Krzysztof Bosak: Ukraina dokona ustępstw terytorialnych na rzecz Rosji, to pewne

- Zakończenie wojny Rosji z Ukrainą na niekorzystnych warunkach dla Polski jest czymś, czego bym nie chciał - oświadczył lider Konfederacji Krzysztof Bosak. W rozmowie z Radiem Dla Ciebie ocenił, że największą niewiadomą jest to, na jakich warunkach prezydent Donald Trump będzie decydował się kończyć wojnę na Ukrainie.

Publikacja: 21.01.2025 15:46

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) komentował działania nowego prezydenta USA Donald

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) komentował działania nowego prezydenta USA Donalda Trumpa

Foto: PAP/Rafał Guz, REUTERS/Carlos Barria

zew

- Nie będę ukrywał, że tak - powiedział wicemarszałek Sejmu, pytany w Radiu Dla Ciebie, czy powrót Donalda Trumpa zrobił na nim wrażenie.

W poniedziałek Trump został w Waszyngtonie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych, po czym podpisał szereg zarządzeń, w tym o wycofaniu USA z klimatycznych porozumień paryskich czy Światowej Organizacji Zdrowia.

Czytaj więcej

Po decyzji Trumpa Kwaśniewski spodziewa się zamieszek w USA

Start drugiej kadencji Donalda Trumpa. Krzysztof Bosak mówi o satysfakcji

- Mam pewną satysfakcję. Nie to, że patrzę bez obaw na jego prezydenturę, bo to będzie oczywiście znów czas wstrząsów różnego rodzaju - zaznaczył Krzysztof Bosak. Dodał, że podczas inauguracji Trumpa z satysfakcją patrzył na minę ustępującego prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris. - Lament tych wszystkich dziennikarzy i dużej części polskich polityków, z premierem włącznie, którzy uważali, że w ogóle nie ma szans, żeby prezydent Trump ponownie wygrał, że jego kariera jest już zakończona. Tacy byli pewni siebie - proszę bardzo, jednak stało się to, co się miało nie stać - mówił lider Konfederacji. Dodał, że wynik wyborów prezydenckich w USA pokazuje, iż w polityce nie ma determinizmu. - Jesteśmy w stanie pójść w każdą stronę i to jest piękne - podkreślił.

Krzysztof Bosak został zapytany, czego najbardziej obawia się w związku z prezydenturą Donalda Trumpa. - Nas interesuje tak naprawdę jedna sprawa, największa niewiadoma, to znaczy na jakich warunkach prezydent Trump będzie decydował się kończyć wojnę na Ukrainie – odparł. Na uwagę, że Trump deklarował, że zakończy wojnę w 24 godziny wicemarszałek odpowiedział stwierdzeniem, że „to była retoryka kampanijna”.

Czytaj więcej

Niemcy chcą, żeby Donald Trump cofnął jedną ze swych pierwszych decyzji

„Demonizowanie Donalda Trumpa jest bez sensu”

Bosak ocenił, że bardzo wiele zależy od generałów i urzędników, którzy w nowej administracji amerykańskiej będą zajmować się sprawami bezpieczeństwa. Zauważył, że Trump lubi wyraziste decyzje personalne i lubi zmieniać swoich współpracowników. - Demonizowanie Trumpa jest bez sensu – stwierdził. Na uwagę, że Trump jest znany z wymieniania ludzi, których sam powołał w skład administracji, wicemarszałek odparł: I to, co jest dla nas istotne, to to, co ta maszyna losująca wyrzuci dla naszego regionu.

- Nie wiemy. Magia sytuacji polega na tym, że nikt nie wie - zaznaczył. - Moim zdaniem nawet sam prezydent Trump nie wie - dodał.

Bosak mówił, że Trump nie jest człowiekiem, który układa „bardzo precyzyjną strategię, po czym przez kilka lat ją realizuje”. - On jest biznesmenem, który lubi szybkie i twarde negocjacje, lubi czynnik ludzki w polityce, lubi konfrontacje charakterów. Wydaje mi się, że tutaj partnerem do negocjacji jest dla niego bez wątpienia Władimir Putin i niektórzy europejscy liderzy, natomiast w tej chwili w Europie nie ma silnych liderów, którzy mogliby być partnerami dla Trumpa – mówił w RDC Bosak.

Czytaj więcej

Donald Trump deportuje Polaków? Cezary Tomczyk: To byłby skandal

Co administracja Trumpa chce zmienić w stosunkach z Europą?

– Unia Europejska jest w całkowitym dryfie, jest w bezwładzie. W najważniejszych państwach Unii Europejskiej albo nie ma rządów, albo są bardzo słabe – ocenił, wymieniając w tym kontekście Francję, Niemcy czy Włochy. Lider Konfederacji mówił, że Unia Europejska na tle świata osuwa się w stagnację gospodarczą. Podkreślił, że Trump o tym wie i „będzie próbował wykorzystać amerykańskie przewagi” i osiągnąć ze słabości UE jak największe korzyści dla USA.

- Amerykanie ponoszą większe wydatki zbrojeniowe na obronność, z drugiej strony mają deficyt w handlu z Europą, więc chcą to sobie skompensować, chcą, żeby Europa ponosiła większe wydatki i koszty własnej obronności - komentował.

- Chcą przestać płacić na Europę, bo uważają, że nie jest im to tak bardzo potrzebne - dodał w RDC. Jego zdaniem, Amerykanie chcą też poprawy bilansu handlowego i tego, by zaczęli zarabiać na handlu z Europejczykami bardziej niż Europejczycy na nich. - I to jest agenda Trumpa, która będzie prowadziła do bardzo dużego napięcia między opanowaną przez lewicowych polityków Unią Europejską a opanowanym przez prawicowych polityków Białym Domem w Waszyngtonie.

Wojna na Ukrainie. Co zrobi Donald Trump?

Zdaniem polityka Konfederacji, punktem zapalnym może być kwestia Ukrainy, o ile zapadną konkretne decyzje, np. nacisk na Kijów w sprawie zakończenia wojny, pod presją wstrzymania dalszej pomocy.

Czytaj więcej

Nowy szef dyplomacji USA o wojnie Rosji z Ukrainą: Obie strony muszą coś dać

- Zakończenie wojny na niekorzystnych warunkach dla Polski jest czymś, czego bym nie chciał. Nie chciałbym wojsk rosyjskich u polskiej granicy, nie chciałbym, żeby cała Ukraina była zajęta przez wojska rosyjskie – ujawnił Bosak. Według niego to, że dojdzie do ustępstw terytorialnych ze strony Ukrainy, jest już pewne. - Politycy polscy mydlą oczy udając, że jest inaczej – mówił wicemarszałek deklarując, że w tej sprawie jest już nieoficjalny konsensus na forum międzynarodowym.

– Rosji tej wojny się nie opłaca kończyć, bo generalnie robi postępy. Jeżeli świat zachodni chce kończyć tę wojnę, a świat zachodni chce kończyć tę wojnę, Ukraina też, to jeżeli jeden chce wojnę prowadzić, drugi chce ją kończyć, to ktoś musi komuś zapłacić i pytanie, co będzie walutą – oświadczył. – Jeżeli świat zachodni chce, żeby Putin skończył wojnę, to musi mu czymś zapłacić. Obyśmy to nie byli my i nasze interesy – dodał.

- Nie będę ukrywał, że tak - powiedział wicemarszałek Sejmu, pytany w Radiu Dla Ciebie, czy powrót Donalda Trumpa zrobił na nim wrażenie.

W poniedziałek Trump został w Waszyngtonie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych, po czym podpisał szereg zarządzeń, w tym o wycofaniu USA z klimatycznych porozumień paryskich czy Światowej Organizacji Zdrowia.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sikorski skomentował zapowiedź Trumpa ws. masowych deportacji
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Tony Housh: „Trump nie chce przegrać z Putinem”
Polityka
Jest reakcja Tuska na zapowiedzi Trumpa ws. masowych deportacji nielegalnych imigrantów
Polityka
Rafał Trzaskowski: Nawiązałbym dość szybko relacje z Donaldem Trumpem
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Polityka
Po decyzji Trumpa Kwaśniewski spodziewa się zamieszek w USA
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego