Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraińcy informują, że w okupowanym obwodzie ługańskim Rosjanie konfiskują mieszkania niepełnosprawnym, którzy nie przyjęli rosyjskiego obywatelstwa.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
NYT: W 2022 roku Blinken nalegał na kontynuowania działań wojennych przez Ukrainę
Pod koniec 2022 roku przewodniczący Połączonego Szefa Sztabów Stanów Zjednoczonych Mark Milley zaproponował Kijówowi rozpoczęcie negocjacji z Moskwą, wykorzystując jej sukcesy na froncie, ale sprzeciwił się temu sekretarz stanu Anthony Blinken i nalegał, aby aby Kijów kontynuował działania wojenne po udanej operacji w obwodzie charkowskim - pisze "The New York Times".
NYT zwraca uwagę, że w czasie wojny w 2022 roku sam Blinken był nie tyle rozjemcą, co „strategiem wojskowym”, ale często sprzeciwiał się wysyłaniu potężnej amerykańskiej broni na Ukrainę. Jednocześnie Sekretarz Stanu brał czynny udział w tworzeniu koalicji około 50 krajów, które zgodziły się udzielić Ukraińcom broni lub wprowadzić sankcje gospodarcze wobec Federacji Rosyjskiej.
Syrski rozmawiał z szefową Sztabu Obrony Kanadyjskich Sił Zbrojnych
W ciągu ostatniej dekady Kanada przeszkoliła prawie 43 000 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. Poinformował o tym w niedzielę 19 stycznia Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Oleksandr Syrski po spotkaniu z szefową Sztabu Obrony Kanadyjskich Sił Zbrojnych gen. Jenny Carignan.
Syrski poinformował generał Carignana o aktualnej sytuacji na froncie, a także zapoznał ją z potrzebami Sił Zbrojnych w zakresie uzbrojenia i wyposażenia. Rozmawiano też o potrzebach Ukrainy w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej, ochronie infrastruktury krytycznej i sektora mieszkaniowego przed atakami powietrznymi i rakietowymi oraz rozbudowie zdolności kompleksu obronno-przemysłowego.
Kanada przeznaczyła 440 mln dolarów kanadyjskich (ponad 300 mln dolarów amerykańskich) na pomoc wojskową dla Ukrainy. Połowa kwoty przeznaczona jest na zakup amunicji. Reszta pieniędzy zostanie przeznaczona na produkcję dronów i sprzętu zimowego dla myśliwców.
Prokremlowskie media piszą o śmierci duńskiego instruktora. Dania zaprzecza
Rosyjskie media twierdzą, że duński instruktor obsługi F-16 zginął w sobotę w ataku rakietowym.
Duńskie Ministerstwo Obrony uznało jednak te doniesienia za dezinformację. Minister obrony Troels Lund Poulsen nazwał tę historię próbą zdyskredytowania Danii i podkreślił, że na Ukrainie nie zginął żaden duński żołnierz.
Rosja i Ukraina jak obie Koree? "NYT"
Umowa o zawieszeniu broni między Ukrainą a Rosją może przewidywać, że armia rosyjska pozostanie na okupowanych terytoriach. Jednocześnie kwestia gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy pozostaje otwarta, donosi "The New York Times".
Według źródła, na które powołuje się NYT, większość urzędników wokół Bidena i Trumpa, przynajmniej prywatnie, uznaje, że Rosja prawdopodobnie utrzyma swoje wojska na 20 proc. terytorium Ukrainy, które obecnie okupuje. Może się to zdarzyć w ramach zawieszenia broni podobnego do tego, które zatrzymało, ale nie zakończyło wojny koreańskiej w 1953 roku.
NYT pisze, że zawieszenie broni mogłoby zostać wyegzekwowane przez europejskie siły pokojowe, najprawdopodobniej dowodzone przez wojska brytyjskie, niemieckie i francuskie. Według dwóch wysokich rangą urzędników Bidena kluczowe będzie to, czy Trump chce, aby Stany Zjednoczone utrzymały swoją centralną rolę w dostarczaniu informacji wywiadowczych, broni i upoważnienia dla Ukrainy do ataku na terytorium Rosji w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Ukrainą.
Słowenia przekazała Ukrainie pojazdy pirotechniczne
Państwowa Służba Ratownicza otrzymała trzy lekkie pojazdy pirotechniczne KOZAK PM-L, zakupione ze środków przekazanych przez rząd Słowenii w ramach inicjatywy UNITED24.
Dział public relations Ministerstwa Gospodarki poinformował w sobotę, że certyfikaty na odbiór pojazdów zostały przekazane przewodniczącemu Państwowej Służby Ratowniczej Andrijowi Danykowi przez wicepremiera, ministra spraw zagranicznych i europejskich Republiki Słowenii Tanję Fajon, która obecnie przebywa na Ukrainie z wizytą roboczą.
Syrski o stratach Rosjan
- Straty rosyjskie w wojnie z Ukrainą w 2024 r. wyniosły ponad 434 000 żołnierzy, przekraczając łączne liczby z 2022 i 2023 r. - oświadczył ukraiński dowódca naczelny Ołeksandr Syrski.
Zapytany o stosunek strat między siłami ukraińskimi i rosyjskimi, Syrskyi odpowiedział: - Straty rosyjskie są wielokrotnie wyższe, powiedzmy to w ten sposób.
Fico oświadczył, że „nie jest sługą Ukrainy”
Premier Słowacji Robert Fico oświadczył, że „nie jest sługą Ukrainy” i zagroził zablokowaniem dalszej pomocy finansowej dla Ukrainy ze strony UE.
- Rząd, któremu przewodzę, nigdy nie poprze członkostwa Ukrainy w NATO, gdyż mogłoby to doprowadzić do wybuchu III wojny światowej – oświadczył po raz kolejny premier Słowacji. Fico twierdzi również, że słowacka opozycja rzekomo przygotowuje zamach stanu i chce wciągnąć kraj w wojnę.
Syrski o ukraińskim odpowiedniku systemu Patriot
Ukraina rozwija własny system obrony powietrznej o możliwościach równoważnych amerykańskiemu systemowi Patriot, powiedział ukraiński naczelny dowódca Ołeksandr Syrski.
Syrski przypomniał, że w czasach sowieckich to Ukraina produkowała wszystkie kontrolery do systemów rakiet przeciwlotniczych.
- Mamy więc zdolność i możliwości, aby tworzyć takie systemy, a trwają prace nad opracowaniem naszego własnego systemu obrony powietrznej – powiedział dowódca.
Agencje wywiadowcze o zerwanych kablach na dnie Bałtyku: Wypadki
Agencje szpiegowskie stwierdziły, że zebrane dotychczas dowody — w tym przechwycone komunikaty i inne tajne informacje wywiadowcze — wskazują na wypadki spowodowane przez niedoświadczone załogi służące na pokładach źle utrzymanych statków
Czytaj więcej
Zerwanie podmorskich kabli na dnie Bałtyku było najprawdopodobniej wynikiem wypadków, a nie sabotażu ze strony Rosji. Do takiego wniosku doszli uczestnicy śledztwa, prowadzonego przez służby bezpieczeństwa USA i kilku krajów w Europie - pisze "Washington Post".
Syrski wyjaśnia kwestię przeniesienia żołnierzy Sił Powietrznych do piechoty
Dowódca Naczelny Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrskyi wyjaśnił 19 stycznia, dlaczego część personelu wojskowego jest przenoszona do jednostek piechoty.
Syrski podkreślił, że jego rozkaz zabrania transferu wysoko wykwalifikowanego personelu, który przeszedł szkolenie i specjalizuje się w konserwacji samolotów.
- Z jednej strony, są to zainwestowane środki, specjaliści, którzy mają doświadczenie i są praktycznie niezastąpieni – mówił dowódca. - Z drugiej strony, fundamentalnie potrzebujemy personelu na froncie i musimy utrzymać odpowiednią liczbę żołnierzy w naszych brygadach zmechanizowanych. Niestety, możliwości mobilizacyjne nie zaspokajają tej potrzeby - ocenił.
Według niego Siły Zbrojne Ukrainy „rozsądnie” redukują komponent logistyczny i część wsparcia w wojsku, a także osoby zajmujące się konserwacją.
Wyjaśnienia Syrskiego to efekt publikacji w ukraińskich mediach, zapowiadających masowe przenoszenie specjalistów z Sił Powietrznych do wojsk lądowych.
Ostatniej nocy Ukraina zaatakowała dwa złoża ropy naftowej w Rosji
Według Sztabu Generalnego i źródła Kyiv Independent w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR) siły ukraińskie w nocy 18 stycznia zaatakowały złoża ropy naftowej w rosyjskich obwodach tulskim i kałuskim.
Drony obsługiwane przez ukraiński wywiad wojskowy (HUR) uderzyły w skład ropy naftowej w obwodzie tulskim co najmniej 10 razy w tym ataku, twierdzi źródło HUR.
Filmy zamieszczone w mediach społecznościowych i udostępniane przez mieszkańców wydają się pokazywać duży pożar w składzie ropy naftowej w mieście Uzłowaja w regionie.
Ukraińscy żołnierze uderzyli również w skład ropy naftowej w rosyjskim mieście Liudinowo w obwodzie kałuskim, powodując pożar. Liudinowo leży około 200 kilometrów na północ od granicy z Ukrainą.
Skład ropy naftowej należy do Kaluganefteprodukt, spółki zależnej kontrolowanej przez państwo rosyjskiej spółki naftowej Rosneft, zgodnie z oświadczeniem. „To centrum logistyczne, które zaopatruje jednostki rosyjskich sił zbrojnych bezpośrednio zaangażowane w wojnę z Ukrainą” – informuje wojsko.
Pożegnalna rozmowa szefa ukraińskiego MSZ z sekretarzem stanu USA
Andrij Sybiha, minister spraw zagranicznych Ukrainy, odbył rozmowę telefoniczną z Antony'm Blinkenem w ostatnim dniu jego kadencji jako sekretarza stanu USA przed przekazaniem władzy nowej administracji.
Sybiha podzielił się informacją, że podczas pożegnalnej rozmowy telefonicznej wyraził wdzięczność Antony'emu Blinkenowi „za jego kluczową rolę w przełomowym momencie historii, która pomogła zapewnić przetrwanie Ukrainy jako niepodległego, wolnego i europejskiego narodu”.
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła drony nad obwodem kijowskim
W niedzielę wieczorem Mykoła Kałasznik, pełniący obowiązki szefa Kijowskiej Administracji Wojskowej, poinformował, że wrak zestrzelonego rosyjskiego drona uszkodził prywatny budynek i dwa samochody w jednej z osad obwodu kijowskiego.
Nie zgłoszono żadnych ofiar ani nie doszło do żadnych ataków na infrastrukturę krytyczną.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony nakłada sankcje na rosyjsko-ukraińskiego biznesmen
19 stycznia Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) nałożyła sankcje osobiste na rosyjsko-ukraińskiego biznesmena Konstantina Grigoryszyna. Obejmują one także zamrożenie aktywów.
Ukrenergo pozwało spółkę Grigoryszyna Ługańskie Stowarzyszenie Energetyczne LLC o zapłatę 100 milionów hrywien (ok. 2,3 miliona USD) za usługi świadczone w okupowanym obwodzie ługańskim w okresie od 24 lutego do czerwca 2012 r.
Od 2024 r. Grigoriszyn zachowuje udziały w regionalnych spółkach dystrybucji energii w Winnicy, Czernihowie, Tarnopolu, Zaporożu, Połtawie i Sumach.
Grigoriszin, który kiedyś posiadał znaczne aktywa na Ukrainie, zwłaszcza za pośrednictwem Grupy Energy Standard, miał udziały własnościowe w kilku kluczowych spółkach. W 2019 r. był właścicielem Zaporozhtransformator, regionalnej spółki dystrybucyjnej Vinnytsiaoblenergo, oraz mniejszościowych udziałów w regionalnych spółkach dystrybucyjnych w miastach takich jak Tarnopol, Zaporoże, Połtawa, Czernihów i Sumy, często we współpracy z ukraińsko-izraelskim miliarderem Ihorem Kołomojskim.
Od 2024 r. Grigoriszyn zachowuje udziały w regionalnych spółkach dystrybucji energii w Winnicy, Czernihowie, Tarnopolu, Zaporożu, Połtawie i Sumach.
W 2021 r. Forbes Ukraina oszacował wartość netto majątku Grigoriszyna na 275 mln USD, a jednym z jego najcenniejszych aktywów jest kolekcja obrazów, którą dekadę temu Lloyd’s wycenił na 300 mln USD.
W ubiegłym tygodniu Rosja zaatakowała Ukrainę 550 dronami
W ciągu tygodnia okupanci użyli około 550 szturmowych bezzałogowych statków powietrznych, prawie 60 rakiet różnych typów i ponad 660 bomb lotniczych
W tym samym czasie Siły Obronne zestrzeliły 33 rakiety, w tym rakiety balistyczne, i 311 dronów szturmowych. Kolejnych 136 bezzałogowych statków powietrznych, które są na co dzień wykorzystywane w atakach na infrastrukturę, nie dotarło do swoich celów.
SSU i Narodowa Policja Ukrainy rozbiły twórców i wykonawców 10 schematów unikania mobilizacji
Oskarżeni sprzedawali fałszywe zaświadczenia lekarskie osobom zobowiązanym do służby wojskowej lub organizowali przemyt za granicę z pominięciem punktów kontrolnych.
Wszyscy organizatorzy oszustw zostali zatrzymani, grozi im kara do 10 lat więzienia i konfiskata mienia.
Eksplozja w stacji radiowej w Kijowie
W niedzielny poranek, 19 stycznia, w studiu stacji radiowej Army FM w Kijowie doszło do eksplozji. Prezenterka niewłaściwie obchodziła się z ładunkiem wybuchowym podczas transmisji na żywo.
Źródło podało, że około 10:50 w niedzielę, 19 stycznia, w Centralnym Domu Oficerów Sił Zbrojnych Ukrainy przy ulicy Hruszewskiego, prezenterka radia Army FM podniosła zapalnik VP-9 i zaczęła się nim bawić, co spowodowało eksplozję. Źródło zauważyło, że detonator został wcześniej przyniesiony do studia przez jednego z gości wojskowych jako atrapa amunicji.
W wyniku eksplozji kobieta odniosła rany odłamkowe ramienia i brzucha i została przewieziona do szpitala. Jej stan określono jako stabilny.
Białorusinka walcząca w II Międzynarodowym Legionie zginęła na froncie
„II Międzynarodowy Legion Obrony Ukrainy z wielkim żalem informuje o śmierci bojowniczki naszego Legionu, 24-letniej obywatelki Białorusi, Marii Zajcawy. Maria zginęła 17 stycznia 2025 r. podczas wykonywania misji bojowej, chroniąc życie towarzyszy broni, odpierając atak najeźdźców w kierunku Pokrowska” – poinformowała służba prasowa Legionu.
Kłajpeda rozpoczyna śledztwo ws. handlu kradzionym ukraińskim zbożem
W litewskim porcie w Kłajpedzie zostanie uruchomiony pilotażowy projekt weryfikacji pochodzenia ukraińskich produktów rolnych.
Witalij Kowal, szef Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywności, wraz ze swoimi brytyjskimi i litewskimi kolegami, podpisał zmienione Memorandum w sprawie uruchomienia Programu Weryfikacji Zboża (GVS) w celu zwalczania nielegalnego eksportu ukraińskiego zboża z okupowanych terytoriów.
GVS pomoże zidentyfikować skradzione zboże i powstrzymać jego nielegalny transport. Wielka Brytania zapewni innowacyjną bazę danych i zaawansowane technologie do określania miejsca uprawy.
Jest nowy szef Narodowej Akademii Wojsk Lądowych Ukrainy
Pułkownik Roman Kachur został mianowany szefem Narodowej Akademii Wojsk Lądowych Ukrainy. Rozporządzenie podpisał Rustem Umerow, szef resortu obrony Ukrainy. Od 2014 do 2018 roku był szefem artylerii 81. samodzielnej brygady lotniczo-mobilnej. Od marca 2018 r. do lipca 2022 r. był dowódcą 55. samodzielnej brygady artylerii „Zaporoska Sicz”. Od rozpoczęsia pełnoskalowej wojny Roshji przeciwko Ukrainie – jak głosi komunikat - "bronił integralności terytorialnej w kierunku Doniecka". Roman Kachur objął stanowisko szefa Narodowej Akademii Wojsk Lądowych po dymisji poprzedniego szefa placówki oświatowej, generała Pawło Tkaczuka.
24-latek zginął w wyniku ostrzału w obwodzie chersońskim
24-letni mężczyzna zginął w niedzielę w wyniku ostrzału artyleryjskiego wsi Czerwony Majak w obwodzie chersońskim – poinformował Oleksandr Prokudin, szef chersońskiej obwodowej administracji wojskowej. Prokudin złożył kondolencje rodzinie mężczyzny.
Słowenia dostarczyła ukraińskiej Państwowej Służbie Ratowniczej specjalistyczne pojazdy
Ukraińska Państwowa Służba Ratownicza poinformowała 18 stycznia, że otrzymała trzy specjalistyczne pojazdy do rozminowywania ze Słowenii. Pojazdy te, specjalistyczne samochody terenowe Cossack PM-L, mogą być wykorzystywane do rozminowywania oraz transportu sprzętu i ładunków wybuchowych.
Prawnik zatrzymany w Kijowie. Miał werbować ludzi do współpracy z rosyjskim wywiadem wojskowym
Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) informują o zatrzymaniu w Kijowie prawnika, który miał werbować ludzi do współpracy z rosyjskim wywiadem GRU. „Kontrwywiad i śledczy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymali w Kijowie kolejnego agenta wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej” – czytamy w komunikacie. Jak głosi komunikat, mężczyzna "okazał się stołecznym prawnikiem, który werbował nowych agentów dla rosyjskiej służby specjalnej, a także bronił w sądzie zdemaskowanych już wspólników okupanta".
Niemal sto ataków dziennie pod Pokrowskiem
Siły obronne Ukrainy powstrzymywały dziennie prawie 100 ataków wroga w pobliżu Pokrowska – wynika z danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
Na Krymie odkryto tajną bazę napraw rosyjskich pojazdów opancerzonych
Krymski ruch oporu Atesz donosi o odkryciu bazy napraw pojazdów opancerzonych w pobliżu wsi Fedoriwka na Krymie. Rosjanie wznowili działalność bazy w związku z zagrożeniem atakami ukraińskich dronów – twierdzi Atesz. Partyzanci piszą, że rosyjskie wojska zmuszone są do zmiany taktyki, szukając schronienia dla swojego wyposażenia nawet w opuszczonych wcześniej obiektach.
Brytyjski wywiad: Rosjanie zwiększają presję na Wielką Nowosiłkę
Wojska rosyjskie zwiększają presję na miasto Wielka Nowosiłka - wynika z aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony. Wywiad przypomniał, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Wielka Nowosiłka znajduje się na pierwszej linii frontu. Próba zajęcia miasta latem 2022 r. nie powiodła się Rosji, a w 2023 r. Ukraina zepchnęła siły rosyjskie na południe. Z kolei analitycy projektu DeepState poinformowali późnym wieczorem 18 stycznia o rosyjskim natarciu w obwodzie donieckim. Jedym z celów, według tego źródła, miała być właśnie Wielka Nowosiłka.
Walka o terminal naftowy w Petersburgu
Prokuratura Generalna Rosji pozwała prywatnych właścicieli terminalu naftowego w Petersburgu. Kreml chce przejąć terminal, by kontrolować eksport produktów naftowych i czerpać więcej zysków z tego biznesu.
Czytaj więcej
Prokuratura Generalna Rosji pozwała prywatnych właścicieli terminalu naftowego w Petersburgu. To największy terminal naftowy Rosji nad Bałtykiem. Pozew jest tajny więc nie wiadomo, o co właściciele są oskarżeni. Wyrok jest z góry przesądzony.
Obrona powietrzna uruchomiona w obwodzie kijowskim
W obwodzie kijowskim zauważono ruch dronów szturmowych. Kijowska Obwodowa Administracja Państwowa zaapelowała do mieszkańców, by ukryli się w schronach.
Rosjanie kontynuują ataki na Torećk
Rosyjskie wojska nadal stosują taktykę małych grup szturmowych w Torecku, a duży obszar miasta jest ostrzeliwany przez ukraińską armię - poinformował Dmytro Zaporożec, rzecznik operacyjny Jednostki Taktycznej Ługańsk.
Według niego „znaczna część Torećka jest kontrolowana przez wroga, duży obszar miasta znajduje się pod naszym ostrzałem”.
Zełenski podsumował tydzień na froncie
Rosyjskie wojska użyły około 550 dronów szturmowych, prawie 60 pocisków rakietowych różnego typu i ponad 660 bomb lotniczych przeciwko Ukrainie w zeszłym tygodniu – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Wyraził wdzięczność wszystkim ukraińskim żołnierzom, lotnictwu, obronie przeciwlotniczej, jednostkom walki elektronicznej i mobilnym grupom ogniowym. - Ale zadanie pozostaje takie samo: nadal wzmacniać obronę naszego nieba – dodał.
Umerow spotkał się z szefem Sztabu Obrony Kanady
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow spotkał się z szefową Sztabu Obrony Kanady generał Jenny Carignan - informuje Ministerstwo Obrony Ukrainy.
Minister podziękował Kanadyjczykom m.in. za wsparcie w produkcji dronów i systemów walki elektronicznej.
Zatrzymanie w Kijowie. Prawnik rekrutował agentów GRU
Śledczy Służby Kontrwywiadu i Bezpieczeństwa zatrzymali w Kijowie agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego. Był on prawnikiem, który werbował ludzi dla rosyjskich służb specjalnych i bronił zdemaskowanych przed sądem.
Mężczyzna miał być zwerbowany przez GRU w 2015 roku.
Marynarka Wojenna Sił Zbrojnych Ukrainy: Na Morzu Czarnym nie ma wrogich okrętów
Z raportu opublikowanego przez ukraińską Marynarkę Wojenną wynika, że na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma obecnie rosyjskich okrętów. Dwie jednostki, które mogą przenosić pociski manewrujące Kalibr, stacjonują na Morzu Śródziemnym.
Ukraińcy strącili 43 z 61 dronów
Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały, że obrona przeciwlotnicza zniszczyła w nocy 43 drony wysłane przez Rosjan. Ataki zostały potwierdzone w obwodach połtawskim, sumskim, charkowskim, czerkaskim, czernihowskim, kijowskim, żytomierskim, dniepropetrowskim i mikołajowskim.
Kolejnych 15 wrogich dronów zostało „lokalnie utraconych”.
Na froncie doszło do 199 starć
W ciągu ostatniej doby na froncie doszło do 199 starć między wojskami Rosji i Ukrainy. Rosjanie przeprowadzili pięć ataków rakietowych i 25 ataków powietrznych.
Rosyjskie straty [RAPORT]
Łączne straty bojowe wojsk rosyjskich na Ukrainie od 24 lutego 2022 r. do 19 stycznia 2024 r. wyniosły około 818 740 osób, w tym 1 580 osób w ciągu ostatniej doby – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Niemcy mogą rozważyć wysłanie wojsk pokojowych na Ukrainę
- Niemcy mogą rozważyć rozmieszczenie swoich wojsk w misji pokojowej w celu monitorowania potencjalnego zawieszenia broni na Ukrainie – zapowiedział minister obrony Boris Pistorius.
Pomysł wysłania europejskich sił pokojowych na Ukrainę zyskał na popularności w ostatnich miesiącach, ponieważ kraje UE przygotowują się do odegrania większej roli w obronie Kijowa, gdy prezydent elekt USA Donald Trump obejmie urząd 20 stycznia.
ISW: Rosjanie gromadzą dodatkowe siły, aby zintensyfikować ofensywę na Pokrowsk
Analitycy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) wskazują, że Rosjanie przerzucają swoje jednostki, zwłaszcza z rejonu miasta Kurachowe, i gromadzą dodatkowe siły w celu wzmocnienia działań ofensywnych w mieście Pokrowsk.
Kilka grup dronów wleciało na terytorium Ukrainy
Kilka grup rosyjskich dronów Shahed zaatakowało Ukrainę z różnych kierunków. W wielu regionach ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
Podsumowanie sobotnich wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Trwają zacięte walki w obwodzie donieckim - w sobotę w rejonie Pokrowska odnotowano ponad 80 starć.