pokoju w Szwajcarii, ale przyjął zaproszenie od Putina.
Od kiedy Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę odnotowano ponad 7 tys. przestępstw ekologicznych
Od początku pełnowymiarowej inwazji Rosja popełniła na Ukrainie ponad 7 tys. przestępstw przeciwko środowisku, powodując straty przekraczające 72,9 mld euro – przekazała wiceminister ochrony środowiska i zasobów naturalnych ds. integracji europejskiej, Olha Juchymczuk.
- Straty obejmują zanieczyszczenie gleby, uszkodzenie rezerwatów przyrody i chronionych ekosystemów, zanieczyszczenie powietrza, wód i morza oraz wpływ wojny na zmiany klimatyczne – powiedziała. - Ministerstwo Ochrony Środowiska pracuje obecnie nad ramową ustawą o podstawach zielonej odbudowy, która określi kluczowe zasady i podejście do zrównoważonej odbudowy kraju w zgodzie ze standardami europejskimi – dodała.
Ukraina i Albania podpisały umowę o długoterminowej współpracy i wsparciu
- Spotkałem się z premierem Albanii Edim Ramą w Davos. Podpisaliśmy umowę o długoterminowej współpracy i wsparciu naszych państw – poinformował Zełenski. Jak podkreślił, Albania od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę udziela Ukrainie pomocy wojskowej i humanitarnej, a wsparcie to będzie kontynuowane przez dziesięcioletni okres obowiązywania umowy. - Jestem wdzięczny Albanii za wsparcie naszej ścieżki integracji europejskiej, wzmocnienie naszych pozycji na polu bitwy oraz przybliżenie nas do sprawiedliwego i trwałego pokoju dla Ukrainy – podkreślił ukraiński prezydent.
Ukraińcy odparli atak w rejonie orichiwskim
Jak poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, udało się odeprzeć atak wojsk rosyjskich w rejonie orichiwskim.
Merz: Wojna musi zakończyć się bez nadziei Putina na zwycięstwo
Wojna w Ukrainie musi zakończyć się w sposób, który uniemożliwi Władimirowi Putinowi osiągnięcie swoich celów i podporządkowanie Ukrainy – powiedział Friedrich Merz, kandydat na kanclerza z ramienia niemieckiej chadecji. - Ta wojna musi się skończyć, ale nie z pozycji słabości. Zakończy się jedynie z pozycji siły, bez żadnej nadziei dla Putina na zwycięstwo – dodał, zapowiadając spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, podczas którego przekaże mu zapewnienie, że Europa walczy nie tylko o Ukrainę, ale także o swoją wolność.
Eksport ropy z Rosji spada po sankcjach USA
W ubiegłym tygodniu eksport rosyjskiej ropy drogą morską odnotował największy spadek od listopada, co jest efektem nowych sankcji nałożonych przez byłego prezydenta USA Joe Bidena – podaje Bloomberg.
Ukraińcy pobierają próbki DNA od zmarłych żołnierzy z Korei Północnej
Żołnierze 73. Centrum Marynarki Wojennej Ukraińskich Sił Operacji Specjalnych (SOF) w obwodzie kurskim zbierają informacje o walczących po stronie rosyjskiej, szczególnie o żołnierzach z Korei Północnej.
W serwisie YouTube opublikowano film, na którym widać pobieranie próbek DNA od zabitych żołnierzy z Korei Północnej. Siły ukraińskie wyjaśniają, że jest to konieczne, by wprowadzić ich dane do odpowiednich baz i przeprowadzić dochodzenie.
Ukraina-NATO: Przyjęcie wspólnego oświadczenia
Rada Międzyparlamentarna Ukraina–NATO (UNIC) zakończyła swoją sesję przyjęciem wspólnego oświadczenia potwierdzającego niezachwiane wsparcie członków NATO dla Ukrainy. Jak poinformował pierwszy wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, Ołeksandr Kornijenko, dokument podkreśla znaczenie wsparcia wojskowego i pozawojskowego sojuszników w powstrzymaniu rosyjskiej agresji.
W oświadczeniu wyrażono poparcie dla decyzji podjętych na szczycie NATO w Waszyngtonie oraz dla deklaracji liderów Sojuszu, potwierdzającej nieodwracalną drogę Ukrainy do członkostwa w NATO.
Wezwano także państwa członkowskie do zintensyfikowania działań, by Ukraina mogła skutecznie się bronić i dostosować swoje zdolności obronne do standardów NATO do 2028 roku, a także do osiągnięcia konsensusu w sprawie zaproszenia Ukrainy do Sojuszu. „Zwycięstwo Ukrainy to nie tylko jej sukces, ale także triumf wspólnych wartości” – zaznaczył Kornijenko.
Znaczny wzrost liczby firm z rosyjskim udziałem w Bułgarii
Do końca 2024 roku liczba firm z rosyjskim udziałem w Bułgarii znacząco wzrosła. Według danych bułgarskiego Rejestru Handlowego, które przytoczył portal Euractiv, we wrześniu 2024 roku w Bułgarii zarejestrowanych było 12 tysięcy takich firm. Do końca roku liczba ta wzrosła o kolejny tysiąc. Władze w Sofii zezwoliły na rejestrację ponad 7 300 firm w pełni należących do rosyjskich właścicieli oraz 5 700 przedsiębiorstw, w których Rosjanie posiadają 40 proc. udziałów. Brakuje jednak oficjalnych danych dotyczących mniejszych udziałów poniżej 40 proc..
Martin Dimitrov, poseł z proeuropejskiej koalicji Kontynuujemy Zmianę – Demokratyczna Bułgaria (PP-BD), zaapelował, aby służby wywiadowcze zbadały działalność tych firm i interesy Rosji w Bułgarii.
Zełenski: Putin zażąda redukcji armii ukraińskiej
- Jednym z ważnych pytań, jakie zada Putin, a my to zobaczymy, jest redukcja armii ukraińskiej o kilka razy. Jeśli udałoby się nam stworzyć armię liczącą ponad 800 tys. żołnierzy, jasne jest, że my i Europa jesteśmy armią, która jest w stanie stanąć i bronić swoich granic. To armia, która jest w stanie odeprzeć Putina i on to rozumie - powiedział Wołodymyr Zełenski na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
Gwardia Narodowa spowalnia natarcie w rejonie Pokrowska
Jednostki Gwardii Narodowej Ukrainy znacząco zwiększyły wykorzystanie dronów, skutecznie spowalniając tempo natarcia sił rosyjskich w rejonie Pokrowska. - Nasze jednostki od września 2024 roku zwiększyły wykorzystanie dronów różnych typów na tym odcinku frontu około 2,5-krotnie. Dzięki temu wywieramy presję na tempo działań ofensywnych przeciwnika – powiedział rzecznik Gwardii Narodowej, Rusłan Muzyczuk, podczas transmisji na żywo. Jak podkreślił, ataki na skupiska wojsk i sprzętu rosyjskiego zmniejszają potencjał ofensywny wroga i spowalniają jego postępy. - Aktywnie niszczone są także wrogie drony rozpoznawcze, w tym przez nasze drony FPV. W minionym tygodniu w rejonie Pokrowska zestrzelono trzy takie drony: Orłana i dwa ZALA prowadzące rozpoznanie powietrzne – dodał Muzyczuk.
Kupiańsk pod ciężkim ostrzałem. Ranni i zniszczenia
21 stycznia Kupiańsk w obwodzie charkowskim znalazł się pod intensywnym ostrzałem sił rosyjskich. „Kupiańsk ponownie jest pod ciężkim ostrzałem. Sytuacja bezpieczeństwa w mieście pogarsza się. Wróg nadal atakuje infrastrukturę cywilną i terroryzuje spokojnych mieszkańców, używając różnego rodzaju broni, w tym dronów z ładunkami wybuchowymi oraz systemów wieloprowadnicowych” – poinformował na Telegramie Ołeh Syniehubow, szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.
Duda w Davos: Wojna nie może zakończyć się zwycięstwem agresora
Podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos prezydent Andrzej Duda podkreślił, że wojna w Ukrainie nie może zakończyć się zwycięstwem agresora, a Kreml musi ponieść porażkę.
Jak zaznaczył Duda, wszyscy pragną szybkiego zakończenia wojny, ale nie można dopuścić, by zakończyła się ona triumfem agresora, który realizuje swoje imperialne ambicje. - Musi zostać pokonany – powiedział. Zdaniem prezydenta Polski, bezpieczeństwo innych krajów zależy od powstrzymania imperialnych dążeń Kremla. - Kluczowe jest istnienie niezależnej, suwerennej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach - podkreślił polski prezydent, zwracając uwagę na ogromne poświęcenie Ukraińców, którzy – mimo wysokiej ceny – skutecznie opierają się agresorowi. - To nasz obowiązek i w interesie naszych państw, aby Ukraina się obroniła. Każdy, kto ceni pokój i porządek na świecie, powinien pomóc Ukrainie – dodał Andrzej Duda.
Scholz: Putin nie może odnieść sukcesu na Ukrainie
- Rosyjski dyktator Władimir Putin nie osiągnął żadnego ze swoich celów w wojnie przeciwko Ukrainie i nie powinien osiągnąć sukcesu – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Scholz zauważył także, że Putin chciał podzielić Ukrainę i UE, ale Ukraina jest dziś kandydatem do członkostwa we Wspólnocie. - Chciał osłabić NATO, a Sojusz jest zjednoczony i powiększył się o dwa nowe kraje. Planował ustanowić w Kijowie prorosyjski reżim, ale Ukraina jest stabilniejsza niż kiedykolwiek. Dążył do podporządkowania Ukrainy siłą, ale ukraińska armia, wyposażona w zachodnią broń, jest obecnie silniejsza i większa niż przed wojną - dodał Scholz. - To zasługa odważnych Ukraińców, ale także efekt naszego wsparcia, które pozostaje drogą do prawdziwego i sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy – zaznaczył polityk, zauważając, że kluczowe decyzje należą do narodu ukraińskiego.
Kanclerz zaznaczył, że należy działać w sposób zrównoważony i przewidywalny, chroniąc fundamentalne zasady porządku międzynarodowego, w tym nienaruszalność granic, co ma znaczenie globalne.
Ilu rosyjskich żołnierzy jest na terytorium Ukrainy?
Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że na terytorium Ukrainy znajduje się obecnie 608 tys. rosyjskich żołnierzy, czyli trzykrotnie więcej niż podczas inwazji w 2022 roku. - Jeśli przypomnimy sobie pełnoskalową inwazję Federacji Rosyjskiej w 2022 roku, rosyjska grupa liczyła około 200 tys. plus pewną liczbę separatystów, którzy kontrolowali i nadal kontrolują tymczasowo okupowany wschód – części obwodów donieckiego i ługańskiego. Było nam bardzo trudno bez pomocy. Jestem bardzo wdzięczny, że później Ameryka i Europa dołączyły. Ale musicie wiedzieć, że dziś na Ukrainie jest 608 tys. rosyjskich żołnierzy, czyli trzykrotnie więcej – podkreślił prezydent Ukrainy.
Rosjanie wzmacniają lotnisko Belbek
Na lotnisku Belbek pod Sewastopolem Rosjanie budują umocnienia – poinformowała grupa Crimean Wind na Telegramie. Zmiany te są widoczne na zdjęciach satelitarnych z 22 października i 20 stycznia. Pokazują one między innymi postępy w budowie osłon dla samolotów. Konstrukcje wzmacniane betonem mają chronić przed odłamkami i eksplozjami w pobliżu, a lekkie struktury ramowe na parkingach zapewniają dodatkową ochronę przed dronami.
Wcześniej informowano, że Rosjanie budują w Belbeku wzmocnione schrony dla samolotów, aby zwiększyć ochronę infrastruktury lotniczej na Krymie.
Zełenski: Waszyngton nie wierzy, że Europa może mu dać coś ważnego
- W czasach wojny wszyscy się martwią, czy Stany Zjednoczone pozostaną z nimi. Każdy sojusznik się o to martwi. Ale czy ktokolwiek w Stanach Zjednoczonych martwi się, że Europa może pewnego dnia ich opuścić i przestać być ich sojusznikiem? Odpowiedź brzmi: nie - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na 55. Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. - Waszyngton nie wierzy, że Europa może przynieść im coś naprawdę ważnego. Europa nie może pozwolić sobie na to, by stać na drugim miejscu za swoimi sojusznikami; Europa musi walczyć o swoje miejsce jako silny, globalny lider - dodał. - Rosja może wystawić 1,5 miliona żołnierzy. Nasze siły zbrojne liczą ponad 800 tysięcy ludzi. Francja jest na drugim miejscu z ponad 200 tysiącami. Następnie Niemcy, Włochy i Wielka Brytania. Wszyscy inni mają mniej. To nie jest sytuacja, w której jeden kraj może bronić się sam. Wszyscy musimy się zjednoczyć i coś zmienić - zaznaczył Zełenski.
Ukraina otrzyma od UE 30,6 mld euro?
W 2025 roku Ukraina spodziewa się otrzymać 30,6 mld EUR wsparcia budżetowego od Unii Europejskiej – poinformowało Ministerstwo Finansów Ukrainy. Z tej kwoty 18,1 mld euro pochodzi z inicjatywy G7 ERA, finansowanej z zamrożonych aktywów Rosji, a 12,5 mld euro to pomoc finansowa w ramach mechanizmu Ukraine Facility. Środki te mają pokryć potrzeby budżetowe Ukrainy na lata 2025–2026.
Rosjanie próbują zdobyć południowe flanki Pokrowska i poszerzyć „szarą strefę”
Siły okupacyjne Rosji podejmują próby przesuwania się na południowych flankach Pokrowska, aby przejąć kontrolę nad szlakami logistycznymi i poszerzyć tzw. „szarą strefę” – poinformował rzecznik Gwardii Narodowej Ukrainy, Rusłan Muzyczuk.
W ostatnim czasie oddziały Gwardii Narodowej odparły 15 ataków w tej okolicy, z czego 8 miało miejsce właśnie w rejonie Pokrowska. Rosyjskie wojska, wykorzystując warunki pogodowe, atakują w małych grupach liczących od 2-3 do 10 żołnierzy, jednocześnie coraz rzadziej używając pojazdów opancerzonych.
Nowy sprzęt dla Gwardii Narodowej Ukrainy
Gwardia Narodowa Ukrainy otrzymała pierwsze egzemplarze nowego sprzętu przeznaczonego do ochrony przed zagrożeniami radiacyjnymi, chemicznymi i biologicznymi (CBRN), a także do oczyszczania terenów. Sprzęt zastąpić ma przestarzałe stacje AFS-14 oparte na konstrukcji z lat 60. Nowoczesne modele zostały zamontowane na pojazdach MAN z napędem 6x6 i zbiornikiem o pojemności ponad 5000 litrów – dwukrotnie większym niż w AFS-14. Stacja pozwala na obsługę sześciu stanowisk pracy, co podwaja wydajność w porównaniu z poprzednią generacją.
Nowy sprzęt powstał we współpracy ze specjalistami Gwardii Narodowej, która opracowała szczegółową specyfikację techniczną. W najbliższym czasie przejdzie on dalsze testy, aby dopracować jego funkcjonalność. "To kolejny krok w modernizacji i wzmocnieniu zdolności wsparcia bojowego ukraińskich jednostek” – podkreśla Gwardia Narodowa Ukrainy.
Krzysztof Bosak: Nie chciałbym wojsk rosyjskich u polskiej granicy
- Nie chciałbym, żeby cała Ukraina była zajęta przez wojska rosyjskie - mówił w RDC wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak. Polityk Konfederacji ocenił, że w Europie nie ma teraz silnych liderów, którzy mogliby być partnerami dla Donalda Trumpa.
Czytaj więcej
- Zakończenie wojny Rosji z Ukrainą na niekorzystnych warunkach dla Polski jest czymś, czego bym nie chciał - oświadczył lider Konfederacji Krzysztof Bosak. W rozmowie z Radiem Dla Ciebie ocenił, że największą niewiadomą jest to, na jakich warunkach prezydent Donald Trump będzie decydował się kończyć wojnę na Ukrainie.
Rosjanie informują o ugaszeniu pożaru w składzie paliw w obwodzie woroneskim
Ukraińcy rano informowali, że przeprowadzili kolejny udany atak na skład paliw „Liskinśka” w obwodzie woroneskim. Poprzedni taki atak miał miejsce 16 stycznia.
Rosyjskie tankowce z ropą utknęły w porcie Koźmino. To efekt sankcji USA
Pierwszy efekt amerykańskich sankcji widać w naftoporcie - Tankowce wypełnione rosyjską ropa „tłoczą się” na redzie największego rosyjskiego naftoportu nad Pacyfikiem.
Czytaj więcej
Takiej sytuacji jeszcze nie było. Tankowce wypełnione rosyjską ropą „tłoczą się” na redzie największego rosyjskiego naftoportu nad Pacyfikiem. Jedne nie mogą pozbyć się ładunku, inne zawrócono z tras. Wszystkie są objęte ostatnimi sankcjami USA.
Kilkadziesiąt budynków mieszkalnych uszkodzonych w wyniku porannego ostrzału rejonu synelnykowskiego
Rankiem Rosjanie atakowali infrastrukturę kolejową w obwodzie dniepropietrowskim. Z wpisu Serhija Łysaka, gubernatora obwodu wynika jednak, że w ostrzale uszkodzonych zostało też kilkadziesiąt budynków mieszkalnych.
Rosjanie budują fortyfikacje w rejonie lotniska Belbek
Lotnisko znajduje się w pobliżu okupowanego Sewastopola. Na budowę fortyfikacji przez Rosjan wskazuje analiza zdjęć satelitarnych, które zamieszcza portal „Krymskij Wieter”.
Rosja deklaruje, że jest gotowa na poważny dialog z USA
Doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, Juri Uszakow, w rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że z Waszyngtonu napływa w ostatnich dniach „wiele sygnałów” - My, jak już mówiłem, jesteśmy gotowi przyjąć konkretne propozycje, które mogą być podstawą do rozmów między naszymi przywódcami. I w czasie tych rozmów przedstawimy nasze stanowiska – podkreślił. - Jesteśmy gotowi na poważny dialog – zapewnił.
Wypowiedź nowego sekretarza stanu USA wskazuje, że Waszyngton będzie domagał się pewnych ustępstw od Ukrainy na rzecz Rosji
- Obie strony będą musiały coś dać - mówi Marco Rubio wypowiadając się o perspektywach zakończenia wojny Rosji z Ukrainą.
Czytaj więcej
Nowy sekretarz stanu USA Marco Rubio (jego kandydatura została już zatwierdzona przez Senat USA) w rozmowie z NBC News mówił o perspektywie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą.
Rozmowy między delegacją ukraińską a współpracownikami Donalda Trumpa w lutym?
Dawid Arachmia, przewodniczący frakcji partii Sługa Narodu w ukraińskim parlamencie (Rada Najwyższa) w rozmowie z ukraińską telewizją stwierdził, że na początku lutego, w czasie „Ukraińskiego tygodnia” w Waszyngtonie, może dojść do rozmów przedstawicieli ukraińskich władz ze współpracownikami Donalda Trumpa.
Xi Jinping zaproszony do Moskwy na 9 maja
Xi ma wziąć udział w Moskwie w obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Z kolei Władimir Putin ma przyjechać do Pekinu 3 września, w 80. rocznicę kapitulacji Japonii. Xi i Putin mieli wymienić się zaproszeniami w czasie wtorkowej wideokonferencji.
Władimir Putin: Celem porozumienia ws. Ukrainy powinien być długotrwały pokój, nie zawieszenie broni
Putin miał przedstawić takie stanowisko w rozmowie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem – twierdzi doradca prezydenta Rosji, Juri Uszakow. Putin miał stwierdzić, że „długoterminowy pokój powinien być oparty o poszanowanie dla obiektywnych interesów” Rosji.
Siergiej Ławrow o rozmowach Trump-Putin
- Prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Donald Trump, zadeklarowali już gotowość do utrzymywania kontaktów na najwyższym poziomie, odpowiedź jest znana – powiedział szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow. - Prezydent Putin pytany o to, czy jest gotów na kontakty, odpowiedział pozytywnie. A później prezydent Trump powiedział, że zamierza skontaktować się z prezydentem Rosji w najbliższej przyszłości. Więc odpowiedź jest od dawna znana – powiedział Ławrow odpowiadając na pytanie o możliwy kontakt między prezydentami USA i Rosji.
W 2025 roku Ukraina spodziewa się uzyskać 30,6 mld euro wsparcia budżetowego z Unii Europejskiej
Szacunki takie przedstawia Ministerstwo Finansów Ukrainy. Z tego 18,1 mld euro ma pochodzić z zysków od zamrożonych rosyjskich aktywów. Od lutego 2022 roku Ukraina miała uzyskać od UE wsparcie budżetu kwotą 45 mld euro.
Zełenski w Szwajcarii
Wołodymyr Zełenski przybył do Davos, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym - poinformował rzecznik prezydenta Ukrainy Serhij Nikiforow. Dodał, że Zełenski zabierze głos na WEF oraz że planowane są spotkania dwustronne z przywódcami państw, a także rozmowy z przedstawicielami biznesu.
Rosjanie podali nowe dane o ukraińskich stratach w obwodzie kurskim
Według szacunków Ministerstwa Obrony Rosji Ukraińcy w ciągu doby stracili w obwodzie kurskim ponad 270 żołnierzy, czołg abrams, bojowy wóz piechoty bradley i trzy transportery opancerzone. Od początku ofensywy Ukraińcy mieli – według Rosjan – stracić w obwodzie kurskim 53,6 tys. żołnierzy, 309 czołgów, 237 bojowych wozów piechoty, 178 transporterów opancerzonych, 1 590 innych pojazdów opancerzonych, 1 574 samochody, 381 zestawów artyleryjskich, 44 wyrzutnie rakiet, w tym 13 zestawów HIMARS oraz 16 zestawów przeciwlotniczych.
Rafał Trzaskowski zapewnia, że nie zmienił zdania ws. 800plus dla Ukraińców, ale „zmieniła się rzeczywistość”
- Jesteśmy trzy lata po rozpoczętej wojnie. Pokazaliśmy olbrzymią solidarność, ale dziś jest zupełnie inny czas, powinniśmy wysłać jasny sygnał w świat: ci którzy ciężko pracują w Polsce, mają prawo do 800plus. To po prostu zdrowy rozsądek. Zdrowy rozsądek powinien dominować - tłumaczył Trzaskowski.
Czytaj więcej
- Mniej emocji, więcej rozsądku - tak kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski reaguje na pytanie o to, jak odbiera pierwsze wypowiedzi Donalda Trumpa jako prezydenta USA.
Atak dronów-kamikadze na Charków
W ataku ucierpiały budynki garaży i akademik – informuje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.
Kwaśniewski: W sprawie Ukrainy mam tylko jedną nadzieję
- Władimir Putin chce doprowadzić do tego, że Ukraina jest w jego strefie wpływów, krajem, który nie jest w NATO, nie ma armii, który będzie zarządzany przez ludzi związanych z Moskwą - no a to jest porażka Stanów Zjednoczonych - powiedział w Radiu Zet były prezydent Aleksander Kwaśniewski. - Rosjanie tę wojnę mogą prowadzić jeszcze długo, Ukraińcy mają coraz mniej zasobów ludzkich. Bez pomocy zewnętrznej w postaci dostaw broni i pieniędzy nie dadzą sobie rady - dodał.
Czytaj więcej
Były prezydent Aleksander Kwaśniewski ocenił, że pod rządami Donalda Trumpa w USA świat czeka rewolucja. W rozmowie z Radiem Zet polityk przewidywał, że reakcją na zaostrzenie przepisów dotyczących nielegalnych imigrantów mogą być napięcia i akty gwałtu.
Chiny coraz mniej sprzedają w Rosji. Wymiana na równi pochyłej
Maleją nadzieje Kremla na pomoc Pekinu w przezwyciężeniu skutków sankcji i blokady technologicznej nałożonej przez Zachód. Chińskie firmy odmawiają dostaw kluczowych technologii, a niemal cała chińska wymiana z Rosją jest coraz mniejsza.
Czytaj więcej
Maleją nadzieje Kremla na pomoc Pekinu w przezwyciężeniu skutków sankcji i blokady technologicznej nałożonej przez Zachód. Chińskie firmy odmawiają dostaw kluczowych technologii, a niemal cała chińska wymiana z Rosją jest coraz mniejsza.
Putin: Relacje między Rosją i Chinami nie zależą od obecnej sytuacji na świecie
Prezydent Rosji przekonywał o tym w czasie rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Wypowiedź prezydenta Rosji cytuje biuro prasowe Kremla. - Budujemy nasze związki na bazie przyjaźni i obustronnego zaufania (...), równości i obustronnej korzyści – miał powiedzieć Putin.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o kolejnym ataku na skład paliw „Liskinśka” w obwodzie woroneskim
Pierwszy udany atak na ten skład paliw miał miejsce niecały tydzień temu – 16 stycznia.
Chińskie media: Xi Jinping rozmawiał z Władimirem Putinem
Rozmowa ma mieć formę wideokonferencji. Na razie nie są znane żadne dalsze szczegóły. Fakt rozmowy potwierdził Dmitrij Pieskow.
Ukraiński dron zaatakował Chersoń
W wyniku eksplozji ładunku wybuchowego, zrzuconego przez dron, ranna została 44-letnia kobieta i trzech mężczyzn w wieku 52, 53 i 56 lat.
Aleksandr Łukaszenko zapowiada rozmowę z Władimirem Putinem o budowie drugiej elektrowni atomowej na Białorusi
Na razie nie wiadomo, gdzie taka elektrownia miałaby powstać. Łukaszenko zaznaczył jednak, w czasie spotkania z pracownikami fabryki samochodów w Mińsku, że w kraju „są potencjalne miejsca”, w których można zbudować taką elektrownię. Pierwszą białoruską elektrownię jądrową wybudowano w Ostrowcu, w obwodzie grodzieńskim. Budowę sfinansowano dzięki rosyjskiemu kredytowi o wartości 10 mld dolarów.
W nocy Rosja atakowała Ukrainę przy użyciu 131 dronów-kamikadze
Rosjanie do nocnego ataku na Ukrainę użyli też czterech pocisków balistycznych Iskander-M. Ukraińcom udało się strącić 72 drony.
Cezary Tomczyk po inauguracji Donalda Trumpa: Wojna nie zakończy się dzisiaj
- Jestem przekonany, że to nie jest tak, jak mówił Donald Trump, że wojna zakończy się dzisiaj, to jest po prostu niemożliwe i to też znak zapytania, który nad nami wisi. Z naszej perspektywy ważne jest, żeby Putin przegrał - powiedział w Polsat News wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk (PO). Dodał, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest gotowy do „zawarcia jakiegoś porozumienia” i ocenił, że szczegóły powinny być ustalane przy udziale Ukrainy. - Nie powinniśmy tych spraw rozstrzygać w ramach jakichś nowych porozumień bez Ukrainy. Ukraina to jest wielki naród - przekonywał.
Czytaj więcej
- Jeżeli jakieś ruchy Donalda Trumpa będą skierowane przeciwko polskim obywatelom, to oczywiście będziemy reagować - zadeklarował wiceszef MON Cezary Tomczyk (PO), pytany o ewentualną deportację Polaków nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych.
Ukraińcy donoszą o swoich sukcesach
W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo, wojska rakietowe i artyleryjskie uderzyły w 22 miejsca koncentracji siły żywej oraz sprzętu wojsk rosyjskich, 11 stanowisk dowodzenia, dziesięć systemów artyleryjskich, cztery systemy obrony powietrznej oraz cztery składy amunicji i paliw - podał Sztab Generalny Ukrainy.
Deklaracja Trumpa ws. Kanału Panamskiego. Oświadczenie Rosji
W przemówieniu podczas swej inauguracji nowy prezydent USA Donald Trump wygłosił zapowiedź odebrania Kanału Panamskiego i zarzucił Panamie złamanie obietnicy oraz oddanie kontroli nad tą drogą wodną Chinom. Jak do tych słów odnosi się Rosja? - Oczekujemy, że podczas spodziewanych rozmów między władzami Panamy a prezydentem USA Donaldem Trumpem na temat kwestii kontroli nad Kanałem Panamskim, co z pewnością leży w sferze ich dwustronnych stosunków, strony będą przestrzegać obowiązującego międzynarodowego porządku prawnego tej kluczowej drogi wodnej - powiedział agencji TASS wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow. Dodał, że Rosja potwierdza swoje zobowiązania do utrzymania neutralności Kanału Panamskiego i opowiada się za tym, by przeprawa była otwarta i bezpieczna.
Ostrzał na północy Ukrainy
W nocy i nad ranem wojska rosyjskie 20 razy ostrzeliwały tereny przygraniczne w obwodzie sumskim - przekazała miejscowa administracja wojskowa informując, że odnotowano 20 eksplozji. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.
Kilkanaście starć na terenie Rosji
W poniedziałek w obwodzie kurskim żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy odparli 11 ataków wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo zaznaczając, że w tym rejonie frontu Rosjanie zrzucili 41 kierowanych bomb lotniczych i przeprowadzili ponad 450 ostrzałów artyleryjskich.
Okręt z Kalibrami na Morzu Czarnym
Ukraińska marynarka wojenna poinformowała, że na Morzu Czarnym jest jeden rosyjski okręt, uzbrojony w cztery pociski manewrujące Kalibr. Z ukraińskich doniesień wynika, że na Morzu Azowskim Rosjanie nie mają żadnych jednostek, a na Morzu Śródziemnym - sześć, w tym dwie zdolne do odpalenia łącznie 22 Kalibrów.
Rosjanie wysłali do ataku tysiące dronów
W ciągu minionej doby wojska rosyjskie przeprowadziły trzy ataki rakietowe z wykorzystaniem pięciu pocisków oraz 72 uderzenia z powietrza za pomocą 111 kierowanych bomb lotniczych - podał Sztab Generalny Ukrainy. Według tego źródła, Rosjanie wysłali do ataku 2653 drony, a pozycje ukraińskich żołnierzy i tereny zmieszkałe były ostrzeliwane z różnych rodzajów broni prawie 5 tys. razy.
Ponad 70 walk w rejonie Pokrowska
Ukraińskie dowództwo podsumowało poniedziałkowe wydarzenia na froncie. W porannym komunikacie czytamy, że tego dnia na froncie doszło do 152 starć bojowych, a najwięcej walk odnotowano na Ukrainie na kierunkach pokrowskim (73), torećkim (17), łymańskim (15), kramatorskim (9) i kupiańskim (8).
Marek Magierowski: Obawiam się, że w takiej sytuacji Rosjanie wrócą do swojej oferty, którą przedstawili USA jesienią 2021 roku
Były ambasador Polski w USA mówił, że obawia się, iż Rosja w rozmowach o zakończeniu wojny na Ukrainie wróci do żądań z 2021 roku, gdy domagała się, by infrastruktura i wojska NATO zniknęły z krajów, które wstąpiły do Sojuszu po 1997 roku – a więc m.in. z Polski.
Czytaj więcej
Donald Trump wygrał z miażdżącą przewagą nad Kamalą Harris, ma gigantyczny mandat do przeprowadzania zmian we wszelkich dziedzinach życia - mówił w rozmowie z TVN24 były ambasador RP w USA i Izraelu Marek Magierowski.
Rosjanie ostrzelali infrastrukturę kolejową w obwodzie dniepropietrowskim
W ataku rannych zostało dwóch pracowników kolei. W ataku ucierpiały budynki i tabor kolejowy – wynika z komunikatu ukraińskiej kolei.
Dwie osoby ranne w ataku ukraińskiego drona na samochód w obwodzie biełgorodzkim
O ataku informuje gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że ranni to małżonkowie – stan mężczyzny jest ciężki.
Ukraińskie drony miały w nocy zaatakować zakłady lotnicze w Smoleńsku
Stojący na czele Centrum ds. Przeciwdziałania Dezinformacji Andrij Kowalenko napisał w serwisie Telegram, że zaatakowane zakłady uczestniczą w produkcji i modernizacji rosyjskich samolotów bojowych, w szczególności samolotów szturmowych Su-25.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 822 030 żołnierzy, 9 833 czołgi, 20 477 pojazdów opancerzonych, 22 134 zestawy artyleryjskie, 1 262 wyrzutnie rakiet, 1 050 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 331 śmigłowców, 22 898 bezzałogowych statków powietrznych, 3 051 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 34 682 pojazdy (w tym cysterny) i 3 710 jednostek sprzętu specjalnego.
Kreml niecierpliwie czeka na telefon od Donalda Trumpa. Widać to wyraźnie na linii frontu
Rosyjskie wojska starają się zdobyć jak najwięcej ukraińskiego terytorium, nim rozlegnie się dzwonek aparatu. Moskwa sama bowiem cały czas domaga się „uwzględniania sytuacji na ziemi”.
Czytaj więcej
Spora część Rosjan ma nadzieję na poprawę stosunków z USA. Kreml jednak na wszelki wypadek próbuje podbić jak najwięcej Ukrainy, nim Donald Trump zadzwoni do Władimira Putina.
W nocy nad Rosją strącono 55 dronów
Drony były strącane nad obwodem briańskim (22), rostowskim (12), smoleńskim (10), woroneskim (6), saratowskim (4) i kurskim (1) - podaje Ministerstwo Obrony Rosji. W obwodzie woroneskim w wyniku ataku dronów miało dojść do pożaru w składzie paliw.
Nad obwodem rostowskim strąconych zostało 12 dronów
O strąceniu dronów informuje gubernator obwodu, Jurij Sliusar. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w ataku nikt nie ucierpiał.
Rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła 18 dronów nad obwodem briańskim
O strąceniu dronów informuje gubernator obwodu, Aleksandr Bohomaz.
W ciągu doby na froncie doszło do 151 potyczek
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w poniedziałek wieczorem, że Rosjanie przeprowadzili trzy ataki rakietowe i 46 ataków powietrznych oraz ponad 4 tysiące ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich sił zbrojnych i terenów zabudowanych.
Łotwa chce zakazać obywatelom Rosji i Białorusi zajmowania stanowisk kierowniczych w obiektach infrastruktury krytycznej
Łotewskie MSW proponuje zmiany w prawie o bezpieczeństwie narodowym, które wprowadzą zakaz zajmowania przez obywateli Rosji i Białorusi stanowisk kierowniczych w obiektach, które są kluczowe dla realizowania ważnych usług publicznych, ochrony zdrowia, a także zapewniania bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa ekonomicznego i socjalnego – informuje serwis Delfi.
Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich przekazały 930 laptopów placówkom edukacyjnym w Chersoniu
O wsparciu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinformował na swoim profilu na Facebooku mer Chersonia Roman Mroczko. Laptopy trafiły do Chersonia za pośrednictwem Fundacji Ołeny Zełenskiej.
Ukraińska straż graniczna publikuje nagrania z uderzeń na Rosjan w obwodzie charkowskim
Nagrania przedstawiają ataki przeprowadzane przez brygadę „Pomsta” na lewym brzegu rzeki Oskił.
Rosyjska obrona przeciwlotnicza odparła atak ukraińskich dronów na obwód smoleński
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Wasilij Anochin. Szczątki strąconych dronów miały wywołać pożary na dachach budynków. W ataku jednak nikt nie ucierpiał - wynika z wpisu Anochina w serwisie Telegram.
Trwają przygotowania do spotkania Donald Trump - Władimir Putin
Trump oświadczył, że do spotkania tego musi dojść w najbliższej przyszłości. - Zrobimy to tak szybko, jak to możliwe. Konflikt między Ukrainą a Rosją nie powinien się nigdy zacząć - mówił Trump w rozmowie z dziennikarzami w Gabinecie Owalnym. Trump przekonywał też, że Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy mówił mu, że jest gotowy do zawarcia porozumienia. Z kolei nowy sekretarz stanu USA, Marco Rubio zapewniał, że doprowadzenie do zawieszenia broni na Ukrainie będzie „priorytetem prezydenta”. Dodał, że pewne działania w tym kierunku zostały już podjęte.
Tak wyglądała sytuacja na froncie 20 stycznia
Tak wyglądała sytuacja na froncie 20 stycznia
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraińcy informują, że w okupowanym obwodzie ługańskim Rosjanie konfiskują mieszkania niepełnosprawnym, którzy nie przyjęli rosyjskiego obywatelstwa.