Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump poinformował, że trwają już przygotowania do jego spotkania z Władimirem Putinem, do którego powinno dojść w najbliższej przyszłości.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Saperzy zneutralizowali głowicę bojową rosyjskiego drona w obwodzie kijowskim
W Wyszogrodzie w obwodzie kijowskim saperzy z Mobilnego Centrum Ratownictwa Szybkiego Reagowania odzyskali głowicę bojową z bezzałogowego samolotu bojowego Geran-2 po kolejnym ataku wroga w niedzielę 19 stycznia.
Koreańscy żołnierze mieli zabić poddających się Ukraińców
Północnokoreańscy żołnierze zabili ukraińskich żołnierzy, którzy próbowali się poddać -informuje „The Wall Street Journal”.
Według koreańskiego oddziału Fundacji Praw Człowieka i ukraińskich służb wywiadowczych, Koreańczycy zabili żołnierzy ze strachu.
„Nasi bojownicy, którzy widzieli śmierć innych towarzyszy, bezlitośnie zabijali tych, którzy próbowali się poddać” – poinformowało wojsko KRLD w notatce.
Biuro Zełenskiego: Indie i RPA mogą pomóc w ustanowieniu sprawiedliwego pokoju na Ukrainie
Indie i RPA mogą odegrać kluczową rolę w osiągnięciu sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie oraz w ułatwieniu powrotu nielegalnie deportowanych ukraińskich dzieci - oświadczył Andrij Jermak, szef Biura Prezydenta, podczas spotkania online z przedstawicielami mediów południowoafrykańskich i indyjskich
Jermak podkreślił aktywny udział Indii i RPA w dyskusjach dotyczących wdrożenia formuły pokoju prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Potwierdził również znaczenie wizyt na Ukrainie prezydenta RPA Cyryla Ramaphosy i premiera Indii Narendry Modiego.
Przedstawiciel UNICEF na Ukrainie odwiedził Czernihów
UNICEF przeznaczył około 28,5 mln hrywien na 98 placówek edukacyjnych obwodu czernihowskiego w bieżącym roku szkolnym..
Dzięki pomocy UNICEF 94 szkoły w 38 gminach regionu i cztery licea otrzymały po 290 500 hrywien każda,. Środki te przeznaczono na naprawę punktów gastronomicznych i przygotowanie placówek edukacyjnych na zimę.
Koreańskie firmy proponują wykorzystanie nowej technologii układania asfaltu na Ukrainie
Agencja Odbudowy omówiła współpracę z koreańskimi firmami w sektorze drogowym, w szczególności nową technologię układania nawierzchni asfaltowej na Ukrainie.
Szef Agencji Serhij Suchomlyn spotkał się z przedstawicielami ukraińskich biur Posco International Corporation i SG, aby omówić wykorzystanie koreańskiej technologii układania asfaltu na ukraińskich drogach.
Litwa przekazała Ukrainie kolejny pakiet pomocy
Spotkanie Erdogan - Fico. Rozmawiali o pokoju na Ukrainie
- Sprawiedliwy i trwały pokój na Ukrainie musi zostać osiągnięty tak szybko, jak to możliwe, a Turcja jest gotowa przyczynić się do tego wysiłku - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Słowacji Robertem Fico w Ankarze.
Słowacki premier Fico zapytany o scenariusze zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej stwierdził, że jego kraj jest „małym graczem” w tym kontekście. Dodał jednak, że jeśli nowy prezydent USA, zaprzysiężony dzisiaj, może szybko zakończyć wojnę, „należy go wspierać tak bardzo, jak to możliwe”.
Komisja Europejska opracowuje plan całkowitego wstrzymania importu rosyjskiego gazu
Komisja Europejska opracowuje plan całkowitego wycofania rosyjskich paliw kopalnych z rynku UE. Jednak pomimo wszelkich wysiłków dostawy rosyjskiego gazu do Europy nadal trwają, ale Bruksela jest zdecydowana położyć im kres.
Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen powiedziała, że jeśli chodzi o plan lub mapę drogową całkowitego wycofania się Unii Europejskiej z rosyjskich paliw kopalnych, jest on w trakcie opracowywania i zostanie przedstawiony w ciągu pierwszych 100 dni mandatu obecnej KE.
Szefowa niemieckiego MSZ ostrzega Olafa Scholza
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przestrzegła kanclerza Olafa Scholza przed wykorzystaniem tematu finansowania pomocy dla Ukrainy w kampanii wyborczej.
Baerbock podczas spotkania ze swoim litewskim odpowiednikiem Kęstutisem Budrysem w Berlinie podkreśliła, że „czasy są zbyt trudne, a na Niemcach ciąży zbyt duża odpowiedzialność, aby w ciągu najbliższych kilku tygodni uwikłać się w retorykę wyborczą”.
Baerbock zauważyła, że wszyscy niemieccy urzędnicy obiecali, że będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie potrzebowała wsparcia ze strony Niemiec.
- Ważne jest, abyśmy kontynuowali to, zwłaszcza w trudnych czasach – podkreśliła Baerbock.
Macron jest przekonany, że wojna na Ukrainie szybko się nie skończy
- Wojna na Ukrainie nie skończy się jutro ani pojutrze, a Ukraińcy muszą być wspierani, aby wytrzymać i przystąpić do przyszłych negocjacji z pozycji siły. Po zakończeniu działań wojennych należy udzielić gwarancji, aby zapobiec powrotowi wojny na jej terytorium - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron, przemawiając do dowództwa obrony cyfrowej i cybernetycznej w Cesson-Sévigné, niedaleko Rennes.
Powtórzył, że pokój i bezpieczeństwo w Europie nie mogą istnieć bez Europejczyków i negocjacji między Europejczykami.
Macron podkreślił również potrzebę wzmocnienia przemysłu obronnego w zjednoczonej Europie. - W świecie, w którym zasady zanikają, a arsenały rosną, musimy iść dalej i szybciej. Musimy się rozwijać, realizować więcej wspólnych programów i wspierać europejskich czempionów – stwierdził.
Rząd niemiecki szuka sposobów na dalsze wsparcie Ukrainy
- Potrzeby Ukrainy i zagrożenie, przed którym stoi, są tak duże, że rząd federalny szuka sposobów i jest gotowy zorganizować dalsze wsparcie – powiedział rzecznik niemieckiego MSZ Sebastian Fischer. - Putin prowadzi brutalną zimną wojnę przeciwko temu krajowi, a my znajdujemy się w sytuacji, w której musimy zapewnić wsparcie dla żywotnych potrzeb Ukrainy - powiedział dyplomata.
Przypomniał, że Ukraina jest pod silną presją na wszystkich frontach, narażona na ciągłe ataki powietrzne, a jej możliwości obrony powietrznej są nadal niewystarczające. Według rzecznika MSZ stale koordynuje swoje potrzeby z Ministerstwem Obrony, koordynując je z partnerami i z Ukrainą.
Zabójstwa cywilów w Buczy. Kolejni rosyjscy żołnierze przed sądem
Siedmiu kolejnych rosyjskich żołnierzy zamieszanych w zabójstwa cywilów w Buczy, w obwodzie kijowskim, zostanie pociągniętych do odpowiedzialności karnej.
UE przeznaczy 116 mln euro na edukację ukraińskich dzieci w polskich szkołach
Komisja Europejska ogłosiła pakiet pomocy finansowej w wysokości 116 mln euro, który wesprze edukację ukraińskich dzieci uczęszczających do polskich szkół i przygotuje je do dalszej integracji na europejskim rynku pracy – poinformowano na stronie internetowej KE.
Środki obejmują 96 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (ESF+) oraz 20 mln euro od polskiego rządu. Fundusze zostaną przeznaczone m.in. na zatrudnienie asystentów międzykulturowych, szkolenia dla nauczycieli oraz poprawę opieki psychologicznej.
- Polacy otworzyli swoje serca i domy, aby przyjąć Ukraińców od czasu nielegalnej inwazji Rosji w lutym 2022 roku. Wśród uchodźców było wiele dzieci, a kontynuowanie nauki w szkołach jest kluczowe dla ich rozwoju. Środki ogłoszone dzisiaj wesprą ukraińskich uczniów w polskich szkołach, pomogą im lepiej zintegrować się ze społeczeństwem i zwiększą ich szanse na rynku pracy – powiedziała wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej Roxana Mînzatu, odpowiedzialna za prawa socjalne, umiejętności, pracę wysokiej jakości oraz gotowość. - Nowy pakiet ma na celu integrację około 30 tys. ukraińskich uczniów w polskim systemie edukacji – dodała.
Berlin: Ministrowie rolnictwa potępili Rosję i wojnę na Ukrainę
Jak podaje Ukrinform, w końcowym komunikacie 17. konferencji w Berlinie, odbywającej się w ramach Międzynarodowego Zielonego Tygodnia, szefowie resortów rolnictwa potępili wojnę rozpętaną przez Rosję oraz to, że kraj ten wykorzystuje kwestie żywności jako narzędzie szantażu.
Ukraiński minister polityki rolnej i żywności, Witalij Kowal, w komentarzu dla Ukrinform zaznaczył, że w konferencji udział wzięło 70 delegacji z całego świata, w tym około 40 ministrów. - Cieszy mnie, że w komunikacie znalazł się cały paragraf potępiający wojnę w Ukrainie, bez żadnych dwuznacznych interpretacji – podkreślił polityk. - Każdy człowiek na świecie ma prawo do żywności. Nikt nie powinien wykorzystywać jej jako metody szantażu ani broni. Chleb to narzędzie pomocy, a nie nacisku. To zostało dziś jasno określone w komunikacie – dodał minister.
Szmyhal o współpracy z Litwą
Premier Ukrainy Denys Szmyhal spotkał się z delegacją Sejmu Republiki Litewskiej, której przewodniczył marszałek Saulius Skvernelis. Tematem rozmów była współpraca obronna oraz sankcje przeciwko Rosji – poinformował ukraiński premier na Telegramie. „Wzmacniamy nasze partnerstwo z Litwą. Omówiliśmy kompleksowe wsparcie dla Ukrainy, współpracę obronną i sankcje wobec Rosji” – podkreślił Szmyhal. Polityk podziękował także litewskim partnerom za istotny wkład w wzmocnienie obrony Ukrainy.
Obwód chersoński: Poszkodowany po rosyjskim ostrzale
Jak poinformowała chersońska administracja obwodowa, w ostrzale Biłozerki przez rosyjską armię ranny został 59-letni mężczyzna.
Mereżko: Ukraina w NATO? Są znaczące postępy
Podczas spotkania Międzyparlamentarnej Rady Ukraina-NATO poczyniono znaczące postępy Ukrainy na drodze do członkostwa w NATO – poinformował w rozmowie z Ukrinform Ołeksandr Mereżko, poseł i przewodniczący parlamentarnej komisji ds. polityki zagranicznej i współpracy międzyparlamentarnej.
Drony zniszczyły osiem rosyjskich pozycji
W nocy zwiadowcy powietrzni z Charkowskiego Oddziału Straży Granicznej zniszczyli osiem rosyjskich pozycji za pomocą dronów Vampire.
Putin pogratulował Donaldowi Trumpowi objęcia urzędu
Putin oświadczył, że władze Rosji przyjmują z zadowoleniem dążenie Trumpa do przywrócenia kontaktów z Moskwą i zapobieżenia wybuchowi III wojny światowej.
Przewodniczący litewskiego parlamentu z wizytą w Kijowie
Saulius Skvernelis, przewodniczący litewskiego Sejmu, przybył do Kijowa, aby omówić dalsze wsparcie dla Ukrainy z Rusłanem Stefanczukiem, przewodniczącym Rady Najwyższej.
Stefanczuk i Skvernelis omówili dalszą współpracę międzyparlamentarną i wsparcie Litwy dla ukraińskiej formuły pokoju i planu zwycięstwa. Skvernelis zapewnił Stefanczuka, że Litwa pozostaje kluczowym partnerem w walce Ukrainy o suwerenność i niepodległość i że nadal będzie przekazywać Ukrainie 0,25 proc. swojego PKB.
Co najmniej 1666 rosyjskich żołnierzy z okupowanego Krymu zginęło na wojnie
Podczas pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę zginęło co najmniej 1666 rosyjskich żołnierzy z jednostek stacjonujących na okupowanym Krymie. Większość z nich była prawdopodobnie obywatelami Ukrainy.
Straż graniczna Ukrainy publikuje nagrania z ataków przy użyciu dronów „Wampir” na pozycje rosyjskiej armii
Nagrania pochodzą z obwodu charkowskiego.
Prawie połowa starć - w jednym rejonie frontu
Od północy do godz. 16:00 czasu lokalnego na froncie doszło do 64 starć bojowych - podało ukraińskie dowództwo. W komunikacie czytamy, że najwięcej walk odnotowano na kierunkach pokrowskim (29), torećkim (8), łymańskim (7) i kramatorskim (7).
Rosyjska armia ostrzelała Biłozerkę w obwodzie chersońskim
W ostrzale ranny został 59-letni mężczyzna – informuje chersońska administracja obwodowa.
Putin jest gotowy do dialogu z nową administracją amerykańską ws. Ukrainy
- Jesteśmy otwarci na dialog z nową amerykańską administracją ws. ukraińskiego konfliktu. Najważniejsze jest, aby wyeliminować źródła kryzysu – powiedział Putin na spotkaniu z członkami Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Putin dodał, że „celem nie powinno być zawieszenie broni, jakieś wytchnienie dające czas na przegrupowanie sił i przezbrojenie w celu kontynuowania konfliktu, ale długoterminowy pokój oparty na poszanowaniu uprawnionych interesów wszystkich ludzi, wszystkich narodów żyjących w tym regionie”.
Atak drona w rejonie kupiańskim
Ok. godziny 14 w ataku rosyjskiego drona w rejonie kupiańskim rannych zostało dwóch policjantów. Zrzucony przez dron ładunek wybuchowy uszkodził też policyjny radiowóz.
Ruch samochodów na Moście Krymskim został wstrzymany
O wstrzymaniu ruchu informuje kanał w serwisie Telegram monitorujący sytuację na wjazdach na Most Krymski.
Zyski ważniejsze niż sankcje. Amerykański koncern zostaje w Rosji
Nie wszystkie amerykańskie firmy opuściły Rosję - Koncern Schlumberger, największa na świecie firma świadcząca usługi na polach naftowych, odmawia opuszczenia Rosji, pomimo nowych sankcji.
Czytaj więcej
Koncern Schlumberger (SLB), największa na świecie firma świadcząca usługi na polach naftowych, odmawia opuszczenia Rosji, pomimo nowych sankcji. Zyski są dla tych Amerykanów ważniejsze niż etyka biznesowa.
Ofensywa w obwodzie charkowskim. SBU stawia zarzuty
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze oświadczyły, iż zebrały dowody przeciw trzem oficerom Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy mieli nie zapewnić należytej ochrony podczas ofensywy wojsk rosyjskich w obwodzie charkowskim w maju 2024 r. W komunikacie czytamy, że podejrzani to generał, który był dowódcą operacyjno-taktycznego zgrupowania „Charków”, generał, były dowódca 125. Samodzielnej Brygady Sił Obrony Terytorialnej oraz pułkownik, który dowodził 415. Samodzielnym Batalionem Strzeleckim 23. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Według śledczych, oficerowie poprzez lekceważący stosunek do służby wojskowej pozwolili wojskom rosyjskim przejąć część terytorium wiejskiej hromady (gminy) Łypci.
Co z programem 800+ dla Ukraińców? PiS zgłasza projekt zmian
PiS zgłosił projekt ustawy, która „wprowadza dwie przesłanki jeżeli chodzi o kwestie 800+ dla obywateli Ukrainy” - przekazał poseł Paweł Szefernaker. - Pierwsza przesłanka to zatrudnienie w Polsce lub prowadzenie działalności gospodarczej, druga - płacenie w Polsce podatków - wyjaśnił.
Czytaj więcej
PiS chce, żeby Sejm niezwłocznie zajął się projektem dotyczącym ograniczenia wypłat 800+ dla Ukraińców. Szef klubu Mariusz Błaszczak powiedział, że propozycję zmian w programie popiera kandydat KO Rafał Trzaskowski, choć w ubiegłym roku jego partia zagłosowała przeciw odpowiedniej poprawce. - Nasi przeciwnicy tylko po to, żeby zjednać sobie głosy Polaków, zmieniają zdanie - ocenił Paweł Szefernaker.
W 2024 roku jeden obywatel Rosji i jeden obywatel Białorusi uzyskali azyl na Ukrainie
Jednocześnie, jak podaje Państwowa Służba ds. Migracji 27 obywateli Rosji i 6 obywateli Białorusi uznano za osoby, które potrzebują objęcia ich dodatkową ochroną.
Dwie osoby ranne w ataku rakietowym na Krzywy Róg pozostają w szpitalach
Informacje takie przekazuje administracja obwodu dniepropietrowskiego. 20 stycznia w Krzywym Rogu obowiązuje żałoba, po tym jak 17 stycznia, w ataku rakietowym, zginęło pięć osób, a 14 – w tym czworo dzieci – zostało rannych.
Duński resort obrony zaprzecza pogłoskom, jakoby w Krzywym Rogu, w rosyjskim ataku rakietowym, zginął duński pilot-instruktor myśliwca F-16
Ukraińskie Centrum do Walki z Dezinformacją podkreśla, że historia o rzekomym zabitym w ataku duńskim pilocie-instruktorze jest nieprawdziwa i jest to element rosyjskiej propagandy.
Nacjonalizacja - kara za antywojenne stanowisko właścicieli
Kreml zagrabił czwartego co do wielkości producenta alkoholu w Rosji.
Czytaj więcej
Zagrabienie przez Kreml, z pomocą prokuratury, czwartego co do wielkości producenta alkoholu w Rosji, to sposób na zasilanie wojennej kasy Putina. I kara za antywojenne stanowisko właścicieli. Trzy inne wielkie rosyjskie gorzelnie Kreml zagrabił w podobny sposób.
Rosjanie ostrzelali miasto Szostka w obwodzie sumskim
Na razie nie ma informacji o poszkodowanych. Uszkodzone zostały wielopiętrowe budynki mieszkalne i obiekty infrastruktury miejskiej.
Politolog: Niektóre cele Trumpa, jak dążenie do szybkiego zakończenia wojny, mogą przynieść ulgę Polsce
- W czasach Joe Bidena Stany Zjednoczone zmusiły wielu głównych graczy europejskich do jednoznacznego zaangażowania się po stronie Ukrainy po rosyjskiej agresji, co dla Europy było uderzeniem w jej model rozwojowy - co zresztą czołowi politycy unijni przyznawali, że tanie rosyjskie surowce, tanie produkty konsumpcyjne z Chin były podstawą stabilności europejskiej gospodarki przez wiele lat - powiedział w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem politolog prof. Rafał Chwedoruk.
Czytaj więcej
- Póki rząd Donalda Tuska będzie transferował gigantyczne pieniądze związane z zakupami drogich surowców w Stanach Zjednoczonych i nie mniej drogiego sprzętu dla wojska, to nie będzie żadnych większych strukturalnych problemów - powiedział prof. Rafał Chwedoruk, w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem odnosząc się do przyszłych relacji między obecnymi władzami Polski a administracją Donalda Trumpa.
Rosjanie: W ciągu doby Ukraińcy stracili ponad 460 żołnierzy w obwodzie kurskim
Z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji wynika, że od początku ofensywy w obwodzie kurskim (6 sierpnia) Ukraińcy mieli tam stracić ponad 53,3 tys. żołnierzy, 308 czołgów, 236 bojowych wozów piechoty, 175 transporterów opancerzonych, 1 581 pojazdów opancerzonych, 1 565 samochodów, 378 zestawów artyleryjskich, 44 wyrzutnie rakiet, 16 zestawów przeciwlotniczych, 94 zestawy do walki radioelektronicznej.
Rafał Trzaskowski mówi, że wydatki Niemiec na obronność to „paradoks”, a nawet „skandal”
- Wszyscy muszą wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo UE, Europy i NATO. I to też wychodzi w pewnym sensie naprzeciw tym postulatom, które zgłaszał Donald Trump. Od wielu lat mówił o tym, że państwa europejskie powinny brać za bezpieczeństwo więcej odpowiedzialności – mówił Trzaskowski odpowiadając na pytania dziennikarzy.
Czytaj więcej
- Do partnerów europejskich mamy przesłanie – muszą brać odpowiedzialność za bezpieczeństwo Europy, bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił na konferencji prasowej w Warszawie prezydent stolicy, kandydat KO na prezydenta, Rafał Trzaskowski.
Przewodniczący fińskiego parlamentu: Ważniejsze, by Rosja przegrała, niż by Ukraina wygrała
Z perspektywy Jussiego Halla-aho, jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie, dla jego kraju ważniejsza jest „porażka Rosji, niż zwycięstwo Ukrainy”. Halla-aho ostrzega, że wygrana Rosji wyśle sygnał innym „krajom zbójeckim”, że wysoka cena imperialistycznego awanturnictwa jest warta zapłacenia, ponieważ krajom Zachodu ostatecznie skończą się możliwości ekonomiczne i materiałowe wspierania zaatakowanego państwa.
Czytaj więcej
- Jeśli nie wiemy, czy jesteśmy na wojnie, lepiej założyć, że jesteśmy - powiedział przewodniczący fińskiego parlamentu Jussi Halla-aho z Partii Finów.
Rosjanie informują o zajęciu dwóch wsi w Donbasie
Rosyjska armia miała zdobyć wieś Nowojegorowka w obwodzie ługańskim oraz wieś Szewczenko w obwodzie donieckim.
Rosyjski dron zaatakował autobus w Chersoniu
Dron zrzucił ładunek wybuchowy w pobliżu autobusu, należącego do prywatnej firmy transportowej. W wyniku ataku ranny został kierowca autobusu.
W obwodzie żytomierskim odsłonięto pomnik dwóch pilotów bombowca Su-24
Pułkownik Mykoła Kowalenko i kapitan Jewhen Kazimirow, 2 marca 2024 roku brali udział w misji bojowej – pilotowany przez nich bombowiec został trafiony przez rosyjski samolot. Piloci nie katapultowali się, tylko zmienili kurs spadającej maszyny tak, aby nie uderzyła ona w wioskę Dowbysz. Dzięki ich manewrowi samolot rozbił się w lesie. Obaj zginęli na miejscu.
Niemiecki generał: Rosyjskie magazyny wypełniają się bronią
Choć gen. Christian Freuding zastrzegł, że atak Rosji na NATO w najbliższych latach nie jest przesądzony, to jednak – jak dodał - „Moskwa w oczywisty sposób stwarza warunki”, by taka wojna była możliwa. Niemiecki generał zwrócił uwagę, że w rosyjskich magazynach z miesiąca na miesiąc jest coraz więcej czołgów, amunicji, rakiet i dronów.
Czytaj więcej
Rosja zbroi swoją armię znacznie bardziej, niż byłoby to konieczne z perspektywy wojny na Ukrainie - alarmuje niemiecki generał Christian Freuding z Ministerstwa Obrony Niemiec.
Alarm na Ukrainie
Na wschodzie i południu Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny. Ostrzeżenie dla mieszkańców m.in. obwodów sumskiego, charkowskiego, donieckiego i odeskiego wydano w związku aktywnością rosyjskiego lotnictwa.
Rosjanie próbują przełamać ukraińską obronę na przedmieściach miejscowości Wełyka Nowosiłka
O walkach w obwodzie donieckim informuje ukraińskie zgrupowanie „Chortyca” walczące na froncie wschodnim. Rosjanie, wspierani przez pojazdy opancerzone, prowadzą też działania ofensywne w rejonie Zełeniwki.
W nocy nad Ukrainą strącono 93 drony-kamikadze
Łącznie Rosjanie mieli użyć do nocnego ataku na Ukrainę 141 dronów-kamikadze typu Shahed.
Spada liczba prób wdarcia się na Ukrainę przez rosyjskie grupy sabotażowe
Informację taką przekazał rzecznik straży granicznej Ukrainy, Andrij Demczenko. Demczenko zastrzegł przy tym, że „zagrożenie dla rejonów przygranicznych nadal się utrzymuje”, a próby wtargnięcia na Ukrainę „są czasem rejestrowane”.
Jacek Czaputowicz wskazał, czego w sprawie prezydentury Trumpa obawia się Putin
- Trump pojawia się, gdy sytuacja jest dużo, dużo gorsza niż wtedy, gdy kończył pierwszą kadencję - stwierdził w RMF FM były szef polskiej dyplomacji, zwracając uwagę, że „nikt nie mówi dzisiaj, że Ukraina ma odzyskać terytoria zajęte przez Rosję”.
Czytaj więcej
Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie pokazała, że kwestia ekshumacji na Wołyniu nie jest załatwiona – ocenił Jacek Czaputowicz, były minister spraw zagranicznych, według którego „rząd chciał licytować kwestie wołyńskie z Prawem i Sprawiedliwością”.
Rosjanie informują o ostrzale wsi Bechtery
W ostrzale wsi Bechtery w okupowanej części obwodu chersońskiego rannych miało zostać 13 osób – wynika z komunikatu rosyjskich władz okupacyjnych. Pociski miały spaść na szkole. Wśród rannych są cywile – informuje Wołodymyr Sałdo stojący na czele lokalnych władz okupacyjnych. Ukraińcy, jak twierdzą Rosjanie, mieli użyć amunicji kasetowej.
Walki w obwodzie kurskim
Według Sił Zbrojnych Ukrainy, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze odparli 14 ataków Rosjan w obwodzie kurskim. Na tym odcinku frontu wojska rosyjskie miały zrzucić 16 kierowanych bomb lotniczych i przeprowadzić 416 ostrzałów.
Mężczyzna ranny w ataku drona
Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował, że do szpitala zgłosił się mężczyzna, który został ranny podczas ataku drona na ciężarówkę w miejscowości Krasnaja Jaruga w rejonie krasnojarskim.
Rosjanie użyli tysięcy dronów
W niedzielę wojska rosyjskie przeprowadziły jeden atak rakietowy i 40 uderzeń z powietrza za pomocą łącznie 59 kierowanych bomb lotniczych - poinformowało ukraińskie dowództwo dodając, że Rosjanie wysłali do ataku 2832 drony kamikadze, a pozycje ukraińskich żołnierzy i tereny zamieszkałe były ostrzeliwane z różnych rodzajów broni ponad 5 tys. razy.
Blisko 200 starć na froncie
Sztab Generalny Ukrainy podsumował niedzielne wydarzenia na froncie. Według tego źródła, w ciągu ostatniej doby doszło do 189 starć bojowych, sytuacja jest trudna dla strony ukraińskiej, a najwięcej walk odnotowano na kierunkach pokrowskim (89), torećkim (19), łymańskim (17), nowopawłowskim (16) i kupiańskim (13).
Rosjanie: Atak na Bogoduchów
Wojska rosyjskie uderzyły na miasto Bogoduchów w obwodzie charkowskim, gdzie jest miejsce koncentracji jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy przed ich wysłaniem na front - podała rosyjska agencja RIA.
Brak rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym
Ukraińska marynarka wojenna podała, że na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma żadnych rosyjskich okrętów. Według tego źródła, na Morzu Śródziemnym jest sześć rosyjskich jednostek, w tym dwie uzbrojone w łącznie 22 pociski manewrujące Kalibr.
Drony atakowały obiekty przemysłowe w Republice Tatarstanu
Informacje takie przekazuje biuro prasowe władz republiki. Z komunikatów wynika, że atak nie pociągnął za sobą zniszczeń, ani ofiar.
Donald Trump chce w najbliższych dniach odbyć rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem
CNN podaje, ze Donald Trump nakazał swoim współpracownikom zaaranżowanie rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji w najbliższych dniach. Byłaby to pierwsza rozmowa urzędującego prezydenta USA z Władimirem Putinem od czasu wybuchu wojny na Ukrainie. Rozmowa miałaby dotyczyć m.in. organizacji spotkania prezydentów USA i Rosji.
Sondaż: Polacy sceptyczni w sprawie podatku obronnego
Taki podatek poparłoby 31,5 proc. badanych w sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej”. Przeciw jest 43,7 proc. respondentów.
Czytaj więcej
„Czy poparł(a)by Pani/Pan wprowadzenie podatku obronnego, z którego wpływy byłyby przeznaczane na zakup uzbrojenia dla polskiej armii?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 820 430 żołnierzy, 9 821 czołgów, 20 454 pojazdów opancerzonych, 22 074 zestawy artyleryjskie, 1 262 wyrzutnie rakiet, 1 049 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 331 śmigłowców, 22 768 bezzałogowych statków powietrznych, 3 051 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 34 488 pojazdów (w tym cystern), 3 706 jednostek sprzętu specjalnego.
W nocy nad Rosją strącono 31 ukraińskich dronów
Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że drony były strącane nad obwodem briańskim (14), kałuskim (6), biełgorodzkim i kurskim (po 3), riazańskim i orłowskim (po 2) i nad Tatarstanem (1).
Wstrzymanie działania ogłosiło też lotnisko w Niżnekamsku
W tym przypadku władze lotniska również powołują się na względy bezpieczeństwa.
Lotnisko w Kazaniu tymczasowo wstrzymało działanie
Rosyjski urząd lotnictwa cywilnego (Rosawiacja) poinformował, że wstrzymanie działania lotniska jest podyktowane względami bezpieczeństwa. W ostatnich miesiącach oznacza to zazwyczaj zagrożenie atakiem ukraińskich dronów.
180 starć na froncie w ciągu doby
W niedzielę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu doby na froncie doszło do 180 starć, a Rosjanie przeprowadzili 24 naloty, 961 uderzeń z użyciem dronów i ponad 4 tysiące ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich wojsk i terenów zabudowanych.
Obwód sumski ostrzelany 86 razy w ciągu doby
W wyniku ostrzału pogranicza obwodu sumskiego przez Rosjan uszkodzone zostały budynki mieszkalne i samochody – wynika z komunikatu sumskiej obwodowej administracji wojskowej.
W okupowanym obwodzie ługańskim kolaboranci grożą konfiskatą mieszkań niepełnosprawnych, którzy nie mają rosyjskiego obywatelstwa
Informacje takie przekazuje Centrum Narodowego Oporu, ukraiński portal rządowy opisujący sytuację w okupowanej części Ukrainy. „Tzw. front ludowy Putina w tymczasowo okupowanym obwodzie ługańskim szuka osób niepełnosprawnych i 'nacjonalizuje' ich mieszkania. Powodem pozbawienia ich prawa własności jest brak rosyjskiego paszportu” - czytamy w informacji Centrum. Jednocześnie niepełnosprawnym daje się szansę zachowania mieszkań, jeśli przyjmą rosyjski paszport. Z komunikatu wynika, że ostatnio takiemu szantażowi uległa 72-latka, która nie jest w stanie poruszać się samodzielnie.
W nocy w Kijowie ogłoszono alarm rakietowy
Alarm został ogłoszony w związku z groźbą użycia przez Rosjan pocisków balistycznych – informowało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
W okupowanym Siewierskodoniecku przyjmuje tylko jeden lekarz internista
Informacje takie przekazuje Artiem Łysohor, szef ukraińskich władz obwodu ługańskiego. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że lekarz przyjmuje tylko trzy razy w tygodniu, a kolejki do niego ustawiają się od 5 rano, ponieważ na wizytę nie można zapisać się telefonicznie, ani przez internet.
Od niedzielnego wieczora Ukrainę atakowały grupy dronów-kamikadze
Drony pojawiły się w nocy m.in. nad obwodem kijowskim – wynika z komunikatów Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.
Dwa ukraińskie drony strącone w niedzielę wieczorem nad obwodem kałuskim
O strąceniu dronów poinformował gubernator obwodu, Władisław Szapsza. Z jego wpisu wynika, że jeden z dronów spadł na przedmieściach Kaługi. Nie ma informacji o ofiarach, ani o zniszczeniach.
Tak wyglądała sytuacja na froncie 19 stycznia
Tak wyglądała sytuacja na froncie 19 stycznia
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.